Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θα κλείσω λέγοντας ότι είναι έγκλημα να μάθεις σε ένα παιδί ότι πρέπει να πληρώσει εκείνος τα λάθη που κάνουν οι συμπατριώτες του.

:)

Αν όλα τα παιδιά της γης
πιάναν γερά τα χέρια
κορίτσια αγόρια στη σειρά
και στήνανε χορό
ο κύκλος θα γινότανε
πολύ πολύ μεγάλος
κι ολόκληρη τη Γη μας
θʼ αγκάλιαζε θαρρώ.

Αν όλα τα παιδιά της γης
φωνάζαν τους μεγάλους
κι αφήναν τα γραφεία τους
και μπαίναν στο χορό
ο κύκλος θα γινότανε
ακόμα πιο μεγάλος
και δυο φορές τη Γη μας
θʼ αγκάλιαζε θαρρώ.

Θα ʼρχόνταν τότε τα πουλιά
θα ʼρχόνταν τα λουλούδια
θα ʼρχότανε κι η άνοιξη
να μπει μες στο χορό
κι ο κύκλος θα γινότανε
ακόμα πιο μεγάλος
και τρεις φορές τη Γη μας
θʼ αγκάλιαζε θαρρώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ξεκινάω λοιπόν αν και εδώ θα ήθελα να αρχίσω λέγοντας ότι δεν απολογούμαι για τίποτα απόσα είπα η πιστεύω,απλά θα προσπαθήσω να γίνω όσο πιο κατανοητός γινεται!
Επειδή επιμένεις στην ιδέα του χαρτιού που για σένα «δηλώνει την ελληνικότητα» θα σου περιγράφω την δικιά μου εμπειρία.
Δεν είναι ένα απλό χαρτί αλλά όπως προείπα προϋποθέτει τον σεβασμό στις αξίες και αρχές αυτής της χώρα (οποιασδήποτε) και ισχύει για όλες τις χώρες του κόσμου! (Στις πιο πολλές μάλιστα προϋποθέτει και τέλεια γνώση της γλώσσας και πολλά πολλά άλλα)!

Τα χαρτιά τα ζήτησαν από δω, από το δημαρχείο της πόλης. Όταν πια τα έφερα μου είπανε ότι δεν είναι έγειρα αν δεν περνάνε και από τα αντίστοιχα ελληνικά υπουργεία. Μιλάμε για ένα τρέξιμο 4 μινών, ατελείωτες ώρες αναμονής και ελέγχου και για αρκετά λεφτά.

Κι εγώ για να ανοίξω ένα μαγαζί χρειάστηκα 37 έγγραφα από 7 διαφορετικές υπηρεσίες...ε και?
Αυτό λέει ο νόμος και πρέπει να τον τηρούμε!
Και ο αδερφός μου (παντρεμένος ήδη από εδώ με Αυστραλέζα) πέρασε 12 χρόνια εκεί και χρειάστηκε χιλιάδες έγγραφα μέχρι να του δώσουν το δικαίωμα να πάρει την Αυστραλιανή υπηκοότητα!(Άσχετο αν δεν την θέλει)
Σου παρουσιάζω απλά την δυσκολία στο να πάρεις αυτό το χαρτί. Οποιοσδήποτε μετανάστης θέλει να το πάρει αλλά διάφοροι παράγοντες τον εμποδίζουν.
Δυστυχώς το πολύ βαρύ σύστημα ελέγχου μεταναστών εμποδίζει ακριβώς εκείνους που θα ήθελαν να είναι νόμιμοι, να ενσωματώνονται στην ελληνική κοινωνία.

Οποιοσδήποτε λαθρομετανάστης εννοείς! Οι νόμιμοι μετανάστες (σε όλες τις χώρες του κόσμου) παίρνουν άδεια παραμονής και εργασίας και με την πάροδο των χρόνων αποκτούν και το δικαίωμα της υπηκοότητας!

Τυχαίνει η Ελλάδα να συνορεύεται με χώρες του ανατολικού μπλοκ. Αν είχε την Βραζιλία στα σύνορα, θα περνούσαν παράνομα βραζιλιανοί εγκληματίες και πάει λέγοντας…

Οποιοσδήποτε λαθραίος μετανάστης θα είχε την ίδια αντιμετώπιση από μένα!
Αυτό όμως είναι off topic γιατί δεν μιλάμε για εγκληματίες εδώ! Μιλάμε για το δικαίωμα γόνων μεταναστών να σηκώνουν την Ελληνική σημαία και κανείς Πακιστανός,Ινδός η Βραζιλιάνος το ζήτησε...(αν και η απάντησή μου θα ήταν η ίδια,να πάρουν πρώτα υπηκοότητα)

Την ίδια στιγμή μπαίνουν χωρίς πρόβλημα εγκληματίες και κορίτσια για κονσομασιόν
Καταδικαστέο αλλά ούτε αυτοί ζήτησαν να σηκώσουν την Ελληνική σημαία!(off topic)
Και στο τέλος, θέλω να σου πω ότι έχεις λάθος πληροφορία για την ελληνική εγκληματικότητα στο εξωτερικό.

Πουθενά δεν μίλησα εγώ για ύπαρξη η μη ελληνικής εγκληματικότητας στο εξωτερικό!

Αλλά το έγκλημα είναι έγκλημα φίλε μου ειλικρινή. Και δεν έχει εθνικότητα.
Συμφωνώ!

Θα κλείσω λέγοντας ότι είναι έγκλημα να μάθεις σε ένα παιδί ότι πρέπει να πληρώσει εκείνος τα λάθη που κάνουν οι συμπατριώτες του.

Αν και η παροιμία λέει: Αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα κι εδώ θα συμφωνήσω αλλά το να μην θέλω να σηκώνει την εθνική μου σημαία ένα παιδί που ΔΕΝ έχει την ελληνική υπηκοότητα δεν είναι "τιμωρία"!
Επαναλαμβάνω,ας παρελαύνουν τα σχολεία με δικιά τους σημαία και όχι την εθνική!

Ξέρω πως θα χρειαστεί να επανέλθω οπότε σταματώ εδώ γιατί έπεσε και δουλειά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantazis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
... να σηκώνει την σημαία ο καλύτερος ...
Απλά πράγματα , ποιος είναι ο καλύτερος μαθητής , αυτός πρέπει να ανταμειφθεί.

Είναι νωρίς να μπουν τα παιδιά στον πραγματικό κόσμο , της κομπίνας και των εξαιρέσεων.

Σε ότι αφορά λαούς κλπ , το κάθε έθνος έχει τους ανθρώπους του που είναι ακριβώς ίδιοι παντού, το μόνο που λίγο αλλάζει είναι ...η επιφάνεια .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Οποιοσδήποτε λαθρομετανάστης εννοείς!
......
.....
Αν και η παροιμία λέει: Αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα κι εδώ θα συμφωνήσω αλλά το να μην θέλω να σηκώνει την εθνική μου σημαία ένα παιδί που ΔΕΝ έχει την ελληνική υπηκοότητα δεν είναι "τιμωρία"!
Επαναλαμβάνω,ας παρελαύνουν τα σχολεία με δικιά τους σημαία και όχι την εθνική!

Όπως άθελα μου αντιπροσωπεύω τους μετανάστες, επειδή είμαι, έτσι και εσύ αντιπροσωπεύεις στην συζήτησή μας προς το παρών την γνώμη όλων που συμφωνούν μαζί σου. Γι' αυτό δεν θα ήθελα να καταλάβεις λάθος την συζήτηση μας ως προσωπική αντιπαράθεση. Συζητάμε απλά. Έτσι?:)

Και θα εστιάσουμε το θέμα στο «παιδί».

Όσο και αν δεν είναι η πρόθεση μας, όταν ένα παιδί δεν μπορεί να σηκώσει την σημαία επειδή «δεν είναι Έλληνας στα χαρτιά» το παίρνει σαν τιμωρία. Το ότι δεν είναι επιλογή του, δεν μας αφορά? Το ότι με την καρδιά του διαβάζει την ελληνική ιστορία, ξέρει άπταιστα την ελληνική γλώσσα, έχει την καλύτερη συμπεριφορά στο σχολείο, το αγνοούμε? Όταν την ίδια στιγμή χαιρόμαστε-πανηγυρίζουμε όταν ο Αλβανός αθλητής που δεν μιλάει καλά ελληνικά σηκώνει την ελληνική σημαία, ξέροντας εμεις πώς πείρε το χαρτί[FONT=&quot]?[/FONT]? Το θεωρώ υποκρισία.

Αν μη τι άλλο, το παιδι θα μισήσει την κοινωνία που τον πληγώνει χωρίς να έχει κάνει τίποτα κακό. Επιτρέπουμε να μπουν στην χώρα οι γονείς του γιατί με την δουλειά που προσφέρουν ανεβάζουν την ελληνική οικονομία (υπάρχουν επίσημα στοιχεία) αλλά αγνοούμε την μοίρα του παιδιού του μετανάστη-λαθρομετανάστη.
Η αδικία είναι ολοφάνερη. Και δεν δέχομαι ότι μια χώρα σαν την Ελλάδα, η χώρα οποία έδωσε την βάση όλης την ευρωπαϊκής κουλτούρας, φέρεται άδικα στα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ανοίγεις διάφορα θέματα και ειλικρινά είναι δύσκολο να τα αναλύσουμε όλα εδώ!
Θα προσπαθήσω πάντως να πω τη γνώμη μου σε ορισμένα...(πάντα φυσικά στα πλαίσια συζήτησης με επιχειρήματα και όχι με άναρθρες κραυγές "εθνικόφρονες" η "αριστερίστικες",που τελικά μόνο ισοπεδώνουν).
Το ότι με την καρδιά του διαβάζει την ελληνική ιστορία, ξέρει άπταιστα την ελληνική γλώσσα, έχει την καλύτερη συμπεριφορά στο σχολείο, το αγνοούμε?
Εδώ θα σας θυμίσω ένα γεγονός και δεν θα μιλήσω θεωρητικά!
Όταν προέκυψε το θέμα με τον Οδυσσέα (χμμμ...) Τσενάϊ,οι τότε Υπουργοί Εξωτερικών (Θ.Πάγκαλος) και Εσωτερικών (Χ.Πρωτόπαππας,αν θυμάμαι καλά),έδωσαν μια εξαιρετική (για μένα) λύση!
Είπαν,ας καταθέσει τα χαρτιά του ο μαθητής και σε 24 ώρες θα του δοθεί η ελληνική υπηκοότητα(πληρούσε όλες τις προϋποθέσεις) για να μπορέσει να σηκώσει χωρίς νομικό κώλλυμα τη σημαία!
Ο ίδιος ο μαθητής (με την προτροπή του, απόστρατου αξιωματικού του Αλβανικού Στρατού,πατέρα του) ΑΡΝΗΘΗΚΕ λέγοντας (και θυμάμαι και τις κραυγές του πατέρα του στα κανάλια) ότι δεν του το επιτρέπει η υπερηφάνια του! Πόσο "Έλληνας" αλήθεια ένοιωθε?
Επιτρέπουμε να μπουν στην χώρα οι γονείς του
Ποιός επέτρεψε να μπουν λαθρομετανάστες? Υπάρχουν νόμοι που το απαγορεύουν!
Και δεν δέχομαι ότι μια χώρα σαν την Ελλάδα, η χώρα οποία έδωσε την βάση όλης την ευρωπαϊκής κουλτούρας, φέρεται άδικα στα παιδιά.
Η Ελλάδα κορίτσι μου (αν μου το επιτρέπεις αυτό),φέρεται άδικα και στα δικά της παιδιά! Αλλα εδώ δεν έχει να κάνει με αδικία αλλά με εφαρμογή των νόμων! Αν οι νόμοι είναι άδικοι ας τους αλλάξομε,αλλά όσο ισχύουν είμαστε υποχρεωμένοι να τους σεβαστούμε!
Και ποιός σου είπε ότι η Ελλάδα έδωσε την βάση όλης την ευρωπαϊκής κουλτούρας η και το "φως στους λαούς της οικουμένης" βασιζόμενη σε ψευτοδημοκρατισμούς η αυθαίρετες "απελευθερωμένες"(αποχαλινωμένες για μένα) "αριστερίστικες" ιδέες περί ισότητας?
Στη Ελλάδα του πνεύματος και της δημοκρατίας,υπήρχαν δούλοι,είλωτες και τάξεις! Στην Ελλάδα τους "φωτός" και της διαννόησης υπήρχε και το..."Πας μη Έλλην βάρβαρος"!
Όχι πως συμφωνώ με αυτά,αλλά να μην ξεχνάμε και να μην χρησιμοποιούμε μόνο όποιο κομμάτι της "αρχαίας πνευματικής,δημοκρατικής Ελλάδας" θέλουμε!

Υ.Γ. Μακριά από μένα κάθε διάθεση ρατσισμού η μισαλλοδοξίας!
Σήμερα έχει γενέθλια ο γυιός μου και στο πάρτυ του το απόγευμα τα μόνα σίγουρα παιδιά που θα είναι,θα είναι 2 Αλβανόπουλα(Adrian & Teuta) και 2 Ρουμανόπουλα(Nikolae & Dumi) που όχι μόνο είναι οι καλύτεροι του φίλοι αλλά και με τις οικογένειες των οποίων διατηρούμε άριστες φιλικές σχέσεις (όχι γιατί τους κάνω χάρη αλλά γιατί το αξίζουν σαν άτομα)!
Άσχετο όμως αυτό με την τήρηση των νόμων και το "ηθικό περί δικαίου αίσθημα" ενός λαού!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fallen_Angel

Νεοφερμένος

Η twisted things αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Κάθε φορά που έρχεται κάποιο τέτοιο θέμα στην επικερότητα γίνεται χαμός πανελλαδικά... Μήπως γιατί οι Έλληνες γονείς αισθάνονται μειονεκτικά για τα παιδιά τους και δεν μπορεί να ανεχθεί η "εθνική υπερηφάνεια" τους κάποιος αλλοδαπός μαθητής (που στο κάτω κάτω στα ελληνικά εξετάζεται και εφ'όσον έχει αριστεύσει το αξίζει!)? Ας διάβαζε κάποιος Έλληνας περισσότερο να πάρει την σημαία... Εφ'όσον και το παιδί ήθελε να την κρατήσει είναι απαράδεκτο να δημιουργείται οποιοδήποτε πρόβλημα!

Γιατί ειναι μέγιστη υποκρισία να είναι ο Πύρρος Δήμας Έλληνας και να σηκώνει την Ελληνική σημαία και όταν ένα παιδάκι διακρίνεται να πέφτουν όλοι πάνω του να το φάνε. Αλλά βέβαια, οι αθλητές μας κάνουν και διαφήμιση στο εξωτερικό! Το παιδάκι απλώς προκαλεί την ζήλεια καποιων...

Στην τελική η σημαία ένα σύμβολο είναι... Και τα σύμβολα έχουν σημασία για τον καθένα ξεχωριστά, ανάλογα το πως τα αντιλαμβανόμαστε και τι αξία τους προσδίδουμε...

Και ποιός είναι ο οποιοσδήποτε από μας να απαγορεύσει σε ένα παιδί που μετέχει της ελληνικής παιδίας να σηκώσει την σημαία... Είναι πιο πολύ Έλληνας? Γιατί? Τα γονίδιά του έρχονται κατευθείαν από το σόι του Περικλή και της Ασπασίας και διατηρήθηκαν καθαρά και αναλίωτα μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια???

Δηλαδή οι Αλβανοι είναι καλοί για να δουλεύουν σαν εργάτες μας για 2 ευρώ την ώρα αλλά όταν θέλουν να σηκώσουν την σημαία (το οποίο είναι και σημάδι ένταξης στην ελληνική κοινωνία) τους το απαγορεύουμε.

Θέλουμε να πληρώνουν φόρους και να έχουν την απαραίτητη παιδία ώστε να ζήσουν την ζωή τους κάνοντας τίμιες δουλειές και όχι κλέβοντας και σκοτώνοντας και από την άλλη τους φερόμαστε ρατσιστικά όσο δεν πάει. Ο ρατσισμός είναι μια από της κύριες αιτίες εγκληματικότητας. Αν θέλουμε να μας φέροντε καλά πρέπει κ εμείς να κάνουμε το ίδιο.

Και φυσικά πάντα μα πάντα ξεχνάμε τους έλληνες μετανάστες στην αμερική και τι συμπεριφορά αντιμετώπιζαν από τους αμερικάνους...

Αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Πόσο "Έλληνας" αλήθεια ένοιωθε?
Ίσος περισσότερο από τον αθλητή που παίρνει το χαρτί στο πι και φι μόνο για να έχει η Ελλάδα οικονομικό όφελος …
Στην τελική η σημαία ένα σύμβολο είναι
Δυστυχώς είναι πιο σημαντικό από την ψυχή ενός παιδιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
δεν με νοιαζει καθολου...
η σημαια για μενα δεν ειναι κατι παραπανω απο ενα πανι
ας την παρει οποιος θελει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Απλά να σημειώσω ότι μαθητικές παρελάσεις γίνονται μόνο στην Ελλάδα και στην Τουρκία και επίσης ότι είναι κατάλοιπο από την εποχή του Μεταξά. Με άλλα λόγια άποψή μου είναι ότι δεν αρμόζει σε μία «δημοκρατική» χώρα να έχουμε ακόμη μαθητικές παρελάσεις. Τέλος αν είναι τελικά να έχουμε τη σημαία-παρέλαση με το συμπάθιο κιόλας (για μένα δεν έχει και καμία αξία απλά σέβομαι το γεγονός ότι κάποιοι της δίνουν αξία κι όπως κι εμένα δεν μου αρέσει να μου προσβάλουν πράγματα που τους δίνω αξία έτσι κι εγώ προσπαθώ αντίστοιχα να μην προσβάλω σύμβολα-αντικείμενα-ιδέες που για άλλους έχουν νόημα) υπάρχουν πολλοί «Έλληνες» που σηκώνουν την σημαία και με την συμπεριφορά τους είναι καθαρά ανθέλληνες, ενώ αντίστοιχα υπάρχουν και πολλοί «ξένοι» που με την συμπεριφορά τους είναι περισσότερο Έλληνες κι από τους Έλληνες. Κατά την γνώμη μου ο Έλληνας, ο Γάλλος, ο Αλβανός κτλ είναι μια ιδέα δεν είναι ούτε γονίδια ούτε καμιά κληρονομιά. Από τον Ελλαδικό χώρο άμα το εξετάσουμε ιστορικά έχουν περάσει τα γονίδια 500 φυλών. Τι π@π@ριές λέμε τώρα για Έλληνες και μη Έλληνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Προσωπικα, αν και νομιζω πως ειμαι κομματακι ρατσιστρια σε γενικες γραμμες, στο συγκεκριμενο θεμα μαλλον δεν ειμαι.

Ειμαι ρατσιστρια, με εκεινους που "χτυπιουνται" και μιλανε για δηθεν δικαιωματα, και αρνουνται να δεχτουν οτι ενα "αλλοδαπο" παιδακι καταφερε να πετυχει κατι περισσοτερο απο αυτο που καταφερε το ελληνοπουλο.

Χαιρομαι ιδιαιτερα οταν βλεπω πως ενα "αλλοδαπο" παιδακι σηκωνει την ελληνικη σημαια, σε αντιθεση με το οταν την σηκωνει καποιο ελληνοπουλο. Τοτε απλως μου περναει αδιαφορο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
δεν με νοιαζει καθολου...
η σημαια για μενα δεν ειναι κατι παραπανω απο ενα πανι
ας την παρει οποιος θελει...

Έτσι φίλε μου...έτσι...το ίδιο νοιώθουν και οι γείτονές σου...
https://www.youtube.com/watch?v=uxgEEmtWpQ4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
kleftra αυτό κατάλαβες εσύ? Απλά απάντησα στον vaguraw που θεωρεί τη σημαία ένα απλό πανί! Ακριβώς έτσι την θεωρούν και οι "φίλοι" γείτονές μας...

Και πάλι όμως είσαι άκυρος:/:
Παίρνεις μια μερίδα φανατισμένων ανθρώπων και κρίνεις βάσει αυτής έναν λαό.Έχουμε κι αρκετούς Έλληνες που θα αντιδρούσαν έτσι.
Δεύτερον το "φίλοι" θα μπορούσες να το παραλείψεις.Προσπαθούμε σε τέτοια λεπτά θέματα να αποφεύγουμε (όσο γίνεται) να πυροδοτούμε εντάσεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Δεν φανατίζω τίποτα απλά συνεχίζω μιά συζήτηση που εξώκειλε χωρίς να φταίω εγώ!
Όταν οι "άλλοι" σου επιτεθούν με τη "ζωώδη",όπως είπες συμπεριφορά τους εσύ απάντησέ τους με τριαντάφυλλα,εκμέκ και διαλέξεις περί "αγάπης" και "δημοκρατίας"!
Δεν μπορείς να ξέρρεις τι θα είχα η τι έχω εγώ στα favourites και σε παρακαλώ μη μου βάζεις ταμπέλες που εγώ δεν σου έβαλα!
Κι εμένα μ'αναγουλιάζουν άλλα comments αλλά δεν το έκανα θέμα,απλά προσπαθώ να απαντώ με επιχειρήματα! Κάνε κι εσύ το ίδιο...αν έχεις επιχειρήματα...
Δηλαδή προτείνεις να πυροβολούμε ο ένας τον άλλον στα μούτρα για να μη μας αγγίξουν τη σημαία; Αδυνατώ να καταλάβω τη λογική σου...
Και ναι, όταν απαντάς κι εσύ με ζωώδη τρόπο, ζώο είσαι και όχι άνθρωπος.

//Δε ξέρω αν το κατάλαβες, εννούσα τα comments στο youtube.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Απλά απάντησα στον vaguraw που θεωρεί τη σημαία ένα απλό πανί! Ακριβώς έτσι την θεωρούν και οι "φίλοι" γείτονές μας...

Όπως από την μία πλευρά υπάρχουν φανατικοί άνθρωποι έτσι υπάρχουν κι από την άλλη. Προσωπικά δεν με αφορούν οι φανατισμένες συμπεριφορές από όπου κι αν προέρχονται. Και όσον αφορά τους γείτονες υπάρχουν "φίλοι" αλλά και Φίλοι και δεν μου αρέσει να βάζω τους ανθρώπους στο ίδιο τσουβάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξενυχτοπούλι

Νεοφερμένος

Ο Ξενυχτοπούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Απλά να σημειώσω ότι μαθητικές παρελάσεις γίνονται μόνο στην Ελλάδα και στην Τουρκία και επίσης ότι είναι κατάλοιπο από την εποχή του Μεταξά. Με άλλα λόγια άποψή μου είναι ότι δεν αρμόζει σε μία «δημοκρατική» χώρα να έχουμε ακόμη μαθητικές παρελάσεις.

Με κάλυψες. Αυτό που ήθελα κι εγώ να τονίσω είναι πως αντί να εξετάζουμε αν πρέπει να σηκώνει τη σημαία το Αλβανάκι πρέοει να εξετάσουμε αν είναι σωστό να γίνεται η μαθητηκή παρέλαση γενικότερα.

Στον ειλικρινή απαντάω ως εξής:
αν σκεφτούμε και τον τρόπο με τον οποίο ορίζονται οι σημαιοφόροι και οι παραστάτες τότε δεν υπάρχει λογική στο να μη σηκώσει τη σημαία αλλοδαπός. Αν ο σημαιοφόρος ορίζεται με βάση τους βαθμούς, άσχετα αν είναι ο Πάσσαρης ή όχι (αυτό που γίνεται), τότε ναι, να τη σηκώσει και Τούρκος, εφ'όσον έχει κερδίσει το δικαίωμα αυτό. Αν γίνει κάποια αλλαγή και ο σημαιοφόρος ορίζεται με βάση τον πατριωτισμό του, που σιγά μη γίνει, ε τότε το συζητάμε και για τους αλλοδαπούς που δε δεχονται την ελληνική υπηκοότητα. Με άλλα λόγια από τη στιγμή που ο σημαιοφόρος ορίζεται με κριτήριο κάτι άσχετο από τα πατριωτικά του αισθήματα δεν έχει νόημα να συζητάμε για την υπηκοότητά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Λοιπόν εν κατακλείδει και προς αποφυγή περαιτέρω όξυνσης:
Ο kasmir είπε (και έκανε) το πιο σωστό απ'όλους!
Σεβάστηκε το ότι για μένα (και ίσως και για πολλούς άλλους) η σημαία δεν είναι ένα απλό πανί!
Δεν μπορεί κάποιος να θεωρεί "ιερό" το κασκόλ η τη σημαία του Ολυμπιακού η του ΠΑΟ και να απαιτεί σεβασμό κι εγώ να μην έχω το δικαίωμα αυτό για τη σημαία της χώρας μου!
Για τις μαθητικές παρελάσεις: Ο κανονισμός του Υπ.Παιδείας λεει πως την σημαία την σηκώνει ο Έλλην υπήκοος μαθητής με την καλύτερη βαθμολογία και με Διαγωγή Αρίστην (ούτε καν κοσμία) και οχι ο Πάσσαρης φίλε μου!
Θέλετε να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις,θέλετε να σηκωνουν οι μαθητές τη σημαία του σχολείου τους και όχι την εθνική σημαία? ΚΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ! Μέχρι όμως να γίνει αυτό το μόνο που λέω είναι να τηρούνται οι νόμοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξενυχτοπούλι

Νεοφερμένος

Ο Ξενυχτοπούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ο κανονισμός του Υπ.Παιδείας λεει πως την σημαία την σηκώνει ο Έλλην υπήκοος μαθητής με την καλύτερη βαθμολογία και με Διαγωγή Αρίστην (ούτε καν κοσμία) και οχι ο Πάσσαρης φίλε μου!
Θέλετε να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις,θέλετε να σηκωνουν οι μαθητές τη σημαία του σχολείου τους και όχι την εθνική σημαία? ΚΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ! Μέχρι όμως να γίνει αυτό το μόνο που λέω είναι να τηρούνται οι νόμοι!

Ξέρεις πόσοι μελλοντικοί απατεώνες έχουν αποφοιτήσει με διαγωγή άριστη; Ή μήπως η διαγωγή (που γράφουν ότι έχεις) είναι δείγμα πατριωτισμού; Όπως φυσικά δεν είναι και η βαθμολογία.
Η δε διαγωγή στον έλεγχο παιδαγωγικά είναι ενα ακόμα κακό κατάλοιπο του σκοταδισμού μέσα στον οποίο αναπτύχθηκε η Νέα Ελλάδα και πρέπει να καταργηθεί. Aλλά αυτό είναι για άλλο thread. To αναφέρω μόνο γιατί είναι απαράδεκτο και μόνο που υπάρχει, πόσο μάλλον το να αποτελεί κριτήριο.

Και έχεις δίκιο όταν ζητάς να τηρούνται οι νόμοι. Για να μη γίνομαι και παράλογος. Ας συζητήσουμε όμως για την ορθότητα του νόμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Και έχεις δίκιο όταν ζητάς να τηρούνται οι νόμοι. Για να μη γίνομαι και παράλογος. Ας συζητήσουμε όμως για την ορθότητα του νόμου.
Μα αγαπητέ μου,το ερώτημα του topic είναι αν συμφωνούμε να σηκώνουν αλλοδαποί μαθητές την Ελληνική σημαία στις παρελάσεις και η απάντησή μου αφορούσε αυτό και μόνο!
Αν η ερώτηση ήταν: Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις?
Η απάντησή μου θα ήταν...σαφέστατα ΝΑΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξενυχτοπούλι

Νεοφερμένος

Ο Ξενυχτοπούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Μα αγαπητέ μου,το ερώτημα του topic είναι αν συμφωνούμε να σηκώνουν αλλοδαποί μαθητές την Ελληνική σημαία στις παρελάσεις και η απάντησή μου αφορούσε αυτό και μόνο!
Αν η ερώτηση ήταν: Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις?
Η απάντησή μου θα ήταν...σαφέστατα ΝΑΙ!

Και ποιό ακριβώς κομμάτι της κρίσης της ορθότητας των νόμων σχετικά με τον τρόπο που ορίζονται οι σημαιοφόροι βρίσκεις "εκτός θέματος";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Μα αυτό ακριβώς το περί της "ορθότητας" του νόμου!
Δεν ερωτήθην αν ο νόμος είναι σωστός αλλά αν πρέπει να καταστρατηγηθεί!
Και η άποψή μου είναι ότι πρέπει να αλλάξει,αν θέλει η πλειοψηφία,αλλά όχι να καταστρατηγείται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top