Αλλαγή Κατεύθυνσης

theodorab17

Νεοφερμένος

Η theodorab17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας παιδιά . Θελω τη γνωμη σας σχετικα με κατι! Θα παω Γ΄ λυκείου και θελω να αλλάξω κατεύθυνση δηλαδη απο Θεωρητικη να παω Οικονομικα. Απο το 1ο επιστημονικό πεδίο ηθελα να περασω σε μια μονο σχολη, η οποια ηταν η Κοινωνιολογια( ηθελα να γινω εγκληματολογος αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο, ειδα οτι δεν εχει μελλον στην Ελλαδα και θα πρεπει να παω στο εξωτερικο ) και ετσι σκεφτομουν να παω Οικονομικα. Σημερα, ειχαμε μια συζητηση με τον θειο μου και μου προτεινε να παω στρατιωτικες σχολες και να περασω απο θετικη(μου ειπε επισης οτι εκει θα εχω καλη δουλεια και καλο μισθο). Δεν ξερω τιποτα απο τα θετικα μαθηματα. Επιπλεον . εκανα θερινα στα θεωρητικα μαθηματα και μου φαινεται αδυνατο να μπορεσω να τα βγαλω περα στη θετικη. Θα ηθελα παρα πολυ να μου πειτε τη γνωμη σας διοτι ειμαι πολυ μπερδεμενη και φοβαμαι μη παρω λαθος αποφαση!
Σας ευχαριστω !
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά . Θελω τη γνωμη σας σχετικα με κατι! Θα παω Γ΄ λυκείου και θελω να αλλάξω κατεύθυνση δηλαδη απο Θεωρητικη να παω Οικονομικα. Απο το 1ο επιστημονικό πεδίο ηθελα να περασω σε μια μονο σχολη, η οποια ηταν η Κοινωνιολογια( ηθελα να γινω εγκληματολογος αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο, ειδα οτι δεν εχει μελλον στην Ελλαδα και θα πρεπει να παω στο εξωτερικο ) και ετσι σκεφτομουν να παω Οικονομικα. Σημερα, ειχαμε μια συζητηση με τον θειο μου και μου προτεινε να παω στρατιωτικες σχολες και να περασω απο θετικη(μου ειπε επισης οτι εκει θα εχω καλη δουλεια και καλο μισθο). Δεν ξερω τιποτα απο τα θετικα μαθηματα. Επιπλεον . εκανα θερινα στα θεωρητικα μαθηματα και μου φαινεται αδυνατο να μπορεσω να τα βγαλω περα στη θετικη. Θα ηθελα παρα πολυ να μου πειτε τη γνωμη σας διοτι ειμαι πολυ μπερδεμενη και φοβαμαι μη παρω λαθος αποφαση!
Σας ευχαριστω !

Μείνε στην κατεύθυνση που είσαι . Πολλά παιδιά προετοιμάζονται χρόνια για την συγκεκριμένη κατεύθυνση και δεν τα πάνε καλά για διάφορους λόγους,συμπεριλαμβανομένου της δυσκολίας των θεμάτων . Όση βοήθεια και να έχεις,όσο έξυπνη και να είσαι αμα δεν υπάρχουν βάσεις αυτό δεν μπορεί να διορθωθεί στον χρόνο της τελικής προετοιμασίας .

Επομένως ή προσπάθησε για την κοινωνιολογία ή σκέψου πολύ καλά εαν θες να αλλάξεις σε θετική . Εαν θες το δεύτερο το πιθανότερο είναι οτι θα χρειαστεί να δώσεις και 2η φορά,στην καλύτερη και αυτό δεδομένου οτι θα ρίξεις πολυ,πολύ σκληρή δουλειά . Απο την άλλη το πεδίο των οικονομικών είναι πολύ πιο διαχειρίσιμο,με το μόνο δύσκολο μάθημα τα μαθηματικά,στο οποίο δεν θα χρειαστεί να γράψεις και πολύ καλά εαν εστιάσεις στα υπόλοιπα . Χωρίς φυσικά να σημαίνει οτι δεν θα πρέπει πάλι να δουλέψεις σοβαρά για να καλύψεις κενά .
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά . Θελω τη γνωμη σας σχετικα με κατι! Θα παω Γ΄ λυκείου και θελω να αλλάξω κατεύθυνση δηλαδη απο Θεωρητικη να παω Οικονομικα. Απο το 1ο επιστημονικό πεδίο ηθελα να περασω σε μια μονο σχολη, η οποια ηταν η Κοινωνιολογια( ηθελα να γινω εγκληματολογος αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο, ειδα οτι δεν εχει μελλον στην Ελλαδα και θα πρεπει να παω στο εξωτερικο ) και ετσι σκεφτομουν να παω Οικονομικα. Σημερα, ειχαμε μια συζητηση με τον θειο μου και μου προτεινε να παω στρατιωτικες σχολες και να περασω απο θετικη(μου ειπε επισης οτι εκει θα εχω καλη δουλεια και καλο μισθο). Δεν ξερω τιποτα απο τα θετικα μαθηματα. Επιπλεον . εκανα θερινα στα θεωρητικα μαθηματα και μου φαινεται αδυνατο να μπορεσω να τα βγαλω περα στη θετικη. Θα ηθελα παρα πολυ να μου πειτε τη γνωμη σας διοτι ειμαι πολυ μπερδεμενη και φοβαμαι μη παρω λαθος αποφαση!
Σας ευχαριστω !


Στρατιωτικές;;;;; Α πα πα πα πα.
Μείνε μακριά αν δεν σου αρέσει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οπως είπε και ο Samael μείνε εκεί που είσαι! Είναι δύσκολο να καλύψεις την ύλη των μαθημάτων των άλλων επιστημονικών πεδίων. Ξέρουμε πολύ καλά (άσχετα αν αυτό είναι σωστό ή όχι) ότι όταν έχουμε προσανατολιστεί προς ένα πεδίο, δεν δίνουμε και πολλή σημασία (για να μην πω καθόλου) στα μαθήματα που δεν μας ενδιαφέρουν για τις πανελλαδικές. Θα πρέπει λοιπόν να ξεκινήσεις από την αρχή με αμφίβολα αποτελέσματα. Προσπάθησε να πετύχεις το αρχικό σου σχέδιο για να μην μείνεις στο τέλος με άδεια τα χέρια! Αν θέλεις να έχεις, όπως λες σίγουρη δουλειά και σίγουρο μισθό μπορείς να διεκδικήσεις μέσα από το 1ο πεδίο Στρατιωτικές Σχολές (Στρατολογικό-Στρατιωτικών Νομικών Συμβούλων (ΣΣΑΣ) και Ψυχολόγων ΣΣΑΣ), Αστυνομικές Σχολές, Σχολές Πυροσβεστικής Ακαδημίας και Σχολές Λιμενικού Σώματος-Ελληνικής Ακτοφυλακής. Καλή Επιτυχία!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αν δεν σου αρεσουν πραγματικα οι στρατιωτικες σχολες το πολυ σε ενα μηνα θα τα εχεις παρατησει.Μην σε δελεαζει ο μισθος..Σκεψου το καλα
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Οι στρατιωτικές σχολές έχουν πολύ καλό επίπεδο σπουδών και επαγγελματισμό, αλλά άμα δε σου αρέσει πραγματικά, σε παρακαλώ άφησέ την για παιδιά που πραγματικά το ονειρεύονται. Είναι κρίμα να βλέπω τέτοιες σχολές στα ύψη εξαιτίας ατόμων που πάνε προς τα εκεί μόνο και μόνο για τον μισθό. Άμα σου αρέσουν τα οικονομικά και έχεις μια κλίση προς τα εκεί, πήγαινε εκεί.
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση η επαγγελματική αποκατάσταση , εντός και εκτός εισαγωγικων, δε μπορεί να αποτελέσει το οποιοδήποτε ουσιαστικό κίνητρο να κάνεις κάτι. Σκέψου ότι το επάγγελμα σου από τα 30 μέχρι τη σύνταξη θα καταλαμβάνει τη μισή σου ημέρα (χωρίς τον ύπνο) και θα χαρακτηρίζει τη ζωή σου.

Το να αλλάξεις τώρα ξαφνικά κατεύθυνση είναι ένα δύσκολο εγχείρημα, και επί της ουσίας θα χρειαστεί θα σπαταλήσεις μια χρονιά και να διαβάσεις διπλάσια από τους άλλους για να εξασφαλίσεις τη βάση στα μαθηματικά.

Μπορείς να ψάξεις αν σε ενδιαφέρει κάποια σχολή που ανοίγει με βιολογία. Επίσης υπάρχουν σχολές στις ανθρωπιστικές που έχουν να κάνουν με οικονομικά έμμεσα (πχ δημόσιας διοίκησης)

Το πρόβλημα ωστόσο πιστεύω πως ειναι βαθύτερο: οι ετερόκλητες επιλογές που αναφέρεις δείχνουν ότι δεν έχεις σκεφτεί καλά τι είναι αυτό που σου άρεσει. Ακόμα και τη θεωρητική την επέλεξες χωρίς να ξέρεις τι πραγματικά εστί εγκληματολογος. Μπορείς να εμπιστευτείς κάποιον σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού για να μη χάνεις τσάμπα τα χρόνια σου πηγαίνοντας στη λάθος πορεία.
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Χίλιες φορές να περάσεις κάπου που να σου αρέσει και να έχεις μια φυσιολογική φοιτητική ζωή και με κόπο να πάρεις τον μισθό σου στο μέλλον, παρά να πας κάπου που θα είσαι "στρατιωτάκι" μόνο και μόνο για έναν μισθό που μήνας μπει μήνας βγει θα τον λαμβάνεις.
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Κι'αλλος που πιπιλαει τη καραμελα του "στρατιωτακι". Πραγματικα κριμα το ποσο κλειστομυαλη ειναι η χωρα μας.
 

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Γίνεται φέτος το Σεπτέμβριο να διαλέξω άλλη κατεύθυνση από αυτή που διάλεξα στην εγγραφή μου τον Ιούνιο; Όταν έκανα εγγραφή διάλεξα από λάθος την κατεύθυνση "Ανθρωπιστικών Σπουδών" ενώ τελικά ήθελα την κατεύθυνση "Σπουδών Υγείας"!Μήπως τώρα έχουν ήδη φτιαχτεί τα τμήματα των κατευθύνσεων και έχει "κλειδώσει" και δεν μπορώ να αλλάξω σε καμία περίπτωση; ούε αν πάω την 1η Σεπτεμβρίου στο σχολείο μου και να αλλάξω τότε έστω και λίγες μέρες πριν ανοίξουν τα σχολεία;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Χίλιες φορές να περάσεις κάπου που να σου αρέσει και να έχεις μια φυσιολογική φοιτητική ζωή και με κόπο να πάρεις τον μισθό σου στο μέλλον, παρά να πας κάπου που θα είσαι "στρατιωτάκι" μόνο και μόνο για έναν μισθό που μήνας μπει μήνας βγει θα τον λαμβάνεις.


Αυτο είναι πολύ σωστό που λες.Πολλα παιδιά επιλέγουν μια σχολή που δεν τους αρέσει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γίνεται φέτος το Σεπτέμβριο να διαλέξω άλλη κατεύθυνση από αυτή που διάλεξα στην εγγραφή μου τον Ιούνιο; Όταν έκανα εγγραφή διάλεξα από λάθος την κατεύθυνση "Ανθρωπιστικών Σπουδών" ενώ τελικά ήθελα την κατεύθυνση "Σπουδών Υγείας"!Μήπως τώρα έχουν ήδη φτιαχτεί τα τμήματα των κατευθύνσεων και έχει "κλειδώσει" και δεν μπορώ να αλλάξω σε καμία περίπτωση; ούε αν πάω την 1η Σεπτεμβρίου στο σχολείο μου και να αλλάξω τότε έστω και λίγες μέρες πριν ανοίξουν τα σχολεία;


Η Α ́ δήλωση προτίμησης ειδικά για φέτος, δεν υποβάλλεται έως τις 30 Ιουνίου, αλλά έως τις 31 Οκτωβρίου 2019 από τους μαθητές της Γ ́ Τάξης ΓΕ.Λ. οπότε νομίζω ότι αν πας στο Λύκειό σου από την 1/9 που ανοίγουν, θα μπορέσεις να αλλάξεις την ομάδα προσανατολισμού που έχεις δηλώσει. Το θέμα είναι (όπως είπαμε και στην κοπελιά παραπάνω) ότι ο χρόνος είναι λίγος για να προλάβεις να καλύψεις την ύλη των νέων μαθημάτων και μάλλον δεν θα πρέπει να το διακινδυνεύσεις!
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά . Θελω τη γνωμη σας σχετικα με κατι! Θα παω Γ΄ λυκείου και θελω να αλλάξω κατεύθυνση δηλαδη απο Θεωρητικη να παω Οικονομικα. Απο το 1ο επιστημονικό πεδίο ηθελα να περασω σε μια μονο σχολη, η οποια ηταν η Κοινωνιολογια( ηθελα να γινω εγκληματολογος αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο, ειδα οτι δεν εχει μελλον στην Ελλαδα και θα πρεπει να παω στο εξωτερικο ) και ετσι σκεφτομουν να παω Οικονομικα. Σημερα, ειχαμε μια συζητηση με τον θειο μου και μου προτεινε να παω στρατιωτικες σχολες και να περασω απο θετικη(μου ειπε επισης οτι εκει θα εχω καλη δουλεια και καλο μισθο). Δεν ξερω τιποτα απο τα θετικα μαθηματα. Επιπλεον . εκανα θερινα στα θεωρητικα μαθηματα και μου φαινεται αδυνατο να μπορεσω να τα βγαλω περα στη θετικη. Θα ηθελα παρα πολυ να μου πειτε τη γνωμη σας διοτι ειμαι πολυ μπερδεμενη και φοβαμαι μη παρω λαθος αποφαση!
Σας ευχαριστω !
Σου συστήνω να συνεχίσεις στο πεδίο που είσαι γιατί δύσκολα θα μπορέσεις να φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο στα θετικά μαθήματα.
Όσον αφορά στις στρατιωτικές σχολές θα έλεγα άμα δεν σου αρέσουν να μην πας μόνο και μόνο για το μισθό, ο οποίος εδώ που τα λέμε δεν είναι και μεγάλος. Επίσης κατ' εμένα οι στρατιωτικές σχολές σου παρέχουν μόνο επαγγελματική αποκατάσταση και όχι μόρφωση κι αυτό είναι κάτι μου δεν μου αρέσει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top