Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Παω γ γυμνασιου και δυσκολευομαι στις χημικεσ αντιδρασεις (ανοργανες) μηπως μπορει καποιος ν με βοηθησει και να μου στειλει καποιο link με ασκσεις για εξασκηση?
Ευχαριστω
Για γράψε ένα παράδειγμα που σε δυσκολεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κωσταντίνος1997

Νεοφερμένος

Ο Κωσταντίνος1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μηπως μπορειτε να βρειτε κανα site με ασκησεις με χημικες αντιδρασεις γ γυμνασιου? ανοργανεσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
... Θες εξουδετερώσεις; Είναι οι μόνες αντιδράσεις που μπορούν να βρεθούν ανόργανες. Στη Γ κάνετε καύσεις ( C or CO2 or CO) και εξουδετέρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eimaikala

Νεοφερμένος

Η eimaikala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σας!
θελω να σας ρωτησω εγω κατι. Μπορει να σας φανει πολυ ευκολο αλλα εγω δεν βρησκω κατι. Παω 3 γυμνασιου κ εχουμε μια εργασια για τι πυριτιο. Θελβ να μου πειτε ποιες ειναι οι χημικες ιδιοτητες του ( συμπεριφορα με αλλα στοιχεια, παρασκευες, οξυτητα, διαλιση)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Γεια σας!
θελω να σας ρωτησω εγω κατι. Μπορει να σας φανει πολυ ευκολο αλλα εγω δεν βρησκω κατι. Παω 3 γυμνασιου κ εχουμε μια εργασια για τι πυριτιο. Θελβ να μου πειτε ποιες ειναι οι χημικες ιδιοτητες του ( συμπεριφορα με αλλα στοιχεια, παρασκευες, οξυτητα, διαλιση)?
Προέλευση Ελεύθερο δεν υπάρχει. Βρίσκεται ενωμένο σαν (χαλαζίας, άμμος) και στα πυριτικά άλατα
Φυσικές ιδιότητες Είναι στερεό, αδιάλυτο, παρουσιάζεται με δύο μορφές 1. σαν άμορφο και 2. σαν κρυσταλλικό

Χημικές ιδιότητες Ενώνεται με τέσσερις ομοιοπολικούς δεσμούς για να συμπληρώσει την εξωτερική στοιβάδα
Αντιδρά 1.Με μέταλλα 2.Με αμέταλλα 3.Με ενώσεις(αντιδρά με HF και καυστικά άλατα.)
Χρήσεις Για παρασκευή κραμάτων και σιλικονών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eimaikala

Νεοφερμένος

Η eimaikala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ευχαριστω!!!:):D:-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς αν στις εξετάσεις της χημείας στη γ'γυμνασίου έχουμε θέματα επιλογής,ή πρέπει να τα γράψουμε όλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς αν στις εξετάσεις της χημείας στη γ'γυμνασίου έχουμε θέματα επιλογής,ή πρέπει να τα γράψουμε όλα?

6/9 θεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Βρε εμείς γράψαμε σήμερα Χημεία και μπορώ να πω ότι τα θέματα ήταν σχετικά δύσκολα γιατί δεν είχαν πέσει πιο πολλά από αυτά που ήξερα καλύτερα καλύτερα αλλα ήταν μερικά πράγματα που ήξερα και απάντησα.
Πάντως πιστεύω ότι ένα 3 το έχω στο τσεπάκι γιατί ο καθηγητής της Χημείας μου, μου είπε ότι πήρα άλλο ένα 12 στο τρίτο τρίμηνο άρα αν προσθεσω το 11 που πήρα στο πρώτο τρίμηνο σιν το 12 που πήρα στο δεύτερο τρίμηνο και σιν το δεύτερο 12 που πήρα και στο τρίτο τρίμηνο, βγαίνει συνολικα 35 σιν το 3 που παίζει να έχω πάρει στις εξετάσεις βγαίνει συνολικά 38 αρα άνετα περνάω την Χημεία.
Έτσι δεν είναι; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Όταν αναμειγνύονται ένα διάλυμα βάσης με ένα διάλυμα οξέος προκύπτει:
α. ουδέτερο διάλυμα.
β. διάλυμα με ρΗ = 7.
γ. όξινο ή βασικό διάλυμα.
δ. όξινο ή βασικό ή ουδέτερο διάλυμα
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
To τι θα προκύψει εξαρτάται:
- Αν οι ποσότητες είναι αυτές που πρέπει, θα γίνει πλήρης εξουδετέρωση και το διάλυμα θα είναι ουδέτερο
-Αν η ποσότητα του οξέος είναι μεγαλύτερη από αυτή που πρέπει, θα γίνει μερική εξουδετέρωση και το διάλυμα θα είναι όξινο.
-Αν η ποσότητα του οξέος είναι μικρότερη από αυτή που πρέπει, θα γίνει μερική εξουδετέρωση και το διάλυμα θα είναι βασικό.
----> Άρα σωστή απάντηση η δέλτα.


1701879409470.png
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
To τι θα προκύψει εξαρτάται:
- Αν οι ποσότητες είναι αυτές που πρέπει, θα γίνει πλήρης εξουδετέρωση και το διάλυμα θα είναι ουδέτερο
-Αν η ποσότητα του οξέος είναι μεγαλύτερη από αυτή που πρέπει, θα γίνει μερική εξουδετέρωση και το διάλυμα θα είναι όξινο.
-Αν η ποσότητα του οξέος είναι μικρότερη από αυτή που πρέπει, θα γίνει μερική εξουδετέρωση και το διάλυμα θα είναι βασικό.
----> Άρα σωστή απάντηση η δέλτα.


Ευχαριστώ πάρα πολύυ
 

Μήτσος10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μήτσος10 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 14 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Παιδιά μια βοήθεια εδώ πλιζ (έστω hint):

CH³COOH σε συντακτικό και ηλεκτρονιακο τύπο
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 837 μηνύματα.
1703800655926.png


Νομίζω αυτό είναι, δεν ξερω αν εχω καενι καποιο λαθος στον ηλεκτρονιακο τυπο. ζητω συγνώμη αν εχω κανει
 

Μήτσος10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μήτσος10 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 14 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 222 μηνύματα.

globglogabgalab

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αποστολία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top