Κατάργηση του ασύλου και ακύρωση της τέταρτης Νομικής στην Πάτρα

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Επειδή πολλά βράδυα έχω περπατήσει γύρω από το campus του Πανεπιστημίου, δεν είδα ποτέ τι ακριβώς γίνεται Lancelot. Ή μάλλον είδα απλό κόσμο να περπατάει εφόσον ο καιρός το επέτρεπε. Δυστυχώς για σένα, στην Ελλάδα υπάρχουν πολλά και αθεράπευτα στραβά λόγω της στρεβλής λογικής της ερμηνείας των πραγμάτων. Πιστεύω ότι αν οι δυτικοί λαοί έρχονταν να ζήσουν στην Ελλάδα (αλλά όχι ως τουρίστες) θα πάθαιναν παράκρουση με την λογική της ασυναρτησίας.


Μάλλον τα δικά μου μάτια έχουν θέμα στο Πανεπιστήμιο ντουισμπουργκ- εσσεν. ..
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Νομίζετε ότι μόνο στην Ελλάδα είναι όλα στραβά και όταν κάποιος σας αναφέρει τι συμβαίνει έξω ψάχνετε δικαιολογίες .
Ε Ναι λοιπόν , και στην Γερμανία και ακόμα περισσότερο στην Αγγλία που και οι δύο δεν έχουν άσυλο και τις έχετε για χώρες μίμησης έχουν ακριβώς τα ίδια προβλήματα !


Εγώ δεν έχω να πω κάτι άλλο. Το άσυλο έχει εκφυλιστεί σε θεσμός που υποθάλπτει προβλήματα. Η συζήτηση πρέπει να γίνεται στην κατεύθυνση πώς θα λυθούν και όχι "ε και οι άλλοι τα ίδια έχουν, ας τα διατηρήσουμε και εμείς".
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μάλλον τα δικά μου μάτια έχουν θέμα στο Πανεπιστήμιο ντουισμπουργκ- εσσεν. ..


Eίσαι ο πρώτος Έλληνας που γνωρίζω που σπουδάζει σε Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και αναφέρει τέτοια θέματα. Σαφώς και υπάρχει εγκληματικότητα αλλά όχι στα campus. Στις δυτικές χώρες, τη νύχτα η εγκληματικότητα κατανέμεται σε pubs, μπουρδέλα και στάσεις ή απομονωμένες γειτονιές έξω από το κέντρο. Ειδικά μετά τις 23:00 δεν υπάρχει λόγος να πας 10 km έξω από το κέντρο εκτός και αν πας γυρεύοντας. Όμως σε κεντρικά σημεία όπως Πανεπιστήμια, Νοσοκομεία κλπ, υπάρχει ιδιωτική φύλαξη και οι είσοδοι είναι κλειστοί με μπάρες, πόρτες κλπ. Στην Αυστρία, αρκετοί (άντρες και γυναίκες) μετά τα μεσάνυχτα πάνε σε απομονωμένες γειτονιές για να κάνουν "επενδύσεις" με την ισλαμική κουλτούρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Eίσαι ο πρώτος Έλληνας που γνωρίζω που σπουδάζει σε Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και αναφέρει τέτοια θέματα. Σαφώς και υπάρχει εγκληματικότητα αλλά όχι στα campus.

Σοβαρέψου. Σε 2 ώρες που πέρασα από το campus του TU Berlin το Φεβρουάριο, πρόλαβα και είδα αγοραπωλησίες χόρτου.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ποιο Πανεπιστήμιο του εξωτερικού ή αστυνομία είναι εντός ;


Σε πάρα πολλά της Αμερικής.

Το δικό μου συγκεκριμένα (και πολλά άλλα) έχουν ξεχωριστή αστυνομία "τάδε university police department". Κάνουν περιπολίες μέσα στο πανεπιστήμιο συνέχεια και στη γύρω περιοχή. (Και δημόσια και ιδωτικά πανεπιστήμια το έχουν αυτό)

ΥΣ. Απαντώ μόνο σ'αυτό, μην πείτε πάλι πως έχω υποστηρίξει ό,τι άλλο έχει πει ή έχω φέρει αντίθεση σε ό,τι άλλο έχει πει.



Σοβαρέψου. Σε 2 ώρες που πέρασα από το campus του TU Berlin το Φεβρουάριο, πρόλαβα και είδα αγοραπωλησίες χόρτου.


Αυτό μου 'χε κάνει κι εμένα εντύπωση στη Γερμανία όταν πήγα, πολύ εμπόριο χόρτου παντού.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
E oι άνθρωποι κάνουν πράσινες επενδύσεις και εσείς τους βρίζετε.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Θέλω να προσθέσω κάποια πράγματα για τα πανεπιστήμια της Γερμανίας .
Εκτός του ότι έχουν γκράφιτι, αφίσες (κομμματικές ή μη) , αυτοκόλλητα...πολλές από τις τουαλέτες ιδίως στα παλαιότερα κτήρια είναι σε τραγική κατάσταση. Ακόμη θέλω να τονίσω ότι βρίσκεται ο οποιοσδήποτε μέσα στο πανεπιστήμιο...όπως στην Ελλάδα...και η Γερμανία δεν έχει άσυλο.
 

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο είναι δημόσιος χώρος. Όπως σε κάθε δημόσιο χώρο, θα πρέπει και σε αυτό να μπορεί να επεμβαίνει η αστυνομία άμεσα (χωρίς έγκριση του πρύτανη και κωλυσιεργίες που στοιχίζουν στο θύμα σε περίπτωση ατυχήματος ή στον Έλληνα φορολογούμενο σε περίπτωση ζημιάς στην υλικοτεχνική υποδομή) Σε καμία περίπτωση το επιθυμητό δεν είναι η αστυνομοκρατία, αλλά, αντιθέτως, η αποκατάσταση του αισθήματος ασφάλειας των πολιτών. Γι'αυτό και η κατάργηση του ασύλου θα κριθεί εκ του αποτελέσματος, της ορθής ή μη εφαρμογής του.

Εννοείται πως η ελεύθερη διακίνηση ιδεών αποτελεί δικαίωμα κάθε φοιτητή στο ελληνικό πανεπιστήμιο. Δεν θεωρω ,όμως, ότι υπό το καθεστώς του ασύλου (ανομίας κατ'εμέ) εκπληρώνεται η πεμπτουσία αυτής. Αντ'αυτού γινόμαστε μάρτυρες ουκ ολίγων περιστατικών εκφοβισμού, τραμπουκισμου ακόμη και ξυλοδαρμού στο χώρο του Πανεπιστημίου από "εξυπνάκηδες", τη στιγμή που η επίλυση των ζητημάτων αυτών (νομικά εννοώ μέσω της αστυνομίας) είναι ιδιαίτερα χρονοβόρα διαδικασία.


Εν κατακλείδι, η συνύπαρξη με άλλους ανθρώπους (με ετερόκλιτα χαρακτηριστικά, αποψεις κτλ έκαστος) απαιτεί την καθιέρωση ενός συστήματος που θα ρυθμίζει τον δημόσιο και ιδιωτικό βίο, προκειμένου να οριοθετούνται τα δικαιώματα καθενος πολίτη.( Με την αποστολή αυτή είναι επιφορτισμένο το δικαιο.) Όταν δεν υπάρχουν ορια, η ελευθερία παύει να είναι ελευθερία και διολισθαίνει στην ελευθεριότητα, η οποία δημιουργεί προϋποθέσεις καταπάτησης των δικαιωμάτων.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ο καποδίστριας είχε πεί ''η Ελλάδα πάσχει απο επιτροπές και μονιμότητες'' και αυτό το βιώνουμε μέχρι και το 2019 όταν για να επέμβουν οι αστυνομικές αρχές πρέπει να συνεδριάσει επιτροπή μέσα στο πανεπιστήμιο να κρίνει αν υφίσταται κακούργημα ή πλημέλλημα.Για φανταστείτε να έμπαινε ενας ληστής σπίτι σας και να έπρεπε να συνεδριάσει στο Υπουργείο Προστασίας του πολίτη επιτροπή για το άν θα παρέμβει η αστυνομία.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ναι και στην Αυστρία στις Πανεπιστημιακές τουαλέτες κάποιος αυστριακός "Μήτσος ζητάει πίπες με κινητό" όπως και στην Ελλάδα. Έχει δίκιο ο Lancelot.

Ο καποδίστριας είχε πεί ''η Ελλάδα πάσχει απο επιτροπές και μονιμότητες'' και αυτό το βιώνουμε μέχρι και το 2019 όταν για να επέμβουν οι αστυνομικές αρχές πρέπει να συνεδριάσει επιτροπή μέσα στο πανεπιστήμιο να κρίνει αν υφίσταται κακούργημα ή πλημέλλημα.Για φανταστείτε να έμπαινε ενας ληστής σπίτι σας και να έπρεπε να συνεδριάσει στο Υπουργείο Προστασίας του πολίτη επιτροπή για το άν θα παρέμβει η αστυνομία.

Και οι άνθρωποι άνεργοι θα ήταν; Κάπως πρέπει να δικαιολογήσουν μισθούς αργόσχολων με τις επιτροπές.
 

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Πολύ καλή η κίνηση να σταματήσουν αυτό το βδέγλυμα εν ονόματι "άσυλο".Κανένας σκοπός δεν υπάρχει πια. Φιλοξενεί ναρκομανείς,αναρχικούς και σκουπίδια της κοινωνιάς.Αντε να μπει η αστυνομία να τους καθαρίζει έναν έναν.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Πολύ καλή η κίνηση να σταματήσουν αυτό το βδέγλυμα εν ονόματι "άσυλο".Κανένας σκοπός δεν υπάρχει πια. Φιλοξενεί ναρκομανείς,αναρχικούς και σκουπίδια της κοινωνιάς.Αντε να μπει η αστυνομία να τους καθαρίζει έναν έναν.


17άχρονο παιδί εύχεται η αστυνομία να καθαρίζει κόσμο, πιθανότατα δεν έχει περάσει ούτε απ'έξω από σχολή. Εύγε νέε μου.
 

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
17άχρονο παιδί εύχεται η αστυνομία να καθαρίζει κόσμο, πιθανότατα δεν έχει περάσει ούτε απ'έξω από σχολή. Εύγε νέε μου.


Να καθαρίσει κόσμο;Μήπως εννοείς απολίτιστους που σύμφωνα με τον νόμο δεν θα έπρεπε καν να ήταν εκεί αλλα σε κανά κελί; Επείδη δεν είμαι ακόμα φοιτητής δεν σημαίνει ότι δεν βγαίνω έξω να δω τι γινέται στον έξω κόσμο.Ακόμη,φίλοι,γνωστοί,καθηγητές κτλ συμβαλλούν στο να σχηματίσω μια άποψη που στο τελός θα δω αν τελικά ισχυεί ή οχι.Η κοινωνία μας λειτουργεί με νόμους.Αν κάτσεις και διαβασείς λίγη ιστορία να ξεστραβωθείς θα μάθεις πως η αναρχία είνα ένα απο τα χειρότερα πράγματα.Άρα μην μου λες πως εύχομαι τους αστυνομικούς να καθαρίσουν κόσμο,δεν εύχομαι τίποτα εκτός απο το να μην γίνοταν αυτά in the first place.Αλλά επειδή αυτό ειναί πολύ ουτοπικό και τείνω να ειμαι ρεαλιστικός,αυτό πιστεύω πως πρέπει να γίνει.Και ναι,το εννοώ οταν λέω να "καθαρίσουμε" απο τέτοια σκουπιδία της κοινωνιάς,μόνο καλό θα μας κανεί...
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Να καθαρίσει κόσμο;Μήπως εννοείς απολίτιστους που σύμφωνα με τον νόμο δεν θα έπρεπε καν να ήταν εκεί αλλα σε κανά κελί; Επείδη δεν είμαι ακόμα φοιτητής δεν σημαίνει ότι δεν βγαίνω έξω να δω τι γινέται στον έξω κόσμο.Ακόμη,φίλοι,γνωστοί,καθηγητές κτλ συμβαλλούν στο να σχηματίσω μια άποψη που στο τελός θα δω αν τελικά ισχυεί ή οχι.Η κοινωνία μας λειτουργεί με νόμους.Αν κάτσεις και διαβασείς λίγη ιστορία να ξεστραβωθείς θα μάθεις πως η αναρχία είνα ένα απο τα χειρότερα πράγματα.Άρα μην μου λες πως εύχομαι τους αστυνομικούς να καθαρίσουν κόσμο,δεν εύχομαι τίποτα εκτός απο το να μην γίνοταν αυτά in the first place.Αλλά επειδή αυτό ειναί πολύ ουτοπικό και τείνω να ειμαι ρεαλιστικός,αυτό πιστεύω πως πρέπει να γίνει.Και ναι,το εννοώ οταν λέω να "καθαρίσουμε" απο τέτοια σκουπιδία της κοινωνιάς,μόνο καλό θα μας κανεί...

1) ενδιαφέρον που εν τέλει παραδέχεσαι ότι δεν ξέρεις τι γίνεται, αλλά παρόλα αυτά έχεις άποψη

2) όταν γυρνάς και λες στον άλλον "ξεστραβωσου" η άποψη σου αποκτάει credibility αν όντως ξέρεις κάτι παραπάνω. Θες να μας πεις λοιπόν τι διάβασες περί αναρχισμού ή αναρχίας και ως εκ τούτου την θεωρείς "από τα χειρότερα πράγματα"? Γιατί κόβω το παπαρι μου ότι δεν ξέρεις τα στοιχειώδη...

3) εδώ λοιπόν βλέπουμε έναν φιλήσυχο πολίτη που θέλει να τηρούνται οι νόμοι. Και αν από του χρόνου που μπει σε σχολή καλέσει τους μπάτσους να διακόψουν καμιά γενική συνέλευση, ε χαλάλι...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πολύ εύκολα το κόβεις το λιλί σου mountain και μετά δεν έχει άλλο...δεν φυτρώνει. :P Ο πολίτης που θέλει ένα Πανεπιστήμιο με όρχεις είναι φιλήσυχος; Το μάθαμε και αυτό.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει να γίνει κάτι για να μην φοβόμαστε να περπατήσουμε στο πανεπιστήμιο όσο νυχτώνει. Δεν γίνεται να βλέπεις στο πρόγραμμα ότι τελειώνεις στις 21:00 και να σφίγγεται η καρδία σου, ούτε να αναγκάζονται οι φοιτητές να βγαίνουν όλοι μαζί καμιά 20αρια άτομα σαν παρέα για να μην είναι εύκολοι στόχοι. Είμαι υπέρ της κατάργησης του ασύλου αλλά αρκεί και η αστυνομία να μην είναι τα ζώα μου αργά και να επεμβαίνει άμεσα, αλλιώς δεν θα αλλάξουν και πολλά. Όσο για τα πανεπιστήμια του εξωτερικού που αναφέρατε πιο πάνω δεν μου κάνει εντύπωση η πώληση του χόρτου καθώς η κουλτούρα του weed είναι καλά εδραιωμένη και δεν θεωρείται καν κάτι το κακό ή το επικίνδυνο από την πλειοψηφία των νέων. Εδώ όμως είναι διαφορετικά, γιατί κακά τα ψέματα αυτούς που κάνουν χρήση (και πιο βαριών ουσιών φυσικά) του βλέπεις και αλλάζεις στενό.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) ενδιαφέρον που εν τέλει παραδέχεσαι ότι δεν ξέρεις τι γίνεται, αλλά παρόλα αυτά έχεις άποψη

2) όταν γυρνάς και λες στον άλλον "ξεστραβωσου" η άποψη σου αποκτάει credibility αν όντως ξέρεις κάτι παραπάνω. Θες να μας πεις λοιπόν τι διάβασες περί αναρχισμού ή αναρχίας και ως εκ τούτου την θεωρείς "από τα χειρότερα πράγματα"? Γιατί κόβω το παπαρι μου ότι δεν ξέρεις τα στοιχειώδη...

3) εδώ λοιπόν βλέπουμε έναν φιλήσυχο πολίτη που θέλει να τηρούνται οι νόμοι. Και αν από του χρόνου που μπει σε σχολή καλέσει τους μπάτσους να διακόψουν καμιά γενική συνέλευση, ε χαλάλι...

Η αναρχία είναι το πολίτευμα όπου ο καθένας κάνει ότι θέλει, ο κόσμος μπουκάρει στα σούπερ μάρκετ, οι βιτρίνες των καταστημάτων σπάνε και οι τηλεωρασεις εξαφανιζονται, ο δράκουμελ τρώει τα στρουμφακια γιατί δεν υπάρχει αστυνομία και ο κόσμος είναι μια ατελείωτη έρημος για να μπορεί ο μαντ μαξ να κάνει ηλιοθεραπια. Εσύ τι έχεις διαβάσει δε κατάλαβα;
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Η αναρχία είναι το πολίτευμα όπου ο καθένας κάνει ότι θέλει, ο κόσμος μπουκάρει στα σούπερ μάρκετ, οι βιτρίνες των καταστημάτων σπάνε και οι τηλεωρασεις εξαφανιζονται, ο δράκουμελ τρώει τα στρουμφακια γιατί δεν υπάρχει αστυνομία και ο κόσμος είναι μια ατελείωτη έρημος για να μπορεί ο μαντ μαξ να κάνει ηλιοθεραπια. Εσύ τι έχεις διαβάσει δε κατάλαβα;

Καταλαβαίνω το πως σκέφτεσαι, αλλά τα πράγματα δεν είναι έτσι. Υπάρχει γενικότερα μια σύγχυση για το τι εστί αναρχία και γι' αυτό φταίνε οι "πολιτικοί χούλιγκανς" όπως τους λέω. Δυστυχώς το αναρχικό κίνημα στην Ελλάδα κάνει ό,τι μπορεί για να έχει απέναντί του τη κοινωνία αντί να είναι μέρος αυτής. Αν ο μέσος έλληνας πάσχει από μια...πως να το πω, κοινωνικοπολιτικοπολιτισμική κρίση, ο μέσος έλληνας "αναρχικός" έχει το ίδιο πρόβλημα χ10. Πραγματικά, θα ήθελα να είμαι μέρος του ευρύτερου "αναρχικού" χώρου, αλλά ποτέ μου δεν τα πήγαινα καλά με τους χούλιγκανς. Πάντως νομίζω, ότι αν διαβάσεις μερικά γραπτά περί αναρχισμού θα αναθεωρήσεις ως ένα σημείο, αρκετά μάλιστα, δεν γίνεται παρά να τα βρεις σαγηνευτικά, θα σου μιλήσουν, θα σε κάνουν να σκεφτείς ότι "γίνεται και αλλιώς".

Όσον αφορά το άσυλο, νομίζω ότι άργησε να καταργηθεί. 10 χρόνια ζω στη Θεσσαλονίκη, με πολλές φίλες να έχουν σπουδάσει εκεί. Έχω δει πολλές φορές τα χάλια του ΑΠΘ εντός και κάθε μέρα τα βλέπω απ' έξω.
Σήμερα κιόλας έγινε αυτό https://www.thestival.gr/society/pol...7Uva-VFTjo5QWJki4I9rXzjGj5yJrliAMr1yYbK7RrV6k
όπως επίσης και αυτό
https://www.thestival.gr/society/pol...BBfkC8WfJipEEenkLKQi7DeEmKVsQCJW6tphQQ295Cv38
Αυτά μόνο σήμερα.

Να φας καμιά αδέσποτη σφαίρα εντός και να φοβάσαι να περπατήσεις όχι απλά εντός, αλλά και εκτός.
Και με μια γρήγορη αναζήτηση
https://www.voria.gr/article/katadikastikan-dio-algerini-gia-ton-viasmo-fititrias-entos-tou-apth
https://www.typosthes.gr/thessaloni...-gia-foititries-apopeira-biasmoy-se-toyaletes
όπως επίσης, πριν 2-3 χρόνια είχαν βρει 2 μέρες σερί εντός του χώρου δυο περίστροφα ή πόσα άλλα περιστατικά από γνωστές-γνωστούς. Πραγματικά απορώ πως γίνεται να υπάρχουν υπερασπιστές του ασύλου.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Προσωπικά απορώ με τι ακαδημαϊκά κριτήρια θεωρούμε τα Ελληνικά Ιδρύματα Πανεπιστήμια και για ποιο λόγο δεχόμαστε ως Πανεπιστήμια των άλλων χωρών αφού δεν μοιάζουν; Δεν υπάρχουν κάποια δεδομένα που καθιστούν έναν φορέα (κρατικό ή ιδιωτικό με την εποπτεία του κράτους) εκπαίδευσης ως Πανεπιστήμιο; Κατά πόσο αυτά τα δεδομένα τηρούνται σε μια εποχή ταχύτατης Τεχνολογικής εξέλιξης; Θέλω να πω ότι αλλού παράγουν έρευνα με άμεσα οφέλη στην τοπική και "εξαγώγιμη" οικονομία ενώ στην Ελλάδα ένα μηδενικό και μας νοιάζει ο Ρουβίκλωνας.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Να καθαρίσει κόσμο;Μήπως εννοείς απολίτιστους που σύμφωνα με τον νόμο δεν θα έπρεπε καν να ήταν εκεί αλλα σε κανά κελί; Επείδη δεν είμαι ακόμα φοιτητής δεν σημαίνει ότι δεν βγαίνω έξω να δω τι γινέται στον έξω κόσμο.Ακόμη,φίλοι,γνωστοί,καθηγητές κτλ συμβαλλούν στο να σχηματίσω μια άποψη που στο τελός θα δω αν τελικά ισχυεί ή οχι.Η κοινωνία μας λειτουργεί με νόμους.Αν κάτσεις και διαβασείς λίγη ιστορία να ξεστραβωθείς θα μάθεις πως η αναρχία είνα ένα απο τα χειρότερα πράγματα.Άρα μην μου λες πως εύχομαι τους αστυνομικούς να καθαρίσουν κόσμο,δεν εύχομαι τίποτα εκτός απο το να μην γίνοταν αυτά in the first place.Αλλά επειδή αυτό ειναί πολύ ουτοπικό και τείνω να ειμαι ρεαλιστικός,αυτό πιστεύω πως πρέπει να γίνει.Και ναι,το εννοώ οταν λέω να "καθαρίσουμε" απο τέτοια σκουπιδία της κοινωνιάς,μόνο καλό θα μας κανεί...

Να τους κοψεις αυτους τους φιλους δεν σου κανουν καλο.
Ομως ναι δεν ξερεις τι σου γινεται και δεν μπορεις να εχεις αποψη.
Τα βιβλιαρακια μου τα διαβασα οταν επρεπε, μηπως θα επρεπε να ξεσκονισεις τα δικα σου; Θα σου βαζω καθε Τριτη τεστ να δω αν τα ξερεις καλα!
Συμπερασματικα ευχεσαι να καθαρισουν ατομα τα οποια δεν ξερεις τιποτα γι αυτα, καθως εχεις στο μυαλο σου μια καθαρη κοινωνια. Καθαρη. Κοινωνια... Τι μου θυμιζει βρε!
Γιατι δεν πας να τους καθαρισεις εσυ ο ιδιος και αφηνεις τους μπατσους να κανουν τη βρωμοδουλεια?


(Δεν θα μπαινα στον κοπο να απαντησω αλλα βαριεμαι απιστευτα κ εχει πολυ πλακα. Κ να καταλαβαινετε τον χ@κ3ρ ποτε ειναι ειρωνικος).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top