[10/06/2019] Μαθηματικά Ο. Π. Θετικών Σπουδών & Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Το ιδιο εκανα κι εγω και εγραψα συνεχης και παρ/μη στο Δ. Αλλα μετα εγραψα οτι αν εχει ακροτατο ισχυει f'(xo)=0.Ελπιζω να μην κοψουν το πολυ τα 2 απ τα 4.


Αφου λυνω το συστημα ομως βγαινει μια σχεση με ενα x τελικα (πχ x1).
Αν θέσεις τα σημεία πχ Α(α,f(α)) , Β (β,g(β)) τότε λύνεις το σύστημα
f'(α)=g'(β)
-αf'(α)+f(α)=-βg'(β)+g(β)

Λύνεις την πρώτη εξίσωση και βγαίνει ότι έχει μοναδική λύση, και παρατηρείς ότι είναι και λύση της 2ης. Ακόμη και αν έχει άλλες λύσεις η 2η, δεν είναι λύσεις του συστήματος, άρα η το σύστημα έχει μοναδικό ζεύγος λύσης (α,β) και βγαίνει.
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Το ολοκλήρωμα δεν ισούται με το άθροισμα των εμβαδών. Το δεύτερο ολοκλήρωμα είναι αρνητικό, οπότε προσθέτεις τα εμβαδά που η f είναι θετική, και αφαιρείς αυτά που είναι αρνητική.


Η τύχη είναι με το μέρος μου σήμερα, το έπιασα κι αυτό λολ.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Ποσό περιμένεις;
Σύμφωνα με τις λύσεις, έβγαλα 50 με 52 στα 100. Είμαι ικανοποιημένος με το βαθμό, αν πράγματι είναι αυτός. :)

Παιδιά ας δώσει κάποιος που να ξέρει Μαθηματικά, feedback εδώ. :hello:


Πάντως @Agnwsth από τη στιγμή που λέμε ότι η f είναι παραγωγίσιμη, ως προυπόθεση του fermat == παραγωγίσιμη σημαίνει και συνεχής. Μήπως αυτό μας σώσει και δεν μας κόψουν ή μου διαφεύγει κάτι;
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Σύμφωνα με τις λύσεις, έβγαλα 50 με 52 στα 100. Είμαι ικανοποιημένος με το βαθμό, αν πράγματι είναι αυτός. :)

Παιδιά ας δώσει κάποιος που να ξέρει Μαθηματικά, feedback εδώ. :hello:


Πάντως @Agnwsth από τη στιγμή που λέμε ότι η f είναι παραγωγίσιμη, ως προυπόθεση του fermat == παραγωγίσιμη σημαίνει και συνεχής. Μήπως αυτό μας σώσει και δεν μας κόψουν ή μου διαφεύγει κάτι;
Είναι περιττό, δεν είναι λάθος, και δεν έχουμε αρνητική βαθμολόγηση, οπότε μπορούμε να ελπίζουμε ! :)
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Είναι περιττό, δεν είναι λάθος, και δεν έχουμε αρνητική βαθμολόγηση, οπότε μπορούμε να ελπίζουμε ! :)


Ωραία, και εγώ έτσι το έγραψα, μακάρι. Με θέλει η μοίρα να περάσω στη σχολή που θέλω. :dance3:
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Μπορεί να δυσκολευόμουν με τον ύπνο, αλλά εκεί ήμουν απόλυτα ψύχραιμη, και είδα τα θέματα ήρεμα. Δεν με δυσκόλεψε κάτι θα έλεγα , και όπως συζήτησα τις απαντήσεις μου με τον μαθηματικό τα έχω σωστά, οπότε θα έλεγα πάνω από 18. Συνήθως έβαζα χαμηλότερες βαθμολογίες στον υπολογιστή μορίων οπότε και εγώ λογικά θα μπω εκεί που θέλω . :girl_angel:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Μπορεί να δυσκολευόμουν με τον ύπνο, αλλά εκεί ήμουν απόλυτα ψύχραιμη, και είδα τα θέματα ήρεμα. Δεν με δυσκόλεψε κάτι θα έλεγα , και όπως συζήτησα τις απαντήσεις μου με τον μαθηματικό τα έχω σωστά, οπότε θα έλεγα πάνω από 18. Συνήθως έβαζα χαμηλότερες βαθμολογίες στον υπολογιστή μορίων οπότε και εγώ λογικά θα μπω εκεί που θέλω . :girl_angel:


Τι σχολή θέλεις;
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eμένα τα θέματα μου φάνηκαν βατά μεν, βαρετά δε. :P
Βασίζονται πιο πολύ σε πράξεις και σωστή διαχείριση χρόνου, παρά σε "έξυπνα" ερωτήματα. Δηλαδή αν εξαιρέσεις τον ρυθμό μεταβολής (που τόσο καιρό θεωρείται σος, νισάφι πια) δεν είχε τίποτα διαφορετικό.
Καλή επιτυχία σε όλους όπως και να έχει.
(@Agnwsth συγχαρητήρια!!)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Eμένα τα θέματα μου φάνηκαν βατά μεν, βαρετά δε. :P
Βασίζονται πιο πολύ σε πράξεις και σωστή διαχείριση χρόνου, παρά σε "έξυπνα" ερωτήματα. Δηλαδή αν εξαιρέσεις τον ρυθμό μεταβολής (που τόσο καιρό θεωρείται σος, νισάφι πια) δεν είχε τίποτα διαφορετικό.
Καλή επιτυχία σε όλους όπως και να έχει.
(@Agnwsth συγχαρητήρια!!)


Όντως βαρετά!
 

Zorze

Νεοφερμένος

Ο Zorze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σαν φοιτητής (φυσικής) πλέον έχοντας γράψει πανελλήνιες πέρσι (17,5 μαθ/κα) , τα φετινά θέματα των μαθηματικών τα έλυσα μέσα σε 1 ώρα και 25 λεπτά (χωρίς την θεωρία). Συγχαρητήρια στην επιτροπή για τα θέματα που έβαλε. Θεωρό ότι έτσι πρέπει να είναι δομημένο ένα σωστό διαγώνισμα. Επίσης η θεωρία σαν δομή μου άρεσε που ήταν έτσι καθώς οι μόνες μονάδες που μπορούσαν να σου σφυρίξουν ήταν μόνο 4/25 (Α4 α) Λάθος, α) Λάθος και Α5 γ)) σε αντίθεση με τις άλλες χρονιές που έπεφταν 5 ξερά Σ/Λ (10/25).
 

Ιωάννης1234

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχω κάνει 2 αριθμητικά στο Δ2 και Γ4 αλλά ολόσωστη μεθοδολογία .Στο Δ4 έκανα το συστημα αλλα δεν προλαβα να το τελειώσω και εγραψα : λυνω το συστημα και βρίσκω μοναδικη εφαπτομενη και το αφησα. Ποσο θα πάρω στα 100 για αυτά τα λαθη;
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Όντως βαρετά!
Ε δεν μπορείς να λες βαρετά και να μην τα έλυσες :P
Ευχαριστώ Olivia :)

Καλησπέρα, έχω κάνει 2 αριθμητικά στο Δ2 και Γ4 αλλά ολόσωστη μεθοδολογία .Στο Δ4 έκανα το συστημα αλλα δεν προλαβα να το τελειώσω και εγραψα : λυνω το συστημα και βρίσκω μοναδικη εφαπτομενη και το αφησα. Ποσο θα πάρω στα 100 για αυτά τα λαθη;
Για το Δ4 πιστεύω θα σου κόψουν περίπου το μισό, γιατί για να το λύσεις ήθελε μια "τσαχπινιά", και έπρεπε να αποδείξεις και ότι ήταν και μοναδική λύση, αλλά θα σου δώσουν κάτι που έφτασες μέχρι το σύστημα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σαν φοιτητής (φυσικής) πλέον έχοντας γράψει πανελλήνιες πέρσι (17,5 μαθ/κα) , τα φετινά θέματα των μαθηματικών τα έλυσα μέσα σε 1 ώρα και 25 λεπτά (χωρίς την θεωρία). Συγχαρητήρια στην επιτροπή για τα θέματα που έβαλε. Θεωρό ότι έτσι πρέπει να είναι δομημένο ένα σωστό διαγώνισμα. Επίσης η θεωρία σαν δομή μου άρεσε που ήταν έτσι καθώς οι μόνες μονάδες που μπορούσαν να σου σφυρίξουν ήταν μόνο 4/25 (Α4 α) Λάθος, α) Λάθος και Α5 γ)) σε αντίθεση με τις άλλες χρονιές που έπεφταν 5 ξερά Σ/Λ (10/25).

Δεν θεωρείς ότι ακριβώς γι'αυτό ήταν ένα διαγώνισμα ευνοϊκό για τους μέτριους και ολίγον τι άδικο για τους πιο δυνατούς;
Όταν βασίζεται η πλειονότητα των θεμάτων σε...πράξεις (δεν λέω, εξέτασε και αυτή την ικανότητα αλλά ως ένα σημείο) και δεν εξετάζεται ουσιαστικά πουθενά η αντίληψη και η διαισθητικότητα που χρειάζεται στα μαθηματικά;
Τι να σου πω, εγώ θα είχα σπαστεί λίγο εάν έδινα φέτος, καλώς ή κακώς οι πανελλήνιες είναι από τη φύση τους ανταγωνιστικές.

^^^Ακριβώς το ίδιο είχα κανει κι εγώ στο τελευταίο ερώτημα , έγραψα τι θα έκανα μετά χωρίς να το λύσω. :hehe:
Κλάιν, τα μισά θα κόψουν περίπου.
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.

D.a.i.s.y

Νεοφερμένος

Η D.a.i.s.y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Εργοθεραπείας ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Σαν φοιτητής (φυσικής) πλέον έχοντας γράψει πανελλήνιες πέρσι (17,5 μαθ/κα) , τα φετινά θέματα των μαθηματικών τα έλυσα μέσα σε 1 ώρα και 25 λεπτά (χωρίς την θεωρία). Συγχαρητήρια στην επιτροπή για τα θέματα που έβαλε. Θεωρό ότι έτσι πρέπει να είναι δομημένο ένα σωστό διαγώνισμα. Επίσης η θεωρία σαν δομή μου άρεσε που ήταν έτσι καθώς οι μόνες μονάδες που μπορούσαν να σου σφυρίξουν ήταν μόνο 4/25 (Α4 α) Λάθος, α) Λάθος και Α5 γ)) σε αντίθεση με τις άλλες χρονιές που έπεφταν 5 ξερά Σ/Λ (10/25).


Μέσα σε πόση ώρα??? Μήπως υπερβάλεις λίγο?? Σε σχέση με τα περσινά πώς σου φάνηκαν?
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Μέσα σε πόση ώρα??? Μήπως υπερβάλεις λίγο?? Σε σχέση με τα περσινά πώς σου φάνηκαν?
Άλλο τα λύνω για να βρω τις απαντήσεις και άλλο γράφω αναλυτικά τεκμηριωμένα για να πάρω όλες τις μονάδες. Προφανώς με λίγη πρόχειρη δουλειά έβγαιναν σε τόσο χρόνο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top