Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,853 εγγεγραμμένα μέλη και 2,473,685 μηνύματα σε 78,692 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 456 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,915 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 17:00, 01-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από BlueIvy_
Άρα με βάση αυτά που μου γράφετε καταλαβαίνω πως υπάρχει δυνατότητα εφόσον έχω 6 μόρια από το εισόδημα.

Ασφαλώς και έχεις ελπίδες να πάρεις τη μετεγγραφή, απλά κανείς δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει από τώρα!
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Νίκος999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O Νίκος999 έγραψε: στις 18:14, 01-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από constansn
Η τριτεκνία έδινε ένα μόριο στην κατηγορία των μετεγγραφών με μοριοδότηση. Ωστόσο, δεν γνωρίζουμε αν θα ισχύσει φέτος το ίδιο σύστημα. Η περσινή εγκύκλιος υπάρχει εδώ: https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD_%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%B4._%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82_2018-2019.pdf

Δεν ρώτησα αυτό. Ρώτησα πώς ορίζεται η τριτεκνία για να πάρει κάποιος αυτό το μόριο, δηλαδή αν ο άλλος έχει δύο αδέλφια 40 χρονών παντρεμένα θεωρείται τρίτεκνος;
Παράθεση

jim2015

Φοιτητής

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O jim2015 έγραψε: στις 18:11, 06-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από Panelele19
Παρόμοια περιπετωση εδωωω .
Η καθηγήτρια μου στο φροντιστήριο με ενημέρωσε ότι αν έχεις αδερφό φοιτητή και υπάρχει αντιστοιχία μεταξύ των τμημάτων η μεταγραφή είναι δεδομένη
δηλαδη δεν σου μιλησε καθολου για κριτηρια κ.λ.π.Σοβαρη καθηγητρια εχεις
1
Παράθεση

cha0s

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 3,750 μηνύματα.

O cha0s έγραψε: στις 21:22, 06-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από Panelele19
Παρόμοια περιπετωση εδωωω .
Η καθηγήτρια μου στο φροντιστήριο με ενημέρωσε ότι αν έχεις αδερφό φοιτητή και υπάρχει αντιστοιχία μεταξύ των τμημάτων η μεταγραφή είναι δεδομένη

1 μόριο παίρνεις λόγω αδερφού φοιτητή. Χωρίς κανένα άλλο κριτήριο, είναι δεδομένο ότι δε θα πάρεις μετεγγραφή. Είχα πάρει μετεγγραφή όταν σπούδαζα και θυμάμαι τι ανταγωνισμός υπήρχε. Τα περισσότερα μόρια είναι από οικονομικά κριτήρια και μετά πάνε πολύτεκνοι, τριτεκνοι κλπ...
1
Παράθεση

Eua5

Φοιτητής

H Eua5 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H Eua5 έγραψε: στις 21:29, 06-08-19:

Παιδιά πλέον υπάρχουν 2 ειδών μετεγγραφές... Αυτή με τη μοριοδοητηση και αυτή με τα αδέλφια... Στη 2η περίπτωση αν έχεις αδελφό που σπουδάζει σε άλλη κατοικία εκτός τη μόνιμη και εισόδημα μέχρι ενός ποσού δε θυμάμαι ακριβώς πόσο όμως τότε μπορείς είτε να μεταφερθείς στη μόνιμη κατοικία σου ή στην κατοικία που σπουδάζει ο/η αδελφός /η σου...βεβαια με τη νέα κυβέρνηση μπορούν να αλλάξουν όλα οπότε πρέπει να αναμένουμε τη νέα εγκύκλιο που βγαίνει αν δνε κάνω λάθος το Σεπτέμβριο.
1
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,915 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 09:48, 07-08-19:

Παιδιά στο θέμα "Τα πάντα για τις μετεγγραφές" θα βρείτε απαντήσεις για όλα τουλάχιστον όπως ίσχυαν μέχρι τώρα!
Παράθεση

wannabelawyer

Αποκλεισμένος χρήστης

H wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H wannabelawyer έγραψε: στις 18:00, 21-08-19:

Γεια σας! Θα προσπαθήσω εν συντομία να πω το πρόβλημα μου.

Έδωσα φέτος Πανελλήνιες και, με τα μόρια που συγκέντρωσα, περνάω στη Νομική Κομοτηνής. Το θέμα είναι ότι θέλω να κάνω μετεγγραφή για Αθήνα, αλλά έχω μπερδευτεί σχετικά με το σε ποια μοριοδοτούμενη κατηγορία ανήκω (αν ανήκω :p ).

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής: εγώ θεωρούμαι προστατευόμενο μέλος της οικογένειας μου (τρακαρισμένο), αλλά δεν δουλεύω, επομένως στη φορολογική μας δήλωση φαίνεται ότι έχω ετήσιο εισόδημα 0€. Στο κατά κεφαλήν εισόδημα μας λοιπόν υπολογίζομαι κι εγώ ή μόνο οι γονείς μου;

Το ξέρω ότι τα είπα λίγο μπερδεμένα, για οποιαδήποτε απορία ρωτήστε με
Παράθεση

miketython

Φοιτητής

Ο miketython αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

O miketython έγραψε: στις 18:21, 21-08-19:

Αφού είσαι προστατευμενο μέλος, το κατά κεφαλήν εισόδημα προκύπτει αν διαιρέσεις το εισόδημα και των δύο γονιών, δια 3. ( Η ανάλογα αν υπάρχουν και άλλα προστατευμενα μέλη )
1
Παράθεση

than.bimp

Νεοφερμένος

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O than.bimp έγραψε: στις 20:02, 23-08-19:

Καλησπερα σε ολους!
Εχω και εγω μια ερωτηση να κανω.
Μαλλον εχω περασει στο ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΔΙ.ΠΑ.Ε στην καβαλα.
Οπως τα εχω υπολογισει,εχω 5 μορια μεταγραφης.Αυτο που θελω να μαθω ειναι:
Ας πουμε οτι οπως περυσι το χαροκοπιο κλεινει στα 3 μορια μεταγραφης,εγω με τα 5 αλλα με πολυ χαμηλη βαθμολογια πανελλαδικων (9.450),υπαρχει περιπτωση να απορρίφθω;

Και πριν πει καποιος ας διαβαζα και οτι θα μειωσω το επειπεδο της σχολης κτλ.,δεν απαιτω να μεταγραφω στην χειροτερη παω καβαλα η ξαναδινω,απλα θα επιθυμουσα να μην επιβαρυνω την οικογενεια μου περεταιρω.

Ευχαριστω!
Παράθεση

Dimitris2001

Νεοφερμένος

Ο Dimitris2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Dimitris2001 έγραψε: στις 20:08, 23-08-19:

Στο τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας στα Ψαχνά του ΕΚΠΑ μπορείς να πάρεις μεταγραφή από Ψαχνά στην Αθηνα όπου είναι το ΕΚΠΑ;

Επίσης, η σχολη αντιστοιχεί στα Ναυτιλιακά του ΠΑΠΕΙ τα οποία απαιτούν Αγγλικά!
Γίνεται αν δεν έχεις δώσει Αγγλικά να πας εκει;

Ρωταω από απορία για έναν φίλο που αγχώνεται!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις προκαταβολικά!!!
Παράθεση

Yiorgosk

Φοιτητής

Ο Yiorgosk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Παν. Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O Yiorgosk έγραψε: στις 20:28, 23-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris2001
Στο τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας στα Ψαχνά του ΕΚΠΑ μπορείς να πάρεις μεταγραφή από Ψαχνά στην Αθηνα όπου είναι το ΕΚΠΑ;

Οσον αφορά τη πρώτη ερώτηση, αν δεν κάνω λάθος το τμήμα βρίσκεται στα ψαχνα απλά υπάγεται στο ΕΚΠΑ.
1
Παράθεση

island

Νεοφερμένος

H island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H island έγραψε: στις 00:06, 24-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από than.bimp
Καλησπερα σε ολους!
Εχω και εγω μια ερωτηση να κανω.
Μαλλον εχω περασει στο ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΔΙ.ΠΑ.Ε στην καβαλα.
Οπως τα εχω υπολογισει,εχω 5 μορια μεταγραφης.Αυτο που θελω να μαθω ειναι:
Ας πουμε οτι οπως περυσι το χαροκοπιο κλεινει στα 3 μορια μεταγραφης,εγω με τα 5 αλλα με πολυ χαμηλη βαθμολογια πανελλαδικων (9.450),υπαρχει περιπτωση να απορρίφθω;

Και πριν πει καποιος ας διαβαζα και οτι θα μειωσω το επειπεδο της σχολης κτλ.,δεν απαιτω να μεταγραφω στην χειροτερη παω καβαλα η ξαναδινω,απλα θα επιθυμουσα να μην επιβαρυνω την οικογενεια μου περεταιρω.

Ευχαριστω!

Στις μετεγγραφές δεν παίζει ρόλο ο βαθμός εισαγωγής σου εκτός αν ισοβαθμείς με κάποιον άλλον στα μόρια.Στο παράδειγμα σου λοιπόν εφόσον έχεις 5 μόρια και η σχολή κλείνει στα 3 δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα.Οσον αφορά το θέμα ότι θα μειώσεις το επίπεδο της σχολής αυτά τα πράγματα είναι για γέλια κατά την άποψη μου.Πολλοί μαθητές πέρασαν σε μια σχολή με πολύ υψηλή βαθμολογία και έκαναν πόσα χρόνια να την βγάλουν ενώ άλλοι με μικρότερες επιδόσεις στις πανελλήνιες τα πήγαν άψογα.Ασε λοιπόν τους άλλους να λένε εσύ κοίτα να μετεγγραφείς στην πόλη σου δεν μπορώ να καταλάβω την ζήλια που πιάνει κάποιους λες και τους τρως την θέση....αυτές είναι πάντα έξτρα από τους εισακτέους κάθε σχολής.Καλή επιτυχία

Θα πρέπει να μπεις στις αντιστοιχίες σχολών 2019-20 που έχει βγάλει το υπουργείο για να δεις αν υπάρχει αντιστοιχία και που.
1
Παράθεση

Dimitris2001

Νεοφερμένος

Ο Dimitris2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Dimitris2001 έγραψε: στις 00:30, 24-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από island
Στις μετεγγραφές δεν παίζει ρόλο ο βαθμός εισαγωγής σου εκτός αν ισοβαθμείς με κάποιον άλλον στα μόρια.Στο παράδειγμα σου λοιπόν εφόσον έχεις 5 μόρια και η σχολή κλείνει στα 3 δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα.Οσον αφορά το θέμα ότι θα μειώσεις το επίπεδο της σχολής αυτά τα πράγματα είναι για γέλια κατά την άποψη μου.Πολλοί μαθητές πέρασαν σε μια σχολή με πολύ υψηλή βαθμολογία και έκαναν πόσα χρόνια να την βγάλουν ενώ άλλοι με μικρότερες επιδόσεις στις πανελλήνιες τα πήγαν άψογα.Ασε λοιπόν τους άλλους να λένε εσύ κοίτα να μετεγγραφείς στην πόλη σου δεν μπορώ να καταλάβω την ζήλια που πιάνει κάποιους λες και τους τρως την θέση....αυτές είναι πάντα έξτρα από τους εισακτέους κάθε σχολής.Καλή επιτυχία

Θα πρέπει να μπεις στις αντιστοιχίες σχολών 2019-20 που έχει βγάλει το υπουργείο για να δεις αν υπάρχει αντιστοιχία και που.
Είδα την αντιστοιχια άλλα γίνεται να πας Ναυτιλιακά ΠΑΠΕΙ που θέλουν αγγλικά από το τμήμα που ανέφερα (που δεν θέλει αγγλικα) ,χωρίς να χεις δώσει αγγλικά;
Δηλαδή οι σχολές αντιστοιχίζονται μόνο αν έχεις δώσει αγγλικά, εφόσον τα Ναυτιλιακά τα απαιτούν;
Παράθεση

island

Νεοφερμένος

H island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H island έγραψε: στις 00:55, 24-08-19:

Είδα την αντιστοιχια άλλα γίνεται να πας Ναυτιλιακά ΠΑΠΕΙ που θέλουν αγγλικά από το τμήμα που ανέφερα (που δεν θέλει αγγλικα) ,χωρίς να χεις δώσει αγγλικά;
Δηλαδή οι σχολές αντιστοιχίζονται μόνο αν έχεις δώσει αγγλικά, εφόσον τα Ναυτιλιακά τα απαιτούν;
Αν όντως είδες τις αντιστοιχίες και το έχει αντίστοιχο προφανώς γίνεται...τώρα με ποια λογική δεν μπορώ να σου απαντήσω και παλαιότερα υπήρχε το εξής παράδοξο ενώ το τμήμα Διεθνών και Ευρωπαικών σπουδών της Θεσσαλονίκης ήταν προσβάσιμο μόνο από το 4 πεδίο έδιναν μετεγγραφή από τα τμήματα των Αθηνών που είχες πρόσβαση από το 1 πεδίο.Τώρα πως έκριναν ότι για να μετεγγράφεσαι δεν υπάρχει πρόβλημα να έχεις περάσει από το πρώτο πεδίο ενώ η σχολή δεν ανήκει σ αυτό απάντηση λογική δεν υπάρχει ευτυχώς φέτος το έβαλαν το τμήμα και στο 1 πεδίο
1
Παράθεση

than.bimp

Νεοφερμένος

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O than.bimp έγραψε: στις 11:54, 24-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από island
Ευχαριστώ!
Και εγώ έτσι φαντάστηκα,απλά με έχουν πιάσει διάφορες ανησυχίες και υποπτεύομαι πολλά πράγματα τώρα τελευταία!
Παράθεση

Babli

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Babli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Babli έγραψε: στις 18:13, 26-08-19:

Γεια σας, απ'οτι φαινεται θα περασω κοινωνιολογια στο πανεπιστημιου του αιγαιου αλλα επειδη μενω Πάτρα θα προσπαθησω να παρω μετεγγραφη για Αθήνα.
Για την μετεγγραφη χρειαζεται να παω στη γραμματεια της σχολης πχ παντειου και να παραδωσω τα αντιστοιχα εγγραφα που χρειαζονται ή μπορω να το κανω και διαδικτυακα;
Παράθεση

Eua5

Φοιτητής

H Eua5 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H Eua5 έγραψε: στις 19:14, 26-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από Babli
Γεια σας, απ'οτι φαινεται θα περασω κοινωνιολογια στο πανεπιστημιου του αιγαιου αλλα επειδη μενω Πάτρα θα προσπαθησω να παρω μετεγγραφη για Αθήνα.
Για την μετεγγραφη χρειαζεται να παω στη γραμματεια της σχολης πχ παντειου και να παραδωσω τα αντιστοιχα εγγραφα που χρειαζονται ή μπορω να το κανω και διαδικτυακα;
Αν θυμάμαι καλά το κάνεις πρώτα ηλεκτρονικά και τη δεχτούν τότε πηγαίνεις τα αντίστοιχα δικαιολογητικά στη σχολή σου.
Παράθεση

miketython

Φοιτητής

Ο miketython αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

O miketython έγραψε: στις 21:33, 26-08-19:

Πρέπει να παρακολουθείς την ιστοσελίδα του πανεπιστημίου και της σχολής.
Νομίζω μπορείς να στείλεις τα δικαιολογητικά ταχυδρομικά.
Παράθεση

island

Νεοφερμένος

H island έγραψε: στις 22:45, 26-08-19:

Καλησπέρα!Πρώτα θα εγγραφείς κανονικά στο πανεπιστήμιο που πέρασες (τώρα πλέον γίνεται και εξ αποστάσεως στέλνοντας απλώς τα δικαιολογητικά).Κατόπιν και αφού βγει η ανάλογη ανακοίνωση από το υπουργείο θα κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση σου για μετεγγραφή (πέρισυ ήταν μέσα στον Οκτώβριο).Αφού βγουν τα αποτελέσματα και γίνει δεκτή η αίτηση σου θα βγει εκ νέου ανακοίνωση από την σχολή που πέρασες κατόπιν της μετεγγραφής η οποία θα ορίζει και τις ημερομηνίες που θα καταθέσεις εκεί τα δικαιολογητικά που χρειάζονται.Αν είναι όλα εντάξει θα γίνει διαγραφή από το τμήμα που πέρασες αρχικά και θα γίνει εγγραφή στο νέο τμήμα.Ελπίζω να βοήθησα.
Παράθεση

ερμινα

Νεοφερμένος

H ερμινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H ερμινα έγραψε: στις 17:40, 27-08-19:

Γεια σας. Θελω να κανω μετεγγραφη φετος απλα δεν ξερω τι δικαιολογητικά πρεπει να εχω. Ο αδελφος μου σπουδαζει σε αλλη πολη, ειμαστε 3 αδελφια. Οι γονεις μου δεν ειναι χωρισμενοι αλλα ο πατερας μου ζει στην Γερμανια. Θελω να ερθω Θεσσαλονικη, οπου ζει η μητερα μου αλλα δεν ξερω τι χαρτια πρεπει να ετοιμασω. Θα με βοηθουσε αν καποιος ηξερε.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια