Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,726 εγγεγραμμένα μέλη και 2,437,655 μηνύματα σε 76,538 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 282 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Μετεξέλιξη ΑΤΕΙΘ σε Διεθνές Πανεπιστήμιο ;

kiyoshi

Φοιτητής

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων & Γεωργικής Μηχανικής (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O kiyoshi έγραψε: στις 05:07, 22-08-18:

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί θα ήθελα να μάθω περισσότερα γι'αυτήν την αλλαγή.
Είναι γνωστό ποτέ θα αρχίσει η συγχώνευση;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Marjoriee26

Φοιτητής

H Marjoriee26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Δημόσιας Υγείας και Κοινοτικής Υγείας Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) . Έχει γράψει 303 μηνύματα.

H Marjoriee26 έγραψε: στις 11:18, 22-08-18:

χωρις να ξερω και πολλά....το διεθνές πανεπιστήμιο ελλάδος έχει αγγλόφωνα μαθήματα απο οτι εχω ακουσει ελληνόφωνα δε ξέρω......εγω ειχα μείνει στη συζήτηση οτι θα μετατραπεί σε αλεξάνδρειο πανεπιστήμιο....εχεις καποια ιστοσελιδα που το είδες αυτο?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,563 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε: στις 11:46, 22-08-18:

Πλήρης κατάργηση της Τεχνολογικής εκπαίδευσης, μετατροπή της σε πανεπιστημιακή και μεγάλο μπουρδούκλωμα στα επαγγελματικά δικαιώματα συνεπάγεται η συγχώνευση του ΑΤΕΙΘ με το Διεθνές Πανεπιστήμιο.

Σημείωση:
Το Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος υπάρχει ήδη και βρίσκεται στη Θέρμη. Διδάσκει μαθήματα προπτυχιακού και μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών. Το σχέδιο είναι το ΑΤΕΙΘ Σίνδου να συγχωνευτεί με το Διεθνές και όχι τα μετεξελιχθεί...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,045 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε: στις 21:12, 22-08-18:

Το διεθνες θα ενωθει με το τει της καβαλας και των σερρων

https://www.youtube.com/watch?v=6XSjeez8-rM
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

angelina95

Νεοφερμένος

H angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H angelina95 έγραψε: στις 13:34, 23-10-18:

πω κριμα, ηλπιζα και της Θεσσαλονικης
Παράθεση

Lancelot

Διάσημο Μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 852 μηνύματα.

O Lancelot έγραψε: στις 15:37, 23-10-18:

Μετεξέλιξη ή υποβάθμιση του Διεθνούς Πανεπιστημίου ;

Μπορεί κάποιος να μου γράψει το thread για τις συγχωνεύσεις ΑΕΙ-ΤΕΙ διότι δεν το βρίσκω ;
Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών , Καθηγητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O VouDou έγραψε: στις 17:54, 23-10-18:

Και το ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης είναι μέσα στην εν λόγω συγχώνευση με τα Διεθνές Πανεπιστήμιο, ΤΕΙ Κεντρικής Μακεδονίας και ΤΕΙ Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης. Σε πρώτο στάδιο είχε δημοσιοποιηθεί το σχέδιο με τα 3 τελευταία ΑΕΙ.

https://www.esos.gr/arthra/58816/mel...timio-zitise-o

Αρχικά το ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης δεν ήθελε, μετά όμως από τη δημοσιοποίηση του ανωτέρω πορίσματος "πήγε τρέχοντας" και αυτό προς συγχώνευση (προφανώς δεν βρήκε κάτι άλλο στο μεσοδιάστημα ή νόμιζαν ότι θα μετεξελιχθούν σε Πανεπιστήμιο μόνοι τους) με τα υπόλοιπα. Το Υπ. Παιδείας το δέχθηκε αυτό και ζήτησε νέο πόρισμα συγχώνευσης τάχιστα (εδώ βρισκόμαστε στο σήμερα και περιμένουμε τους νέους "πυλώνες" με τα Τμήματα).

Από ό,τι δείχνουν οι εξελίξεις και η σχετική ειδησεογραφία, τα ΤΕΙ με τα προπτυχιακά τους προγράμματα (7 εξάμηνα μαθήματα + 1 εξάμηνο πρακτική & πτυχιακή) καταργούνται και στο προσεχές μηχανογραφικό του 2019 δεν θα υπάρχουν (εξαίρεση το ΤΕΙ Κρήτης, που ακόμα δεν έχει ακουστεί σχέδιο συγχώνευσης μεταξύ των 3 ΑΕΙ της Κρήτης). Παράλληλα, ιδρύονται τα ΚΕΕ (ήδη εγκρίθηκαν τα 6 πρώτα στο Παν. Δυτικής Αττικής), τα οποία, όπως έχει αναφερθεί σχετικά, θα πραγματοποιούνται στα κτήρια των ΑΕΙ.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια