Διοίκηση επιχειρήσεων από κολλέγιο και MBA στο εξωτερικό;

Johnakostr

Νεοφερμένος

Ο Johnakostr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα, αυτήν την στιγμή είμαι σπουδαστής σε ιδιωτικό ιεκ στο τομέα της διοίκησης επιχειρήσεων. Θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι η γνώμη σας για το μητροπολιτικό κολλέγιο καθώς υπάρχει δυνατότητα φοίτησης για να πάρω πτυχίο bachelor, αφού τελειώσω με το ιεκ. Έχω σκοπό να κάνω και ένα μεταπτυχιακό (MBA) και θα ήταν ότι καλύτερο αν μπορούσα να το κάνω στο εξωτερικό. Γνωρίζετε αν γίνεται; Οποιαδήποτε απάντηση σχετικά με το θέμα θα ήταν πολύτιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γιατί δεν πας να φοιτήσεις ένα νορμάλ bachelor σε κάποια Ευρωπαϊκή χώρα εκτός Αγγλίας και Ολλανδίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnakostr

Νεοφερμένος

Ο Johnakostr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τώρα έχω αρχίσει και το ψάχνω λίγο περισσότερο, δεν γνωρίζω και πολλά. Στο μητροπολιτικό κολλέγιο αν πάω θα συνεχίσω από το 3ο έτος και σε 2 χρόνια να θα έχω το bachelor υποτίθεται. Ποιές χώρες προτείνεις εσύ να κοιτάξω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,383 μηνύματα.
Γιατί δεν πας να φοιτήσεις ένα νορμάλ bachelor σε κάποια Ευρωπαϊκή χώρα εκτός Αγγλίας και Ολλανδίας;


Γιατί εκτός Ολλανδίας; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γιατί εκτός Ολλανδίας; :/

Λόγω κόστους. Οι Έλληνες γενικά βλέπουν την επιλογή εξωτερικό ως κάτι δαπανηρό καθώς στο μυαλό τους υπάρχουν μόνο αυτές οι δυο χώρες ως επιλογές. Νοοτροπία αποικιοκρατίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η Ολλανδία είναι ακριβή στο βιοτικό επίπεδο αλλά νομίζω τα δίδακτρα είναι μηδαμινά.

Σχετικά με τη μεταπήδηση από το ΙΕΚ στο Μητροπολιτικό, εξαρτάται από το πόσο σίγουρος αισθάνεσαι. Επειδή έχω εμπειρία (όχι ως φοιτήτρια), θα πω ότι το ΙΕΚ έχει άλλο στυλ από το κολλέγιο. Είναι λοιπόν μια καλή περίπτωση να δοκιμάσεις τις δυνάμεις σου στο κολλέγιο πριν πας στο εξωτερικό, όπου τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα-καμία σχέση με το κάθε ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top