Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,179 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,634 μηνύματα σε 79,268 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 467 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε ότι είναι εύκολα τα Μαθηματικά του Γυμνασίου;

candygirl96

Μαθητής Α' λυκείου

H candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 276 μηνύματα.

H candygirl96 έγραψε: στις 12:36, 22-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από !w@Nn4
Λίγο δύσκολα θα εννοεί!....
αυτο εννοουσα!μπραβο ρε μεγαλε!εμεις καταλαβαινομαστε!!
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

!w@Nn4 (Ιωάννα)

Φοιτητής

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνείο Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 716 μηνύματα.

H !w@Nn4 έγραψε: στις 12:37, 22-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από candygirl96
αυτο εννοουσα!μπραβο ρε μεγαλε!εμεις καταλαβαινομαστε!!
*μεγάλη!!
Πάντως εμένα δεν με δυσκολεύουν!
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,728 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 Sueña con un mundo mejor έγραψε: στις 12:42, 22-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από !w@Nn4
*μεγάλη!!
Πάντως εμένα δεν με δυσκολεύουν!
Μάλλον θα είσαι καλή στα Μαθηματικά
Παράθεση

kparas7

Νεοφερμένος

Ο kparas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O kparas7 έγραψε: στις 19:19, 21-08-13:

Ναι! Απλά χρειάζονται συστηματικό διάβασμα!
Παράθεση

Soleado Febrero ~

Φοιτητής

H Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 689 μηνύματα.

H Soleado Febrero ~ έγραψε: στις 20:39, 25-07-14:

Ανάλογα τις κλίσεις του καθένα και το διάβασμα του.Πάντως χρειάζονται συστηματικό διάβασμα και στις τρεις τάξεις.
Παράθεση

andrew866

Νεοφερμένος

Ο andrew866 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O andrew866 ''dont worry be happy :D'' έγραψε: στις 21:29, 01-11-14:

Eίναι λιγάκι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Peace_ : 07-11-14 στις 18:20. Αιτία: Διόρθωση greeklish
Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε: στις 21:42, 01-11-14:

Τα μαθηματικά της α γυμνασίου είναι απλώς γελοία.Αν δεν είσαι ψαρωμένος και προσαρμοστείς γρήγορα στο νέο σχολείο (βαθμολογία στα 20,ξεχωριστός καθηγητής για κάθε μάθημα,...) τότε τα βγάζεις πολύ εύκολα πέρα.Το 90% της ύλης είναι επανάληψη της έκτης δημοτικού-το μόνο καινούριο που μαθαίνουν τα παιδιά είναι οι αρνητικοί αριθμοί (σιγά τ'αυγά,μόνο ορισμούς κάνουν,άντε και καμία πραξούλα βαριά βαριά) και στη γεωμετρία κάτι σαχλαμάρες (που ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργούν,είναι η αλήθεια) με τις γωνίες,παραπληρωματικές,ως κι επί τ'αυτά,....κάτι τέτοια,δεν θυμάμαι ακριβώς.
Η β γυμνασίου είναι ΕΦΙΑΛΤΗΣ-τα παιδιά πρέπει να είναι προετοιμασμένα για πολλάααααα ζόρια στο συγκεκριμένο μάθημα.Τα 18άρια στα τεστ της α γυμνασίου έγιναν 13άρια (ειδικά στο πρώτο κεφάλαιο με τις δυνάμεις,που δεν τις χώνεψα ποτέ μου,μέχρι και 8/20 είχα γράψει σε κάποια τεστ στο συγκεκριμένο κεφάλαιο).Η δυσκολία ανεβαίνει ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ κυρίως επειδή τα παιδιά δεν είναι προετοιμασμένα για τα χειρότερα.Νομίζουν ότι επειδή στην α γυμνασίου ήταν όλα επανάληψη του δημοτικού σε όλο το γυμνάσιο θα είναι έτσι...(αμ δε!)
Για τη γ γυμνασίου δεν ξέρω,ακόμα στο πρώτο κεφάλαιο είμαστε.
1
1
Παράθεση

eyb0ss

Φοιτητής

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 637 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε: στις 22:54, 01-11-14:

Τα Μαθηματικά είτε είναι Λυκείου είτε Γυμνασίου δεν είναι δύσκολα και δεν απαιτούν να έχεις IQ πάνω από 130. Προσοχή στον καθηγητή, "διάβασμα" (Θεωρία, ιδιότητες και ασκήσεις) και να μην ψαρώνεις εύκολα είναι τα μόνα που απαιτούν. Οι κωμικοτραγικές στατιστικές στις πανελλαδικές στα μαθηματικά κατεύθυνσης οφείλονται στο ότι η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών ξεκινά το διάβασμα στη Γ Λυκείου έχοντας κενά από προηγούμενες τάξεις με αποτέλεσμα να γράφουν καλά στις ΑΕΠΠ και ΑΟΔΕ και να πατώνουν σε Φυσική και Μαθηματικά. Το κύριο παράπονο μου είναι ότι κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να προειδοποιήσει τα παιδιά ότι το διάβασμα δεν ξεκινά στη Γ'Λυκείου. Για να απαντήσω στον τίτλο του θέματος τα Μαθηματικά του Γυμνασίου ναι μεν είναι εύκολα αλλά από την Β Γυμνασίου στην Γ Γυμνασίου η αύξηση της δυσκολίας είναι πολύ απότομη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eyb0ss : 01-11-14 στις 22:58.
1
2
Παράθεση

καλλιοπη πατρικ

Νεοφερμένος

H καλλιοπη πατρικ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H καλλιοπη πατρικ έγραψε: στις 10:50, 02-11-14:

Τα μαθηματικα δεν ειναι δυσκολα...δυσκολα θα ειναι αν δεν διαβαζει και αν δεν διαβαζεις θα ειναι δυσκολα
Παράθεση

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Πύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας (Βόλος) . Έχει γράψει 1,198 μηνύματα.

O Πύρος I never finish anyth έγραψε: στις 16:36, 04-11-14:

Στην α' γυμνασίου όλα τα μαθήματα μου φαινόντουσαν εύκολα! Ακόμα και τα μαθηματικά που τα μισώ!! Στην β' που είμαι, ενώ όλοι μου λέγανε πόσο δύσκολη είναι, βλέπω πως είναι πολύ εύκολη γενικά... απλά λίγο απαιτητική. Τώρα τα μαθηματικά είναι χειρότερα!!!
1
Παράθεση

helenap

Νεοφερμένος

H helenap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H helenap έγραψε: στις 14:22, 25-12-14:

δυσκολα? αμε! το θεμα στα μαθηματικα εναι το παιδι , αν ειναι ικανο να τα καταλαβει και ο καθηγητης! τι λετε?
πηγα υπατια και περασα β φαση...ακομα και σε αυτα τα παιδια δυσκολα φενονται
Παράθεση

Andypro

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Andypro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 533 μηνύματα.

O Andypro έγραψε: στις 20:15, 08-05-15:

Τα Μαθηματικά όσο περνά ο καιρός δυσκολεύουν πολύ απότομα. Από εκεί που κάναμε επανάληψη τους φυσικούς αριθμούς τώρα κάνουμε ορθοκανονικό σύστημα σε αντιστρόφως ανάλογα και τα στοιχεία του τριγώνου!

Θέλω να πω, ότι για τέτοιο επίπεδο είναι δύσκολο να τα καταλάβεις. Μόνο οι αρεστοί και διαβαστεροί μαθητές πιστεύω τα καταφέρνουν. Και στο κάτω κάτω το 1/3 των ασκήσεων ή δεν τις καταλαβαίνω ή με κουράζουν και τα παρατάω στη μέση ! Επίσης από ένα τόσο ενδιαφέρον μάθημα, δεν πρόκειται ποτέ να μάθεις το ωραίο κομμάτι των πράξων και αριθμών, γιατί καταντάει βαρετό και κουραστικό.

___________________________________________________________________________________
Να σημειωθεί ότι είμαι καλός στα Μαθηματικά, του 19-20 δηλαδή. Φανταστείτε!
Παράθεση

don_vito

Φοιτητής

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής Παν. Πειραιά (Πειραιάς) . Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O don_vito έγραψε: στις 20:55, 08-05-15:

Andypro είμαι Α λυκείου δεν μπορώ να συμφωνήσω στο ότι είναι δύσκολα, με λίγη προσπάθεια (ασκήσεις) μπορείς να γράψεις άριστα εάν διάβαζες όλη την χροιά. Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι το επίπεδο δυσκολίας σε κάθε τάξη είναι ανάλογο με την αντίστοιχη ηλικία .Εννοώ ότι όσο δύσκολα σου φαίνονται τώρα τόσο δύσκολα θα σου φαίνονται τα μαθηματικά και στις επόμενες τάξεις (μέχρι την Α λυκείου τουλάχιστον που είμαι εγώ) Το βασικότερο είναι να μην αφήνεις κενά στα μαθήματα και να μην λες έλα μωρέ τώρα αυτά τα ξέρω δεν είναι τίποτα.Κάνε όσες περισσότερες ασκήσεις μπορείς και δεν θα έχεις πρόβλημα.
Παράθεση

Sev_vo

Απόφοιτος

H Sev_vo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Sev_vo letsgetaway έγραψε: στις 15:06, 17-07-15:

'Αν και δεν είναι από τα αγαπημένα μου μαθήματα, ούτε θεωρώ τον εαυτό μου μαθηματικό μυαλό, θεωρώ ότι εάν διαβάζεις συστηματικά και προσέχεις στην διάρκεια της παράδοσης τα λεγόμενα του καθηγητή θα σου φανούν σχετικά εύκολα και δεν θα αντιμετωπίσεις δυσκολίες κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς.
Παράθεση

Sommerfeld

Δραστήριο Μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.

O Sommerfeld . έγραψε: στις 14:30, 24-07-15:

Τα μαθηματικά του γυμνασίου είναι γελοία, τα πιο <<δύσκολα>> που θυμάμαι απο όλες μαζί τις τάξεις του γυμνασίου στα μαθηματικά(δίχως να είμαι η μετενσαρκωση του Gauss) είναι οι δευτεροβάθμιες εξισώσεις και ανισώσεις, το εμβαδό και η περίμετρος του κύκλου, τα 3 κριτηρια ισοτητας των τριγωνων(και τα στοιχεια τους) και...τίποτα άλλο, κοινώς, τα μαθηματικά του γυμνασιου δεν έχουν ιδιαιτερες δυσκολίες, τουλάχιστον για όποιον προσπαθεί πραγματικά και λύνει αρκετες ασκήσεις...Τώρα αν τυχόν κάποιος πραγματικά δυσκολευεται θα πρέπει να το κανει γνωστό στον καθηγητη, εκεινος(αν δεν είναι γιαλατζί καθηγητης) θα πρέπει να του δίνει που και που φωτοτυπιες με δικες του ασκήσεις για να τις λυνει ο ταδε μαθητης στο σπιτι του και μετα εκεινος να τις ελεγχει(χωρις να βαζει βαθμο), να δειχνει ενδιαφερον στο μαθημα, να ζηταει καμια βοηθεια απο τος αριστους(οχι αντιγραφες), να παιρνει στην αναγκη και κανα εξωσχολικό που τα λέει πιο οργανωμενα απο ότι το σχολικό και τελείωσε η υποθεση...
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος