Γραμματική Γαλλικών

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Σίγουρα αλλά όπως βελτιώνεις την γλώσσα μπορείς να βελτιώσεις και την γραμματική. Είναι αλληλένδετα.
Π.χ για γραμματική ψηλού επιπέδου μεταξύ πολλών
https://www.roboly.gr/default.asp?static=10&category=3&id=37
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Οκ, άρα προτείνεις να συνεχίσει γραμματική και στο B2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Η γραμματική κατά την γνώμη είναι πολύ χρήσιμη σε όλα τα επίπεδα και ειδικά στο Β2. Μην την αφήσεις καθόλου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Οκ, άρα προτείνεις να συνεχίσει γραμματική και στο B2.

Certainement! :P Εσύ έχεις να προτείνεις κάτι άλλο;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_kr

Νεοφερμένος

Η maria_kr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ θέλω να μάθω γαλλικά από μόνη μου και θα ήθελα να μου προτείνετε μία καλή γραμματική. Νομίζω θα ήταν καλύτερα αν ήταν μαζί Γραμματική-Συντακτικό. Υπ' όψιν ότι δεν γνωρίζω καθόλου γαλλικά, αλλά ξέρω αγγλικά και γερμανικά οπότε δεν πιστεύω να δυσκολευτώ πολύ :P Επίσης να μου πείτε αν πιστεύετε ότι υπάρχει και κάτι άλλο που θα μου χρειαστεί. Νομίζω χρήσιμο θα ήταν και ένα λεξικό. Ακούω απόψεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Άμα ξέρεις γερμανικά (έστω και λίγα) τότε η γραμματική αλλά ακόμα περισσότερο η σύνταξη θα σου φανούν σχεδόν παιχνιδάκι. Οι λέξεις μοιάζουν πολύ με τα αγγλικά και σε υψηλό επίπεδο είναι σχεδόν ίδιες. Όλες τονίζονται στη λήγουσα (και υπάρχουν κανόνες ανάγνωσης αυστηροί με εξαιρέσεις κάποιες ξένες λέξεις.
Γραμματική θέλεις ελληνική ή γαλλική; Το Grammaire progressive σου προτείνω και λεξικό του Ροσγκοβά.
Ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Από ελληνική γραμματική η "Νέα γραμματική" του Georges Georgantas είναι πολύ καλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
εγώ για γραμματική χρησιμοποιώ την γραμματική του prep a delf B1(και ας είμαι σε επίπεδο B2+) και μου είναι χρήσιμη.... αλλά την κάνω σε συνδυασμό με το φροντιστήριο... καθώς είναι γραμμένη στα γαλλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna123

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
α και οσον αφορα το λεξικο εγω εχω Kauffmann... ειναι αρκετα μεγαλο βεβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
μια καλη γραμματικη ειναι η "grammaire expliquée du francais" niveau intermédiaire των εκδοσεων CLE international
μπορει εκ πρωτης οψεως να φαινεται απλη αλλα ειναι αρκετη καλη
μας την ειχανε δωσει στη σχολη για να διαβαζουμε απο κει

οσο αφορα το λεξικο, εκτος απο το κλασσικο του καουφμαν, πολυ καλο ειναι το petit robert
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_kr

Νεοφερμένος

Η maria_kr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγω θελω μια ελληνικη, να καταλαβαινω :Ρ σας ευχαριστω ολους. μηπως ξερει κανεις να μου πει για τα γαλλικα χωρις δασκαλο https://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0681013 , κατα ποσο ειναι καλα; και κατι αλλο, μηπως να παρω και ενα bescherelle?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top