Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,984 εγγεγραμμένα μέλη και 2,479,051 μηνύματα σε 78,960 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 292 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Σας αρέσει η Χημεία;

jimmy$$$

Φοιτητής

Ο jimmy$$$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O jimmy$$$ έγραψε: στις 20:00, 01-03-09:

Ποια είναι η άποψη σας για την φετινή Χημεία; Σας αρέσει; Σας φαίνεται εύκολη ή δύσκολη; Μέχρι που έχετε φτάσει; :xixi: Εγώ έχω φτάσει μέχρι το πυρίτιο (SiO2) και συγκριτικά με την Χημεία της β΄ γυμνασίου η φετινή μου φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα. :up:
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

ifi 95 (Ιφιγενεια)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Ιφιγενεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H ifi 95 καλησπερα σε ολους έγραψε: στις 20:22, 01-03-09:

ναι τρελενομαι για χυμεια ειναι η καλυτερη μου
1
Παράθεση

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου του τμήματος --- . Έχει γράψει 768 μηνύματα.

H Λουκρητία έγραψε: στις 20:24, 01-03-09:

Ενδιαφέρον μάθημα, άχρηστος καθηγητής..
Παράθεση

jimmy$$$

Φοιτητής

Ο jimmy$$$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O jimmy$$$ έγραψε: στις 11:53, 02-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Λουκρητία
Ενδιαφέρον μάθημα, άχρηστος καθηγητής..
Αρχική Δημοσίευση από ifi 95
ναι τρελενομαι για χυμεια ειναι η καλυτερη μου
Σε ποιό κεφάλαιο είστε;
Παράθεση

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου του τμήματος --- . Έχει γράψει 768 μηνύματα.

H Λουκρητία έγραψε: στις 11:56, 02-03-09:

2.8 Άτομα και μόρια, μόνο που πάω Β Γυμνασίου ντίαρ jimmy$$$.:]
Παράθεση

djimmakos (Μήτσος)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

O djimmakos έγραψε: στις 12:00, 02-03-09:

Εμένα η χημεία του γυμνασίου μου φαινόταν πάρα πολύ βαρετή..

Φέτος είναι πολύ τέλεια..Έχουμε διαλύματα, ηλεκτρονιακή δομή, περιοδικός πίνακας, χημικοί δεσμοί, γενική ονοματολογία χημικών ενώσεων, οξέα, βάσεις, άλατα, οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις, μεταθετικές αντιδράσεις, στοιχειομετρία (μέχρι και ένα κεφάλαιο πυρηνικής χημείας) και δε συμμαζεύεται
ΤΕΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ!!
1
Παράθεση

jimmy$$$

Φοιτητής

O jimmy$$$ έγραψε: στις 12:01, 02-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Λουκρητία
2.8 Άτομα και μόρια, μόνο που πάω Β Γυμνασίου ντίαρ jimmy$$$.:]
Ουπς sorry δεν το είδα :thanks:
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από Djimmakos
Εμένα η χημεία του γυμνασίου μου φαινόταν πάρα πολύ βαρετή..

Φέτος είναι πολύ τέλεια..Έχουμε διαλύματα, ηλεκτρονιακή δομή, περιοδικός πίνακας, χημικοί δεσμοί, γενική ονοματολογία χημικών ενώσεων, οξέα, βάσεις, άλατα, οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις, μεταθετικές αντιδράσεις, στοιχειομετρία (μέχρι και ένα κεφάλαιο πυρηνικής χημείας) και δε συμμαζεύεται
ΤΕΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ!!
Μερικά κεφάλαια από αυτό το κατεβατό() που ανέφερες τα κάνουμε και εμείς φέτος, αλλά σε απλουστευμένη μορφή.
Παράθεση

djimmakos (Μήτσος)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

O djimmakos έγραψε: στις 12:20, 02-03-09:

Σε πάρα πολύ απλούστερη μορφή :p...

Του χρόνου θα τον ξεκοκκαλήσετε τον Περιοδικό Πίνακα (ηλεκτροθετικότητα, ηλεκτραρνητικότητα, ομάδες, περίοδοι, ατομική ακτίνα, μεταλλικός και αμμεταλικός χαρακτήρας) ..
Επίσης θα μάθετε να φτιάχνετε ενώσεις:p..'Ολα τα καλά :p
Παράθεση

jimmy$$$

Φοιτητής

O jimmy$$$ έγραψε: στις 12:22, 02-03-09:

Σε πάρα πολύ απλούστερη μορφή :p...

Του χρόνου θα τον ξεκοκκαλήσετε τον Περιοδικό Πίνακα (ηλεκτροθετικότητα, ηλεκτραρνητικότητα, ομάδες, περίοδοι, ατομική ακτίνα, μεταλλικός και αμμεταλικός χαρακτήρας) ..
Επίσης θα μάθετε να φτιάχνετε ενώσεις:p..'Ολα τα καλά :p
:!::s:wow:
Παράθεση

H@nitita...! (Μαριγούλα)

Μαθητής Β' ΕΠΑΛ

H Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H H@nitita...! έγραψε: στις 12:29, 02-03-09:

Αν και πέρυσι, όπως και φέτος, ήμουν πολύ καλή στη χημεία δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα!
Μέχρι την προηγούμενη Παρασκευή που γράφαμε διαγώνισμα στον περιοδικό πίνακα και τα αλκάλια κι εγώ αποφάσισα να μείνω μέσα Τσικνοπέμπτη για να διαβάσω. Εκείνη τη μέρα την είδα διαφορετικά την όλη κατάσταση με τη χημεία!
Έτσι εδώ και δύο βδομάδες και κάτι μπορώ να πω πως μου αρέσει πολύ η χημεία!:niki:
(Περιττό να πω ότι στο διαγώνισμα έγραψα 20! :yeah:και έτριβα τα ματάκια μου γιατί πάντα μου ξέφευγε κάποια λεπτομέρεια και ποτέ δεν είχα γράψει 20, ειδικά με θαυμαστικό!!!)
Παράθεση

Lacta144 (Μαρία-Ειρήνη)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H Lacta144 έγραψε: στις 12:30, 02-03-09:

εμένα κ πέρσυ κ φέτος μου αρέσει πολύ η χημεία.είναι απ τα αγαπημένα μου μαθήματα
Παράθεση

H@nitita...! (Μαριγούλα)

Μαθητής Β' ΕΠΑΛ

H Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H H@nitita...! έγραψε: στις 12:39, 02-03-09:

Μέχρι τώρα δεν είχα καταλάβει πόσο ωραία είναι!
Αλλά τώρα πια έχει ενταχθεί στο τετράπτυχο των αγαπημένων μου μαθημάτων (μαθηματικά-φυσική-βιολογία-χημεία)!!!
Παράθεση

Cogito ergo sum

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

H Cogito ergo sum έγραψε: στις 15:10, 08-03-09:

Η Χημεία, η Φυσική, τα Μαθηματικά και τα Αρχαία είναι λατρεμένα μαθήματα.
Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,471 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε: στις 16:25, 08-03-09:

Ωραία είναι, δε λέω, αλλά η χημεία της Β' έχει πολλή θεωρία...και σχεδόν τίποτα στην πράξη. Εκτός αν το να βρίσκεις αναλογίες χημικών στοιχείων σε χημικές ενώσεις ή τον ατομικό-μαζικό αριθμό ενός αρνητικά φορτισμένου ατόμου θεωρείται 'χημεία στην πράξη', γιατί κατά 90% είναι μαθηματικά.
Παράθεση

Iliaso

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 5,469 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 16:30, 08-03-09:

μην νομίζεις και στα μεγαλύτερα επίπεδα μαθηματικά θέλει(βλ στοιχειομετρία)
Παράθεση

Nagini (Σταματίνα)

Μαθητής Β' γυμνασίου

H Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Nagini έγραψε: στις 18:27, 24-03-09:

ΠΟΛΥ.

Σκεφτείτε ότι κοιμάμαι με το βιβλίο πάνω στο κρεβάτι, δίπλα στο κεφάλι μου και το περασμένο σαββατοκύριακο έκατσα και έμαθα τα 111 χημικά στοιχεία και τα σύμβολά τους, από τον πίνακα στην τελευταία σελίδα.
Παράθεση

djimmakos (Μήτσος)

Μαθητής Β' λυκείου

O djimmakos έγραψε: στις 18:48, 24-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Βασιλική!
Η Χημεία, η Φυσική, τα Μαθηματικά και τα Αρχαία είναι λατρεμένα μαθήματα.
Πως τα συνδιάζεις τα μαθηματικά με τα αρχαία δεν μπορώ να καταλάβω
Παράθεση

Nagini (Σταματίνα)

Μαθητής Β' γυμνασίου

H Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Nagini έγραψε: στις 18:50, 24-03-09:

Φθονώ όσους αγαπούν τα μαθηματικά. Εγώ τα σιχαίνομαι και θέλω να γίνω φυσικοχημικός -τα 'πιασα τα λεφτά μου..
Παράθεση

Cogito ergo sum

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

H Cogito ergo sum έγραψε: στις 20:15, 24-03-09:

Πως τα συνδιάζεις τα μαθηματικά με τα αρχαία δεν μπορώ να καταλάβω
Μα δεν τα συνδυάζω. Απλούστατα τα συγκαταλέγω στα αγαπημένα μου μαθήματα. Η αγάπη μου για τη Φυσική και τη Χημεία δεν προέρχεται από εκείνη που τρέφω για τα Μαθηματικά και αντίστοιχα τα προαναφερόμενα μαθήματα δεν αναιρούν την προτίμησή μου και σε ένα άλλο, όπως τα Αρχαία. Άλλωστε οι προτιμήσεις μας δεν προδικάζονται από τάσεις που έχουμε προς άλλα, εντελώς διαφορετικά μαθήματα.
Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,471 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε: στις 11:27, 25-03-09:

Μα η Φυσική και η Χημεία είναι στη ουσία μαθηματικά...ή τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος τους προϋποθέτει τη χρήση τους.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια