Απόκτηση πτυχίου ΕΠΑΛ με ειδικότητα ως απόφοιτος ΓΕΛ;

giannis88s

Νεοφερμένος

Ο giannis88s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα στο φόρουμ

οποιος γνωρίζει παρακαλώ πάνω στο εξής

καταρχήν ανεβάζω το θέμα σε αυτο το νήμα(το ερώτημα ανήκει στην δευτεροβαθμια εκπαίδευση αν και ενα μέρος περιλαμβάνει και επαλ μεταξύ άλλων )
λοιπόν
Χρειάζομαι ένα απο τα εξής:

πτυχίο Α ή Β κύκλου σπουδών ΤΕΕ ειδικότητας Μηχανών και Συστημάτων Αυτοκινήτου ή απολυτήριος τίτλος Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου τμήματος Μηχανικών Αυτοκινήτων ή απολυτήριος τίτλος Επαγγελματικού Λυκείου ειδικότητας Τεχνικού Οχημάτων ή ειδικότητας Μηχανικής Αυτοκινήτων του Τομέα Μηχανολογίας ή ειδικότητας Μηχανικών και Ηλεκτρολογικών Συστημάτων Αυτοκινήτου του Τομέα Οχημάτων ή Τεχνικής Επαγγελματικής Σχολής ∆ευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ειδικότητας Μηχανών Αυτοκινήτου

άρα είτε από επαλ είτε πολυκλαδικό είτε τεε ,ένα από αυτά οποιοδήποτε

1)μπορώ να πάρω κάποιο από τα αναφερόμενα πτυχία απευθείας δίνοντας μόνο τις τελικές εξετάσεις???
2)και αν ναι σε ποια είναι η διαδικασία???


ενημερώνω αν παίζει κάποιο ρόλο εχω ηδη τελειώσει ενιαίο γενικό λύκειο και έπειτα ολοκλήρωσα και τριτοβάθμια εκπαίδευση (ΤΕΙ)
Επίσης θέλω μόνον το πτυχίο με την ισχύ που έχει σαν βεβαίωση δεν με ενδιαφέρει να μπω πουθενά δηλ να δωσω σαν πανελλήνιες(δεν ξέρω και πως λειτουργούν ακριβώς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Θα πας στο ΕΠΑΛ της πολης σου και θα εγγραφεις στην Β ταξη στον Τομεα Μηχανολογιας. Θα παρακαλουθεις μονο τα μαθηματα ειδικοτητας που ειναι 23 ωρες την βδομαδα . Κατοπιν στην Γ ταξη θα εγγραφεις στην ειδικοτητα Γ' Οχηματων και εφοσον ολοκληρωσεις την φοιτητηση θα παρεις το πτυχιο ειδικοτητας που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top