Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,648 εγγεγραμμένα μέλη και 2,434,445 μηνύματα σε 76,377 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 223 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Eπαγγελματική αποκατάσταση αποφοίτων μαθηματικών τμημάτων

DumeNuke

Φοιτητής

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε: στις 15:11, 08-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από locotrelos
Αν εισαι νεος περιπου 2-3 ευρω την ωρα.
Σε φροντιστήριο δεν πληρώνεσαι και τόσο καλά. Αλλά άμα είσαι καλός, κάθεσαι μερικά χρόνια στο φροντιστήριο, να φτιάξεις όνομα, και μετά βγαίνεις στα ιδιαίτερα. Εκεί πας με 15-20-25 ευρώ την ώρα, αναλόγως την περιοχή που βρίσκεσαι και το όνομα που έχεις φτιάξει.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

boss.

Φοιτητής

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής Ανώτ. Εκκλησ. Ακαδημίας Ηρκλείου Κρήτης και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 782 μηνύματα.

O boss. έγραψε: στις 11:09, 30-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από locotrelos
Αν εισαι νεος περιπου 2-3 ευρω την ωρα.
αυτό το υποθέτεις ? ή το ξέρεις ?
μου φαίνονται εξευτελιστικά λίγα για καθηγητή.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

locotrelos

Φοιτητής

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O locotrelos έγραψε: στις 11:53, 30-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από boss.
αυτό το υποθέτεις ? ή το ξέρεις ?
μου φαίνονται εξευτελιστικά λίγα για καθηγητή.
Eιναι επιβεβαιωμένο απο συγγενικο προσωπο που δουλευε στο κλαδο.Τωρα δε ξερω αν ανεβαινει ο μισθος καθως περναν τα χρονια ,παντως για νεους ισχυει αυτο που ειπα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κομνηνός

Διακεκριμένο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,623 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε: στις 15:59, 30-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Sail Beg
Γιαννη το εφ/νων μαθηματικων με το μαθηματικο στην Κρητη μην νομιζεις οτι εχει πολλες διαφορες.
Θα σου προτεινα το καθαρα μαθηματικο και μετα το εξιδικευεις οπου εσυ θες και σου αρεσει.

Επισης το χω αχτι να δω καποιον αποφοιτο απο σχολες οπως το μαθηματικο και το φυσικο να πει οτι θελει να γινει καθηγητης,δεν ειναι επαγγελμα που πληρωνεσαι καλα αλλα ειναι τοσο ομορφο σαν λειτουργημα,δεν μπορω να φανταστω πως σε καποιον μπορει να μην αρεσει-ισως και να ειχα καθηγητες που αγαπουσαν την δουλεια τους και μου περασαν αυτη την γνωμη.

εμενα με ενθουσιαζει η διδακτικη,αν πηγαινα σε αυτες τις σχολες,θα πηγαινα γιατι θα εβρισκα το αντικειμενο απειρως πιο ενδιαφερον απο τις εφαρμοσμενες σπουδες(μηχανικων και πληροφορικης) και για να γινω καθηγητης

Αρχική Δημοσίευση από Civilara
Τα μαθηματικά είναι επιστήμη
ο R.Feynman διαφωνει μαζι σου
τρεφει απεριοριστο σεβασμο στα μαθηματικα και δεν εχει καμια διαθεση υποτιμησης φυσικα αυτων,αλλα δεν τα θεωρει επιστημη καθοτι η επιστημη υπονοει και πειραμα.

Αρχική Δημοσίευση από life12
απο φυσικο δεν ειναι αυτο??
ναι
για μαθηματικο δεν ξερω
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 30-10-14 στις 15:59. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

locotrelos

Φοιτητής

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O locotrelos έγραψε: στις 16:44, 30-10-14:

Aναρωτιεμαι αν γινοταν μια τεραστια μεταρρυθμιση στη παιδεια και αλλαζε η νοοτροπια του Ελληνα ετσι ωστε ελαχιστοι να πηγαιναν φροντιστηριο,τι θα
γινονταν με ολους τους καθηγητες των φροντιστηριων;
Παράθεση

Κομνηνός

Διακεκριμένο μέλος

O Κομνηνός έγραψε: στις 17:25, 30-10-14:

βασικα η μεταρρυθμιση στην νοοτροπια του μεσου ελληνα θα επρεπε να γινει

βεβαιως και θα θελαμε σκανδιναβικα σχολεια και οι μπουφοι των εκαστοτε κυβερνησεων δεν ριχνουν λεφτα για μεγαλα σχολεια με αριστες υποδομες(αφου αλλωστε στελνουν τα παιδια τους κολλεγιο συνηθως),αλλα ποιος αμφιβαλλει πως και τοτε θα ζητουσαν φροντιστήριο

ο μονος τροπος για να παψει το φροντιστηριο ειναι να ανελθει το κατα κεφαλην ΑΕΠ
οποτε και θα ανθιζαν τα ιδιαιτερα
Παράθεση

Κομνηνός

Διακεκριμένο μέλος

O Κομνηνός έγραψε: στις 20:17, 04-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
μα τα Τμ.Φυσικής δεν απευθύνονται σε παιδιά Dirac, De Broglie, Schrodinger,...Einstein

υπαρχει ωστοσο μεγαλο ποσοστο εγκαταλειψης,ενω ελαχιστοι(8% στην κρητη) το παιρνουν σε 4 χρονια

παραδοσιακα θεωρειται το τμημα φυσικης παλουκι ,δεν το εχω ζησει απο μεσα,υποθετω ο συνδυασμος μιας καλης επαφης με τα μαθηματικα και γερη προσπαθεια αρκουν για την αποφοιτηση,τωρα βεβαια αν θελει καποιος και βαθμο

μιλωντας για υποβαθρο ...ξεκινανε απ την αρχη μεσα...αλλα αν καποιος ειναι ασχετος με τα φυσικομαθηματικα απο το σχολειο,πως γνωριζει πως του αρεσουν;

και βεβαια αν μιλαμε για διδακτορικα ειναι τα δυσκολοτερα ολων και τα πιο λιγα,εκει θελει να φερνεις καπως σε dirac

δεν χρειαζεται ομως να απογοητευεται κανενας,οποιος προσπαθησει σοβαρα δεν υπαρχει περιπτωση να βγει χαμενος...θα τα καταφερει πιστευω και αν σε επιπεδο διδακτορικου η εμπνευση κ.λπ παιζουν μεγαλο ρολο,ε σε επιπεδο προπτυχιακο και μεταπτυχιακο οι πιθανοτητες ειναι αυξημενες...μην μασατε προσπαθεια χρειαζεται
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 04-11-14 στις 20:25.
Παράθεση

Κομνηνός

Διακεκριμένο μέλος

O Κομνηνός έγραψε: στις 14:22, 05-11-14:

το προβλημα με την φυσικη σε υψηλο επιπεδο ειναι οτι χρησιμοποιει πολυπλοκα μαθηματικα(δεν ειναι λιγες οι φορες που φυσικοι βρηκαν μαθηματικα εργαλεια που δεν υπηρχαν πριν προκειμενου να τους βοηθησουν στον σκοπο)για να φορμαλιστουν αφηρημενες εννοιες φυσικων φαινομενων που δεν μπορουν να οπτικοποιηθουν..γι αυτο και η θεωρητικη φυσικη βρισκεται στην κορυφη της δυσκολιας
σε προπτυχιακο επιπεδο τα ειπαμε
σοβαρη προσπαθεια και κανεις δνε βγαινει χαμενος

τελος παντων μια παρενθεση σε προηγουμενες αποριες ηταν αυτη για ενα διαφορετικης στοχευσης παλαιο νημα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 05-11-14 στις 14:35.
Παράθεση

Equilibria

Φοιτητής

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 216 μηνύματα.

O Equilibria έγραψε: στις 19:39, 31-08-15:

Μια συνέντευξη από έναν μαθηματικό ο οποίος χρησιμοποίησε και αγάπησε την επιστήμη του σε όλες τις εκφάνσεις της.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dr.tasos

Φοιτητής

Ο dr.tasos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.

O dr.tasos Fuck y'all If you doubt me. έγραψε: στις 23:05, 28-09-15:

παντα υπαρχει η κρυφη επιλογη της διδασκαλειας ανθρωπων που βρισκονται στην μεση μεθη εκπαιδευση ανημποροι να βοηθηθουν απο το παρον συστημα
Παράθεση

Balloon7

Νεοφερμένος

H Balloon7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Balloon7 έγραψε: στις 21:41, 08-10-15:

Γεια σας , έχω τελειώσει μαθηματικο και αναρωτιεμαι τι αν μπορώ να μπω πουθενά μονο με αυτο το πτυχίο ., και τι μου προτινεται να κάνω ... πχ αν μπορώ σε κάποια εταιρία ή να ασχοληθώ με τα ιδιαίτερα ..
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,781 μηνύματα.

O akikos έγραψε: στις 22:34, 08-10-15:

Ίσως σε τράπεζες ή στατιστικές/δημοσκοπικές εταιρίες.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

O Vold έγραψε: στις 10:36, 09-10-15:

Μετά το Μαθηματικό ... το Χάος
Παράθεση

spinalgr1990 (Γιάννης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 96 μηνύματα.

O spinalgr1990 / έγραψε: στις 16:12, 09-10-15:

η κατασταση ειναι τραγικη για ολους τους αποφοιτους των ΑΕΙ . Οι περισσοτεροι μαθηματικοι ασχολουνται με την εκπαιδευση. Λιγοι ειναι εκεινοι που θα κανουν κατι αλλο.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 16:37, 09-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από spinalgr1990
η κατασταση ειναι τραγικη για ολους τους αποφοιτους των ΑΕΙ . Οι περισσοτεροι μαθηματικοι ασχολουνται με την εκπαιδευση. Λιγοι ειναι εκεινοι που θα κανουν κατι αλλο.
Ίσως την επαγγελματική αποκατάσταση θα έπρεπε να τη σκέφτεται κανείς προτού επιλέξει μια σχολή και όχι μόλις τελειώσει.

Αρχική Δημοσίευση από Balloon7
Γεια σας , έχω τελειώσει μαθηματικο και αναρωτιεμαι τι αν μπορώ να μπω πουθενά μονο με αυτο το πτυχίο ., και τι μου προτινεται να κάνω ... πχ αν μπορώ σε κάποια εταιρία ή να ασχοληθώ με τα ιδιαίτερα ..
Κοίτα να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό. Το κακό με το πτυχίο μαθηματικών είναι πως είναι ένα καθαρά θεωρητικό πτυχίο με ελάχιστες πρακτικές εφαρμογές. Το καλό είναι πως ένα bachelor μαθηματικών είναι μια ισχυρή βάση για μια πληθώρα μεταπτυχιακών. Αν θες να έχεις μια αξιοπρεπή δουλειά, κυνήγησε ένα μεταπτυχιακό στην πληροφορική/προγραμματισμό ή στα οικονομικά. Αυτά βέβαια είναι επιλογές αν έχεις ένα σοβαρό βαθμό πτυχίου 7+ ας πούμε. Αν είσαι στο 5-6 άστο.

Τώρα για τα ιδιαίτερα ένα έχω να σου πω, μην εγκλωβίζεσαι σε αυτή τη λογική δηλαδή τις μαύρης διδασκαλίας, γιατί πρώτων ο τόπος έχει γεμίσει από μαθηματικούς που κάνουν ιδιαίτερα, δεύτερον διότι και να βρεις παιδιά θα έχεις μισθό πείνας και τρίτον γιατί μετά από 10 χρόνια θα κάνεις ακόμη αυτό μαύρα ιδιαίτερα σε παιδιά γυμνάσιου λυκείου.

Αρχική Δημοσίευση από Balloon7
αναρωτιεμαι τι αν μπορώ να μπω πουθενά.
Συγνώμη αλλά αυτό μου ακούγεται λίγο σαν την ατάκα του Βουτσά "να τρουπώσω θέλω μωρέ εγώ, άμα τρουπώσω θα τη βρω την άκρη". Φρόντισε αν είσαι αυτής της νοοτροπίας να αλλάξεις αν δεν θες να είσαι στην λίστα των ανέργων του ΟΑΕΔ για την επόμενη δεκαετία. Η Ελλάδα του δημοσίου έχει πεθάνει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 09-10-15 στις 16:48.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    MIkeTr123, Αλεξάνδρα22

Βρείτε παρόμοια