Σχολικά βοηθήματα για αρχάριους

Nadine papa

Νεοφερμένος

Η Nadine papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας !
Μετά απο χρόνια και αφού εχω τελειώσει το επαγγελματικό λύκειο και ιεκ σκέφτομαι να καθίσω στα θρανία του εσπερινού λυκείου .οπως καταλαβαίνετε χρειάζομαι βοηθήματα που ειναι να ειναι απλά και κατανοητά απο μαθητές με κενά .
τα μαθηματα τα οποία αναζητώ βοηθήματα ειναι αρχαια κατεύθυνσης και γενικής παιδείας , άλγεβρα γεωμετρία και φυσική .
Παρακαλώ αναφέρετε βοηθήματα
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadine papa

Νεοφερμένος

Η Nadine papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καμια ιδεα κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Για γνωστό στα αρχαία κατεύθυνσης: Λυσία Υπέρ Μαντιθέου, εκδόσεις μεταίχμιο, συγγραφείς: Σαλμανλής & Μπιτσιάνης (Μετάφραση, Γραμματική, Συντακτική ανάλυση, πραγματολογικά-ερμηνευτικά κ.λ.π)
Για άγωστο: τη θεματογραφία του Κωνσταντίνου Βασιλάτου των εκδόσεων Σαββάλα (είναι και για β΄ και για γ΄λυκείου) ή της Γιαγκοπούλου των εκδόσεων ζήτη.
Για γραμματική και συντακτικό (εάν δεν σε καλύπτουν τα βιβλία του υπουργείου) σου προτείνω το συντακτικό του Βασιλάτου των εκδόσεων σαββάλα και τη γραμματική του Βασιλάτου των εκδόσεων Γρηγόρη.

Δεν ξέρω βέβαια εάν τα βιβλία που σου προτείνω είναι για αρχάριους, αλλά εγώ από αυτά διαβάζω και είμαι καλυμένος. Νομίζω πάντως ότι είναι κατανοητά και θα σε βοηθήσουν.

Επίσης,καλό λεξικό αρχαίων ρημάτων είναι του πατάκη. Νομίζω πάντως ότι με τα βιβλία που σου πρότεινα, θα καλύψεις ότι κενά υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nadine papa

Νεοφερμένος

Η Nadine papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στη διαδικασία να μου απαντήσεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Άλγεβρα, Γεωμετρία και Φυσική ο Σαββαλας ειναι εγγύηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadine papa

Νεοφερμένος

Η Nadine papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Φυσική ειδικά δεν ασχολήθηκα ποτε μαζι της...
Μακαρι να ναι κατανοητά απο καποιον που εχει Πολλα κενά ...
Ευχαριστω πολυ ολους οσοι μπήκατε και θα μπείτε στη διαδικασία να μου απαντήσετε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Κρίνοντας από την ηλικία σου, θεωρώ ότι αντιμετωπίζεις το ζήτημα πολύ πιο συνειδητοποιημένα και σοβαρά σε σχέση με έναν μαθητή. Συν ότι το μυαλό αντιλαμβάνεται κάποια πράγματα πιο συνδυαστικά, λόγω εικόνων από τη ζωή που έχεις. Θα σε συμβούλευα να μπεις στο "Λαβύρινθο" μόνη σου ....παρέα με το διαδίκτυο στα Αγγλικά όμως. Εκεί, με απλό ψάξιμο στη google, στην αγγλική γλώσσα, θα βρεις ότι θέλεις στα Μαθηματικά και στη Φυσική, για το επίπεδο που σε ενδιαφέρει. Υπάρχουν άπειρες ασκήσεις, pdf, σχήματα, βιντεάκια,...ότι μπορείς να φανταστείς. Οπλίσου με πρόχειρα χαρτιά και όρεξη για λύσιμο.

Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
για μαθηματικά θα συνιστούσα και το khanacademy. Από κει και πέρα μπορείς να κοιτάς και την κατηγορία των αγγελιών εδώ στο φόρουμ. Πολλοί έχουν αγγελίες για προαναφερθέντα βοηθήματα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Αν και ξέρω οτι ειναι δαπανηρό, αλλα ίσως χρειαστεί κάπου να πάρεις και δυο βοηθήματα, πχ αυτο εγω το έκανα στη φυσική, για καλύτερη κατανόηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadine papa

Νεοφερμένος

Η Nadine papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το γνωρίζω οτι ενα βοήθημα δε θα ειναι αρκετό και ευτυχως υπαρχει κ το ιντερνετ που διευκολύνει καπως την κατάσταση .
Μηπως θα μπορουςες να μου πεις τις στοιχειώδεις γνώσεις που χρειάζεται καποιος για να παρακολουθήσει τα μαθηματα της φυσικής στη β'λυκειου;
Φαντάσου οτι ειναι για μενα σαν ξένη γλωσσα που δεν ξερω τιποτα...Η χημεία μου ειναι πιο κατανοητή αλλα η φυσική ...
Γενικώς θα με βοηθούσε αν γνώριζα τις στοιχειώδεις γνώσεις που απαιτούνται για αυτα τα μαθηματα αλλα η φυσική με ξεπερνάει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Η Φυσική και τα Μαθηματικά έχουν στοιχειώδες lower επίπεδο αγγλικής για επίπεδο λυκείου. Σε Πανεπιστημιακό επίπεδο ανεβαίνουμε επίπεδο αγγλικής. Η ορολογία μετά από ένα σημείο, επαναλαμβάνεται και επίσης θα βοηθηθείς αρκετά λόγω των μαθηματικών τύπων οι οποίοι είναι παγκοσμίως ίδιοι. Ξεκίνα με βασική άλγεβρα πράξεων, τριγωνομετρία, γραμμικά συστήματα, εξισώσεις, ανισώσεις, βασικά περί συναρτήσεων, πολυώνυμα, παραγοντοποιήσεις, εκθετικά-λογάριθμοι, ευθεία, κύκλος και εξοικειώσου με γραφικές παραστάσεις. Είναι περίπου σε γενικές γραμμές τι πρέπει να ξέρεις για να παρακολουθήσεις μαθηματικά και φυσική σε επίπεδο λυκείου (ασχέτως αν στην Ελλάδα η πλειοψηφία των μαθητών λυκείου δεν μπορεί να λύσει μια ανισότητα). Σε επόμενη φάση διάβασε την ύλη που έχεις. Σε κάθε περίπτωση επικεντρώσου στο πως λύνω, στο πως σχεδιάζω τη λύση (αν ζητάει η άσκηση) και όχι σε θεωρίες με ορισμούς, θεωρήματα κατεβατά. Μετά από ένα σημείο θα πρέπει όταν αντιμετωπίζεις λίγο προχωρημένο θέμα και καταλήγει π.χ. σε λογαρίθμους, να θυμάσαι τι κάνεις όταν έχεις λογαρίθμους. Έτσι μαθαίνεις Μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top