Κατατακτήριες και μετά μετεγγραφή

stellista

Νεοφερμένος

Η stellista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ούτε κι εγώ ξέρω αλλά λέω να δοκιμάσω να δω αν είμαι ηρωϊδα τελικά!!:)

Εγώ αν χρειαστεί να κάνω φροντ.θα έκανα μόνο βιοχημεία γιατί τα άλλα μαθήματα τα έχω ξανακάνει στην Νοσηλευτική και θα τα θυμηθώ εύκολα ενω η Βιοχημεία είναι από τη φύση της δύστροπο μάθημα.Άραγε αν περάσεις κάποια μαθήματα από τα 3 μπορείς να κρατήσεις το βαθμό;

Φώκο κι άλλη απορία:Ποια χρονιά τελείωσες τη Νοσηλευτική;Το βιβλίο Βιοχημείας που κάναμε δεν μπορεί να με καλύψει;Είδα πως η Stryer είναι τσουχτερή και δεν την έχω.Από Βιολογία και Ανατομία δεν έχω πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
δε κρατάς βαθμό
ο πρώτος τόμος της βιοχημειας του styel κάνει 63 ευρώ https://www.cup.gr/%CE%92%CE%99%CE%9F%CE%A7%CE%97%CE%9C%CE%95%CE%99%CE%91-%CE%A4%CE%9F%CE%9C%CE%9F%CE%A3-%CE%99_p-264556.aspx?LangId=1
δυστυχώς χρειάζεται δε μου αρεσει καθολου σαν βιβλιο παντως αν και ολοι το θεωρουν καλο.

Εγώ στην νοσηλευτκη ειχα ενα κακογραμμενο βιβλιο βιοχημειας δε ξερω ποιο εχεις εσυ.

ο 2ος δεν ειναι απαραιτητος δε χρειαζεταιι
Όπως χρειάζεται και η ανατομια του snell που είναι πανάκριβο γιατι εξεταζουν με βάση αυτό (του MOORE που δινανε στην νοσηλευτικη δε θα σε βοηθήσει τοσο πολυ)

Επίσης στην ύλη της βιοχημειας περιλαμβάνεται και οργανική και ανόργανη συνεπως καλο ειναι να παρεις και ένα τετοιο βιβλιο οποιο θελεις εσυ. Του taylor η οργανικη που προτεινανε πριν υπαρχει περιορισμος απο το ευδοξος είναι πολυ δυσκολο για διαβασμα (ισως το χειροτερο βιβλιο που εχω δει στην ζωη μου), για ανοργανη ειχανε ενα κοκκινο που δεν αγορασα ποτε.

Τη νοσηλευτική την την τέλειωσα το 2008

Οι εξετάσεις δεν ειναι διαφορετικες απο αυτές που δινουνε στο 1ο ετος (ισως και τα θέματα ειναι πιο εύκολα) αλλα μην αρχιζεις με την λογικη οτι τα ξερεις από τώρα ανταγωνιζεσαι βιολογους και χημικους στα μαθηματα τους).

Πιστεύω πως πρεπει να κανεις μια επενδυση να αγορασεις τα βιβλια που ειναι προτεινομενα ή να τα βγαλεις φωτοτυπιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stellista

Νεοφερμένος

Η stellista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Το 2008 τελείωσα κι εγώ!Μπήκα το 2005 κι είχα χάσει 1 έτος για τον Αναστασόπουλο!Χαίρομαι πολύ που παιδιά από τη σχολή μας προοδεύουν και επιτυγχάνουν τους στόχους τους.Θα κάνω οικονομίες και θα τα πάρω τα βιβλία.Θα ξεκινήσω διάβασμα προς το παρόν με τη Βιολογία που την έχω.Αν κατάλαβα καλά πρέπει να πάρω και 2ο βιβλίο Χημείας;Αν ναι στείλε μου ποιο πήρες εκτός του Stryer γιατί με τη Χημεία δεν τα πάω καλά:/:Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Είχα παρει και την οργανική του Taylor 20ευρω αλλα το βιβλίο δε διαβάζεται ειναι πολυ δύσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellista

Νεοφερμένος

Η stellista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Οπότε εσύ τι προτείνεις για οργανική και ανόργανη;Ξέρεις κανένα πιο βατό αλλά συμβατό με τις εξετάσεις;

Καλημέρα σε όλους!:DΗ μαμά διαβάζει και η μπέμπα αγκουρίζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Να ρωτήσω, παιδιά:

Στη δεύτερη σχολή γενικά δε μοιράζονται τα συγγράμματα, ή δε μοιράζονται αν μπει κανείς με κατατακτήριες; Αν μπει με Πανελλήνιες δίνονται κανονικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
δε ξέρω για οργανική ισως τα παιδια που σπουδαζουν χημεια να σου προτείνουν κατι καλο

Να ρωτήσω, παιδιά:

Στη δεύτερη σχολή γενικά δε μοιράζονται τα συγγράμματα, ή δε μοιράζονται αν μπει κανείς με κατατακτήριες; Αν μπει με Πανελλήνιες δίνονται κανονικά;

Όχι δε δίνονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Να ρωτήσω, παιδιά:

Στη δεύτερη σχολή γενικά δε μοιράζονται τα συγγράμματα, ή δε μοιράζονται αν μπει κανείς με κατατακτήριες; Αν μπει με Πανελλήνιες δίνονται κανονικά;

Στον ευδοξο, σε ρωταει αν είσαι κατοχος αλλου πτυχίου πριν τα δηλώσεις. Δεν εχει σημασια πως μπήκες (πανελλαδικές/κατατακτήριες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellista

Νεοφερμένος

Η stellista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Συμπληρώνεις ηλεκτρονικά υπεύθυνη δήλωση που λέει ότι δεν έχεις τελειώσει άλλη σχολή.Αυτό όταν πας να γραφτείς στον Εύδοξο για να πάρεις βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Συμπληρώνεις ηλεκτρονικά υπεύθυνη δήλωση που λέει ότι δεν έχεις τελειώσει άλλη σχολή.Αυτό όταν πας να γραφτείς στον Εύδοξο για να πάρεις βιβλία.
για να προχωρήσεις στο ευδοξος :( πρεπει να τικάρεις ότι δεν εχεις τελειωσει αλλη σχολή :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Να ρωτήσω, παιδιά:

Στη δεύτερη σχολή γενικά δε μοιράζονται τα συγγράμματα, ή δε μοιράζονται αν μπει κανείς με κατατακτήριες; Αν μπει με Πανελλήνιες δίνονται κανονικά;

Καθόλου.

Αν και δεν είναι όλων των σχολών ακριβά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niki00200

Νεοφερμένος

Η niki00200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Δώσε μου κουράγιο λέγοντας τι ηλικία έχεις.. Είμαι 23 και θα δώσω ξανά φέτος, στοχευω φυσικοθεραπεια αλλα θέλω ιατρική, δε μπορω να γράψω τόσο καλα όμως γιατι θα δώσω με το επαλ και οτι κάνω θα το κάνω μονη χωρίς φροντιστήριο (οικονομικοί λόγοι) θέλω σαν τρελή όμως την ιατρική αλλα σκέφτομαι τα χρόνια μου. Σε τι ηλικία θα τελειώσω αν δώσω και κατατακτιριες μετα!

Κι εγώ θα έδινα κατατακτήριες αλλά στην Αθήνα καταργήθηκαν.Εν τω μεταξύ δεν μπορώ να φύγω εκτός Αθηνών λόγω της μπεμπούλας μου.Είμαι σίγουρη πως κάποια στιγμή (μέχρι τα 80 μου!)θα τα καταφέρω απλά ακόμη δεν έχω βρει τον τρόπο...Προς το παρόν θα δω τι θα κάνω με τη Μαιευτική κι ίσως αλλάξουν τα πράγματα...
Για τα βιβλία το ξέρω αλλά λόγω της Νοσηλευτικής αλλά και δικής μου βιβλιομανίας έχω αρκετά συγγράματα από αυτά που κάνουν στην Ιατρική.Κάποτε είχα χρήματα και τα αγόραζα.Μεγάλη λόξα!!Ευχαριστώ παιδιά!

9]Δώσε μου κουράγιο λέγοντας τι ηλικία έχεις.. Είμαι 23 και θα δώσω ξανά φέτος, στοχευω φυσικοθεραπεια αλλα θέλω ιατρική, δε μπορω να γράψω τόσο καλα όμως γιατι θα δώσω με το επαλ και οτι κάνω θα το κάνω μονη χωρίς φροντιστήριο (οικονομικοί λόγοι) θέλω σαν τρελή όμως την ιατρική αλλα σκέφτομαι τα χρόνια μου. Σε τι ηλικία θα τελειώσω αν δώσω και κατατακτιριες μετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top