Γενική συζήτηση για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,003 μηνύματα.
Αλλά βλέπεις σ' αυτή τη χώρα η έννοια "φοιτητική ζωή" έχει γίνει συνώνυμο με το "μου βάζουν λεφτά οι γονείς μου, πηγαίνω όλο το χρόνο σε parties, Αράχωβα, Μύκονο και Χαλκιδική, διαβάζω μέσα στην εξεταστική κι ό,τι περάσω". Αναπαράγεται η φιλοσοφία που λένε φροντιστήρια και γονείς "διαβάστε τώρα {σ.σ. στη Γ' Λυκείου} και μετά θα κάαααααθεστε". Μην και μας ξεβολέψουν λίγο από τον καναπέ μας ...

αυτό δεν ισχύει για όλους..

Ξυπνήστε,κατεβείτε από το ροζ συννεφάκι,ανοίξτε τα μάτια σας κι επιτέλους συνειδητοποιήστε πως υπάρχουν και φοιτητές οι οποίοι παλεύουν ζώντας μόνοι τους,και παράλληλα διαβάζουν και για τη σχολή τους που είναι δυσκολη.............
Ο Γιώργος δεν είπε ότι αυτά ισχύουν για όλους. Απλώς ανέφερε τη νοοτροπία που κυκλοφορεί. Αυτά που λέει ο Γιώργος τα έχω ακούσει 10²³ φορές από συμμαθητές, φοιτητές, καθηγητές, συγγενείς, ακόμα και γονείς. Σίγουρα δεν ισχύουν για όλους. Ασφαλώς υπάρχουν πολλοί όπως λέει ο Γιάννης. Όμως ποια είναι η εικόνα που έχουν οι πιο πολλοί για τους φοιτητές? Και στις αμερικάνικες ταινίες πώς μας δείχνουν τους φοιτητές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
λοιπον αυτο που ειπε η sakura-chan και συμφωνησε ο maximus περι φροντιστηριων ειναι μια αποψη που συμφωνω και εγω........αν λοιπον παμε και κοψουμε το φροντηστιριο τι μενει? το σχολειο και ο κοπος του καθε μαθητη...... αν γίνει αυτό μια φορά τότε ή το υπουργείο θα παρέχει μια καλύτερη παιδεία ή πολύ άπλα θα βάζουν ευκολότερα θέματα .......
Όταν θα πας στις Πανελλήνιες με τη συνείδηση σου καθάρη και χώρις φροντιστήριο ως ένδειξη διαμαρτυρίας,ειλικρινά,θα σε χειροκροτήσω.Θα το κάνεις όμως??Κότσια δε χρειάζεται να πεις "εμ ναι τι καλά που θα ήταν να ηταν ολα ετσι",ενώ εσύ κάνεις το γιουβέτσι,αλλά πρώτα θυσιάσου η ίδια ωστε να πετυχεις την αλλαγη (που πίστεψε με δεν προκειται)και τα λογια έρχονται μετα.

ΥΓ)Το αυτονοητο:Ελπιζω να τυχει να δω στο μέλλον καμια αγγελια στο ischool για ιδιαιτερα από μερικους που τώρα τα πολεμανε φανατικά.Θα γελάσουμε.Και οχι δεν εχει κανενας δικος μου φροντιστηριο ουτε μου ηταν ευκολο να τα πληρωνω.Παραδεχομαι ομως οτι ηταν η μονη επιλογη το να παρακολουθω ενα απο αυτα,αλλιως ημουν καταδικασμενος,είτε μου αρέσει,είτε οχι.Αν αλλαξει η κατασταση καποτε θα είμαι περήφανος,αλλα δεν ημουν προθυμος να αποτυχω απο πείσμα,και δεν κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου,γιατι εμαθα να αναγνωριζω ο,τι με οφελεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Όταν θα πας στις Πανελλήνιες με τη συνείδηση σου καθάρη και χώρις φροντιστήριο ως ένδειξη διαμαρτυρίας,ειλικρινά,θα σε χειροκροτήσω.Θα το κάνεις όμως??Κότσια δε χρειάζεται να πεις "εμ ναι τι καλά που θα ήταν να ηταν ολα ετσι",ενώ εσύ κάνεις το γιουβέτσι,αλλά πρώτα θυσιάσου η ίδια ωστε να πετυχεις την αλλαγη (που πίστεψε με δεν προκειται)και τα λογια έρχονται μετα.
το ξερω οτι ολα αυτα που λεω ειναι μονο λογια οπως ξερω οτι ειπα πως συμφωνω οτι μπορουμε να αλλαξουμε καποια πραγματα οχι και πως θα κατσω να τα αλλαξω μονη μου (αλλα ολοι μαζι)γιατι τοτε δε θα πετυχω ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!! και ναι εχω μονο τα κοτσια να το πω και οχι να το κανω πραξη γιατι ξερω οτι ολοι οι αλλοι γυρω μου δυστυχως θεωρουν οτι τα φροντιστηρια και μονο αυτα μπορουν να τους σωσουν, οτι το σχολειο ειναι αχρηστο και πολλα αλλα και το χειροτερο ειναι οτι το λενε και το πιστεουν πραγματικα ..... εχουν βολευτει ολοι και μια χαρα σαν να μην τρεχει τιποτα...... δυστυχως και εγω του χρονου για να περασω καπου θα αναγκαστω να κανω φροντιστηρια ...... τουλαχιστον φετος ειχα τα ΄'κοτσια'' να μην κανω φροντιστηρια (παραμονο σε ενα μαθημα) εν αντιθεση με σχεδον ολους τους αλλους μαθητες .....ξερω οτι δεν καταφερα τιποτα αλλα τουλάχιστον γλίτωσα κάποια πράγματα!!!!!! :)


όσο και να θέλει ΕΝΑΣ άνθρωπος να αλλάξει το κόσμο δεν πρόκειται να καταφέρει τίποτα αν δεν αλλάξουν και οι υπόλοιποι!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
το ξερω οτι ολα αυτα που λεω ειναι μονο λογια οπως ξερω οτι ειπα πως συμφωνω οτι μπορουμε να αλλαξουμε καποια πραγματα οχι και πως θα κατσω να τα αλλαξω μονη μου (αλλα ολοι μαζι)γιατι τοτε δε θα πετυχω ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!! και ναι εχω μονο τα κοτσια να το πω και οχι να το κανω πραξη γιατι ξερω οτι ολοι οι αλλοι γυρω μου δυστυχως θεωρουν οτι τα φροντιστηρια και μονο αυτα μπορουν να τους σωσουν, οτι το σχολειο ειναι αχρηστο και πολλα αλλα και το χειροτερο ειναι οτι το λενε και το πιστεουν πραγματικα ..... εχουν βολευτει ολοι και μια χαρα σαν να μην τρεχει τιποτα...... δυστυχως και εγω του χρονου για να περασω καπου θα αναγκαστω να κανω φροντιστηρια ...... τουλαχιστον φετος ειχα τα ΄'κοτσια'' να μην κανω φροντιστηρια (παραμονο σε ενα μαθημα) εν αντιθεση με σχεδον ολους τους αλλους μαθητες .....ξερω οτι δεν καταφερα τιποτα αλλα τουλάχιστον γλίτωσα κάποια πράγματα!!!!!! :)


όσο και να θέλει ΕΝΑΣ άνθρωπος να αλλάξει το κόσμο δεν πρόκειται να καταφέρει τίποτα αν δεν αλλάξουν και οι υπόλοιποι!!!!!!!!
Εχε υποψην σου πως και εγω μονο ενα χρονο εκανα στη ζωή μου φροντιστηριο.Και μην τα ριχνουμε ολα στους μαθητες,εγω το συμφερον μου κοιταξα και λεω Τριτη Λυκειου χωρις φροντιστηρια δε βγαινει,ας είμαι ορθολογιστης.Αν το κρατος εδινε το ερεθισμα σε οσους διδασκουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ στον ιδιωτικο τομεα,να διοριζονταν αντ'αυτου στο δημοσιο,ισως κι εκεινοι το εκαναν.Μεχρι τοτε,μαγκια τους οσοι κανουν ονομα με την αξια τους ιδιωτικα και επιλογη μας αν θα απευθυνθουμε σε αυτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Εχε υποψην σου πως και εγω μονο ενα χρονο εκανα στη ζωή μου φροντιστηριο.Και μην τα ριχνουμε ολα στους μαθητες,εγω το συμφερον μου κοιταξα και λεω Τριτη Λυκειου χωρις φροντιστηρια δε βγαινει,ας είμαι ορθολογιστης.Αν το κρατος εδινε το ερεθισμα σε οσους διδασκουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ στον ιδιωτικο τομεα,να διοριζονταν αντ'αυτου στο δημοσιο,ισως κι εκεινοι το εκαναν.Μεχρι τοτε,μαγκια τους οσοι κανουν ονομα με την αξια τους ιδιωτικα και επιλογη μας αν θα απευθυνθουμε σε αυτους.
μα απο τους μαθητες δεν εξαρτάτε? και οκ δεν λεω το κρατος δεν δινει δεκάρα για να κανει κατι αλλα αν καναμε οι μαθητες κατι αν εβλεπε το κρατος οτι σταματησαν οι μαθητες να τρεχουν σαν τα προβατα στα φροντιστηρια και πλεον απαιτουν οσα τους ανηκουν.....τοτε μηπως και το κρατος εφτιαχνε κατι? γιατι σκεψου οι μαθητες σταματανε τα φροντιστηρια αυτο συνεπαγεται χιλιαδες εκπαιδευτικοι στο δρομο .....δεν νομιζω οση υπομονη και να κανουν αυτοι οι χιλιαδες ε καποια στιγμη θα σταματησουν να ανεχονται αυτο το χαλι γιατι θα φτασουν να μην εχουν να φανε και θα ζητησουν μια δουλεια δηλαδη θα διεκδικουν και αυτοι........ε! μετα απο οοοοοολα αυτα ( τα οποια ειναι μονο υποθεσεις) κατι θα κανει κρατος!!!!!!!!!!! :P (και μετα ξυπνησα) μηπως πολλα θελω? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Καλά Γιάννη η παιδεία είναι άλλο θέμα, πολύ μεγάλο.. Και πιστεύω ότι εμείς οι ίδιοι φταίμε για τον πλουτισμό των φροντιστηρίων. Άποψή μου είναι ότι ένας μαθητής, αν θέλει να διαβάσει, θα το κάνει είτε με είτε χωρίς φροντιστήριο.. Απλά αυτό, σε βάζει σε πρόγραμμα και σου δείχνει τον τρόπο για να διαβάσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Καλά Γιάννη η παιδεία είναι άλλο θέμα, πολύ μεγάλο.. Και πιστεύω ότι εμείς οι ίδιοι φταίμε για τον πλουτισμό των φροντιστηρίων. Άποψή μου είναι ότι ένας μαθητής, αν θέλει να διαβάσει, θα το κάνει είτε με είτε χωρίς φροντιστήριο.. Απλά αυτό, σε βάζει σε πρόγραμμα και σου δείχνει τον τρόπο για να διαβάσεις..

μα απο τους μαθητες δεν εξαρτάτε? και οκ δεν λεω το κρατος δεν δινει δεκάρα για να κανει κατι αλλα αν καναμε οι μαθητες κατι αν εβλεπε το κρατος οτι σταματησαν οι μαθητες να τρεχουν σαν τα προβατα στα φροντιστηρια και πλεον απαιτουν οσα τους ανηκουν.....τοτε μηπως και το κρατος εφτιαχνε κατι? γιατι σκεψου οι μαθητες σταματανε τα φροντιστηρια αυτο συνεπαγεται χιλιαδες εκπαιδευτικοι στο δρομο .....δεν νομιζω οση υπομονη και να κανουν αυτοι οι χιλιαδες ε καποια στιγμη θα σταματησουν να ανεχονται αυτο το χαλι γιατι θα φτασουν να μην εχουν να φανε και θα ζητησουν μια δουλεια δηλαδη θα διεκδικουν και αυτοι........ε! μετα απο οοοοοολα αυτα ( τα οποια ειναι μονο υποθεσεις) κατι θα κανει κρατος!!!!!!!!!!! :P (και μετα ξυπνησα) μηπως πολλα θελω? :D
Ιλια δεν εχεις απόλυτο δίκιο με ποιό σκεπτικό :Όσο φιλοτιμο και να εχεις,αυτα που θα κανεις στο φροντιστηριο στο σχολειο δε θα τα δεις ποτε για πολλους λογους:δεν υπαρχει φιλοτιμο μερικες φορες,τα παιδια ειναι πολλα και δε φτανουν και οι ωρες!Βεβαια πως θα αλλαξουν αυτα?Απο τους μαθητες εξαρταται?Και εδω παίρνω καλή πασα για τη Μαριζα.Ξυπνηστε για το καλο σας παιδια!Στην τριτη δε θα σκεφτεστε τιποτα αλλο ολη μερα απο το να ειστε καλυτεροι απο τους συνυποψηφιους σας ωστε να περασετε εκει που εσεις θελετε,και θα κανετε τα πάντα γι'αυτο!Υπάρχει ανταγωνισμος,κι αυτο κι αν σημαινει φυσικα πως τοτε κανεις δε σκεφτεται το αααααααν ειναι ηθικο να παει φροντιστηριο η οχι!Ζηστε αυτα τα συναισθηματα στο πετσι σας και μιλάμε τοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ναι Γιάννη, δεν λέω.. Όμως τα παλιότερα χρόνια πως τα κατάφερναν οι μαθητές??? Σκοπός είναι να βοηθάμε και εμείς τους καθηγητές(για να μας βοηθήσουν με την σειρά τους)... Βέβαια κάποιοι είναι τόοοοσο άκυροι.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Βεβαια πως θα αλλαξουν αυτα?Απο τους μαθητες εξαρταται?Και εδω παίρνω καλή πασα για τη Μαριζα.Ξυπνηστε για το καλο σας παιδια!Στην τριτη δε θα σκεφτεστε τιποτα αλλο ολη μερα απο το να ειστε καλυτεροι απο τους συνυποψηφιους σας ωστε να περασετε εκει που εσεις θελετε,και θα κανετε τα πάντα γι'αυτο!Υπάρχει ανταγωνισμος,κι αυτο κι αν σημαινει φυσικα πως τοτε κανεις δε σκεφτεται το αααααααν ειναι ηθικο να παει φροντιστηριο η οχι!Ζηστε αυτα τα συναισθηματα στο πετσι σας και μιλάμε τοτε.
το ξερουμε ρε Γιαννη οτι υπαρχει ανταγωνισμος γιατι κατι τετοιο δεν υπαρχει μονο στην τριτη αλλα σε ολο το λυκειο ..... και νταξει δεν σου λεω πως θα παει στην τριτη να σκεφτει αν ειναι ηθικο ή οχι αλλα ολο αυτο θα ξεκινησει απο πιο πριν οταν με το καλο ο μαηθτης καταλαβει οτι μπορει να κερδισει πολλα απο το σχολειο!!!!!!!!!!!:) αλλα μεχρι τοτε εχουμε πολλα χρονια ακομα.....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ναι Γιάννη, δεν λέω.. Όμως τα παλιότερα χρόνια πως τα κατάφερναν οι μαθητές??? Σκοπός είναι να βοηθάμε και εμείς τους καθηγητές(για να μας βοηθήσουν με την σειρά τους)... Βέβαια κάποιοι είναι τόοοοσο άκυροι.........
Θα σου το αναλύσω πρώτα απο τη μερια των καθηγητων αι μετα απο εκεινη των μαθητων.Παλια οι καθηγητες ειχαν ως μονο διεξοδο τον δημοσιο τομεα,και ακου το καλυτερο:Ανα πασα στιγμη εμπαινε μεσα επιστημονας απο το κρατος και ηλεγχε τον τροπο που κανουν μαθημα.Για την ιστορια θα σου αναφερω πως επειδη ο χημικος μου δε συμπαθουσε τον καθηγητη του σε μια τετοια μερα ελεγχου,ρωτησε τον καθηγητη κατι πολυ δυσκολο,αλλα ο ελεγκτης γυρισε και ειπε στον καθηγητη,μην ανησυχεις,ουτε εγω το ξερω.Οποτε οι καθηγητες ειχαν και μπαμπουλα απο πανω και μονο μια διεξοδο.Τωρα αυτο καλο ειναι η κακο...μεγαλο θεμα.Κι απο τη μερια των μαθητων..Ειδικα για τις κοπελες οπως εσεις υπηρχαν δυο διεξοδοι,ή γαμος στα 18-19 ωστε να "μη μεινεις στο ράφι" ή σπουδες!Οποτε ηθελες δεν ηθελες σκιζοσουν στο διαβασμα!Σε μια εποχη που δεν υπηρχαν εξοδοι,δεν υπηρχε υπολογιστης,συνηθως ούτε καν τηλεοραση,αφιερωνες εκει το διαβασμα!Εκτος αυτυ,τοτε οι σπουδες ηταν μια διεξοο για να ξεφυγεις απο ενα κλειστο περιβαλλον,και μια δυσκολη οικογενειακή δουλειά,ααααν βεβαια ησουν τυχερος κι η οικογενεια μπορουσε να στηριξει αυτη σου την επιθυμια.Ειναι τεραστιο λαθος να συγκρινεις διαφορετικες εποχες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
το ξερουμε ρε Γιαννη οτι υπαρχει ανταγωνισμος γιατι κατι τετοιο δεν υπαρχει μονο στην τριτη αλλα σε ολο το λυκειο ..... και νταξει δεν σου λεω πως θα παει στην τριτη να σκεφτει αν ειναι ηθικο ή οχι αλλα ολο αυτο θα ξεκινησει απο πιο πριν οταν με το καλο ο μαηθτης καταλαβει οτι μπορει να κερδισει πολλα απο το σχολειο!!!!!!!!!!!:) αλλα μεχρι τοτε εχουμε πολλα χρονια ακομα.....:(
εγώ δεν απαξιωσα το σχολειο.Παντα βοηθαγα τους καθηγητες να κανουν μαθημα και με συμπαθουσαν.Αλλα στην τελικη οσο καλο κι αν ειναι το σχολειο,αν οι ανταγωνιστες-συνυποψηφιοι σου μεσω του φροντιστηριου εχουν πλεονεκτημα εσενα τι θα σου μεινει στο τελος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Ναι Γιάννη, δεν λέω.. Όμως τα παλιότερα χρόνια πως τα κατάφερναν οι μαθητές??? Σκοπός είναι να βοηθάμε και εμείς τους καθηγητές(για να μας βοηθήσουν με την σειρά τους)... Βέβαια κάποιοι είναι τόοοοσο άκυροι.........
γιατί πότε δεν υπήρχαν φροντιστήρια και πότε οι καθηγητές του σχολείου πριν από σύστημα παρόμοιο των πανελλαδικών βοηθούσαν ??(δεν λεω απαραίτητα ότι δεν ήθελαν ,όχι ότι δεν ίσχυε αυτό, αλλά σίγουρα δεν μπορούσαν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Πρέπει να μειωθούν τα φροντιστήρια και να αυξηθούν οι έλεγχοι στα σχολεία.. Απλό είναι.. Δύσκολο βέβαια αλλά πρέπει να γίνει.. Δεν είναι υποχρεωμένοι οι γονείς να δίνουν 3000 ευρώ το χρόνο για να καταφέρει να περάσει κάπου το παιδί τους! Έλεος πια με αυτήν την παραπαιδεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Πρέπει να μειωθούν τα φροντιστήρια και να αυξηθούν οι έλεγχοι στα σχολεία.. Απλό είναι.. Δύσκολο βέβαια αλλά πρέπει να γίνει.. Δεν είναι υποχρεωμένοι οι γονείς να δίνουν 3000 ευρώ το χρόνο για να καταφέρει να περάσει κάπου το παιδί τους! Έλεος πια με αυτήν την παραπαιδεία!
αυτο δε θα γινει ποτε.ΠΟΤΕ.Π Ο Τ Ε!!!!!Κι ο λόγος είναι απλός :Οι καθηγητες πρωτον διαμαρτυρονται για την παραπαιδεια το πρωι και το βραδυ συμμετεχουν σε αυτην και κυιως δευτερο:Ακομη και με αυτους που ζουν μονο απο το δημοσιο και διδασκουν καλα για αρχισε μια συζητηση που να περιεχει τη μαγική λεξη αξιολόγηση,να δεις για πότε θα οξυνθούν τα πνευματα.Ειναι κατι σαν την omerta των μαφιοζων,δεν τη δεχεται κανεις,οποτε ολοι μπορουν να κανουν ο,τι θελουν,κι εγω για να σωσω τον εαυτο μου θα πηγαινω στα φροντιστηρια...και για οσους δεν το καταλαβαν,εχουμε εδω και ωρα βγει off topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Βtw, η μόνη χρονική περίοδος που στην Ελλάδα, δεν υπήρχαν πανελλήνιες εξετάσεις για την εισαγωγή στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, κάποιας μορφής, ήταν επί Όθωνα (1835) μέχρι και το 1920. Μετά μέχρι και σήμερα είχαμε ανά 5ετία αλλαγή στο εκπαιδευτικό σύστημα με το τίτλο "μεταρρυθμίσεις" για τους γνωστούς κομματικούς λόγους...Αυτή είναι η κατάντιά μας και η μοίρας μας, σαν έθνος, κοιμισμένου προβατοποιημένου λαού!

Το θέμα δεν είναι τα 3000? αλλά ότι πρέπει να πάψει η μόδα της εισαγωγής και της κουτσής-μαρίας στα Πανεπιστήμια. Το επίπεδο φοιτητών είναι πολύ χαμηλό, αν δει κανείς τα "μαργαρητάρια" και τις "θορυβώδεις" αποτυχίες στις εξεταστικές σε βασικά μαθηματικά, φυσική, χημεία, προγραμματισμό ή και βιολογία...τα οποία δείχνουν ότι οι φοιτητές δεν πέρασαν από την δευτεροβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα πάντα με τους καθηγητές Πανεπιστημίου. Πρέπει να πάψει η λογική του νεόπλουτου νεοέλληνα ακόμη και με ενέσεις, το τούβλο παιδί του, να μπει στο Πανεπιστήμιο. Μην ξεφτυλίζουμε την επιστήμη για να παράγουμε φοιτητές (με μικροκομματικούς λόγους π.χ. τόνωσης της τοπικής αγοράς με την ίδρυση αβέρτα Πανεπιστημιακών Τμημάτων ή ΤΕΙ). Δεν κάνουν όλοι για Πανεπιστήμιο. Πώς να το κάνουμε; Μόνο στην Ελλάδα, προσπαθεί και το τούβλο φοιτητής/-τρια να μάθει αντικειμενοστραφή προγραμματισμό (και εν τέλει δεν το μαθαίνει...και το περνάει με γλύψιμο στον καθηγητή, το μάθημα). Γνωστές τακτικές συντηρούμενες από το καθεστώς της δημοκρατικής μεταπολίτευσης. Οι Πανεπιστημιακές σπουδές, δεν είναι βιολογική ανάγκη ούτε κοινωνική ανάγκη. Δεν κάνεις κοινωνική πολιτική με το να στιβάξεις σαν σαρδέλες όλους στα Πανεπιστήμια. Με μια τέτοια πολιτική, φτάσαμε να παράγουμε, «κακούς» επιστήμονες και κοινωνικά επικίνδυνους με "ημιμάθεια" της επιστήμης τους. Πολλά τα παραδείγματα. Πολλοί οι αποτυχημένοι επαγγελματίες. Εκεί φαίνεται η "σπορά" τόσων χρόνων. Οι Πανεπιστημιακές σπουδές είναι κοινωνικό αγαθό για όσους πληρούν κάποιο υπόβαθρο, όραμα, θέληση, στόχους, ψάξιμο, εργατικότητα. Γκομενοθεραπεία στην Μύκονο ανά τακτικές περιόδους και "σπουδές" σε Πανεπιστήμιο ίσον σπουδές του πωπού. Πουθενά στον πολιτισμένο κόσμο δεν γίνονται τέτοια καραγκιοζιλίκια. Για τον απολίτιστο δεν ξέρω. Η Ελλάδα ανήκει στον πολιτισμένο κόσμο; Δεν το νομίζω. Το ερώτημα που τίθεται, εκ μέρους μου, είναι πώς μπορούμε να διαφυλάξουμε το επίπεδό του Πανεπιστημίου και το επίπεδο παιδείας που προσφέρει.

Πουθενά στον πλανήτη, δεν τηρείται η λογική της εισαγωγής όλων (κουτσών-στραβών) στα Πανεπιστήμια. Ούτε με φροντιστήρια, ούτε με ενέσεις...Εδώ στην Ελλάδα μόνο, την φτωχή μας χώρα, προσπαθεί και ο κάθε πικραμένος (με το "σπρώξιμο" των γονέων) να πάρει πτυχίο της κακιάς ώρας για μούρη πτυχιούχου Πανεπιστημίου. Τόσο κόμπλεξ; Γιατί; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Βtw, η μόνη χρονική περίοδος που στην Ελλάδα, δεν υπήρχαν πανελλήνιες εξετάσεις για την εισαγωγή στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, κάποιας μορφής, ήταν επί Όθωνα (1835) μέχρι και το 1920. Μετά μέχρι και σήμερα είχαμε ανά 5ετία αλλαγή στο εκπαιδευτικό σύστημα με το τίτλο "μεταρρυθμίσεις" για τους γνωστούς κομματικούς λόγους...Αυτή είναι η κατάντιά μας και η μοίρας μας, σαν έθνος, κοιμισμένου προβατοποιημένου λαού!

Το θέμα δεν είναι τα 3000? αλλά ότι πρέπει να πάψει η μόδα της εισαγωγής και της κουτσής-μαρίας στα Πανεπιστήμια. Το επίπεδο φοιτητών είναι πολύ χαμηλό, αν δει κανείς τα "μαργαρητάρια" και τις "θορυβώδεις" αποτυχίες στις εξεταστικές σε βασικά μαθηματικά, φυσική, χημεία, προγραμματισμό ή και βιολογία...τα οποία δείχνουν ότι οι φοιτητές δεν πέρασαν από την δευτεροβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα πάντα με τους καθηγητές Πανεπιστημίου. Πρέπει να πάψει η λογική του νεόπλουτου νεοέλληνα ακόμη και με ενέσεις, το τούβλο παιδί του, να μπει στο Πανεπιστήμιο. Μην ξεφτυλίζουμε την επιστήμη για να παράγουμε φοιτητές (με μικροκομματικούς λόγους π.χ. τόνωσης της τοπικής αγοράς με την ίδρυση αβέρτα Πανεπιστημιακών Τμημάτων ή ΤΕΙ). Δεν κάνουν όλοι για Πανεπιστήμιο. Πώς να το κάνουμε; Μόνο στην Ελλάδα, προσπαθεί και το τούβλο φοιτητής/-τρια να μάθει αντικειμενοστραφή προγραμματισμό (και εν τέλει δεν το μαθαίνει...και το περνάει με γλύψιμο στον καθηγητή, το μάθημα). Γνωστές τακτικές συντηρούμενες από το καθεστώς της δημοκρατικής μεταπολίτευσης. Οι Πανεπιστημιακές σπουδές, δεν είναι βιολογική ανάγκη ούτε κοινωνική ανάγκη. Δεν κάνεις κοινωνική πολιτική με το να στιβάξεις σαν σαρδέλες όλους στα Πανεπιστήμια. Με μια τέτοια πολιτική, φτάσαμε να παράγουμε, «κακούς» επιστήμονες και κοινωνικά επικίνδυνους με "ημιμάθεια" της επιστήμης τους. Πολλά τα παραδείγματα. Οι Πανεπιστημιακές σπουδές είναι κοινωνικό αγαθό. Το ερώτημα που τίθεται, εκ μέρους μου, είναι πώς μπορούμε να διαφυλάξουμε το επίπεδό του και το επίπεδο παιδείας που προσφέρει.

Ποθενά στον πλανήτη, δεν τηρείται η λογική της εισαγωγής όλων (κουτσών-στραβών) στα Πανεπιστήμια. Ούτε με φροντιστήρια, ούτε με ενέσεις...Εδώ στην Ελλάδα μόνο, την φτωχή μας χώρα, προσπαθεί και ο κάθε πικραμένος (με το "σπρώξιμο" των γονέων) να πάρει πτυχίο της κακιάς ώρας για μούρη πτυχιούχου Πανεπιστημίου. Τόσο κόμπλεξ; Γιατί; :whistle:
Σε αυτα συμφωνώ,αλλα για να επιτρεψω στο θεμα μας,οι φοιτητες ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ διατηρουν το δικαιωμα στη δωρεαν εκπαιδευση και τα δωρεαν συγγραματα,ειτε μπουν στο πανεπιστημιο με φοντιστηρια,ειτε χωρις.Απο κει και περα,οποιος αξιζει πτυχιο παιρνει.Οποιος παρει χωρις να αξιζει δουλεια δεν βρισκει εκτος απο καμια επιχειρηση του μπαμπα.Αλλα τι να κανουμε κανεις δεν ειπε οτι η ζωη ειναι παντα δικαιη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
εγώ δεν απαξιωσα το σχολειο.Παντα βοηθαγα τους καθηγητες να κανουν μαθημα και με συμπαθουσαν.Αλλα στην τελικη οσο καλο κι αν ειναι το σχολειο,αν οι ανταγωνιστες-συνυποψηφιοι σου μεσω του φροντιστηριου εχουν πλεονεκτημα εσενα τι θα σου μεινει στο τελος?
μα βλεπεις τι λεω τοση ωρα? λοιπον για να κλεισουμε το θεμα επειδη εχουμε βγει εκτος εδω και ωρα..... σου ειπα οτι σκοπος θα ταν να αλλαξει ο τροπος που σκεφτονται οι μαθητες οτι και καλα το σχολειο δεν εχει να προσφερει τιποτα ενω εχει πολλα(δεν σου λεω αυτη την στιγμη αλλα αν κανουμε κατι σιγουρα θα εχει παρα πολλα!!!! αρκεί να το θελησουμε αν καθομαστε και ανεχόμαστε ολο αυτο το συστημα τοτε καλα να παθουμε)..... δεν ειπα οτι εγω θα περιμενω μονο απο το σχολειο με αποτελεσμα να ερχονται οι αλλοι που θα τα ξερουν ολα και θα μεινω εγω να τους κοιταω απλα ...... αλλα να παψουμε να πηγενουμε στα φροντιστηρια και να απετησουμε αυτα που μας ανηκουν απο την παιδεια!!!!!!! τεσπα οπως και να εχει οση ωρα και να το συζηταμε μονο τα ιδια και τα ιδια λεμε και σε ακυρο θεμα μαλιστα οποτε οκ ο καθενας εχει την αποψη του....
ΥΓ αυτο που ειπατε για την αξιολογηση των καθηγητων ευτυχως υπαρχουν καποιοι που θελουν την αποψη των μαθητων χωρις βεβαια να το επιβαλει το συστημα αλλα μονοι τους στο τελος της χρονιας ζητανε απο τους μαθητες να τους γραψουν δυο πραγματα ....... το κακο ειναι οτι αυτο το κανουν μονο οι πολλοι καλοι καθηγητες οι οποιοι δυστυχως δεν εχουν κατι να διωρθωσουν οποτε κερδος 0 !!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
1)αλλα να παψουμε να πηγενουμε στα φροντιστηρια και να απετησουμε αυτα που μας ανηκουν απο την παιδεια!!!!!!!
2)ΥΓ αυτο που ειπατε για την αξιολογηση των καθηγητων ευτυχως υπαρχουν καποιοι που θελουν την αποψη των μαθητων χωρις βεβαια να το επιβαλει το συστημα αλλα μονοι τους στο τελος της χρονιας ζητανε απο τους μαθητες να τους γραψουν δυο πραγματα ....... το κακο ειναι οτι αυτο το κανουν μονο οι πολλοι καλοι καθηγητες οι οποιοι δυστυχως δεν εχουν κατι να διωρθωσουν οποτε κερδος 0 !!!!!!!!!!!!!!!

1)Οσο δεν το κανεις εμπρακτα απλα μιλας για να μιλας.Κι εγω λεω πως θα μου αρεσε ο ήλιος να εβγαινε μια μερα μοβ,αλλα καθομαι και το λεω κι αυτο δε σημαινει τιποτα.2)Αξιολογηση απο τους μαθητες...οκ το θεμα γινεται αστειο.ΕΠΙΣΗΜΑ ΝΤΕ,ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ,με δημοσιοποιηση βαθμολογιων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
1)Οσο δεν το κανεις εμπρακτα απλα μιλας για να μιλας.Κι εγω λεω πως θα μου αρεσε ο ήλιος να εβγαινε μια μερα μοβ,αλλα καθομαι και το λεω κι αυτο δε σημαινει τιποτα.2)Αξιολογηση απο τους μαθητες...οκ το θεμα γινεται αστειο.ΕΠΙΣΗΜΑ ΝΤΕ,ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ,με δημοσιοποιηση βαθμολογιων!
1) ναι δεν λεω δεν κανω τιποτα αλλα τουλαχιστον δεν ειμαι σαν κατι αλλους που πιστευουν οτι πραγματικα δεν υπαρχει λυση και αδιαφορουν τελειως..... αυτο που μπορω να κανω ειναι μονο να το συζηταω και να προσπαθω να δειξω οτι υπαρχει λυση....αλλωστε οτι και να κανω μονη μου δεν θα καταφερω τιποτα.....
2) εμ απο το κρατος τοτε οκ δεν προκειται να γινει τιποτα......... αξιολογηση προφανως εννοουμε απο τους μαθητες γιατι λες οτι γινεται το θεμα αστειο? σοορυ αν δεν καταλαβα αλλα ειμαι λιγο αλλου !!!!!!!!!!!!
Υ.Γ. μην αριθμεις τα ποστ μου :P :wall: :look::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
1) ναι δεν λεω δεν κανω τιποτα αλλα τουλαχιστον δεν ειμαι σαν κατι αλλους που πιστευουν οτι πραγματικα δεν υπαρχει λυση και αδιαφορουν τελειως..... αυτο που μπορω να κανω ειναι μονο να το συζηταω και να προσπαθω να δειξω οτι υπαρχει λυση....αλλωστε οτι και να κανω μονη μου δεν θα καταφερω τιποτα.....
2) εμ απο το κρατος τοτε οκ δεν προκειται να γινει τιποτα......... αξιολογηση προφανως εννοουμε απο τους μαθητες γιατι λες οτι γινεται το θεμα αστειο? σοορυ αν δεν καταλαβα αλλα ειμαι λιγο αλλου !!!!!!!!!!!!
Υ.Γ. μην αριθμεις τα ποστ μου :P :wall: :look::redface:

Τα αριθμω καθαρα για λογους οργανωτικους ωστε να βλεπεις πανω σε τι απανταω καθε φορα.Οκ κι εγω θα ηθελα να ειχε η χωρα μου το σουπερ εκπαιδευτικο συστημα που να με καλυπτει,αλλα οπως και να το κανουμε στις πανελληνιες το φροντηστηριο μου με ευεργετησε,αυτοι με εβαλαν στο πανεπιστημιο.Αυτοι και η δικη μου θεληση βέβαια.Και ηταν διπλα μου και παραπάνω απο οσο ειναι ενας καθηγητης φροντιστηριου.Και είναι ακομη και τωρα που ειμαι σε αλλη πολη και δεν τους πληρωνω.Φαντασου εγω τωρα να βγω και να πω αισχος πρεπει να καταργηθουν τα παντα.Οσο για την αξιολογηση,στο πανεπιστημιο σε πληροφορω απο τους φοιτητες γινεται.Και οκ,εμεις εδω Κρητη στα πιο πολλα τμηματα δεν εχουμε και πολλα πααπονα.Για ρωτα φοιτητες στην Αθηνα να σου πουν τι ανταποκριση εχουν οι αξιολογησεις τους και κατα ποσο κρινεται η δουλεια ενος καθηγητη με βαση αυτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top