Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,482,184 μηνύματα σε 79,123 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 138 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιό μαθήμα είναι πιο εύκολο τα Αρχαία ή τα Μαθηματικά;

Ποιο ειναι το πιο ευκολο μαθημα για σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 222)
Αρχαία Γυμνασίου
59
26,58%
Αρχες Γεωμετρίας και Άλγεβρας Α Γυμνασίου, Άλγεβρα και Γεωμετρία Β,Γ Γυμνασίου
112
50,45%
Κανένα
25
11,26%
Και τα 2
26
11,71%

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H dreamy girl έγραψε: στις 19:42, 03-01-10:

βασικα ειναι 2 ανομοια πραγματα/μαθηματα,τα μαθηματικα χρησμευουν πιο πολυ απο τα αρχαια,λιγο πολυ κ τα 2 ειναι ευκολα ή δυσκολα σε καποια σημεια,αν διαβαζεις ολα ειναι ευκολα κ τα καταφερνεις,εγω ειμαι καλυτερη στα αρχαια παρα στα μαθηματικα κ προσωπικα προτιμω τα αρχαια,επειδη μ' αρεσουν περισσοτερο κ γιατι δυσκολευομαι στα μαθηματικα αρκετα σε καποια πραγματα
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

twilight_girl (Δέσποινα)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 163 μηνύματα.

H twilight_girl έγραψε: στις 19:49, 03-01-10:

εμενα μου φαινονται πιο ευκολα τα αρχαια...στα μαθηματικα δεν καταλαβαινω τιποτα ενω προσπαθω να καταλαβω..μαλλον το μυαλο μου δεν παιρνει ευκολα στροφες:xixi:
Παράθεση

Fedde le Grand

Απόφοιτος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

O Fedde le Grand έγραψε: στις 15:42, 13-01-10:

Τώρα τα Μαθηματικά..Κάνουμε Δεκαδικούς
Παράθεση

Ntontini (Κωνσταντίνα)

Μαθητής Α' γυμνασίου

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H Ntontini έγραψε: στις 17:08, 14-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Submarine
Τώρα τα Μαθηματικά..Κάνουμε Δεκαδικούς
Κι εμείς!
Παράθεση

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H dreamy girl έγραψε: στις 15:54, 15-01-10:

κι εμεις μπηκαμε στους δεκαδικους
Παράθεση

Alexl1996

Φοιτητής

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγρονόμων & Τοπογράφων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,207 μηνύματα.

O Alexl1996 έγραψε: στις 19:01, 15-01-10:

Εμείς πάλι μπήκαμε στις συναρτήσεις.... (Ωχ, λάθος θρεντ)
Παράθεση

nickpap8

Μαθητής Α' γυμνασίου

Ο nickpap8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O nickpap8 έγραψε: στις 20:31, 19-01-10:

Εγώ ψήφισα μαθηματικα γιατι δεν δυσκολεύομαι σε αυτα.
Παράθεση

~LoVeR BoY~

Περιβόητο Μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,220 μηνύματα.

O ~LoVeR BoY~ E.K.A.M. έγραψε: στις 17:02, 24-01-10:

Τα αρχαία:no1:
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Φοιτητής

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε: στις 19:52, 24-01-10:

Είναι ανάλογα την κλίση του καθενός!Είναι υποκειμενικό!
Παράθεση

Killerkostas97

Μαθητής Α' γυμνασίου

Ο Killerkostas97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Killerkostas97 έγραψε: στις 18:13, 25-01-10:

Κατά τη γνώμη τα Μαθηματικα ειναι πιο ευκολα γιατι πανω κατω τα ξερουμε απο παλια.Ενω στην πρωτη ταξη τα αρχαια ειχαι σαν κινεζικα.
Παράθεση

~LoVeR BoY~

Περιβόητο Μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,220 μηνύματα.

O ~LoVeR BoY~ E.K.A.M. έγραψε: στις 21:23, 27-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από twilight_girl
εμενα μου φαινονται πιο ευκολα τα αρχαια...στα μαθηματικα δεν καταλαβαινω τιποτα ενω προσπαθω να καταλαβω..μαλλον το μυαλο μου δεν παιρνει ευκολα στροφες:xixi:

Και εγώ i agree.Κάπως ετσι είμαι και εγώ
Παράθεση

tzenaki_m (τζενη)

Μαθητής Α' λυκείου

H τζενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H tzenaki_m έγραψε: στις 17:47, 23-08-11:

τα μαθηματικα και τα αρχαια ειναι ισως τα πιο δυσκολα μαθηματα..αυτο που πιστευω ομως ειναι οτι στο γυμνασιο ο μαθητης ερχεται για πρωτη φορα σε επαφη με τα αρχαια ελληνικα και ειδικα στην αρχη του φαινονται πολυ δυσκολα..μπορει να μοιαζουν καπως με τα νεα ελληνικα αλλα εχει πολυ περισσοτερα να μαθεις και ετσι οσο προχωρανε οι ταξεις τοσο περισσοτερο δυσκολευονται οι μαθητες...εμενα τουλαχιστον με δυσκολεψε παρα πολυ..αλλα και αντικειμενικα τα μαθηματικα απο την αλλη εχει στην υλη του κι αλλα επιπλεον πραγματα που ομως ειναι πιο ευκολονοητα και δεν χρειαζονται αποστηθιση αλλα να βαλεις το μυαλο σου να σκεφτει πιο πολυ εχοντας μαθει τη θεωρια..οποτε τα μαθηματικα δεν ειναι τοσο δυσκολα οσο τα αρχαια..
Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 13,939 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε: στις 18:22, 23-08-11:

ρε παιδια ειναι λογικο αυτο το πραγμα?? τι συγκρινουμε τωρα?? :S δεν θα σταματησει ποτε αυτη η βλακεια θετικη-θεωρητικη μου φαινεται...που κολλανε τα μαθηματικα με τα αρχαια??
2
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.

O transient έγραψε: στις 02:51, 28-08-11:

Λοιπόν. Θα μου επιτρέψετε να διακρίνω ορισμένα λάθη στο θέμα αυτό.

Το πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι ένα μάθημα είναι απόλυτα υποκειμενικό, αφού ο καθένας μας έχει διαφορετικά ενδιαφέροντα και κλίσεις καθώς και αδυναμίες.

Προσωπικά, πάντα έβρισκα έυκολα τα αρχαία. Να σας πω την αλήθεια, δεν πιστεύω πως κάποιος που θα ξεσκιστεί στο διάβασμα δεν θα γράψει καλά. Η γραμματική, δεν είναι μόνο να θυμάσαι το λύω απ'έξω, όπως νομίζουν πολλοί. Για να πετύχεις στη γραμματική χρειάζεσαι χαρτί και μολύβι. Όταν κάνεις την Γ κλίση, πάρε την γραμματική του Οικονόμου, άνοιξε στην γ κλίση και άρχισε να κλίνεις ουσιαστικά σε ένα πρόχειρο. Έπειτα, ζήτα από τον καθηγητή σου να στα διορθώσει , δεν νομίζω να πει όχι. Τα αρχαία είναι καθαρά θέμα διαβάσματος και εξάσκησης (ως την Α' λυκείου). Αν κάποιος δεν εξασκηθεί μέσω πολλών ασκήσεων δεν πρόκειται, όση παπαγαλία και να πέσει, να γράψει καλα. Έπειτα, είναι και η προσοχή στην τάξη. Αν προσέχεις το μάθημα μπορεί να καταλάβεις το κείμενο και να μπορέσεις να απαντήσεις στις περισσότερες ερμηνευτικές ερωτήσεις. Πέρα από τον καθηγητή, τα κείμενα του γυμνασίου είναι πολύ απλά, αν έχεις την μετάφραση (είναι υποχρεωμένος να την δίνει ο καθηγητής), σε σημείο που να μην χρειάζεται καν να διαβάσεις τις ερμηνευτικές ερωτήσεις. Τώρα εκεί που πρέπει να σου κόβει λίγο, είναι στο συντακτικό, το οποίο δίνεται όμως, οπότε θέλει διάβασμα.
Όλα τα παραπάνω ισχύουν σε μένα, τώρα ίσως κάποιος που δεν αγαπά τα αρχαία να του φαίνεται πολύ καταπιεστικό το παραπάνω. Δεκτό.

Τώρα, όσον αφορά τα μαθηματικά, με λίγα λόγια θα πω όσα είπα και για τα Αρχαία. Μπορεί να φαίνονται δύο εντελώς διαφορετικά πράματα, αλλά προσωπικά ακολουθώ τον ίδιο τρόπο μελέτης; Μάθηση-Εξάσκηση. Το μόνο που με προβληματίζει στα μαθηματικά είναι ότι οι ασκήσεις που πέφτουν στα διαγωνίσματα μπορεί να σου είναι ορισμένες φορές εντελώς άγνωστες, ή να μην τις έχεις ξαναδει. Στα Αρχαία του γυμνασίου, κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει.
1
Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε: στις 02:55, 28-08-11:

Oh fuck, φρικιαστικές αναμνήσεις των 6 ωρών κατακλύζουν το κεφάλι μου... Δε μπόρεσα να το διαβάσω όλο.
1
Παράθεση

eleni27

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 108 μηνύματα.

H eleni27 έγραψε: στις 14:14, 29-08-11:

εννοείτε ότι πιο εύκολα είναι τα μαθηματικά, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι πράξεις, άντε και ένα-δυο σχήματα στην γεωμετρία ενώ στα αρχαία έχεις τόσα να μάθεις, τόσα να κλείνεις, τόσα να γράψεις...
Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε: στις 20:36, 29-08-11:

Πιστεύω πως είναι δύσκολο να συγκριθούν αφού είναι εντελώς διαφορετικά μαθήματα. Προσωπικά βέβαια, πιο εύκολα βρίσκω τα μαθηματικά γιατί θέλουν απλά τρόπο, ενώ στα αρχαία, αν σου τύχει πχ άγνωστο κείμενο και δεν ξέρεις τίποτα, σηκώνεις τα χέρια ψηλά
Παράθεση

panoslarissa

Μαθητής Β' λυκείου

Ο panoslarissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O panoslarissa έγραψε: στις 20:45, 29-08-11:

συγκρινετε 2 τελειως ανομοια μαθηματα..τα αρχαια ειναι ενα θεωριτικο μαθημα και σε καποιους φαινονται ευκολα.τα μαθηματικα ειναι ενα πρακτικο μαθημα το οποιο σε αλλους φαινεται ευκολο σε αλλους δυσκολο.εμενα για παραδειγμα τα αρχαια μου φαινονται πιο ευκολα και τα διαβαζω με μεγαλυτερη ευχαριστιση..ειναι αναλογα το ατομο
2
Παράθεση

emmanouelaVAG (Εμμανουέλα Βαγιανού)

Μαθητής Β' γυμνασίου

H Εμμανουέλα Βαγιανού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H emmanouelaVAG 2α Γυμνασίου! ουάου!!! έγραψε: στις 11:50, 31-08-11:

Τα Αρχαία φυσικά!!!
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,128 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 16:08, 04-09-11:

Maths!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια