Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων (Σύρος)

Foodfor_thought

Νεοφερμένος

Η Foodfor_thought αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι φοιτήρια λογιστικής σε ΤΕΙ και αποφάσισα να αλλάξω σχολή μιας και το αντικείμενο είναι εξειδικευμένο και δεν ήθελα να το ακολουθήσω επαγγελματικά.Κάνοντας το Μηχανογραφικό φέτος δήλωσα ως πρώτη επιλογή (εκτός της πόλης μου) την Σχολή Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων επειδή από μικρή μ' άρεζε το σχέδιο χωρίς βέβαια να έχω πάρει μαθήματα. Με το που αναρτήθηκαν οι βάσεις έμαθα ότι πέρασα εκεί και άρχισα να ψάχνω για περισσότερες πληροφορίες.
Απ'όσα έχω διαβάσει συμπέρανα ότι πρόκειται για μια σχετικά απαιτητική σχολή, αλλά συνάμα παρέχει ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα σπουδών που ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις της αγοράς.Επομένως, οι απόφοιτοί του μπορούν να βρουν δουλειά σχετική με το αντικείμενο σπουδών ειδικά αν έχουν αναπτύξει καινοτόμες ιδέες.Ωστόσο, διάβασα και κάποια ακόμη πράγματα που με 'βαλαν σε προβληματισμούς. Για παράδειγμα, οι απόφοιτοι του τμήματος αυτού δεν έχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα, δεν αναγνωρίζονται από το ΤΕΕ αλλά ανήκουν τυπικά στον κλάδο των μηχανολόγων-μηχανικών.Με άλλα λόγια βγαίνεις καλλιτέχνης-σχεδιαστής από μια Πολυτεχνική Σχολή; Μπορείτε να μου πείτε λίγα λόγια για τις επαγγελματικές διεξόδους; Απ'ότι είδα περιλαμβάνει μια γκάμα επιλογών αλλά φαντάζομαι πως χρειάζεται κάποιο μεταπτυχιακό για να εξειδικευτείς.Τέλος, εγώ που δεν έχω πάρει μαθήματα σχεδίου θα δυσκολευτώ στα μαθήματα;

Οποιαδήποτε πληροφορία σχετική με το αντικείμενο είναι πολίτιμη.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top