Κατατακτήριες για Ιατρική Αθηνών ή Διαιτολογίας Χαροκοπείου

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
ενδιαφερομαι να δωσω κατατακτηριες για το τμημα ιατρικης αθηνας ή για το τμημα διαιτολογιας χαροκοπειο.μου αρεσουν και τα 2 εξισου. εχω τελειωσει ασοεε με βαθμο πτυχιου 6,7 λιαν καλνως για την σχολη μου. τι θα μου προτεινατε? σας ευχαριστω !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savonius

Νεοφερμένος

Ο Savonius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
ενδιαφερομαι να δωσω κατατακτηριες για το τμημα ιατρικης αθηνας ή για το τμημα διαιτολογιας χαροκοπειο.μου αρεσουν και τα 2 εξισου. εχω τελειωσει ασοεε με βαθμο πτυχιου 6,7 λιαν καλνως για την σχολη μου. τι θα μου προτεινατε? σας ευχαριστω !!!

Και τα δυο δεν έχουν καμιά σχέση με αυτό που σπούδασες. Οπότε το να επενδύσεις το χρόνο σου σε άλλη σχολή (αλήθεια πιστεύεις οτι συνδυάζεται μια full time δουλειά με full time φοίτηση; ) είναι σαν να επανέρχεσαι στα 18 σου. Έπειτα, αν πας ιατρική και τελειώσεις με το καλό και κάνεις ειδικότητα, δεν θα ήθελες να μάθεις τι ηλικία θα είσαι και πόσες τρίχες θα αρχίζουν να ασπρίζουν. Ακόμα, πιστεύω ότι στην ηλικία σου τέτοια περιπετειώδης επένδυση της δεύτερης σχολής μπορεί εύκολα να καταρρεύσει σαν χάρτινος πύργος στην πρώτη δυσκολία που θα συναντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Η Ιατρική Αθήνας κάνει κατατάξεις με βάση το βαθμό πτυχίου. Οπότε θεωρώ πως είναι λίγο δύσκολο να μπεις λόγω ανταγωνισμού. Στις υπόλοιπες περιφερειακές Ιατρικές η κατάταξη γίνεται με εξετάσεις, οπότε μάλλον σε συμφέρει καλύτερα. Μην σκέφτεσαι τα χρόνια αν σε ενδιαφέρει πραγματικά. Απλά να είσαι έτοιμη για ΠΟΛΛΕΣ δυσκολίες. Η Διαιτολογία Χαροκοπείου είναι πολύ καλή σχολή, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να βρεις εργασία στο συγκεκριμένο αντικείμενο (αν θες να το εξασκήσεις και δεν το κάνεις απλά για προσωπικό σου ενδιαφέρον). Προσωπικά θα διάλεγα Ιατρική (αν και δεν μπορώ καθόλου ότι έχει σχέση με το δέρμα :Ρ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christina_chr

Νεοφερμένος

Η Christina_chr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ενδιαφερομαι να δωσω κατατακτηριες για το τμημα ιατρικης αθηνας ή για το τμημα διαιτολογιας χαροκοπειο.μου αρεσουν και τα 2 εξισου. εχω τελειωσει ασοεε με βαθμο πτυχιου 6,7 λιαν καλνως για την σχολη μου. τι θα μου προτεινατε? σας ευχαριστω !!!


Γειά σου!
Είμαι Τεχνολογος Ιατρικών Εργαστηρίων και δουλεύω σε ένα μικρό ιδιωτικό εργαστήριο. Γενικά ο χώρος της υγείας πάντα με ενδιέφερε... Σκεφτόμουν και γω να δώσω κατατακτήριες για την ιατρική σχολή, αν και είμαι 27 χρονών και ουσιαστικά δεν ξέρω αν θα καταφέρω να φτάσω στην ειδικότητα του πλαστικού χειριυργού που πάντα μου άρεσε. Από περιέργια και μόνο, αν θέλεις ενημέρωσε με για την απόφαση που πήρες..... Σπουδάζει η αδερφή μου οικονομικά στο ΠΑΠΕΙ. Δέν είναι τελικά και τόσο συναρπαστικός ο κόσμος του χρήματος??? Συγνώμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα είμαι και γω πολύ μπερδεμένη. Δεν νιώθω ευχαριστημένη από τη δουλειά μου :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
ενδιαφερομαι να δωσω κατατακτηριες για το τμημα ιατρικης αθηνας ή για το τμημα διαιτολογιας χαροκοπειο.μου αρεσουν και τα 2 εξισου. εχω τελειωσει ασοεε με βαθμο πτυχιου 6,7 λιαν καλνως για την σχολη μου. τι θα μου προτεινατε? σας ευχαριστω !!!

Δυο ερωτησεις δε θελω να φανει ως ειρωνια ρωταω απο περιεργεια για το πως το σκεφτεσαι
1) στα ποσα σου σκοπευεις να πιασεις δουλεια???
2)Γιατι (σπαταλησες)* τοσα χρονια στην ασοεε οταν θες να ασχοληθεις με κατι τελειως ασχετο???

*Οι σπουδες δεν ειναι σπαταλη χρονου αλλα μπορουσες να κανεις κατι ωστε να μπεις πιο γρηγορα στις σχολες που θες κι οχι να ξεκινησεις σπουδες ιατρικης απο το 1ο ετος στα 24 σου οταν ως τωρα σπουδαζες κατι ασχετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Καλα, θεωρω ομως οτι ενα πτυχιο αν μη τι αλλο δεν παει ποτε χαμενο...Ασε που μπορει παραλληλα να κανει και κατι με αυτο που εχει σπουδασει για βιοποριστικους λογους. Κατα τη γνωμη μου, ποτε δεν ειναι αργα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Noμίζω όμως, ότι διαφορετικά συνδυάζεται ένα πρώτο πτυχίο π.χ. Μαθηματικού και ένα δεύτερο πτυχίο π.χ. Πληροφορικής ή Μηχανικών Η/Υ λόγω αξιοποίησης πολλών γνώσεων από το πρώτο πτυχίο στο δεύτερο πτυχίο. Επίσης πιο αξιοποιήσιμο είναι ένα μεταπτυχιακό σε εφαρμοσμένο κλάδο, ώστε να συμπληρώνει ενότητες γνώσεων που λείπουν από το πρώτο πτυχίο.

Δεν είναι λίγο σκότωμα, να ξανακάνεις 35+ εξαμηνιαία μαθήματα εισαγωγικού επιπέδου σε πολλά διαφορετικά αντικείμενα μεταξύ των οποίων θα υπάρχουν και μαθήματα ανιαρά ή πολύ δύσκολα με περίεργους καθηγητές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ενδιαφερομαι να δωσω κατατακτηριες για το τμημα ιατρικης αθηνας ή για το τμημα διαιτολογιας χαροκοπειο.μου αρεσουν και τα 2 εξισου. εχω τελειωσει ασοεε με βαθμο πτυχιου 6,7 λιαν καλνως για την σχολη μου. τι θα μου προτεινατε? σας ευχαριστω !!!
Πρώτα από όλα το πτυχίο που πήρες δεν είναι άχρηστο ούτε τελειως άσχετο με την ιατρική. Διοικητικές και οικονομικές γνώσεις δε θα σου είναι ποτέ άχρηστες ότι και να κάνεις. Kαλύτερη επιλογή εφόσον δεν τρελένεσαι για ιαττρική είναι το τμήμα διαιτολογίας (ένα αει σε όλη την ελλάδα που δέχεται πολύ περιορισμένο σύνολο φοιτητών). Η εισαγωγή σε αυτή την σχολή με κατατακτήριες είναι πολύ πιο δύσκολη από οποιαδήποτε ιατρικη.
Επίσης καλό είναι να κοιτάξεις για ιατρική επαρχιακά τμήματα. Αθήνα και Θεσσαλονίκη πέρσι (όπως μαλλον και φέτος) ήταν εισαγωγή με βάση το βαθμό πτυχίου οπότε και να θέλεις δε μπορείς να περάσεις εκεί.

Μια καλή εναλλακτική είναι το τμήμα Οδοντιατρικής Αθήνας (πιο εύκολο να μπεις από το τμήμα διαιτολογίας) αλλά πιο δύσκολο από τα επαρχιακά τμήματα ιατρικής.

Σε κάθε περίπτωση εφόσον ενδιαφέρεσαι για κατατακτήριες έπρεπε ήδη να εχεις προμυθευτει τα βιβλία και να διαβάσεις.

Δυο ερωτησεις δε θελω να φανει ως ειρωνια ρωταω απο περιεργεια για το πως το σκεφτεσαι
1) στα ποσα σου σκοπευεις να πιασεις δουλεια???
2)Γιατι (σπαταλησες)* τοσα χρονια στην ασοεε οταν θες να ασχοληθεις με κατι τελειως ασχετο???

*Οι σπουδες δεν ειναι σπαταλη χρονου αλλα μπορουσες να κανεις κατι ωστε να μπεις πιο γρηγορα στις σχολες που θες κι οχι να ξεκινησεις σπουδες ιατρικης απο το 1ο ετος στα 24 σου οταν ως τωρα σπουδαζες κατι ασχετο

Δεν είναι ωραίο να κρίνεις. Μπορεί με το πέρασμα των χρόνων να αποδειχθεί ότι έκανε την σωστή επιλογή (κανείς δεν ξέρει) παίρνουμε αποφάσεις παίρνουμε την ευθύνη που μας αναλογεί και προχωράμε. Το πτυχίο μιας οικονομικής σχολής δεν σου εξασφαλίζει και δουλειά αντιθέτως πτυχίο ιατρικής σχολής σου εξασφαλίζει για κάποια χρόνια δουλειά με καλό μισθό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

corto

Νεοφερμένος

Ο corto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καταρχάς σε συγχαίρω για τη διάθεσή σου να συνεχίσεις τις σπουδές σου σε κάποιο αντικείμενο που σου αρέσει, πέρα από όλα δείχνει δραστήριο και ανήσυχο πνευματικά άνθρωπο. Πολλοί συγχέουν τις σπουδές με τη δουλειά και δεν καταλαβαίνουν γιατι κάποιος μπορεί να θέλει σε οποιαδήποτε ηλικία να μάθει περισσότερα πράγματα για ένα τομέα ή καινούριο αντικείμενο. Ό,τι και να σου πουν αξίζει την προσπάθεια, αν είχαμε αυτή τη φιλοσοφία της "δια βίου" μάθησης και όχι του "δια βίου" βολέματος σε μια θεσούλα, η ελληνική κοινωνία θα ήταν πολύ διαφορετική σε σχέση με αυτή που βλέπουμε σήμερα...

Να προσθέσω οτι οικονομικές γνώσεις ειναι απαραίτητες ΣΕ ΟΛΟΥΣ. Για μένα θα έπρεπε να υπάρχουν οικονομικά μαθήματα σε όλες τις σχολές και σε όλα τα επαγγέλματα, οπότε να ξέρεις οτι για ό,τι αποφασίσεις να σπουδάσεις, τα οικονομικά - κυρίως η μικροοικονομία, μακροοικονομία και πολιτική οικονομία - θα σε βοηθήσουν πολύ, για να μην αναφερθώ και στην αναλυτική σκέψη που σε βοηθούν να αποκτήσεις τα οικονομικά μαθηματικά.

Καλή επιτυχία και δύναμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Και εγω ενδιαφερομαι για δευτερο πτυχιο Διατροφολογιας μετα απο πρωτο πτυχιο Πληροφορικης και ειμαι λιγο προβληματισμενος.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top