Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,667 εγγεγραμμένα μέλη και 2,466,976 μηνύματα σε 78,333 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 491 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε ότι είναι εύκολα τα Μαθηματικά του Γυμνασίου;

rolingstones (ΞΕΝΟΦΩΝ)

Καθηγητής

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 865 μηνύματα.

O rolingstones έγραψε: στις 22:01, 13-06-09:

πιστευετε ειναι ευκολα?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

djimmakos (Μήτσος)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

O djimmakos έγραψε: στις 22:04, 13-06-09:

Eγώ πάντως πιστεύω ότι τα μαθηματικά του Γυμνασίου είναι δύσκολα μέχρι να μπεις στο νόημα...

Αυτά τα προβλήματα με το Γιαννάκη και την Άννα στη Β' γυμνασίου πότε μου δεν τα χώνεψα.

:p
Παράθεση

rolingstones (ΞΕΝΟΦΩΝ)

Καθηγητής

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 865 μηνύματα.

O rolingstones έγραψε: στις 22:05, 13-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Djimmakos
Eγώ πάντως πιστεύω ότι τα μαθηματικά του Γυμνασίου είναι δύσκολα μέχρι να μπεις στο νόημα...

Αυτά τα προβλήματα με το Γιαννάκη και την Άννα στη Β' γυμνασίου πότε μου δεν τα χώνεψα.

ποιον γιαννακη και αννα?τι αφορουσαν αυτα?
Παράθεση

djimmakos (Μήτσος)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

O djimmakos έγραψε: στις 22:09, 13-06-09:

Δε θυμάμαι, πάντως θυμάμαι τα ονόματα..

Πχ. Αν ο Γιάννης έχει 5 ευρώ περισσότερα από την Αννούλα και η Αννούλα 2 λίγοτερα από τον Κώστα και όλοι μαζί έχουν 18 ευρώ, να βρείτε πόσα ευρώ έχει ο Γιάννης

1
Παράθεση

!w@Nn4 (Ιωάννα)

Φοιτητής

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνείο Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 716 μηνύματα.

H !w@Nn4 έγραψε: στις 20:33, 14-06-09:

Εγώ πιστεύω πως τα μαθηματικά του Γυμνασίου εύκολα είναι αρκεί να διαβάζεις συστηματικά!!... Όποιος δε διαβάζει με αυτό το τρόπο τα βρίσκει σκούρα τα πράγματα και συνήθως δεν μπορεί να ανταπεξέλθει και έτσι τα παρατάει όλα μέχρι που φτάνει η στιγμή όπου του φαίνονται ακαταλαβίστικα!!!!.....
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 993 μηνύματα.

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 12:25, 15-06-09:

Τα μαθηματικά του γυμνασίου είναι εισαγωγικά,βασικά. Τωρα ευκολα η δυσκολα αυτό κρίνεται απο τον καθένα ξεχωριστα
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,161 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε: στις 14:06, 15-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από rolingstones
πιστευετε ειναι ευκολα?

Πφφφφ... ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ.
Παράθεση

!w@Nn4 (Ιωάννα)

Φοιτητής

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνείο Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 716 μηνύματα.

H !w@Nn4 έγραψε: στις 14:19, 15-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από geoste
Πφφφφ... ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ.
Ε δε θα έλεγα και της πλάκας..... Προσωπικά δε πιστεύω ότι έχουν καμιά ιδιαίτερη δυσκολία αλλά δεν είναι και παιχνιδάκι!! Πρέπει να διαβάζεις και όχι να τα έχεις "γραμμένα" και να διαβάζεις κανένα μάθημα όποτε σου κατεβαίνει!! Όποιοι ακολουθήσουν επαγγέλματα σχετικά με μαθηματικά (όπως και εγώ!) είναι σαφές να συνηδειτοποιήσουν ότι τα μαθηματικά του πανεπιστημίου είναι πολύ πιο δύσκολα από αυτά που κάνανε στο Γυμνάσιο ή το Λύκειο και να θεωρούν τα μαθηματικά του σχολείου της πλάκας!!! Ε ναι!! Μπροστά σε ένα φοιτητή μοιάζουν πανεύκολα αφού μαθαίνει πολύ πιο περίπλοκα πράγματα όμως για έναν μαθητή Γυμνασίου ή Λυκείου; Αυτός δε θα τα βρίσκει εξίσου της πλάκας!! Θέλει πολύ διάβασμα και προσοχή για να τα βρίσκει κάποιος της πλάκας!!
Παράθεση

Death_Angel (Φουφουτος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο Φουφουτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 110 μηνύματα.

O Death_Angel έγραψε: στις 14:44, 16-06-09:

ρολινγκ μηπως εισαι αρρωστος γιατι τωρα τελευταια ανοιγεις θεματα που αφορουν το σχολειο
Παράθεση

Leo 93

Φοιτητής

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 208 μηνύματα.

O Leo 93 έγραψε: στις 18:20, 21-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Djimmakos

@Djimakos:
Πώς θα μπορούσες να λύσεις να λύσεις τέτοια προβλήματα με γνώσεις β' γυμν;Για παράδειγμα αυτό που ανέφερες λύνεται με σύστημα(3 αγνώστων)

Γ - Α = 5
Κ - Α = 2
Γ + Κ + Α = 18, Γ Γιάννης, Κ Κώστας, Α Αννούλα
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 έγραψε: στις 18:46, 21-06-09:

Δύσκολα ποιο δύσκολο μάθημα απο τα Μαθηματικά δεν υπάρχει
2
Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,471 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε: στις 18:47, 21-06-09:

Ε όχι και με σύστημα.

Ενδεικτικά λέω (ως Β'γυμνασιόπαιδο) ότι θέτεις Κ = Α + 2, Γ = Α + 5 και βρίσκεις Α = 11/3 και αναλόγως με τα Κ,Γ.

(το ξέρω ότι στην ουσία το ίδιο θα γινόταν και με σύστημα, το παιδί της Β' γυμνασίου όμως που λογικά έτσι θα το λύσει δεν θα το ξέρει μάλλον )
Παράθεση

Leo 93

Φοιτητής

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 208 μηνύματα.

O Leo 93 έγραψε: στις 19:12, 21-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από ξαροπ
Ε όχι και με σύστημα.

Ενδεικτικά λέω (ως Β'γυμνασιόπαιδο) ότι θέτεις Κ = Α + 2, Γ = Α + 5 και βρίσκεις Α = 11/3 και αναλόγως με τα Κ,Γ.

(το ξέρω ότι στην ουσία το ίδιο θα γινόταν και με σύστημα, το παιδί της Β' γυμνασίου όμως που λογικά έτσι θα το λύσει δεν θα το ξέρει μάλλον )
Oυσιαστικά είναι ο ίδιος τρόπος.(αντικατάσταση).
Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,471 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε: στις 19:26, 21-06-09:

Αυτό είπα, ο άλλος με γνώσεις Β' γυμνασίου απλώς δεν θα ξέρει ότι στην ουσία το βρήκε με έναν τρόπο επίλυσης συστήματος.
1
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 έγραψε: στις 19:30, 21-06-09:

Αυτό είπα, ο άλλος με γνώσεις Β' γυμνασίου απλώς δεν θα ξέρει ότι στην ουσία το βρήκε με έναν τρόπο επίλυσης συστήματος.
Σας ρωτάει αν είναι εύκολα όχι να λύστε ασκήσεις:ee::stop:
Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

O ξαροπ έγραψε: στις 19:44, 21-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ραφαέλα
Σας ρωτάει αν είναι εύκολα όχι να λύστε ασκήσεις:ee::stop:
Νταξ ρε. Μη μας κρεμάσεις. Στο κάτω-κάτω Μαθηματικά Β' και Γ' γυμνασίου είναι, όχι κάτι άσχετο.
1
1
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Ραφαέλα33847 έγραψε: στις 19:46, 21-06-09:

Νταξ ρε. Μη μας κρεμάσεις. Στο κάτω-κάτω Μαθηματικά Β' και Γ' γυμνασίου είναι, όχι κάτι άσχετο.
Ξαναλέω σας ρωτάει αν είναι εύκολο όχι να λύσετε ασκήσεις.Άν θέλετε να λύσετε ασκήσεις πηγένεται σε ανάλογο θέμα οκ
1
Παράθεση

candygirl96

Μαθητής Α' λυκείου

H candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H candygirl96 έγραψε: στις 19:52, 21-06-09:

ειναι λιγο δυσκολα,τουλαχιστον της Α' Γυμνασιου...
εμενα παντως μου φαινονται λιγο...
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Ραφαέλα33847 έγραψε: στις 19:55, 21-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από candygirl96
ειναι λιγο δυσκολα,τουλαχιστον της Α' Γυμνασιου...
εμενα παντως μου φαινονται λιγο...
Λίγο τι;
Παράθεση

!w@Nn4 (Ιωάννα)

Φοιτητής

H !w@Nn4 έγραψε: στις 11:34, 22-06-09:

Λίγο δύσκολα θα εννοεί!....
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος