Σημαντικές συμβουλές για πανελλήνιες

Ιωάννης1234

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Σημαντικές συμβουλές που θα σας βοηθήσουν να γράψετε καλύτερα στις πανελληνίες.

1.Εαν δεν υπάρχει κοντινό φροντιστήριο στο σπίτι σας θα πρέπει να κάνετε οπωσδήποτε ιδιαίτερα για να μην χάνετε χρόνο.(μένω σε επαρχία και εχάνα συνολικά 2 με 2:30 ώρες συνολικά στις μεταφορές ,λεωφορεία ,κίνηση κτλ.Με αποτέλεσμα να κουράζομαι και να γυρνάω σπίτι κοτόπουλο.Αντε να διαβάσεις μετά..)

2.Ιδιαίτερα και πάλι ιδιαίτερα. Προχωράς με το δικό σου ρυθμό και όχι της τάξης.(Στην χημεία ήμουν πολύ καλός. Στην αρχή έπαιρνα πάντα 95+ μέχρι ώσπου μία μαθήτρια της τάξης μας τα ψιλό παρετήσε -δεν διάβαζε- με απότελεσμα να έχει άπειρες απορίες σε κάθε μαθήμα.Μέτα ο χρόνος για παράδοση των επόμενων κεφαλαίων δεν εφτάνε και μείναμε πολύ πίσω .(η ύλη της χημείας ήταν ατελείωτη-δεν ξέρω αν θα αλλάξει)Με αποτέλεσμα να περνάμε τα επόμενα κεφάλαια βιαστικά και πρόχειρα. Η μαθήτρια άλλαξε τμήμα αλλά ήταν πλέον αργά

3.Απομακρυνθείτε από αρνητικά άτομα που συνήθως λένε τα εξής: πτυχίο στον τοίχο,άδικος κόπος , οι άλλοι που σπούδασαν τι κατάφεραν κλπ.Βρείτε άτομα που θα σας στηρίζουν με θετικά λόγια. Αν χρειαστεί αγοράστε ωτοασπίδες.

4.Ωτοασπίδες και πάλι. Ειδικά αν έχετε πολλά αδέρφια.Θα γλιτώσετε από φασαρίες , κραυγές κλπ.

5.Δεν θα πρέπει να ενδιαφέρεστε για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η οικογένεια πχ οικονομικά,καυγάδες κλπ.(ένας χρόνος είναι μόνο - αγνοήστε τα) Σας επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό χωρίς να το καταλάβετε! (Χρήσιμες οι ωτοασπίδες και πάλι)

6.Η πιο σημαντική!!
ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ
(πετάξτε το,καψτε το,κλειδώστε το στο πατάρι , βάλτε το στο μίξερ,χαρίστε το κλπ)Πραγματικά αξίζει πάρα πολύ.
Διάβασμά που χρειάζεται μισή ώρα + κινητό δίπλα =θα σας πάρει 1 ώρα ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ
Διαβαστε χωρις το κινητό και θα σας μείνει χρόνος και για αυτό. Νομίζετε ότι σας ξεκουράζει και το ανοίγετε για ένα μικρό διάλειμμα και εν τέλει κολλάτε και σας κουράζει υπερβολικά .

7.Εαν είστε πολύ καλοί μαθήτες μην θεωρείτε την επιτυχία σας δεδομένη.Θα πρέπει να δώσετε το καλύτερο σας ευατό.Μην υποτιμάτε τις πανελλήνιες.

8.
Την μεγάλη εκείνη μέρα της κρίσης (ουτε καν) μην μιλήσετε για τίποτα σχετικό με το μάθημα.
Την ημέρα της φυσικής, φτάνω στο σχολείο με βλέπει ο φυσικός και μου λεεί :《 είναι βέβαιο πως θα έχουν πάρα πολλά μόνο έχε το νου σου》(χαχαχα) .Έρχονται τα θέματα και βλέπω 8 σελίδες. Συνειδητοποίω οτι είναι πολλά και αρχίζω και διαβάζω εκφωνήσεις γρήγορα, 1 μόνο φορά και λύνω. Φτάνω Β3 βιαστικά , χάνω την λέξη 《οριζόντιο》δεν την διαβάζω την εκφώνηση 2η φορά-αφού ξέρω οτί έχω ακόμα πάμπολα θέματα να λύσω και λίγο χρόνο. Το θέμα είναι αδύνατο να βγεί εαν δεν εχεις καταλάβει οτί είναι οριζόντια και έτσι έχασα και έχασαν πολλοί 2 βαθμούς περιπου στα 20.Επιπλέον σου τρώει και χρόνο γιατί δεν βγαίνουν τα νούμερα και παθαίνεις κοκοπλόκο).ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΕΚΦΩΝΗΣΕΙΣ 3 -4 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΥΠΟΕΡΩΤΗΜΑ ΤΟΥ Δ.

9.Το ξαναλέω διαβάζουμε πολλές φορές εκφωνήσεις. (Ειχα λύσει άπειρα ολοκληρώματα και έχασα 1 βαθμό στα 20 από ένα απλό ολοκλήρωμα στο Δκατι που το είχα για πλάκα επειδη απλά δεν κατανόησα καλα την εκφώνηση δεν 《είδα》 την λέξη 《ευθεια》και υπολόγισα μόνο της f.

10.
Μην επαναπαυεστε εαν γράφετε πολύ καλά σε κάποιο μάθημα στο φροντιστήριο. Εγω πχ στα μαθήματα που τα πήγαινα αριστα έγραψα χάλια και σε αυτά που δεν έγραφα ποτέ καλά τα πήγα τέλεια.

11
Μην διαβάσετε τιποτά άλλο εκτός από τα μαθήματα κατεύθυνσης. Ακόμα και ένα περιοδικό σε κουράζει και μειώνεται ή όρεξη σου για διάβασμα. (Την ώρα τον θρησκευτικών διάβασα φυσική)

12.
Για να μάθετε την θεωρία των θετικών βοηθάει απίστευτα να την γράφετε.

13.
Ποιοτικές ασκήσεις και όχι ποσοτικές

Τελος,
Μην αγχώνεστε, είναι σημαντικές εξετάσεις αλλά δεν χρειάζεται να τους δίνουνε τόσο πολύ ουσία.Γράψτε τους όλους και ασχοληθείτε με ό,τι σας αρέσει. Η ζωή είναι μικρή.
Ξέχασα
14.Μην το λιώνετε στις προηγούμενες τάξεις και πάτε στην γ λυκείου κουρασμένοι γιατί θα έχετε διάβασμα να φαν και οι κοτες.
Α και την ημέρα της ανακοίνωσής των μορίων θα σας πάρει τηλεφώνο ακόμα και η κουτσή μαρία από το χωριό.Συγγενεις που δεν ξέρατε πως υπάρχουν καν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top