Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,571 εγγεγραμμένα μέλη και 2,432,543 μηνύματα σε 76,240 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 230 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κινεζικά ή Tούρκικα;

pennyy (πεννυ)

Φοιτητής

H πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

H pennyy έγραψε: στις 16:23, 08-06-11:

Ποιά είναι η γνώμη σας για αυτές τις δύο γλώσσες
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Avicii : 08-06-11 στις 16:29. Αιτία: ορθογραφια
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,208 μηνύματα.

O Libertus έγραψε: στις 16:35, 08-06-11:

Τα κινέζικα είναι πιο χρήσιμα πιστεύω..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ShatteredIce

Φοιτητής

H ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 540 μηνύματα.

H ShatteredIce Out from Under έγραψε: στις 16:38, 08-06-11:

αρχικά να πω ότι και οι δύο γλώσσες είναι πολύ δύσκολες, κοινώς παλούκια με αποκορύφωμα τα κινέζικα που οι γραμμές και τα σχεδιάκια πάνε σύννεφο.. εγώ άμα έπρεπε να επιλέξω μία από τις δύο, θα διάλεγα τα κινέζικα γιατί ομιλούνται από το μισό πλανήτη σχεδόν, και επιπλέον γιατί η Κίνα είναι από τις μεγαλύτερες βιομηχανικές χώρες.
Παράθεση

pennyy (πεννυ)

Φοιτητής

H πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

H pennyy έγραψε: στις 20:51, 08-06-11:

βασικά όντως τα κινέζικα είναι πιο χρήσιμα αλλά είμαι σε σχολή επικοινωνίας και δημοσιογραφίας οπότε δεν ξέρω στη δική μου περίπτωση τι θα μου φανεί πιο χρήσιμο.
Παράθεση

fragl

Καθηγητής

H fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H fragl έγραψε: στις 22:56, 08-06-11:

Καλά όλα αυτά περί Κινέζικων, Ιαπωνικών ως γλώσσες που καθιστούν τον υποψήφιο ανταγωνιστικό.Στην πράξη όμως, είδατε καμία αγγελία που να ζητάει τους ομιλούντες των δύο γλωσσών?Ή και Τούρκικα?
Παράθεση

pennyy (πεννυ)

Φοιτητής

H pennyy έγραψε: στις 22:58, 08-06-11:

όχι σε αυτό έχετε δίκιο αλλά ας πούμε εγώ που ξέρω ισπανικά,γαλλικά και αγγλικά δεν ξέρω τι από τα δύο να μάθω,θα ήθελα μια πιο σπάνια γλώσσα
Παράθεση

Elena75 (Elena)

Καθηγητής

H Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.

H Elena75 έγραψε: στις 23:14, 08-06-11:

Αν το επάγγελμά σου στο μέλλον έχει να κάνει με τα μέσα ενημέρωσης τότε προτείνω τα τουρκικά.Είναι γείτονος χώρα και εκτός απο τις εμπορικές συναλλαγές, τα ΜΜΕ συχνά ασχολούνται με ειδήσεις και γεγονότα που αφορούν την Τουρκία στέλνοντας ανταποκριτές εκεί ή μεταφέροντας ρεπορτάζ των τουρκικών μέσων.
Παράθεση

pennyy (πεννυ)

Φοιτητής

H pennyy έγραψε: στις 23:18, 08-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Elena75
Αν το επάγγελμά σου στο μέλλον έχει να κάνει με τα μέσα ενημέρωσης τότε προτείνω τα τουρκικά.Είναι γείτονος χώρα και εκτός απο τις εμπορικές συναλλαγές, τα ΜΜΕ συχνά ασχολούνται με ειδήσεις και γεγονότα που αφορούν την Τουρκία στέλνοντας ανταποκριτές εκεί ή μεταφέροντας ρεπορτάζ των τουρκικών μέσων.
και εγώ αυτό νομίζω,και μου αρέσουν και πολύ οι ευρωπαϊκή επικοινωνία οπότε τα τουρκικά μου φαίνονται πιο χρήσιμα αλλά δεν ξέρω γιατί μου λένε όλοι κινέζικα και κινέζικα επειδή η Κίνα διαρκώς αναπτύσσεται
Παράθεση

Miss Brightside (Ahri)

Φοιτητής

H Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

H Miss Brightside έγραψε: στις 23:21, 08-06-11:

Τα κινέζικα είναι κορυφή
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,194 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε: στις 23:25, 08-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από pennyy
είμαι σε σχολή επικοινωνίας και δημοσιογραφίας οπότε δεν ξέρω στη δική μου περίπτωση τι θα μου φανεί πιο χρήσιμο.
Ρωσσικα.
Παράθεση

pennyy (πεννυ)

Φοιτητής

H pennyy έγραψε: στις 23:31, 08-06-11:

και αυτό το σκεφτόμουν αλλά δεν μου αρέσουν η αλήθεια είναι
Παράθεση

Elena75 (Elena)

Καθηγητής

H Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.

H Elena75 έγραψε: στις 23:50, 08-06-11:

Θα συμφωνήσω με την άποψη για τα ρώσσικα αλλά απο τη στιγμή που οι επιλογές σου είναι γλώσσες με ανεβασμένο βαθμό δυσκολίας, είναι προτιμότερο να αφιερώσεις χρόνο και κόπο σε κάτι που τουλαχιστον θα σου αρέσει.Τα κινέζικα τωρα, είναι μεν κορυφή αλλά περιορίζονται στον τομέα του εμπορίου και αφορούν -κατα τη γνώμη μου πάντα- άτομα που ο επαγγελματικός προσανατολισμός τους είναι οι επιχειρήσεις.Ο τομέας της δημοσιογραφίας απο την άλλη καλύπτει ένα μεγάλο φάσμα αντικειμένων και πολύ σωστά έμαθες τις γλώσσες που γνωρίζεις ήδη.Επειδή λοιπόν απο πλευράς ΜΜΕ υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για την Τουρκία, εμπορικό, διπλωματικό, πολιτικό και κοινωνικό, ίσως τα τουρκικά σε βοηθήσουν περισσότερο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pennyy (πεννυ)

Φοιτητής

H pennyy έγραψε: στις 00:20, 09-06-11:

και εγώ έτσι το σκέφτομαι.Για να λέμε την αλήθεια πιο χρήσιμα είναι τα αραβικά αν το πάρουμε καθαρά για επαγγελματικό σκοπό αλλά δεν υπάρχουν κοντα στο σπίτι μου και τρέχω που τρέχω για σχολή και πρακτική δεν μπορώ να τρέχω και για τις ξένες γλώσσες
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κινέζικα - Από g@ngster95
      Το θέμα έχει λάβει 72 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλες γλώσσες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-06-16 στις 00:04.
    • Κινεζικά vs Ιαπωνικά - Από kollhmenh
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-05-12 στις 11:12.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα