Βαθμολογία, εξετάσεις και μέσος όρος

Γάτος Χωριάτης

Νεοφερμένος

Ο Γάτος Χωριάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γειά σας φίλοι μου! Θα ήθελα (όσο περίεργο και αν φένεται) να ρωτίσω με τι βαθμό/ μέσο όρο περνάς την τάξη και πώς λειτουργεί η βαθμολογία και πιά είναι η γενική επίδραση της στον μέσο όρο! Οσους έχω ρωτίσει μου δίνουν διαφορετικές απαντίσεις και δεν βρισκω άκρη:( (παρακαλώ μην κρίνεται, είμαι καινούργιος!:redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά.
Ονομάζομαι Δέσποινα και πηγαίνω στην Γ' Γυμνασίου.
Η αλήθεια είναι ότι ο μέσος όρος που εχω βγάλει συνολικά είναι 14 και στα δυο τρίμηνα αλλα το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι ότι στα Μαθημματικα ειμαι πεσμένη στο 9 όποτε αυτό σημαίνει ότι κυνδυνευω να μείνω στα Μαθημματικα αλλα αν καταφέρω και γράψω πάνω από την βάση σε όλα τα υπόλοιπα μαθημματα στις εξετάσεις θα μου ανεβασουν τον βαθμό στα Μαθημματικα και έτσι θα με περάσουν και στην επόμενη τάξη έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γάτος Χωριάτης

Νεοφερμένος

Ο Γάτος Χωριάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Κι εγώ μετά από πολύ ψάξιμο αυτό βρήκα: https://www.epi.edu.gr/γυμνάσιο-προαγωγή


Σύμφωνα με αυτό είσαι εντάξει! (εφόσον υστερείς μόνο στα μαθηματικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://didefth.gr/new/wp-content/uploads/proagogi-mathitwn.pdf
Προαγωγή-Απόλυση μαθητών Γυμνασίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kamelan

Νεοφερμένος

Ο Kamelan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειά σας φίλοι μου! Θα ήθελα (όσο περίεργο και αν φένεται) να ρωτίσω με τι βαθμό/ μέσο όρο περνάς την τάξη και πώς λειτουργεί η βαθμολογία και πιά είναι η γενική επίδραση της στον μέσο όρο! Οσους έχω ρωτίσει μου δίνουν διαφορετικές απαντίσεις και δεν βρισκω άκρη:( (παρακαλώ μην κρίνεται, είμαι καινούργιος!:redface: )

Τι μέσο όρο έχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yotta

Νεοφερμένος

Ο Yotta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Προσθέτεις του βαθμους των τριων τριμήνων και τον βαθμο που γραψεις στις εξετασεις Μαιου-Ιουνιο.Το αθροισμα τους πρεπει να περνάει το 38.
Αμα το περναει εισαι ΟΚ διαφορετικα δείνες τον Σεπτρεμβρη το μαθημα που εμεινες.Αμα δεν κανω λαθος,μπορεις να μεινεις μεχρι σε 4 μαθηματα και να πας για Σεπτεμβρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γάτος Χωριάτης

Νεοφερμένος

Ο Γάτος Χωριάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Τι μέσο όρο έχεις?
17 και 3/4
απλά στα αρχαία θα έχω Μ.Ο. 12 (μαζί με τις εξετάσεις) αν όλα πάνε καλά. Αλλά εντάξει τώρα δεν ανησυχώ πιά τόσο :)

Προσθέτεις του βαθμους των τριων τριμήνων και τον βαθμο που γραψεις στις εξετασεις Μαιου-Ιουνιο.Το αθροισμα τους πρεπει να περνάει το 38.
Αμα το περναει εισαι ΟΚ διαφορετικα δείνες τον Σεπτρεμβρη το μαθημα που εμεινες.Αμα δεν κανω λαθος,μπορεις να μεινεις μεχρι σε 4 μαθηματα και να πας για Σεπτεμβρη
Και εγώ έτσι πίστευα, απλά ήθελα να σιγουρευτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Κι εγώ μετά από πολύ ψάξιμο αυτό βρήκα: https://www.epi.edu.gr/γυμνάσιο-προαγωγή


Σύμφωνα με αυτό είσαι εντάξει! (εφόσον υστερείς μόνο στα μαθηματικά)

Άρα αυτό σημαίνει ότι εστω και χάλια που έγραψα στα Μαθημματικα στις εξετάσεις και έστω που ειμαι κάτω από την βάση στα Μαθημματικα, αυτό σημαίνει ότι θα καταφέρω να περάσω την τάξη αφού καταφέρω να βγάλω άθροισμα 38 σε όλα τα υπόλοιπα μαθημματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Άρα αυτό σημαίνει ότι εστω και χάλια που έγραψα στα Μαθημματικα στις εξετάσεις και έστω που ειμαι κάτω από την βάση στα Μαθημματικα, αυτό σημαίνει ότι θα καταφέρω να περάσω την τάξη αφού καταφέρω να βγάλω άθροισμα 38 σε όλα τα υπόλοιπα μαθημματα;

Δέσποινα,
ο βαθμός του πρώτου 3μηνο + του δεύτερου + του τρίτου στα μαθηματικά πόσο είναι;
Αν πχ είναι 33 πρέπει να γράψεις 5 ώστε να φτάσεις το άθροισμα των 38 και να μην πας τον Σεπτέμβρη για τα μαθηματικά:)
Αυτό ισχύει και για κάθε άλλο μάθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Εδώ εμάς στο λύκειο δεν αφήνουν καλά καλά στην ίδια τάξη (το πολύ πολύ να πας μετεξεταστέος σε κάποιο μάθημα που και πάλι κατα 99.999 τοις εκατο θα το περάσεις), λέτε να αφήσουν εσάς στο γυμνάσιο ;;;:P
Relax, όλοι σας έχετε πάρει απο τώρα το ενδεικτικό γυμνασίου (ανεξαρτήτως τάξης και επίδοσης ):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CEO

Νεοφερμένος

Ο CEO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Είναι πολύ πιο εύκολο να μείνεις στο γυμνάσιο απ' το να μείνεις στο λύκειο. Στο λύκειο μπορεί να πάρεις 0 στα μαθηματικά π.χ. και στα δύο τετράμηνα, να πας να γράψεις 0 τον Ιούνιο και να μην μείνεις μετεξεταστέος. Στο γυμνάσιο αν πάρεις 8 στο πρώτο τρίμηνο, 9 στο δεύτερο και 10 στο τρίτο και γράψεις και ένα 8 στο τέλος έχεις πάει πακέτο για Σεπτέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ εμάς στο λύκειο δεν αφήνουν καλά καλά στην ίδια τάξη (το πολύ πολύ να πας μετεξεταστέος σε κάποιο μάθημα που και πάλι κατα 99.999 τοις εκατο θα το περάσεις), λέτε να αφήσουν εσάς στο γυμνάσιο ;;;:P
Relax, όλοι σας έχετε πάρει απο τώρα το ενδεικτικό γυμνασίου (ανεξαρτήτως τάξης και επίδοσης ):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Είναι πολύ πιο εύκολο να μείνεις στο γυμνάσιο απ' το να μείνεις στο λύκειο. Στο λύκειο μπορεί να πάρεις 0 στα μαθηματικά π.χ. και στα δύο τετράμηνα, να πας να γράψεις 0 τον Ιούνιο και να μην μείνεις μετεξεταστέος. Στο γυμνάσιο αν πάρεις 8 στο πρώτο τρίμηνο, 9 στο δεύτερο και 10 στο τρίτο και γράψεις και ένα 8 στο τέλος έχεις πάει πακέτο για Σεπτέμβρη.

Καλά, ο'τι πεις που είναι δύσκολο να περάσεις το γυμνάσιο :P
Αν ο άλλος δεν μπορεί να λύσει μια απλή δευτεροβάθμια εξίσωση ή να υπολογίσει το εμβαδόν του κύκλου ή να μάθει τα είδη των τριγωνων δεν φταίει η δυσκολία του γυμνασίου υ αλλα ο ίδιος που είναι στραβαδι... Άσε που επιλέγουν και 6/9 θέματα που θα γράψουν στις εξετάσεις τους...
Έλεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CEO

Νεοφερμένος

Ο CEO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλά, ο'τι πεις που είναι δύσκολο να περάσεις το γυμνάσιο :P
Αν ο άλλος δεν μπορεί να λύσει μια απλή δευτεροβάθμια εξίσωση ή να υπολογίσει το εμβαδόν του κύκλου ή να μάθει τα είδη των τριγωνων δεν φταίει η δυσκολία του γυμνασίου υ αλλα ο ίδιος που είναι στραβαδι... Άσε που επιλέγουν και 6/9 θέματα που θα γράψουν στις εξετάσεις τους...
Έλεος

Τουλάχιστον είναι πιο δύσκολο απ' το λύκειο. Δεν λέω ότι είναι λάθος, ίσα-ίσα. Το λύκειο είναι αυτό που θα έπρεπε να έχει ένα ανάλογο σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Δέσποινα,
ο βαθμός του πρώτου 3μηνο + του δεύτερου + του τρίτου στα μαθηματικά πόσο είναι;
Αν πχ είναι 33 πρέπει να γράψεις 5 ώστε να φτάσεις το άθροισμα των 38 και να μην πας τον Σεπτέμβρη για τα μαθηματικά:)
Αυτό ισχύει και για κάθε άλλο μάθημα

Λοιπόν όπως καταλαβαίνεις υστερω μόνο στα Μαθημματικα γιατί ο καθηγητής μου που πιστεύω ότι με θεωρούσε περίεργη όλη την χρονια, μου είχε βάλει 9 και στα δυο τρίμηνα.
Πάντως λένε πως αν καταφέρουν όλοι οι μαθητές να γράψουν καλά σε όλα τα μαθημματα και να υστερούν μόνο σε ένα δεν πρόκειται να το αφήσουν μετεξιταστεο στο μάθημα που υστερεί όπως για παράδειγμα τα μαθηματικά.
Τωρα αν έχω βγάλει άθροισμα 38 στα μαθημματα που έδωσα είδη εξετάσεις και καταφέρω να βγάλω άθροισμα 38 στα αλλα πέντε μαθήματα που είναι να δώσω, πιθανό να με ανεβασει στα μαθηματικά ώστε να με περάσει και έτσι να μη μείνω μετεξιταστεα, όπως μου έγινε τις δυο προηγούμενες χρονιές.

Προσθέτεις του βαθμους των τριων τριμήνων και τον βαθμο που γραψεις στις εξετασεις Μαιου-Ιουνιο.Το αθροισμα τους πρεπει να περνάει το 38.
Αμα το περναει εισαι ΟΚ διαφορετικα δείνες τον Σεπτρεμβρη το μαθημα που εμεινες.Αμα δεν κανω λαθος,μπορεις να μεινεις μεχρι σε 4 μαθηματα και να πας για Σεπτεμβρη
Άμα βγάλεις επεισης ακριβώς το άθροισμα 38 στα μαθήματα πχ.Χημεια, Φυσική, Αρχαία κτλ. Πάει πέρασες δεν υπάρχει κίνδυνος να μείνεις έστω αν βγάλεις ακριβώς το άθροισμα 38.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CEO

Νεοφερμένος

Ο CEO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αν στα μαθηματικά έχεις 9 στο πρώτο τρίμηνο, 9 στο δεύτερο τρίμηνο και σου βάλει και 9 στο τρίτο τρίμηνο τότε χρειάζεται να γράψεις 11 στις εξετάσεις. Αν στο ανέβασει στο τρίτο τρίμηνο (π.χ. στο κάνει 10) τότε περνάς με λιγότερο στις εξετάσεις (π.χ. πρέπει να γράψεις 10).

Από αυτά που διαβάζω όμως υπάρχει η περίπτωση αν πάρεις κάτω από 38 σε ένα μάθημα αλλά ο μέσος όρος σου (εκτός από φυσική αγωγή, τεχνολογία, μουσική κλπ) είναι ίσος ή μεγαλύτερος του 12.5 τότε δεν πας Σεπτέμβρη αλλά περνάς στην επόμενη τάξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Άρα αυτό σημαίνει ότι άνετα περνάω την τάξη ακομα και έστω αν έχω βγάλει ένα ακόμα 14 η εστω ένα 16 στον γενικό μέσο όρο.

Άρα αυτό σημαίνει ότι άνετα περνάω την τάξη ακομα και έστω αν έχω βγάλει ένα ακόμα 14 η εστω ένα 16 στον γενικό μέσο όρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Άρα αυτό σημαίνει ότι άνετα περνάω την τάξη ακομα και έστω αν έχω βγάλει ένα ακόμα 14 η εστω ένα 16 στον γενικό μέσο όρο.
Σύμφωνα με τα στοιχεία που μας έχεις δώσει, ναι.:)
Βασικά, αν είσαι σίγουρη ότι το άθροισμα α,β,γ τριμήνου και εξετάσεων είναι 38, τότε πέρασες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,630 μηνύματα.
Παιδια ενα παιδι στην Γ Γυμνασιου ειχε Α Τετραμηνο στην Χημεια 10 και Β Τετραμηνο 8 .. Μ.Ο. Α Τετραμηνου ειχε 14/12/14 και στο Β 15/6/14..Περναει ??Δεν ξερω αν του απαντησω γιατι εκει ειναι διαφορετικο το συστημα προαγωγης-απολυσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Ναι περνάει άνετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top