Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω το λόγο που συγκρίνεται η δυσκολία των θεματων της θετικής εναντι της θεωρητικης, αφού δεν έχουν καμία συνάφεια μεταξύ τους. Τα θέματα προφανώς και πρέπει να έχουν όγκο και δυσκολία, πώς θα ξεχωρίσει αυτός που έχει μελετήσει περισσότερο, που διαχειρίζεται το άγχος και το χρόνο του καλύτερα; Δεν μπορώ να έχω άποψη για τα θέματα της θεωρητικής ,αλλά αν όντως ήταν βατά, τότε περισσότερο αδικημένοι είναι οι δυνατοί μαθητές της, που δεν είχαν την ευκαιρία να διακριθούν, παρά οι μαθητές της θετικής.
Άρα καταλήγουμε ότι πρέπει να κρίνουμε από την ποσότητα και όχι την ποιότητα.
Ναι όντως πρωτότυπο αυτό σε μια αφρικανική χώρα που ανήκει στην Ευρώπη με λευκούς πολίτες .
Αυτό το "προφανώς και πρέπει να έχουν όγκο" μου κάθεται στο λαιμό . Ένας μαθητής μπορεί να κριθεί μόνο πόσο γρήγορος είναι στο γράψιμο ; η κρίση του δεν μετράει ;
Ας βάλουν λοιπόν θέματα που έλυσαν οι λύτες σε 3 ώρες να τα λύσουν οι μαθητές σε 2 . Δεν είναι σωστό ; θεωρείται άδικο ;

Υγ: Ο λύτης της φυσικής που έλαβε τα τελικά θέματα από την τρίτη επιτροπή τα έλυσε πλήρως σωστά σε 1 ώρα και 50 λεπτά . Κάντε επί τρία για να βρείτε τον χρόνο που χρειάζεται ο μαθητής . Αν αυτό το θεωρείται σωστό μάλλον δεν καταλαβαίνετε τα στοιχειώδη ή δεν έχετε περάσει από αυτήν την διαδικασία .
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Μα, αυτό ακριβώς εννοούσα. Τις προηγούμενες χρονιές τα ζόρικα έπεφταν κυρίως στα μαθηματικά, ενώ φέτος άλλαξε το σκηνικό. Η ζυγαριά των απαιτητικών θεμάτων κλίνει προς τα άλλα μαθήματα.
Όντως ήταν τόσο δύσκολα στα μαθηματικά;;
 

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα καταλήγουμε ότι πρέπει να κρίνουμε από την ποσότητα και όχι την ποιότητα.
Ναι όντως πρωτότυπο αυτό σε μια αφρικανική χώρα που ανήκει στην Ευρώπη με λευκούς πολίτες .
Αυτό το "προφανώς και πρέπει να έχουν όγκο" μου κάθεται στο λαιμό . Ένας μαθητής μπορεί να κριθεί μόνο πόσο γρήγορος είναι στο γράψιμο ; η κρίση του δεν μετράει ;
Ας βάλουν λοιπόν θέματα που έλυσαν οι λύτες σε 3 ώρες να τα λύσουν οι μαθητές σε 2 . Δεν είναι σωστό ; θεωρείται άδικο ;

Υγ: Ο λύτης της φυσικής που έλαβε τα τελικά θέματα από την τρίτη επιτροπή τα έλυσε πλήρως σωστά σε 1 ώρα και 50 λεπτά . Κάντε επί τρία για να βρείτε τον χρόνο που χρειάζεται ο μαθητής . Αν αυτό το θεωρείται σωστό μάλλον δεν καταλαβαίνετε τα στοιχειώδη ή δεν έχετε περάσει από αυτήν την διαδικασία .


Δεν κατέληξα ποτέ σε αυτό το συμπέρασμα, έγραψα επακριβώς και για όγκο και για δυσκολία, αλλά παρέλειψες το δεύτερο διαστρεβλώνοντας έτσι τα λόγια μου. Επίσης, μπορείς να μου αποδείξεις τον τύπο : χρόνος επίλυσης θεμάτων απο εκπαιδευτικό = 1/3*χρόνο επίλυσης θεμάτων από μαθητή ;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Δεν κατέληξα ποτέ σε αυτό το συμπέρασμα, έγραψα επακριβώς και για όγκο και για δυσκολία, αλλά παρέλειψες το δεύτερο διαστρεβλώνοντας έτσι τα λόγια μου. Επίσης, μπορείς να μου αποδείξεις τον τύπο : χρόνος επίλυσης θεμάτων απο εκπαιδευτικό = 1/3*χρόνο επίλυσης θεμάτων από μαθητή ;


Δεν διαστρεβλωσα τίποτα . Ότι έγραψες το ανέλυσα και εκφράζει την σκέψη σου επακριβώς . Αν έχεις προηγούμενα με τους συμμαθητές σου , αποτελεί πρόβλημα και ελπίζω να το λυσεις σύντομα . Σε αυτήν την κατάσταση, στη οποία τουλάχιστον βρέθηκα στο παρελθόν εγώ , εσύ μάλλον όχι , οφείλουμε να αναλύσουμε τα θέματα , να σεβαστούμε,συμβουλευσουμε και να εμψυχωσουμε τους υποψήφιους και όχι να τους κουνάμε το δάκτυλο . Αν λοιπόν θεωρείται ότι με βάση την ποσότητα , τον όγκο , το γρήγορο γράψιμο κρίνεται η πορεία ενός υποψήφιου , λυπάμαι αλλά σε γέλασαν .
Και όταν έχουμε τις δηλώσεις από τους ειδικούς των μαθημάτων , κάτι παραπάνω θα ξέρουν για να μιλάνε .

Όσον αφορά τον χρόνο που χρειάζεται ο λυτης μπορείς να ρωτήσεις είτε συντονιστές μαθημάτων είτε βαθμολογητές είτε συμβούλους εκπαίδευσης είτε καθηγητές -θεματοδοτες. Θα σου απαντήσουν όλοι το ίδιο .
Για τα θέματα της φυσικής ρώτησα συντονιστή και υπεύθυνο βαθμολογικού Κέντρου της Θεσσαλονίκης Και έλαβα την απάντηση 1 προς 3 .
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Μωρε ναι, απλα ξερεις τι... πιστευω οτι αν δεν εχω το "κινητρο" του φροντιστηριου για να διαβασω, θα ειμαι συνεχεια σε φαση "εε αυριο μωρε" και καθε μερα αυτο θα λεω, και καπως ετσι φτανει μαιος ξερω γω :laugh:

Αυτό είναι που σε χωρίζει απο αυτό που θες να κάνεις το "Έλα μωρέ.." . Όπως έχεις αντιληφθεί συνήθως οι "Έλα μωρέ" χτυπάνε" ενα ταβάνι στο που μπορούν να φτάσουν . Η συνέπεια στο διάβασμα είναι απόρροια της συγκέντρωσης και της προσπάθειας ακόμα και οταν μισείς το αντικείμενο που διαβάζεις ή βαριέσαι εκείνη την δεδομένη στιγμή . Βασίζεται στο "τι πρέπει να γίνει" και όχι στο "τι νιώθω οτι θέλω να γίνει"¨. Η πλάκα είναι πλάκα η διασκέδαση είναι διασκέδαση αλλα και η δουλειά είναι δουλειά . Πρέπει να προσπαθούμε να τα ισορροπήσουμε ,εαν ενα απο τα δυο χαλάσει μόνο υπερ μας δεν είναι .

Αυτό είναι ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουν συχνά τα παιδιά που αποφασίζουν να διαβάσουν μόνα τους. Η λύση είναι να φτιάξεις ένα αυστηρό πρόγραμμα (που θα περιέχει τι ακριβώς πρέπει να διαβάζεις κάθε εβδομάδα), να το δώσεις σε κάποιον δικό σου που ξέρεις ότι δεν θα σου χαριστεί (γονιός, αδερφός, φίλη, παλιός καθηγητής) και να του αναθέσεις να σε ελέγχει τακτικά. Επίσης, μπορείς να ρωτήσεις το φροντιστήριο στο οποίο πήγαινες τα προηγούμενα χρόνια αν μπορείς να συμμετέχεις μόνο στα διαγωνίσματα.

Είναι καλό γενικά να μαθαίνει κάποιος να δίνει ο ίδιος κίνητρα στην ζωή του . Εαν δεν μπορείς να το κάνεις εσύ ο ίδιος,κανείς άλλος δεν θα μπορέσει .

Ωραία θέματα! Να διδασκόμασταν έτσι και την χημεία όμως.. Δυσκολεύτηκα, αλλά δεν ψάρωσα και τα έλυσα όλα. Δεν έχω κουράγιο να δω τις λύσεις, γιατί δεν πρόλαβα ούτε για αριθμητικά να κοιτάξω. Είμαι σίγουρα κάτω από 19 γιατί έχασα το Β3.
Αν δεν έχω πέσει κάτω από 17 στη χημεία, το 17Κ το έχω στο τσεπάκι μου. Χαλαρά τώρα.

Έχω χαρεί πάρα πολύ που τα πηγαίνεις τόσο καλά αλλα κυρίως που μένεις προσηλωμένη στον στόχο σου ανεξάρτητα τι εμφανίζεται μπροστά σου . Εύχομαι τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα ,το αξίζεις και με το παραπάνω:shablon_03: .

Δεν υπάρχει ίσια αντιμετώπιση σε όλες τις κατευθύνσεις , η θεωρητική ήταν σε όλα ποιο εύκολη και έγραψε καλά ένα μεγάλο ποσοστό των μαθητών !
Εμείς που επιλέξαμε θετική και είχαμε αυτά τα θέματα πως θα κινηθούν οι βάσεις στις σχολές που περνάς από όλα τα πεδία ;
Αυτό είναι άδικο για τα παιδιά τις θετικής !
Είμαι απελπισμένη ,είχα διαβάσει πολύ και τώρα αυτό !

Λογικά πρέπει να είναι η πρώτη σου επαφή με το όλο θέμα "πανελλήνιες" . Τέλος πάντων εαν θες να γίνεις κάτι απο τα θετικά επαγγέλματα αυτά είναι τα θέματα . Ειδάλλως μπορείς πάντα να δώσεις τα πιο "βατα" της θεωρητικής . Οχι οτι προσωπικά βρίσκω καμία σύνδεση μεταξύ των δύο κατευθύνσεων αλλά τέλος πάντων .
 
Τελευταία επεξεργασία:

not_james_bond

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αν και δεν εδινα πανελλαδικες φετος , τα σημερινά θεματα εχω να πω οτι κατα τη γνώμη μου ηταν εννοείται δυσκολοτερα και απαιτητικα απο πέρσι και απο τις άλλες χρονιές και πολλα σε εκταση, που προσωπικά αν έδινα δεν θα μου εφτανε ο χρόνος .Πραγματικά απορώ γιατί τα τελευταία χρόνια βάζουν στη χημεία "πρωτότυπα" θέματα που οι περισσότεροι οταν τα δουν δικαιολογημένα θα αγχωθουν (Β1 και το Γ με τη φερομονη -πως τη λένε ????- ) . Σε οσους δώσατε χημεία σήμερα αρχικά μπράβο για την προσπάθειά σας και ελπίζω ο αγώνας να δικαιωθεί . Για οσους θεωρείτε οτι δεν πήγατε τοσο καλα όσο θελατε, μην απογοητευεστε, γιατί οι περισσότεροι μάλλον δεν γραψανε οσο θέλανε. Και δεν φταίτε εσείς αλλα αυτοί που έβαλαν τα θέματα που δυστυχώς ξεχνούν (?) οτι απευθύνονται σε μαθητές, παραμελωντας την προσπάθεια που κατέβαλαν και το αγχος που έχουν κατα τη διάρκεια της εξέτασης .Καλά αποτελέσματα σε όσους τελείωσαν και καλη επιτυχία σε οσους εχουν τη Βιολογία. ????
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Τελειώσατε πάιδια άντε τώρα χαρείτε το. Τα σημερινά θέματα μου άρεσαν γιατί ενώ δεν ήταν εύκολα ήταν ωστόσο δίκαια. Μεγάλος όγκος βεβάια που στέρησε από πολλούς να τσεκάρουν κάποια πράγματα Αλλά ως εκεί. Υπήρχαν ερωτήματα για ολες τις κατηγορίες μαθητών και δεν με χάλασαν καθόλου αυτές οι εκφωνησεις με τις άχρηστες πληροφορίες που πετούσαν κατευθείαν έξω τους μαθητές παπαγάλους που τις έβλεπαν και ψαρωναν
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Αν και δεν εδινα πανελλαδικες φετος , τα σημερινά θεματα εχω να πω οτι κατα τη γνώμη μου ηταν εννοείται δυσκολοτερα και απαιτητικα απο πέρσι και απο τις άλλες χρονιές και πολλα σε εκταση, που προσωπικά αν έδινα δεν θα μου εφτανε ο χρόνος .Πραγματικά απορώ γιατί τα τελευταία χρόνια βάζουν στη χημεία "πρωτότυπα" θέματα που οι περισσότεροι οταν τα δουν δικαιολογημένα θα αγχωθουν (Β1 και το Γ με τη φερομονη -πως τη λένε ????- ) . Σε οσους δώσατε χημεία σήμερα αρχικά μπράβο για την προσπάθειά σας και ελπίζω ο αγώνας να δικαιωθεί . Για οσους θεωρείτε οτι δεν πήγατε τοσο καλα όσο θελατε, μην απογοητευεστε, γιατί οι περισσότεροι μάλλον δεν γραψανε οσο θέλανε. Και δεν φταίτε εσείς αλλα αυτοί που έβαλαν τα θέματα που δυστυχώς ξεχνούν (?) οτι απευθύνονται σε μαθητές, παραμελωντας την προσπάθεια που κατέβαλαν και το αγχος που έχουν κατα τη διάρκεια της εξέτασης .Καλά αποτελέσματα σε όσους τελείωσαν και καλη επιτυχία σε οσους εχουν τη Βιολογία. ????

ότι πιο σωστό διάβασα σήμερα..
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παιδιά ητςν θέμα χρόνου να βάλουν τέτοια θέματα και σε λίγα λόγια η δυσκολία θα επεκταθεί και στα αλλα μαθήματα τουλάχιστον στην θετική. Η Χημεία ειναι βασικό μάθημα που τα τελευταία χρόνια μείωσαν τις ώρες διδασκαλιας και μείωσαν στο ελάχιστο την δυσκολία της. Προφανώς πλέον δεν αρκεί 1 χρόνος διάβασμα αλλα πρεπει να έχετε βάσεις απο το γυμνάσιο και τις προηγούμενες τάξεις Λυκείου, Έχετε 5 μαθήματα άρχιστε φροντιστήριο σε συτα απο το γυμνάσιο η την πρώτη λύκειου με τόση μικρή ύλη που έχετε λογικό ειναι να αρχίζει να ανεβαίνει η δυσκολία.
 

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά ητςν θέμα χρόνου να βάλουν τέτοια θέματα και σε λίγα λόγια η δυσκολία θα επεκταθεί και στα αλλα μαθήματα τουλάχιστον στην θετική. Η Χημεία ειναι βασικό μάθημα που τα τελευταία χρόνια μείωσαν τις ώρες διδασκαλιας και μείωσαν στο ελάχιστο την δυσκολία της. Προφανώς πλέον δεν αρκεί 1 χρόνος διάβασμα αλλα πρεπει να έχετε βάσεις απο το γυμνάσιο και τις προηγούμενες τάξεις Λυκείου, Έχετε 5 μαθήματα άρχιστε φροντιστήριο σε συτα απο το γυμνάσιο η την πρώτη λύκειου με τόση μικρή ύλη που έχετε λογικό ειναι να αρχίζει να ανεβαίνει η δυσκολία.
Εγώ προτείνω η εξέταση να γίνεται σε 5 οργανικές ενώσεις και η προετοιμασία των υποψηφίων να ξεκινά από τη τετάρτη δημοτικού.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ως παιδι της θετικης με βιολογια που εδωσε περυσι, και εγω ελεγα οτι δεν υπαρχει λογος να γινει συγκριση. Περυσι μας ειχαν σφαξει της θετικής αρκετα , ενω στη θεωρητικη απαυτα που μου ελεγαν, ειχαν πεσει σχετικα ευκολα θεματα. Και που λετε λοιπον περναω νοσηλευτικη. Στο μαθημα λοιπον της βιοχημειας ρωταει η καθηγητρια ποσοι ειναι απο θεωρητικη και ειλικρινά η ΜΙΣΗ και παραπανω αιθουσα μην πω , σηκωσε το χερι. Και εκεινη τη στιγμη συνειδητοποιησα πόσο η διαφορα δυσκολιας μεταξυ θεωρητικης και θετικης επηρεασε τις παραιατρικες σχολες. Θα μου πεις τωρα οτι η θεωρητικη εχει ποινη για το 3ο πεδιο αλλα και παλι ΔΕΝ γινεται ρε γαμωτο να μην εχεις στοιχειωδεις γνωσεις θετικων μαθηματων και να ΜΗΝ μπορεις να κανεις μεθοδο των τριων για να χορηγησεις σωστα τη δοση σε εναν ασθενη και παρολα αυτα να παιρνεις τη θεση ενος παιδιου της θετικης μονο και μονο επειδη στη θεωρητικη επεσαν ευκολα θεματα ενω θετικη επεσαν δυσκολα.

Φιλικα
Όταν ήμουν νοσηλευτική εκπα (λίγο μετά το 2004 ) είχε γίνει μια συζήτηση μεταξύ των συμφοιτητών/τριων και διαπίστωσα αυτό που λες και εσύ. Από την άλλη η νοσηλευτική ένα ανθρωποκεντρικό επάγγελμα είναι πολύ πιο σημαντικό να μπορείς να επικοινωνείς με τον ασθενή, να τον ελέγχεις η θεωρητική προσφέρει αυτή την άνεση στην γλώσσα που μπορεί να το πετύχει αυτό.. Ασκώντας μετά από κάποια χρόνια το επάγγελμα διαπίστωσα ότι ο καταλληλότερος για αυτό το επάγγελμα είναι παιδιά που το ασκούν από πιο μικρή ηλικία, με λίγα λόγια αυτοί που είναι από ΕΠΑΛ ακόμα και αν είναι βοηθοί νοσηλευτών στα χαρτιά. Δυστυχώς η νοσηλευτική είναι πολύ πίσω στην Ελλάδα και αν εξαιρέσεις μερικές μονάδες όπως η ΜΕΘ ακόμα και η μέθοδος για υπολογισμών δόσεων δεν χρειάζεται.... δεδομένου ότι θα πάρεις εσύ μια απόφαση για το πόσο φάρμακο θα πάρει ένας ασθενής.


Εγώ προτείνω η εξέταση να γίνεται σε 5 οργανικές ενώσεις και η προετοιμασία των υποψηφίων να ξεκινά από τη τετάρτη δημοτικού.

Με 5 μαθηματα είναι λογικό σε λίγα χρόνια τα μαθήματα να αυξήσουν όλα την δυσκολία τους. Η αρχή έγινε με Χημεία και θα ακολουθήσουν και τα άλλα μαθήματα. Ακόμα και το θέμα της έκθεσης θαρρώ ήταν ένα κλικ πιο δύσκολο από τα προηγούμενα. Δυστυχώς ή ευτυχώς τα θέματα θα απαιτούν για να ανταποκριθεις 100% σε αυτά βάσεις από τα προηγούμενα χρόνια.

Τα θέματα της Χημείας απαιτούσαν πολύ χρόνο και εξοικείωση που για μένα δεν μπορεί να καλυφθεί σε ένα έτος. Πρέπει από 3η Γυμνασίου το παιδί να αρχίσει να ασχολείται σοβαρά με την Χημεία και αφού στο δημόσιο σοβαρή δουλειά δε γίνεται καλό είναι την δουλειά αυτή να την αναλαμβάνει φροντιστήριο.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Ως παιδι της θετικης με βιολογια που εδωσε περυσι, και εγω ελεγα οτι δεν υπαρχει λογος να γινει συγκριση. Περυσι μας ειχαν σφαξει της θετικής αρκετα , ενω στη θεωρητικη απαυτα που μου ελεγαν, ειχαν πεσει σχετικα ευκολα θεματα. Και που λετε λοιπον περναω νοσηλευτικη. Στο μαθημα λοιπον της βιοχημειας ρωταει η καθηγητρια ποσοι ειναι απο θεωρητικη και ειλικρινά η ΜΙΣΗ και παραπανω αιθουσα μην πω , σηκωσε το χερι. Και εκεινη τη στιγμη συνειδητοποιησα πόσο η διαφορα δυσκολιας μεταξυ θεωρητικης και θετικης επηρεασε τις παραιατρικες σχολες. Θα μου πεις τωρα οτι η θεωρητικη εχει ποινη για το 3ο πεδιο αλλα και παλι ΔΕΝ γινεται ρε γαμωτο να μην εχεις στοιχειωδεις γνωσεις θετικων μαθηματων και να ΜΗΝ μπορεις να κανεις μεθοδο των τριων για να χορηγησεις σωστα τη δοση σε εναν ασθενη και παρολα αυτα να παιρνεις τη θεση ενος παιδιου της θετικης μονο και μονο επειδη στη θεωρητικη επεσαν ευκολα θεματα ενω θετικη επεσαν δυσκολα.

Φιλικα


Συγγνώμη γίνεται παιδιά θεωρητικής κατεύθυνσης να πηγαίνουν σε σχολές 3ου πεδίου;;; χωρίς γνώσεις χημείας;;;
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Συγγνώμη γίνεται παιδιά θεωρητικής κατεύθυνσης να πηγαίνουν σε σχολές 3ου πεδίου;;; χωρίς γνώσεις χημείας;;;


Ναι.. Αλλα εχουν αλλα μαθηματα με συντελεστες, και μαλιστα μικροτερους.Αν θυμαμαι καλα η γλωσσα εχει συντελεστη 0,4 και η βιολογια γενικης 0.9.. Και τωρα που στο σκεφτομαι, αν και βεβαια η πιθανοτητα ειναι τραγικα μικρη, τα παιδια αυτα μπορουν να μπουν χημικο χωρις γνωσεις χημειας... Ναι... Ωστοσο δεν νομιζω να το κανει αυτο καποιος. Συνηθως τα παιδια που περνανε σε σχολες 3ου πεδιου απο θεωρητικη διαλγουν νοσηλευτικη,μαιευτικη, τετοιες σχολες, οι οποιες δεν χρειαζονται και τοοση χημεια ξερω γω. Επισης το 3ο πεδιο μπορουν να το ανοιξουν και τα παιδια των οικονομικων, παλι με βιολογια γενικης.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι υποψήφιοι των άλλων πεδίων (όσοι βέβαια επιλέγουν να επιβαρυνθούν και με το μάθημα της Βιολογίας), ενδιαφέρονται για χαμηλόβαθμες σχολές του πεδίου (Λογοθεραπείας, Ιατρικών Εργαστηρίων, Μαιευτικής, χαμηλόβαθμες Νοσηλευτικές, Οπτικής κτλ). Δεν υπάρχει περίπτωση να προτίθεται να χτυπήσει κάποιος πχ Ιατρική μέσω των άλλων πεδίων. Οι σχολές του 3ου πεδίου ανάλογα με το ύψος των μορίων εισαγωγής σ΄αυτές, απευθύνονται σε διαφορετικά target groups.
 

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Πολύ δυνατά θέματα!! Έχουν ανεβάσει σαφώς το επίπεδο από πέρυσι, φαίνεται ότι πλέον ζητάνε κατανόηση της ύλης σε βάθος... Προσωπικά υπολογίζω γύρω στο 95, έχασα κι εγώ απ' το Β!!
Παρακαλώ διαβάστε τι λένε οι ιδιοι οι χημικοί ( οι ποιο πολλοί καθηγητές σε σχολεία και φροντιστήρια) για την αθλιότητα των θεματων και τις λαθος απαντήσεις που δινει η επιτροπή

https://ylikonet.gr/2019/06/14/%cf%83%cf%87%cf%8c%ce%bb%ce%b9%ce%b1-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%84%ce%b1-%ce%b8%ce%ad%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1-%cf%87%ce%b7%ce%bc%ce%b5%ce%af%ce%b1%cf%82-2019/comment-page-14/#comment-46095


https://ylikonet.gr/2019/06/14/σχόλια-για-τα-θέματα-χημείας-2019/
 
Τελευταία επεξεργασία:

TonyMontanaEse

Νεοφερμένος

Ο TonyMontanaEse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εγω στο δεντρο εβαλα οτι το β ειναι H2O σε H+ ,αλλα ολες οι απαντησεις αναφερουν μονο το H2O. Δεν ειναι απαραιτητο να αναφερθει και το οξινο περιβαλλον εφοσον εχουμε προσθηκη νερου σε αλκενιο?
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Μια χαζομαρούλα αλλά ας τη βάλω :lol2:
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Τα θέματα της χημείας , κάποια από αυτά , υπάρχει το ενδεχόμενο να προέρχονται από μετάφραση .
Σε εκπαιδευτικό σάιτ ανέβηκαν φωτογραφίες με τις ασκήσεις από αγγλικά βιβλία .
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Τα θέματα της χημείας , κάποια από αυτά , υπάρχει το ενδεχόμενο να προέρχονται από μετάφραση .
Σε εκπαιδευτικό σάιτ ανέβηκαν φωτογραφίες με τις ασκήσεις από αγγλικά βιβλία .
Έλεος, τα ίδια και στην έκθεση...
 

Elmarsia

Νεοφερμένος

Η Elmarsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Αυτό που έγινε φέτος στη Χημεία δεν έχει προηγούμενο...
Όλα τα θέματα από όπου κι αν τα πιάσεις μπάζουν. Η "ατροβαστίνη" του Α3 θέματος απλά... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!! Λογικά οι «έμπειροι» θεματοδότες εννοούσαν "ατορβαστατίνη". Η ασπιρίνη επίσης σύμφωνα με ΙΑΤΡΙΚΕΣ έρευνες απορροφάται καλύτερα στο έντερο και όχι στο στομάχι όπως μας κατευθύνει να απαντήσουμε η άσκηση. Συνεπώς, ποια είναι τελικά η επιστημονικά ορθή απάντηση; Στο Γ θέμα για ακόμα μια χρονιά μετά το περσινό -επικό- ελαϊκό οξύ με τους 17 άνθρακες αποφάσισαν να συνεχίσουν τη νέα αυτή παράδοση των ενώσεων-τεράτων, επιλέγοντας τη φερομόνη με 14 άνθρακες! Αυτό είναι ξεκάθαρα θέμα επιδειξιομανίας εκ μέρους της επιτροπής και δεν έχει πραγματικά κανένα νόημα ή επιστημονικό ενδιαφέρον. Θα μπορούσαν να ζητήσουν ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες αντιδράσεις με μια μικρότερη ένωση, όμως για άγνωστους λόγους δεν το έκαναν. Για το γιαούρτι no comment :laugh: Τέλος, το θέμα Δ έφτανε μέχρι Δ5 και μάλιστα υπήρχαν και επιμέρους υποερωτήματα, κάτι που σε συνδυασμό με το μέγεθος και την αυξημένη δυσκολία και του υπόλοιπου διαγωνίσματος άφηνε ελάχιστο έως ανύπαρκτο χρόνο για επανέλεγχο (μάλιστα γνωρίζω αρκετά άτομα που δεν πρόλαβαν καν να ολοκληρώσουν το Δ θέμα).

Ως γενικό συμπέρασμα, λοιπόν, καταλήγω στο ότι ακόμα και σε ένα "ευκολάκι" μάθημα, όπως χαρακτηρίζεται η Χημεία από πολλούς, οι θεματοδότες δύνανται να ανεβάσουν κατά πολύ τον πήχη και να μας αποδείξουν ότι τίποτα δεν είναι δεδομένο. Είναι γεγονός ότι θα υπάρξει κατακόρυφη πτώση των βάσεων σε 2ο και 3ο πεδίο (λαμβάνοντας υπόψη και τις χαμηλές επιδόσεις σε Φυσική και Έκθεση), ωστόσο μέχρι να το δούμε και με τα μάτια μας δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να περιμένουμε. Μέχρι τότε ας κάνουμε υπομονή και φυσικά ας χαλαρώσουμε γιατί το αξίζουμε μετά από μια τόσο δύσκολη και κουραστική διαδικασία όπως είναι οι πανελλήνιες!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top