Τμήμα Γεωπονίας (ΑΠΘ)

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
υπάρχει σχετικό θέμα (δυστυχώς δεν έχω χρόνο να σε βοηθήσω.. ίσως το βράδυ να το ψάξω).. Είμαι και εγώ υποψήφιος και επειδή ρώτησα παιδιά από το τμήμα αν και δεν ήταν από τις πρώτες επιλογές τους τελικά έμειναν ευχαριστημένοι.. Αν δεις το πρόγραμμα σπουδών τους τμήματος θα δεις πως έχει και πολλές κατευθύνσεις (δε μπορώ να σου πω αν είναι ενδιαφέρον αυτό είναι σε σένα αν σου αρέσουν αυτού του είδους τα μαθήματα). Δε ξέρω να σου πω τπτ παραπάνω μιας που και εγώ ψάχνομαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brynja

Νεοφερμένος

Η Brynja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ξερετε αν το τμημα του απθ προσφερει προγραμμα erasmus???:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
ξερετε αν το τμημα του απθ προσφερει προγραμμα erasmus???:worry:

Όλα τα Τμήματα Πανεπιστημίων και ΤΕΙ προσφέρουν πρόγραμμα Erasmus.

Η μοναδική περίπτωση που κάποιο τμήμα να μην προσφέρει είναι να μην υπάρχει το ίδιο επιστημονικό αντικείμενο σε άλλη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brynja

Νεοφερμένος

Η Brynja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
μου δημιουργηθηκε η απορια επειδη δν ειδα να λεει κατι σχετικο μεσα στο σαιτ της σχολης...ευχαριστω παντως!;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brynja

Νεοφερμένος

Η Brynja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
νεο προγραμμα σπουδων για οσους ενδιαφερονται: https://www.agro.auth.gr/spoudes/odigosspoudon2012.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Καλησπέρα , ξέρετε κανένα φωτοτυπάδικο στη Μελενίκου που να 'χει σημειώσεις της σχολής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theonewhoknocks

Νεοφερμένος

Ο theonewhoknocks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι απόφοιτος του Τμήματος Βιολογίας του ΑΠΘ και εδώ και κάποιο διάστημα σκέφτομαι την προοπτική της εισαγωγής σε δεύτερη σχολή. Το τμήμα της Γεωπονίας μου έχει τραβήξει την προσοχή, καθώς κατά την διάρκεια των σπουδών μου απέκτησα ένα (απρόσμενο) ενδιαφέρον για τον φυτικό κόσμο. Απ΄ότι έχω ακούσει έχει αρκετά καλές επαγγελματικές προοπτικές, αλλά θα ήθελα να ακούσω και την άποψη κάποιου που ξέρει περισσότερα. Ακόμη, σύμφωνα με το τμήμα, οι πτυχιούχοι κατατάσσονται στο Γ' εξάμηνο των σπουδών, ενώ υπάρχουν αρκετά μαθήματα τα οποία έχω διδαχθεί και από τα οποία θα είχα απαλλαγή, κάτι που κάνει τη συγκεκριμένη σχολή ιδιαίτερα ελκυστική.

Συνοπτικά. θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά με τις επαγγελματικές προοπτικές και τη δυσκολία της σχολής (λαμβάνοντας υπ' όψην τις σπουδές μου πάνω στη Βιολογία). Ευχαριστώ!
 

Zoigian

Νεοφερμένος

Η Zoigian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γεια σας παιδια μπορει καποιος που εχει σπουδασει ή σπουδαζει στο τμημα γεωπονιας του απθ να μας πει την γνωμη του;
 

Stif6

Νεοφερμένος

Ο Stif6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχω σκοπό να σπουδάσω στο τμήμα Γεωπονίας του Α.Π.Θ. Υπάρχει κάποια πληροφορία ή συμβουλή που θα μου δίνατε πριν ξεκινήσει η χρονιά;;
 

Sense

Νεοφερμένος

Η Sense αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχω σκοπό να σπουδάσω στο τμήμα Γεωπονίας του Α.Π.Θ. Υπάρχει κάποια πληροφορία ή συμβουλή που θα μου δίνατε πριν ξεκινήσει η χρονιά;;
Είχες κάτι άλλο που ήθελες και θα καταλήξεις απλά σε αυτή την σχολή τελικά ή αυτήν ήθελες εξαρχής;
 

Stif6

Νεοφερμένος

Ο Stif6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Είχες κάτι άλλο που ήθελες και θα καταλήξεις απλά σε αυτή την σχολή τελικά ή αυτήν ήθελες εξαρχής;
Ήθελα να σπουδάσω στο τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων στη Θεσσαλονίκη αλλά μου πρότειναν πως θα ήταν καλύτερα να πάω Γεωπονία Α.Π.Θ και να πάρω ειδίκευση στα τρόφιμα οπότε αποφάσισα να είναι αυτή η πρώτη μου επιλογή
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Ήθελα να σπουδάσω στο τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων στη Θεσσαλονίκη αλλά μου πρότειναν πως θα ήταν καλύτερα να πάω Γεωπονία Α.Π.Θ και να πάρω ειδίκευση στα τρόφιμα οπότε αποφάσισα να είναι αυτή η πρώτη μου επιλογή
Είναι καταπληκτική σχολή για τον τομέα που θέλεις. Υπάρχει και κατεύθυνση ( επιστήμη και τεχνολογία τροφιμων) που θα σε βοηθήσει για τον σκοπό σου. Να φανταστείς ένας φιλος μου που μόλις τώρα τελείωσε δουλεύει σε εργαστήριο ποιότητας τροφιμων μιας μεγάλης εταιρίας και συνέχεια μου λέει τα καλύτερα λόγια
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Ήθελα να σπουδάσω στο τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων στη Θεσσαλονίκη αλλά μου πρότειναν πως θα ήταν καλύτερα να πάω Γεωπονία Α.Π.Θ και να πάρω ειδίκευση στα τρόφιμα οπότε αποφάσισα να είναι αυτή η πρώτη μου επιλογή
Καί πολύ καλά έκανες
Τό πτυχίο σου θά είναι γεωπονίας με κατεύθυνση
Ή τεχνολογία τροφίμων στην Σίνδο, πάει μια ξαδέρφη μου,την περιγράφει ως σχολή survivor 🤣
Έχει μαθήματα αλυσίδες, δεν μπορείς να δώσεις κάποιο αν δεν έχεις περάσει κάποιο άλλο, δύσκολοι καθηγητές κλπ
Τό ΑΠΘ είναι τέλειο, ή σχολή σου είναι πέντε χρόνια, έχει πολλά και βαρβατα μαθήματα αλλά αξίζει τον κόπο
Νά έχεις καλές σπουδές και μια υπέροχη φοιτητική ζωή
Να διαβάζεις από την αρχή γιατί έχει πολλά μαθήματα μήν χάσεις την μπάλα
 

theonewhoknocks

Νεοφερμένος

Ο theonewhoknocks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μιας και είπαμε για την κατεύθυνση των τροφίμων, τι έχετε να πείτε για την κατεύθυνση της Φυτικής Παραγωγής? Ρωτάω ως κάποιος που σκοπεύει να δώσει κατατακτήριες τον Δεκέμβριο.
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Μιας και είπαμε για την κατεύθυνση των τροφίμων, τι έχετε να πείτε για την κατεύθυνση της Φυτικής Παραγωγής? Ρωτάω ως κάποιος που σκοπεύει να δώσει κατατακτήριες τον Δεκέμβριο.
Ωραία κατεύθυνση, σου ανοίγει αρκετούς δρόμους και είναι η κατεύθυνση που το 60% των γεωπόνων διαλέγει αρα οι περισσότεροι γεωπόνοι που θα συναντήσει κάποιος είναι αυτής της κατεύθυνσης (Υπάρχουν αρκετές θέσεις εργασιας όποτε μην αγχώνεσαι για τον αριθμό).

Σε σύγκριση με τις άλλες κατεύθυνσης δεν θα εχεις μεγαλο όγκο χημείας και θα μαθεις τα πάντα για τα φυτά, τα δένδρα, τα έντομα, ζιζάνια και ουτω καθεξής. Αν σου αρέσουν τα φυτά, η φύση, το περιβάλλον, η ύπαιθρος κτλ θα σου αρέσει αρκετά.

Όσον αφορα την επαγγελματική πορεια μιας που είσαι και βιολόγος αν ακολουθήσεις την έρευνα η θέση σου σε πανεπιστήμιο δεν θα είναι μόνο εξασφαλισμένη αλλά και εύκολη. Όποτε το πρώτο κομμάτι είναι η έρευνα όπου δουλευεις σε ινστιτούτα ή πανεπιστήμια.

Δεύτερον είναι τα εργοστάσια ή τα γεωπονικα εργαστήρια όπου θα δουλεύεις ως επόπτης καλλιεργειών ή σε εργαστήρια βιομηχανίας.

Τρίτον στο δημόσιο όπως στην περιφέρεια και δήμο. Τον τελευταίο καιρό αυτές οι θέσεις έχουν αυξηθεί.

Και τέταρτον στο ιδιωτικό τομέα όπου απ’οσο γνωρίζω παιρνεις και τα μεγαλύτερα εισοδήματα. Σε αυτο το τομέα μπορείς να ανοιξεις μια επιχείρηση βοήθειας αγροτών για επιδοτήσεις και ελέγχου καλλιέργειας.

Αν σου αρέσει ως κατεύθυνση σίγουρα θα σε ανταμείψει.
 

Sense

Νεοφερμένος

Η Sense αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Μιας και είπαμε για την κατεύθυνση των τροφίμων, τι έχετε να πείτε για την κατεύθυνση της Φυτικής Παραγωγής? Ρωτάω ως κάποιος που σκοπεύει να δώσει κατατακτήριες τον Δεκέμβριο.
Κατατακτήριες από ποιο πανεπιστήμιο; Πάντως για την φυτικής παραγωγής έχω ακούσει ότι μαζεύει τον περισσότερο κόσμο και ότι και σε αυτή υπάρχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση
 

Stif6

Νεοφερμένος

Ο Stif6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Μια ερώτηση σχετικά με την σχολή. Εγώ που ήμουν στο 2ο πεδίο με τα μαθηματικά και δεν έχω γνώσης για την βιολογία υπάρχει περίπτωση να με κρατήσει πίσω αυτό;
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Μια ερώτηση σχετικά με την σχολή. Εγώ που ήμουν στο 2ο πεδίο με τα μαθηματικά και δεν έχω γνώσης για την βιολογία υπάρχει περίπτωση να με κρατήσει πίσω αυτό;
Καθόλου. Τα πρώτα μαθήματα είναι εισαγωγικά και τα περισσότερα τα μαθαίνουν για πρώτη φορά. Θα δυσκολευτείς μόνο στη γενετικη όμως με διάβασμα θα τα καταφέρεις
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top