Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,984 εγγεγραμμένα μέλη και 2,479,051 μηνύματα σε 78,960 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 292 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσοι από εσάς συμμετέχετε σε μαθητικούς διαγωνισμούς;

ManolisDaratso

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο ManolisDaratso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O ManolisDaratso έγραψε: στις 16:01, 05-03-15:

Μαθηματική Εταιρεια, Ένωση Ελληνων Φυσικών; Που συμμετέχετε;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,660 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε: στις 20:32, 05-03-15:

Παντού, όπου βρω διαγωνισμό! Είναι ξεχωριστή εμπειρία, η αλήθεια είναι...
Τα τελευταία 3 χρόνια συμμετέχω στης Ένωσης Ελλήνων Φυσικών (στη β' γυμνασίου είχα βγει 10η αλλά στο παράρτημα Μακεδονίας, μπούρδες), θα πάω πάλι μεθαύριο αλλά μάλλον δεν θα γράψω τίποτα έτσι όπως με βλέπω, και πέρα από αυτό στέλνω κανένα διήγημα πού και πού στην Ένωση Λογοτεχνών ή στο Ίδρυμα Λασκαρίδη (φέτος βγήκε ένας Πετζίκης που καθόλου δεν μου γέμισε το μάτι), μια φορά δήλωσα στην Μαθηματική Εταιρεία αλλά δεν πήγα, εεε, αυτά...
Ααα και το Καγκουρό απίστευτη εμπειρία! Πολύ ξεχωριστός διαγωνισμός και σου δίνουν και βιβλιαράκι με ασκήσεις και κουίζ, μην τυχόν και βαρεθείς

Να πηγαίνετε σε διαγωνισμούς ακόμα κι αν δεν γράφετε/βγείτε τίποτα, είναι πολύ ωραίες εμπειρίες και ειδικά αν είστε με φίλους θα έχετε να θυμάστε..!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Italian dream... : 05-03-15 στις 23:57.
Παράθεση

Spooky29

Μαθητής Α' λυκείου

H Spooky29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Spooky29 έγραψε: στις 21:06, 05-03-15:

προς το παρον δεν εχω παει ποτε αλλα θα παω σε 3 εβδομαδας στης χημειας
Παράθεση

Alma Libre (Sinéad)

Φοιτητής

H Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών (ΑΕΙ/Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,378 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 21:09, 05-03-15:

Εγώ έπαιρνα στο γυμνάσιο μέρος στους μαθητικούς διαγωνισμούς έκθεσης/φωτογραφίας/ζωγραφικής.

Αλλά πλέον δεν τους τιμώ.
Παράθεση

Alexl1996

Φοιτητής

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγρονόμων & Τοπογράφων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.

O Alexl1996 έγραψε: στις 23:51, 05-03-15:

Στο γυμνάσιο και στην πρώτη Λυκείου συμμετείχα στους μαθηματικούς διαγωνισμούς της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας. Η μεγαλύτερη επιτυχία μου ήταν να φτάσω μέχρι τη φάση "Αρχιμήδης" (νομίζω Γ γυμνασίου).. Πλέον δεν είμαι καν μαθητής με τη στενή έννοια
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,660 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε: στις 23:54, 05-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Alma Libre
Εγώ έπαιρνα στο γυμνάσιο μέρος στους μαθητικούς διαγωνισμούς έκθεσης/φωτογραφίας/ζωγραφικής.

Αλλά πλέον δεν τους τιμώ.
ωω, μα γιατι;;
Παράθεση

Alma Libre (Sinéad)

Φοιτητής

H Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών (ΑΕΙ/Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,378 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 14:59, 06-03-15:

Δε ξέρω, δεν είχα όρεξη για κάτι τέτοιο φέτος.

Ίσως του χρόνου με πιάσει πάλι η φλογερή επιθυμία αλλά αμφιβάλλω.
1
Παράθεση

ManolisDaratso

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο ManolisDaratso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O ManolisDaratso έγραψε: στις 18:29, 09-03-15:

Eγώ έχω διακριθεί 2 φορές στην ΕΜΕ και φετος εδωσα το διαγωνισμο φυσικης της ΕΕΦ(γ γυμνασιου)... εγραψα 3,5/4 σωστα θεματα περιπου. Εχω ελπιδες να περασω; σε ποσο καιρο θα βγουν τα αποτελεσματα;;;
Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε: στις 20:13, 09-03-15:

Εγώ προχθές ήμουν στο διαγωνισμό διττού (ρητορικού/δημοσίου) λόγου στα γαλλικά.Ήταν πολύ ωραία,αλλά δεν προκρίθηκα,γιατί στο "ντιμπέιτ" ήμουν στην ίδια ομάδα με μία κοπέλα από το Κονγκό που τα γαλλικά είναι η μητρική της γλώσσα και είχε μεγαλύτερη άνεση στη γλώσσα απ'ό,τι εγώ (εδώ βέβαια ίσως να έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι ήταν μαθήτρια στο κολέγιο που διοργάνωνε το διαγωνισμό).Πάντως ρε παιδιά έλαιος!!!Το ότι είναι στημένοι οι περισσότεροι διαγωνισμοί που γίνονται στα ιδιωτικά το ξέρουμε,αλλά να βγάζετε και κανέναν νικητή από δημόσιο έτσι για τα μάτια του κόσμου!Είναι δυσφήμιση για το ιδιωτικό αυτό!Πέρασαν στον τελικό έναν που δεν ήξερε καν γαλλικά (τα διάβαζε εκείνη την ώρα από το χαρτί,συλλαβιστά κ με ένα σωρό λάθη) επειδή ήταν μαθητής του κολεγίου τους!!!!
1
Παράθεση

Alma Libre (Sinéad)

Φοιτητής

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 21:11, 09-03-15:

Όταν χάνουμε σε διαγωνισμό, ναι, είναι στημένο..
2
2
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε: στις 15:06, 10-03-15:

Όταν χάνουμε σε διαγωνισμό, ναι, είναι στημένο..
Όταν σε ένα διαγωνισμό προκρίνεται κάποιος που είναι μαθητής του ιδιωτικού που διοργανώνει το διαγωνισμό ενώ δεν ξέρει την τύφλα του και όχι κάποιος που αξίζει (που δεν ήμουν μόνο εγώ,ήταν πολλά παιδιά σαν εμένα και πολλές φορές μάλιστα ήταν και καλύτεροι από μένα αλλά δεν προκρίθηκαν),και 7/8 νικητές είναι από αυτό το ιδιωτικό τότε είναι στημένο.
Παράθεση

Alma Libre (Sinéad)

Φοιτητής

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 16:58, 10-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
Όταν σε ένα διαγωνισμό προκρίνεται κάποιος που είναι μαθητής του ιδιωτικού που διοργανώνει το διαγωνισμό ενώ δεν ξέρει την τύφλα του και όχι κάποιος που αξίζει (που δεν ήμουν μόνο εγώ,ήταν πολλά παιδιά σαν εμένα και πολλές φορές μάλιστα ήταν και καλύτεροι από μένα αλλά δεν προκρίθηκαν),και 7/8 νικητές είναι από αυτό το ιδιωτικό τότε είναι στημένο.

Μα, το "δεν ξέρει την τύφλα του" δε στέκει. Προφανώς και υπάρχει πιθανότητα να νικήσει μαθητής του σχολείου που διοργανώνει. Όπως υπάρχει και η πιθανότητα να χάσει. Δε γίνεται όλοι να κερδίζουμε, κατάντια.
1
Παράθεση

Φοιτητής

O panagiotists13 έγραψε: στις 18:27, 10-03-15:

Μα, το "δεν ξέρει την τύφλα του" δε στέκει. Προφανώς και υπάρχει πιθανότητα να νικήσει μαθητής του σχολείου που διοργανώνει. Όπως υπάρχει και η πιθανότητα να χάσει. Δε γίνεται όλοι να κερδίζουμε, κατάντια.
Εσύ άμα πήγαινες σε διαγωνισμό δημόσιου λόγου και ανάμεσα στους νικητές υπήρχε ένας που ΣΥΛ-ΛΑ-ΒΙ-ΖΕ και έκανε και ένα σωρό γραμματικά λάθη, αλλά τον διάλεξαν γιατί είναι μαθητής του ιδιωτικού που διοργάνωνε το διαγωνισμό,ενώ εσύ -κ όχι μόνο εσύ- είχες μιλήσει πολύ καλά (με άνεση,χωρίς γραμματικά λάθη,κτλ) και παρ'όλα αυτά δεν είχες προκριθεί ούτε και κανένας άλλος που να αξίζει,δε θα αισθανόσουν αδικημένος/η?Αν όχι,πάσο.
Παράθεση

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Πύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας (Βόλος) . Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.

O Πύρος I never finish anyth έγραψε: στις 18:56, 10-03-15:

Νομίζω μία φορά στην έκτη δημοτικού στον μαθηματικό διαγωνισμό ''Ο μικρός Ευκλείδης'' και πήρα 70/100 Γενικά μου αρέσουν οι διαγωνισμοί αλλά δεν τυχαίνει να παίρνω μέρος... αα και φέτος στη β' γυμνασίου, πήρα μέρος σε αυτό τον θρησκευτικό διαγωνισμό με τον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό.
Παράθεση

Alma Libre (Sinéad)

Φοιτητής

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 21:11, 10-03-15:

Εσύ άμα πήγαινες σε διαγωνισμό δημόσιου λόγου και ανάμεσα στους νικητές υπήρχε ένας που ΣΥΛ-ΛΑ-ΒΙ-ΖΕ και έκανε και ένα σωρό γραμματικά λάθη, αλλά τον διάλεξαν γιατί είναι μαθητής του ιδιωτικού που διοργάνωνε το διαγωνισμό,ενώ εσύ -κ όχι μόνο εσύ- είχες μιλήσει πολύ καλά (με άνεση,χωρίς γραμματικά λάθη,κτλ) και παρ'όλα αυτά δεν είχες προκριθεί ούτε και κανένας άλλος που να αξίζει,δε θα αισθανόσουν αδικημένος/η?Αν όχι,πάσο.
Έχω χάσει άπειρες φορές σε διαγωνισμό αλλά δεν το έκανα θέμα. Το αν αξίζουμε, στους διαγωνισμούς τουλάχιστον, δε το κρίνουμε εμείς.
Παράθεση

Φοιτητής

O panagiotists13 έγραψε: στις 21:14, 10-03-15:

Έχω χάσει άπειρες φορές σε διαγωνισμό αλλά δεν το έκανα θέμα. Το αν αξίζουμε, στους διαγωνισμούς τουλάχιστον, δε το κρίνουμε εμείς.
Νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει την κατάσταση.Αν αυτός που με κέρδιζε άξιζε,ήταν καλύτερος από μένα,όχι μόνο δε θα το έκανα θέμα,αλλά θα του έδινα και συγχαρητήρια κιόλας,πράγμα που έκανα σε κάποιους που άξιζαν και πέρασαν στον τελικό.Με πείραξε το ότι ένας που ΣΥΛΛΑΒΙΖΕ (και να'ταν μόνο αυτός!) τον πέρασαν επειδή ήταν μαθητής του κολεγίου τους!
Παράθεση

Alma Libre (Sinéad)

Φοιτητής

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 23:03, 10-03-15:

Μίλησε εν τω μεταξύ 14 χρόνων παιδάκι για αδικία. Σε διαγωνισμό. Μαθητικό.
Παράθεση

eyb0ss

Φοιτητής

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 637 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε: στις 23:19, 10-03-15:

Εγώ προχθές ήμουν στο διαγωνισμό διττού (ρητορικού/δημοσίου) λόγου στα γαλλικά.Ήταν πολύ ωραία,αλλά δεν προκρίθηκα,γιατί στο "ντιμπέιτ" ήμουν στην ίδια ομάδα με μία κοπέλα από το Κονγκό που τα γαλλικά είναι η μητρική της γλώσσα και είχε μεγαλύτερη άνεση στη γλώσσα απ'ό,τι εγώ (εδώ βέβαια ίσως να έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι ήταν μαθήτρια στο κολέγιο που διοργάνωνε το διαγωνισμό).Πάντως ρε παιδιά έλαιος!!!Το ότι είναι στημένοι οι περισσότεροι διαγωνισμοί που γίνονται στα ιδιωτικά το ξέρουμε,αλλά να βγάζετε και κανέναν νικητή από δημόσιο έτσι για τα μάτια του κόσμου!Είναι δυσφήμιση για το ιδιωτικό αυτό!Πέρασαν στον τελικό έναν που δεν ήξερε καν γαλλικά (τα διάβαζε εκείνη την ώρα από το χαρτί,συλλαβιστά κ με ένα σωρό λάθη) επειδή ήταν μαθητής του κολεγίου τους!!!!
Το ότι τα παιδιά από ιδιωτικά κερδίζουν αναλογικά περισσότερο σε διαγωνισμούς ίσως να ισχύει, αλλά και αυτά δεν επαναπαύονται στο γεγονός ότι έχουν λεφτά, αντιθέτως ρίχνουν και αυτά πολύ δουλειά για να πετύχουν αυτό που πέτυχαν. Για διαγωνισμούς που διεξάγονται από ιδιωτικά δεν θα πω κάτι, αλλά για διαγωνισμούς της ΕΜΕ και της ΕΕΦ η βαθμολόγιση είναι 100% αντικειμενική.
1
Παράθεση

Dias

Διδακτορικός

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Διδακτορικός . Έχει γράψει 7,519 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 23:36, 10-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από mathguy1996
Το ότι τα παιδιά από ιδιωτικά κερδίζουν αναλογικά περισσότερο σε διαγωνισμούς ίσως να ισχύει, ..... για διαγωνισμούς της ΕΜΕ και της ΕΕΦ η βαθμολόγιση είναι 100% αντικειμενική.
Ο λόγος για τον οποίο οι μαθητές των ιδιωτικών σχολείων πρωτεύουν στους διαγωνισμούς αυτούς είναι γνωστός (και δεν μπορεί να θεωρηθεί αθέμιτος). Τα σχολεία αυτά, προετοιμάζουν αρκετό καιρό πριν και εντατικά τους μαθητές τους με έξτρα μαθήματα, καθώς η βράβευση ενός μαθητή αποτελεί διαφήμιση του εκπαιδευτηρίου. Στα δημόσια σχολεία, επαφίεται στο μεράκι των καθηγητών αν θέλουν να κάνουν αμισθί στα παιδιά λίγες ώρες προετοιμασίας.

8
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,504 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε: στις 23:42, 10-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Ο λόγος για τον οποίο οι μαθητές των ιδιωτικών σχολείων πρωτεύουν στους διαγωνισμούς αυτούς είναι γνωστός (και δεν μπορεί να θεωρηθεί αθέμιτος). Τα σχολεία αυτά, προετοιμάζουν αρκετό καιρό πριν και εντατικά τους μαθητές τους με έξτρα μαθήματα, καθώς η βράβευση ενός μαθητή αποτελεί διαφήμιση του εκπαιδευτηρίου. Στα δημόσια σχολεία, επαφίεται στο μεράκι των καθηγητών αν θέλουν να κάνουν αμισθί στα παιδιά λίγες ώρες προετοιμασίας.
Συμφωνώ. Και να προσθέσω εδώ, ότι ένας ακόμα λόγος που επιτρέπει την καλύτερη προετοιμασία των μαθητών ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων, είναι και η καλύτερη και ποιοτικότερη ταυτόχρονα παροχή εργαστηρίων και άλλων εν δυνάμει χώρων πειραματικής μελέτης. (για τα θετικά μαθήματα και κατά συνέπεια τους θετικούς διαγωνισμούς). Άλλο να προετοιμάζεσαι σε ένα εργαστήριο που σου παρέχει κάθε δυνατότητα, και άλλο να κάνεις το πείραμα στο... μυαλό σου!
3
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια