Βρώμικη η Πάτρα

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τελευταίες μέρες με απασχολεί η βρωμιά της Πάτρας σαν πόλη. Οι υποδομές της έχουν σκουριάσει, αφημένες στον ήλιο, σκόνη και χρόνο. Τα πεζοδρόμια κολλάνε και δεν θέλω να φανταστώ από τι, μόνιμα λεκέδες σαν από χυμένα λάδια από καιρό πριν. Τα κτίρια νεοκλασικά και πολυκατοικίες στην ολική φθορά και την εγκατάλειψη με άφθονα grafiti άσχετα χωρίς να υπάρχει λογική σε ανάμειξη με κόλλα από παλαιές σκισμένες αφίσες. Η Πάτρα έχει υπέροχης αρχιτεκτονικής νεοκλασικά κτίρια αλλά πλέον φοβάσαι μην ξεκολλήσει κάποια μαρκίζα από μάρμαρο. Οι κάδοι με εξωτερική βρώμα να συχαίνεσαι να ανοίξεις το καπάκι. Σκουπίδια σε ελεύθερους χώρους, χόρτα, πλαστικά παντού, το πράσινο σε εγκατάλειψη και γενικά μια εικόνα που δεν το λες τρίτη πόλη της Ελλάδας του 2019. Με απορεί αν κάποιος άλλος δεν ντρέπεται ή τελοσπάντων δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι. Η πόλη έχει δυνατότητες να δείξει την ομορφιά της και δυστυχώς αδικείται εκ των έσω.

Κατά καιρούς έχουν συμβεί ατυχήματα με βαρείς τραυματισμούς (κακώσεις) ή θανάτους από χτύπημα σε πεζοδρόμια καθώς τα περισσότερα στις άκρες είναι σπασμένα με αποτέλεσμα να είναι εύκολο να παραπατήσει κανείς. Γενικά η πολιτεία και η δημοτική αρχή δείχνει μια πολιτική μόνιμης στασιμότητας ή και αδιαφορίας για την ποιότητα ζωής των πολιτών.

Πάτρα 2019 (Η παλαιά Νομαρχία)



 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί και πάντα όταν είναι εφικτό κυκλοφορώ με μια σακουλίτσα να μαζεύω σκουπίδια εύκολα να μαζευτούν. Βέβαια αυτό δεν σώζει την κατάσταση γιατί την ίδια στιγμή, ο άλλος ο ούγκανος πάει και πετάει το πλαστικό φραπεδοπότηρο με το καλαμάκι στο πεζούλι δίπλα από τη ρόδα στο αμάξι.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ο Npb ειναι επσιτήμονας μαθηματικός να πάνε οι φοιτητές να την καθαρίσουν.. τόσους που έχει αυτή η πόλη
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Φόκο όπως ξέρεις αυτό δεν γίνεται γιατί δεν υπάρχει η ανάλογη παιδεία. Για παράδειγμα πολλοί φοιτητές βάζουν τις βρωμοσαγιονάρες τους πάνω στα καθίσματα του προαστιακού ή κάθονται με βρεγμένο μαγιό και μετά όλα είναι βρώμικα. Είναι η νοοτροπία τέτοια. Ουγκανιστάν και μαγκιά, ποζεριά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Eσύ αμήχανε καθαρίζεις τίποτα ή μόνο δίνεις εύσημα σαν άγιος πρεβέζης;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.




H Πάτρα επί όλων των δημοτικών αρχών, αριστερών και δεξιοσοσιαλιστών.



Πείτε μου σε ποια Ευρωπαϊκή πόλη υπάρχει αυτή η εικόνα; Έστω και για λόγους δημόσιας υγείας...Αυτονόητο και αυτό; :hmm:
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ειναι πολυ βρώμικα npb δεν έχω βρει πιο βρώμικη πολυ ....
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.




H Πάτρα επί όλων των δημοτικών αρχών, αριστερών και δεξιοσοσιαλιστών.



Πείτε μου σε ποια Ευρωπαϊκή πόλη υπάρχει αυτή η εικόνα; Έστω και για λόγους δημόσιας υγείας...Αυτονόητο και αυτό; :hmm:




Ρώμη says hello :devil: ή μάλλον καλύτερα Βρώμη :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εγώ ζω στην Πάτρα και έχω να πω τα εξής. Έχεις δίκιο για τα γκράφιτι, το ελλιπές πράσινο και τις αφίσες. Δεν έχεις δίκιο για το φόβο π λες με τα νεοκλασικά καθώς πολλά συντηρούνται και όσα έχουν φθορές έχουν διακριτικά τριγύρω που απαγορεύουν τη διελεύση. Ακόμα οι κάδοι δεν είναι σε τόσο τραγικη κατάσταση και τα πεζοδρόμια στο κέντρο δεν είναι φθαρμένα (οι τραυματισμοί γίνονται εκτός κέντρου συνήθως). Επίσης για τις εικόνες πάνω έχω να πω οτι η βρώμη δεν είναι τόσο έντονη (υπάρχει) κ για τη φωτο με τον κάδο απλά θα ήταν μια μέρες με κόσμο που πετούσε σ τον κάδο τα φυλλάδια. Την επόμενη δεν θα υπήρχαν. Τι να κάνουν ν οι αρχες; Ν είναι δίπλα όλη μερεντιθ να περιμένουν ν γεμίσει;

Παρόλα αυτά συμφωνώ ότι γενικά υπάρχει μια εικόνα παρακμής στην Πάτρα η οποία θα μπορουσε να ήταν φανταστική πόλη αν την πρόσεχαν. Κ απορώ πως ψήφισαν τόσοι πολλοί τον ίδιο δήμαρχο. Ίσως επειδή έκανε ένα δυο έργα παραπάνω από τους άλλους κ σ λέει μν μας τύχει πάλι κανενας κακός(συμβιβάστηκαν δλδ με το μέτριο κ δεν έψαξαν το καλύτερο) ή θεωρούν ότι νοιάζεται Τους πολίτες με μέτρα τύπου οι δημοτικοί υπάλληλοι θα παίρνουν 13η κ 14 σύνταξη ενώ αυτό δεν γίνεται πουθενά άλλου και τα λεφτάς θα μπορούσαν να πάνε στην πόλη. Θεωρώ θα έπρεπε να δωθεί παραπάνω σημασία στην καθαριότητας και στο πράσινο. Σε μια πλατεία τα χορτά είχαν φτάσει μέχρι το γόνατο μ Για να τα κόψουν. Γενικά τραγικός ο δήμαρχος κ ηλίθιοι όσοι τον ψηφισαν
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Eίχα βρεθεί στην κοινοτική τουαλέτα σε χωριό έξω από το Μόναχο και διαπίστωσα τα εξής: Η κοινοτική τουαλέτα ήταν ένα ωραίο μικρό κτίριο με 4 τουαλέτες σε μια πλατεία με πράσινο, παγκάκι και κάτι περιποιημένα δέντρα. Οι τουαλέτες μέσα είχαν ωραία διακόσμηση με πλακάκι, χαμηλό φωτισμό δωματίου που άναβε αυτόματα και μυρωδιά λεβάντας ακόμη και στο χώρο της προσωπικής ανάγκης. Οι μαρμάρινες βρύσες είχαν και σαπούνι, χαρτί μιας χρήσης όλα με μια σειρά, που ντρεπόσουν να αγγίξεις. Το σκέφτηκα δυο φορές για κάνω την ανάγκη μου επειδή ήταν όλα τόσο καθαρά και με απολύμανση. Αντιθέτως στην Ελλάδα, κάποιος Στάθης ή Μπάμπης θα ζητάει πίπες στο τάδε κινητό ενώ αν αγγίξεις την πόρτα να την κλείσεις κινδυνεύεις από τέτανο...

Αυτό πόσα διδακτορικά και δισεκατομμύρια ευρώ θέλει για να υλοποιηθεί; Να θυμίσω την κυρία που πουλούσε χαρτί υγείας ρολό ανάλογα με τις φορές περιστροφής έξω από τις τουαλέτες του Σταθμού Λαρίσης;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top