Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,676 εγγεγραμμένα μέλη και 2,467,381 μηνύματα σε 78,352 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 452 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιό μαθήμα είναι πιο εύκολο τα Αρχαία ή τα Μαθηματικά;

Ποιο ειναι το πιο ευκολο μαθημα για σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 222)
Αρχαία Γυμνασίου
59
26,58%
Αρχες Γεωμετρίας και Άλγεβρας Α Γυμνασίου, Άλγεβρα και Γεωμετρία Β,Γ Γυμνασίου
112
50,45%
Κανένα
25
11,26%
Και τα 2
26
11,71%

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,757 μηνύματα.

O nPb ... έγραψε: στις 19:08, 15-08-09:

Με σωστό διάβασμα και τα δυο παλεύονται (προσωπική εμπερία)...αν και δεν έχουν σχέση μεταξύ τους λόγω περιεχομένου και τρόπου σκέψης - διαβάσματος - προσέγγισης. Οπότε ψηφίζω και τα δυο.

Σόρρυ για το offtopic:
έχω ακούσει ότι άτομα με καλές επιδόσεις στα Μαθηματικά έχουν και καλές επιδόσεις και στις Κλασικές Σπουδές, λόγω νοητικής οξυδέρκειας, συνδυαστικής και συγκροτημένης σκέψης (μαθηματική λογική), σαφή και καλή εκφορά του προφορικού-γραπτού λόγου (εξαιτίας της μαθηματικής "αυστηρότητας" στην διατύπωση ορισμών, θεωρημάτων - αποδείξεων, στον τρόπο σύνταξης [καθολικοί και υπαρξιακοί ποσοδείκτες] προτάσεων). Η αναφορά αυτή, έγινε γιατί και στις Κλασικές Σπουδές χρειάζονται όλα τα παραπάνω προκειμένουν να είσαι καλός "μάστορας" της Ελληνικής γλώσσας και πόσο μάλλον της Αρχαίας Ελληνικής γλώσσας (π.χ. φιλόλογος). Κλείνει το offtopic
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

ZIGFRID (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.

O ZIGFRID έγραψε: στις 19:24, 15-08-09:

Είχα πάει στη Μαθηματική Εταιρεία και είχα φτάσει στην τελική φάση... Δεν το συζητώ για τις Πανελλήνιες και τη γενική σχέση με το μάθημα !!! Τα Μαθηματικά ποτέ δεν με δυσκολευαν γιατί τα γούσταρα τρελά... Αντίθετα Αρχαία με υπερπροσπάθεια έγραφα ένα 9... Αφού νόμιζα ότι είμαι δυσλεξικός στο συγκεκριμένο μάθημα !!!!!!!!! Τι λέτε ;;; Είμαι ;;;
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,757 μηνύματα.

O nPb ... έγραψε: στις 19:35, 15-08-09:

Τα Μαθηματικά του σχολείου...δεν είναι μαθηματικά. Μην κοροϊδευόμαστε. Πάρα πολλά παιδιά που είχαν τρέλα με τα...Λυκειακά Μαθηματικά (βλ. Πανελλήνιες) στο Πανεπιστήμιο, που διδάσκονται τα αληθινά Μαθηματικά (όπως τα έκανε η μάνα τους) έχουν ξενερώσει απίστευτα. Το ίδιο θέλω να πιστεύω ότι ισχύει με όλες τις επιστήμες (π.χ. Αρχαία Ελληνικά).

Zigfrid, δεν πιστεύω να είσαι δυσλεξικός. Απλά, δεν βρέθηκε ο κατάλληλος δάσκαλος να σε μυήσει στο σπορ των Αρχαίων Ελληνικών. Τα μαθήματα δεν θέλουν κόπο για να γράψεις καλά, αλλά τρόπο.
Παράθεση

ἅλς

Φοιτητής

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,074 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε: στις 19:47, 15-08-09:

Για μένα τα Μαθηματικά!
Παράθεση

Avicii (Υπόλυττος Βρεττός)

Περιβόητο Μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

O Avicii there's no going back έγραψε: στις 17:03, 21-08-09:

Όχι πάντως τα μαθηματικά
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,985 μηνύματα.

H maraki love έγραψε: στις 17:35, 21-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από mdgr
Όχι πάντως τα μαθηματικά
:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree:
Παράθεση

cel (χρηστος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O cel έγραψε: στις 17:38, 21-08-09:

Ουστ ρε.Μαθηματικα ftw
Παράθεση

filologiko paidi

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο filologiko paidi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O filologiko paidi έγραψε: στις 00:01, 09-12-09:

Εδω παντως εχει σημασια η κλιση του καθενος μαθητη καποιοι ειναι τελειοι σε μαθηματικα/φυσικη και σκραπες σε αρχαια/λογοτεχνια κλπ και το αντιθετο.Προσωπικα, τα μαθηματικα αν τα πιασεις με καλο ματι και τα προσεχεις απ'την αρχη και τ'αγαπας και'χεις και τις βασεις ειναι πιο ευκολα στη συνεχεια και ειναι απολυτα συγκεκριμενα.Σε αντιθεση τα αρχαια καθε χρονο θελουν ιδιαιτερη προσοχη και ειδικα αν θα ακολουθησεις θεωρητικη πρεπει να εισαι προσεκτικος.Η γραμματικη,το συντακτικο,η ετυμολογια και ολα τ'αλλα ειναι λιγο πιο δυσκολα απ'τα μαθηματικα κατα τη δικια μου προσωπικη γνωμη
Παράθεση

Alexl1996

Φοιτητής

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγρονόμων & Τοπογράφων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.

O Alexl1996 έγραψε: στις 16:13, 09-12-09:

Δεν νομιζω οτι μπορει να τεθει θεμα συγκρισης.... Αλλο το ενα κι αλλο το άλλο...
Παράθεση

vagialena (Βαγιαλένα)

Μαθητής Β' λυκείου

H Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H vagialena The show must go on! έγραψε: στις 16:37, 17-12-09:

Για μενα ειναι τα μαθηματικα! Στα αρχαι αδεν τα παω καθολου καλα! Επισης απο μικρη προτιμουσα τα μαθηματικα απο τη γλωσσα και τρελενομαι για ασκησεις iq οπως για αλλες παρομοιες σπαζοκεφαλιες και quiz! Να σκεφτειτε οτι μαθηματικα πηρα στον ελεγχο 20 ενω αρχαια 16! Και γενικα δεν τα γουσταρω τα φιλολογικα! Ειμαι των θετικων επιστημων!!!
Παράθεση

tinamamagi (Χριστίνα)

Μαθητής Β' γυμνασίου

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H tinamamagi έγραψε: στις 16:54, 17-12-09:

Μαθηματικά.Είναι πιο βατά καθώς δεν υπάρχουν ανεξήγητοι κανόνες,σαφώς και πιο χρήσιμα από τα αρχαία και δεν χρειάζονται παπαγαλία
Παράθεση

aggel A4 forever (Αγγελος)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O aggel A4 forever έγραψε: στις 20:53, 17-12-09:

που εντοπισες τν παπαγαλια στα αρχαια;;;; εγω τουλαχιστον δν εχω παπαγαλισει κατι στα αρχαια μεχρι στιγμης οπως και στα μαθηματικα!!! ολα ειναι θεμα εφαρμογης και οτι υπαρχει και στα δυο μαθηματα εξηγειται με απλη λογικη
Παράθεση

Alexl1996

Φοιτητής

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγρονόμων & Τοπογράφων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.

O Alexl1996 έγραψε: στις 21:58, 17-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από aggel A4 forever
που εντοπισες τν παπαγαλια στα αρχαια;;;; εγω τουλαχιστον δν εχω παπαγαλισει κατι στα αρχαια μεχρι στιγμης οπως και στα μαθηματικα!!! ολα ειναι θεμα εφαρμογης και οτι υπαρχει και στα δυο μαθηματα εξηγειται με απλη λογικη
Εμμ, γκουχ γκουχ... Υπάρχει παπαγαλία στα αρχαία, για παράδειγμα η κλίση των αντωνυμιών, τα άρθρα(Α Γυμνασίου) κ.α. Άσχετα βέβαια αν εγώ(και οι περισσότεροι φαντάζομαι) προσπαθώ να την αποφύγω...
Παράθεση

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου του τμήματος --- . Έχει γράψει 769 μηνύματα.

H Λουκρητία έγραψε: στις 23:41, 17-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από aggel A4 forever
Αγορι μου, τραβα μαθε ολες τις εγκλισεις και ολους τους χρονους ενεργητικης και μεσης, και μετα τραβα πες μου οτι τα εμαθες χωρις να παπαγαλισεις να σου βγαλω το καπελο!
Παράθεση

ΑνΘη!!!

Μαθητής Β' γυμνασίου

H ΑνΘη!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H ΑνΘη!!! έγραψε: στις 22:47, 22-12-09:

κατα την γνωμη μου τα μαθηματικα γιατι στα αρχαια ειναι δυσκολα οι τονοι και τα πνευματα
Παράθεση

aggel A4 forever (Αγγελος)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O aggel A4 forever έγραψε: στις 00:11, 23-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Λουκρητία
Αγορι μου, τραβα μαθε ολες τις εγκλισεις και ολους τους χρονους ενεργητικης και μεσης, και μετα τραβα πες μου οτι τα εμαθες χωρις να παπαγαλισεις να σου βγαλω το καπελο!

γιατι να παπαγαλισω τις καταληξεις;πολυ απλα μπορω να κανω εξασκηση κλινοντας ρηματα και συνηθιζει το μυαλο !!!
Παράθεση

~LoVeR BoY~

Περιβόητο Μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,220 μηνύματα.

O ~LoVeR BoY~ E.K.A.M. έγραψε: στις 21:29, 27-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από !w@Nn4
Βασικά και τα 2 εύκολα είναι!!!
Θα συμφωνήσω!
Παράθεση

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

H CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,720 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε: στις 21:08, 29-12-09:

Μαθηματικα 100000000%! τα αρχαια ειν πολυ δυσκολα.τουλαχιστον μαθηματικα πρεπει μονο να καταλαβεις τους κανονες ενω αρχαια....υπαρχουν 43567543567 εξερεσεις.
Παράθεση

popular

Μαθητής Α' γυμνασίου

Ο popular αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O popular έγραψε: στις 15:14, 02-01-10:

Πισευώ οτι άν διαβάζεις,όλα ειναι εύκολα...
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 993 μηνύματα.

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 15:15, 02-01-10:

Συγκρίνετε απλά μήλα με πορτοκάλια. Το ενα είναι εντελώς διαφορετικό μάθημα από το αλλο οποτε δεν τίθεται θέμα συγκρισης.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια