Τμήμα Βιοϊατρικών Επιστημών ΔΙ.ΠΑ.Ε.: Γνώμες/εμπειρίες/επαγγελματικά δικαιώματα

Lalalove22

Νεοφερμένος

Η Lalalove22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας! Γράφω για να ζητήσω την γνώμη αποφοίτων του τμήματος η κ φοιτητών. Λογικά πρέπει να περνάω βιοϊατρικών επιστημών Θεσσαλονίκης στο διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος που είναι καινούργιο τμήμα. Όμως ήμουν από θεωρητική κατεύθυνση κ δν ξρ αν θα μπορέσω να τελειώσω την σχολή. Παρακαλώ όποιος ξέρει ας μου απαντήσει η να πει ότι ξέρει για το τμήμα η την σχολή. Ευχαριστώ πολύ.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Μπαίνουν πολλά άτομα στη σχολή αυτή από θεωρητική και όλοι τελειώνουν, οπότε μη σε ανησυχεί.
 

Lalalove22

Νεοφερμένος

Η Lalalove22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μπαίνουν πολλά άτομα στη σχολή αυτή από θεωρητική και όλοι τελειώνουν, οπότε μη σε ανησυχεί.
Απλά έλεγα ότι έχει φυσική, χημεία κ μαθηματικά που εγώ δν τα μπορώ καθόλου. Κ λέω βλακεία έκανες που το δήλωσες δε θα το τελειωσεις ποτε. Είναι πιο εύκολα από τα μαθήματα από τα μαθήματα πουπκάναμε στο σχολείο; Της γενικής Παιδείας εννοώ. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πάντως.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Απλά έλεγα ότι έχει φυσική, χημεία κ μαθηματικά που εγώ δν τα μπορώ καθόλου. Κ λέω βλακεία έκανες που το δήλωσες δε θα το τελειωσεις ποτε. Είναι πιο εύκολα από τα μαθήματα από τα μαθήματα πουπκάναμε στο σχολείο; Της γενικής Παιδείας εννοώ. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πάντως.

Από 2ο ετή φοιτητή του τμήματος:
"Τα μαθηματικά που ξέρει κ λέει είν' απλά στατιστική
Η φυσική είν' ιατρική φυσική, θεωρητικό μάθημα, αφορά τις εφαρμογές της φυσικής στην ιατρική επιστήμη
Η χημεία είν' ένα σούμο α β γ Λυκείου, απλά πολύ εύκολο, τέρμα κατανοητό βιβλίο. Λίγο διάβασμα κ το περνάς.
Άρα τσάμπα άγχος
Παντού κ πάντα θα συναντάμε κάτι καινούργιο ή κάτι που δεν θα μαστε ,εξασκημενοι η τέλος πάντων λιγότερο προετοιμασμένοι, αλλά με λίγο θέληση όρεξη κ εξάσκηση τα περνά.

Γενικά σας τμήμα εύκολο, ενδιαφέρον.
Τα υπόλοιπα τσάμπα κάθεται και αγχώνεται. Καλά αποτελέσματα κ φοίτηση."
 

Lalalove22

Νεοφερμένος

Η Lalalove22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Από 2ο ετή φοιτητή του τμήματος:
"Τα μαθηματικά που ξέρει κ λέει είν' απλά στατιστική
Η φυσική είν' ιατρική φυσική, θεωρητικό μάθημα, αφορά τις εφαρμογές της φυσικής στην ιατρική επιστήμη
Η χημεία είν' ένα σούμο α β γ Λυκείου, απλά πολύ εύκολο, τέρμα κατανοητό βιβλίο. Λίγο διάβασμα κ το περνάς.
Άρα τσάμπα άγχος
Παντού κ πάντα θα συναντάμε κάτι καινούργιο ή κάτι που δεν θα μαστε ,εξασκημενοι η τέλος πάντων λιγότερο προετοιμασμένοι, αλλά με λίγο θέληση όρεξη κ εξάσκηση τα περνά.

Γενικά σας τμήμα εύκολο, ενδιαφέρον.
Τα υπόλοιπα τσάμπα κάθεται και αγχώνεται. Καλά αποτελέσματα κ φοίτηση.
Δηλαδή τα πιο πολλά μαθήματα είναι θεωρία? Διαβάζεις κ γράφεις? Σε ποιο τμήμα είσαι Θεσσαλονίκης η Αιγάλεω? Μακάρι να αγχώνομαι τζαμπα!???? Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Δηλαδή τα πιο πολλά μαθήματα είναι θεωρία? Διαβάζεις κ γράφεις? Σε ποιο τμήμα είσαι Θεσσαλονίκης η Αιγάλεω? Μακάρι να αγχώνομαι τζαμπα!???? Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!


Αυτό που με κάνει να απορώ όμως είναι γιατί να επιλέξεις μία σχολή υγείας εφόσον υπάρχει τέτοιος φόβος των θετικών μαθημάτων; Δεν ήξερες τι θα συναντήσεις; Αν ναι γιατί δεν πήγαινες θετική;
 

Lalalove22

Νεοφερμένος

Η Lalalove22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αυτό που με κάνει να απορώ όμως είναι γιατί να επιλέξεις μία σχολή υγείας εφόσον υπάρχει τέτοιος φόβος των θετικών μαθημάτων; Δεν ήξερες τι θα συναντήσεις; Αν ναι γιατί δεν πήγαινες θετική;

Κοίτα ήμουν θεωρητική κ με βιολογία άνοιξα το 3 πεδίο. Δήλωσα το τμήμα ξέροντας ότι δν περνάω έχω γράψει 12.200 με βιολογία. Απλά επειδή δν ξρ αν περνάω στο καινούργιο της Θεσσαλονίκης ρωτάω τα μαθήματα κ τους φοιτητές που το σπουδάζουν ηδη. Το δήλωσα γτ το προτιμώ από το να περάσω φιλολογία που είναι ένας ήδη κορεσμένος κλάδος. Κ αγχώνομαι γιατί όπως καταλαβαίνεις δν έχω ασχοληθεί με τις θετικές επιστήμες. Ευχαριστώ πολύ για το μηνυμασου πάντως.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Δηλαδή τα πιο πολλά μαθήματα είναι θεωρία? Διαβάζεις κ γράφεις? Σε ποιο τμήμα είσαι Θεσσαλονίκης η Αιγάλεω? Μακάρι να αγχώνομαι τζαμπα!???? Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

Η απάντηση ήταν από φοιτητή της Θεσσαλονίκης [όχι δική μου].
Εγώ τελείωσα το αντίστοιχο τμήμα της Λάρισας, όπου επίσης είχαμε πολλούς από θεωρητική χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Το επάγγελμα επίσης (τουλάχιστον στην πορεία που ακολουθούν οι περισσότεροι), είναι 100% χειρωνακτικό οπότε κ εκεί δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα.
 

Lalalove22

Νεοφερμένος

Η Lalalove22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Η απάντηση ήταν από φοιτητή της Θεσσαλονίκης [όχι δική μου].
Εγώ τελείωσα το αντίστοιχο τμήμα της Λάρισας, όπου επίσης είχαμε πολλούς από θεωρητική χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Το επάγγελμα επίσης (τουλάχιστον στην πορεία που ακολουθούν οι περισσότεροι), είναι 100% χειρωνακτικό οπότε κ εκεί δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Πραγματικά χρησιμες. Όταν λες χειρωνακτικές τι εννοείς?
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Πραγματικά χρησιμες. Όταν λες χειρωνακτικές τι εννοείς?


Εννοώ ότι είναι πολύ πρακτικό αντικείμενο [τουλαχιστο στον κλινικο τομεα που πηγαινουν οι περισσότεροι] που δε χρειαζεται ιδιαίτερη κριτικη σκέψη, ενώ με τον καιρο αυτοματοποιείται όλο και περισσότερο. Στα περισσότερα κλινικά εργαστήρια αυτό που κάνει ένας τεχνολόγος είναι να παίρνει αίμα σε ένα μπουκαλάκι, να το βάζει σε ένα μηχάνημα και να παίρνει το αποτέλεσμα.
 

Lalalove22

Νεοφερμένος

Η Lalalove22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εννοώ ότι είναι πολύ πρακτικό αντικείμενο [τουλαχιστο στον κλινικο τομεα που πηγαινουν οι περισσότεροι] που δε χρειαζεται ιδιαίτερη κριτικη σκέψη, ενώ με τον καιρο αυτοματοποιείται όλο και περισσότερο. Στα περισσότερα κλινικά εργαστήρια αυτό που κάνει ένας τεχνολόγος είναι να παίρνει αίμα σε ένα μπουκαλάκι, να το βάζει σε ένα μηχάνημα και να παίρνει το αποτέλεσμα.

Κατάλαβα. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!!!
 

Natalia.D

Νεοφερμένος

Η Natalia.D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση τα μαθηματα για την σχολή των βιοιατρικων Επιστημών που θα διεξάγονται στην Σινδο ή στην θερμή το είχα απορια
 

Χριστιαννα

Νεοφερμένος

Η Χριστιαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς με τι ασχολείται το τμήμα Βιοϊατρικων επιστημών; Και τι είδους επαγγελματικές ευκαιρίες παρέχει;
 

Irida45

Νεοφερμένος

Η Irida45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Ενδιαφέρομαι για την σχολή βιοϊατρικών επιστημών στην Θεσσαλονίκη. Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει σε κάποιες απορίες μου;
1ον η αναβάθμιση της σχολής σε ΑΕΙ έχει αλλάξει τα επαγγελματικά δικαιώματα αναβαθμιζοντας τα η είναι τα ίδια;
2ον μπορεί κάποιος απόφοιτος της σχολής να κάνει μεταπτυχιακό στην μοριακή βιολογία και να αποκτήσει την ιδιότητα του μοριακό βιολογου;
3ον το επάγγελμα περιορίζεται κυρίως στις αιμοληψίες;
Κάθε πληροφορία για την σχολή είναι χρήσιμη. Σας ευχαριστώ 😊
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου φίλη,



Αν γράψεις στην αναζήτηση «Βιοιατρικών» έχει αρκετά θέματα. Τα δύο προηγούμενα είναι αρκετά διαφωτιστικά

Ο @fmarulezkd μπορεί να απαντήσει και άλλα πολλά, γιατί είναι το αντικείμενό του.
 

Irida45

Νεοφερμένος

Η Irida45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! 😊
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Ενδιαφέρομαι για την σχολή βιοϊατρικών επιστημών στην Θεσσαλονίκη. Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει σε κάποιες απορίες μου;
1ον η αναβάθμιση της σχολής σε ΑΕΙ έχει αλλάξει τα επαγγελματικά δικαιώματα αναβαθμιζοντας τα η είναι τα ίδια;
2ον μπορεί κάποιος απόφοιτος της σχολής να κάνει μεταπτυχιακό στην μοριακή βιολογία και να αποκτήσει την ιδιότητα του μοριακό βιολογου;
3ον το επάγγελμα περιορίζεται κυρίως στις αιμοληψίες;
Κάθε πληροφορία για την σχολή είναι χρήσιμη. Σας ευχαριστώ 😊

1. Τα ίδια είναι (Τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων ή ΤΙΕ). Δε ξέρω αν υπάρχει μισθολογική διαφορά στο δημόσιο σε σχέση με τους παλιούς απόφοιτους.
2. Μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις στη μοριακή βιολογία, αλλά τα μεταπτυχιακά δε σου δίνουν τα επαγγελματικά δικαιώματα που έχει κάποιο απόφοιτος της μοριακής βιολογίας Αλεξανδρούπουλης. Αυτά ισχύουν για το δημόσιο πάντα (πλην του δικαιώματος ίδρυσης μοριακού/γενετικού εργαστηρίου). Στον ιδιωτικό δεν υπάρχει θέμα, δλδ αν μια εταιρεία ζητάει μοριακό βιολόγο μπορεί να τη διεκδικήσει και ένας εξιδικευμένος ΤΙΕ.
3. Αν μιλάμε για τον κλινικό χώρο και ιδιαίτερα για μικρά ιδιωτικά μικροβιολογικά οι αιμοληψίες είναι το πιο βασικό προσόν (μαζί με το να είσαι γυναίκα, υπάρχει αρκετός σεξισμός στον χώρο). Αυτό διότι οτιδήποτε άλλο κάνεις σε ένα μικροβιολογικό είναι πολύ απλό και τυποποιημένο και το μαθαίνεις γρήγορα. Οι αιμοληψίες από την άλλη θέλουν κάποια εμπειρία και ενίοτε ταλέντο, γιατί σε άτομα όπως οι ηλικιωμένοι ή παχύσαρκοι είναι συχνά δύσκολο να βρεις φλέβα. Βέβαια δε περιορίζεσαι σε αυτό, καθώς μετά στο αίμα (ή σε άλλα δείγματα) γίνονται όλες οι εξετάσεις, οπότε ο περισσότερος χρόνος αναλώνεται εκεί. Τώρα σε άλλους χώρους, πχ έρευνα μπορεί να μη κάνεις και ποτέ αιμοληψίες.
 

Irida45

Νεοφερμένος

Η Irida45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου! Απλά δεν κατάλαβα κάτι. Όταν λες πλην του δικαιώματος ίδρυσης μοριακού εργαστηρίου εννοείς πως ο απόφοιτος της μοριακής βιολογίας και γενετικής μπορεί να ιδρύσει μοριακό εργαστήριο ενώ ο απόφοιτος των ιατρικών εργαστηρίων με μεταπτυχιακό στην μοριακή όχι, σωστά; επίσης όσον αφορά την έρευνα, αν έχεις το κατάλληλο μεταπτυχιακό δεν υπάρχει διάκριση με αποφοίτους από βιολογικά τμήματα έτσι;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου! Απλά δεν κατάλαβα κάτι. Όταν λες πλην του δικαιώματος ίδρυσης μοριακού εργαστηρίου εννοείς πως ο απόφοιτος της μοριακής βιολογίας και γενετικής μπορεί να ιδρύσει μοριακό εργαστήριο ενώ ο απόφοιτος των ιατρικών εργαστηρίων με μεταπτυχιακό στην μοριακή όχι, σωστά;
Ναι, αυτό. Υπάρχουν κιάλλα βέβαια, πχ μπορούν να γίνουν καθηγητές σε σχολεία, να πιστοποιούνε κάποιες εξετάσεις (οι τεχνολόγοι δεν υπογράφουν εξετάσεις, μόνο οι γιατροί) κ.α.



επίσης όσον αφορά την έρευνα, αν έχεις το κατάλληλο μεταπτυχιακό δεν υπάρχει διάκριση με αποφοίτους από βιολογικά τμήματα έτσι;
Γενικά συνήθως για να εργαστείς στην έρευνα θέλει μεταπτυχιακό, είτε από το ένα τμήμα είτε από το άλλο. Στην Ελλάδα μιας και τα Ιατρικά Εργαστήρια ήταν ΤΕΙ υπήρχε/υπάρχει διάκριση, καθώς οι τειτζήδες είμαστε παιδιά κατώτερου θεού. Τώρα που το τμήμα έγινε βιοιατρικών επιστημών δε ξέρω πως θα έχει η κατάσταση. Αλλά έτσι και αλλιώς κάποιος που θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με έρευνα και σέβεται τον εαυτό του δε μένει Ελλάδα, εκτός αν δε θέλει να πάει εξωτερικό για χ, ψ λόγους.
Στο εξωτερικό δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, το 1ο πτυχίο είναι αδιάφορο αν έχεις μεταπτυχιακό. Αυτά που μετράνε είναι η εργασιακή εμπειρία (αν υπάρχει), η πτυχιακή ή διπλωματική (αν έχουν γίνει σε καλό ερευνητικό εργαστήριο, αν υπάρχει δημοσίευση κτλ), οι διασυνδέσεις και το motivation letter (δλδ τα κίνητρά σου).
 

Irida45

Νεοφερμένος

Η Irida45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! 😁
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top