Δασκάλα ή Νηπιαγωγός;

Markaf

Νεοφερμένος

Η Markaf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Θα ηθελα να σας ρωτησω ποιο επαγγελμα (δασκαλα η νηπιαγωγος) εχει καλυτερη επαγγελαμτικη αποκατασταση και οσοι ειστε σε αυτες τις σχολες αν μπορουσατε να μου πειτε δυο λογια ( πχ για τη δυσκολια τους , για τα μαθηματα) ! Σας ευχαριστω παρα πολυ!!
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Καλησπέρα, ήθελα κι εγώ παιδαγωγικό (για δασκάλα), αλλά εν τέλει διάλεξα το φκς (φιλόλογος) γιατί η επαγγελματική αποκατάσταση είναι πιο εύκολη από αυτή του παιδαγωγικου κατά τη γνώμη μου (φροντιστήρια, ιδιαίτερα κλπ.) και επειδή λίγο πριν το μηχανογραφικο, κατέληξα στο ότι με ενδιαφέρει περισσότερο η σχολή αυτή, το πρόγραμμα σπουδών της, και τα μεταπτυχιακά που προσφέρονται, σε σχέση με το Παιδαγωγικό.

Τώρα σχετικά με την ερώτηση σου, θεωρώ πως σαν νηπιαγωγος, η επαγγελματική αποκατάσταση θα είναι πιο εύκολη από αυτή του παιδαγωγικου, καθώς μπορείς να δουλέψεις και σε ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς, σε κατασκήνωση κλπ. Το επάγγελμα του δασκάλου πιστεύω ότι είναι πολύ περιορισμένο..

Όσον αφορά το επίπεδο δυσκολίας των σχολών αυτών, τα παιδαγωγικά (και δημοτικής και προσχολικής), θεωρούνται εύκολες σχολές, με πολλούς φοιτητές να ολοκληρώνουν στα 4 χρόνια τις σπουδές τους.

Παρόλα αυτά, σου προτείνω να διαλέξεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο, καθώς επίσης και να κοιτάξεις και τα μεταπτυχιακά που προσφέρουν τα τμήματα αυτά.

Ότι άλλο θες, μη διστάσεις να μου στείλεις. Καλή συνέχεια!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Θα μπορούσες να σπουδάσεις και τα δυο σαν υπο-εξειδίκευση και να ασχοληθείς με παιδάκια που έχουν αδυναμία προσαρμογής σε τάξη. Σε χώρες του εξωτερικού έχει ζήτηση. Βέβαια να τελειοποιήσεις την αγγλική για παν ενδεχόμενο. Τα αγγλικά μετράνε καλύτερα από οποιοδήποτε πτυχίο Ελληνικού Πανεπιστημίου για την διεθνή αγορά εργασίας.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Θα μπορούσες να σπουδάσεις και τα δυο σαν υπο-εξειδίκευση και να ασχοληθείς με παιδάκια που έχουν αδυναμία προσαρμογής σε τάξη. Σε χώρες του εξωτερικού έχει ζήτηση. Βέβαια να τελειοποιήσεις την αγγλική για παν ενδεχόμενο. Τα αγγλικά μετράνε καλύτερα από οποιοδήποτε πτυχίο Ελληνικού Πανεπιστημίου για την διεθνή αγορά εργασίας.


Συμφωνώ!!!
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Κοίτα... και τα δυο έχουν πάνω κάτω την ίδια επαγγελματική αποκατάσταση καθώς και τα δύο ασχολούνται με την εκπαίδευση η οποία ξέρουμε πως είναι στην Ελλάδα. Για αυτό προσωπικά θα σου πρότεινα να το δεις αναλόγως με το ποιο σε ενδιαφέρει περισσότερο. Όσο και να φαίνονται ίδιες οι σχολές, δεν είναι. Είναι διαφορετική η διδακτική προσέγγιση ενός πεντάχρονου με ενός δεκάχρονου. Ανήκουν σε διαφορετικό αναπτυξιακό επίπεδο και για αυτό άλλωστε έχουν διαχωριστεί οι παιδαγωγικές ειδικότητες. Οπότε δες ποια ηλικία σε ενδιαφέρει πιο πολύ. Όπως επίσης και αν θα σου άρεσε να διδάσκεις μαθήματα όπως γεωγραφία, μαθηματικά κτλ γιατί μπορεί να είναι εύκολα όσο αναφορά το επίπεδο αλλά αν δεν σου αρέσουν δεν θα μπορέσεις να τα διδάξεις ποτέ σωστά.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Το παιδαγωγικό Δημοτικής θεωρώ πως εχει περισσότερες προοπτικες απο το νηπιαγωγών .. δεν δουλεύουν μονο οι νηπιαγωγοί σε ιδιωτικούς σταθμούς αλλα και οι δάσκαλοι σε ιδιωτικά σχολεία

Επισης ενας δάσκαλος κανει ιδιαιτερα (πλεον ολα σχεδον τα παιδια δημοτικου και κυριως τις τάξεις Πέμπτη και έκτη δημοτικου) κανουν ιδιαιτερα

Ο νονός μου τελειωσε παιδαγωγικο το 2014 ξαι εργάζεται σε φρονσγτργριο για δημοτικό και κανει ιδιαιτερα τουλάχιστον 3 ωρες την ημερα εξτρα
 

Guest 763150

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, ήθελα κι εγώ παιδαγωγικό (για δασκάλα), αλλά εν τέλει διάλεξα το φκς (φιλόλογος) γιατί η επαγγελματική αποκατάσταση είναι πιο εύκολη από αυτή του παιδαγωγικου κατά τη γνώμη μου (φροντιστήρια, ιδιαίτερα κλπ.) και επειδή λίγο πριν το μηχανογραφικο, κατέληξα στο ότι με ενδιαφέρει περισσότερο η σχολή αυτή, το πρόγραμμα σπουδών της, και τα μεταπτυχιακά που προσφέρονται, σε σχέση με το Παιδαγωγικό.

Τώρα σχετικά με την ερώτηση σου, θεωρώ πως σαν νηπιαγωγος, η επαγγελματική αποκατάσταση θα είναι πιο εύκολη από αυτή του παιδαγωγικου, καθώς μπορείς να δουλέψεις και σε ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς, σε κατασκήνωση κλπ. Το επάγγελμα του δασκάλου πιστεύω ότι είναι πολύ περιορισμένο..

Όσον αφορά το επίπεδο δυσκολίας των σχολών αυτών, τα παιδαγωγικά (και δημοτικής και προσχολικής), θεωρούνται εύκολες σχολές, με πολλούς φοιτητές να ολοκληρώνουν στα 4 χρόνια τις σπουδές τους.

Παρόλα αυτά, σου προτείνω να διαλέξεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο, καθώς επίσης και να κοιτάξεις και τα μεταπτυχιακά που προσφέρουν τα τμήματα αυτά.

Ότι άλλο θες, μη διστάσεις να μου στείλεις. Καλή συνέχεια!

Καλησπερα, θα ήθελα να σε ρωτησω τι μεταπτυχιακα σκεφτεσαι αφότου τελειώσεις το φκσ. Φετος αποφοίτησα και εγώ απο την συγκεκριμένη σχολή αλλά σκέφτομαι συνεχώς οτι εν τέλει ήταν λάθος επιλογή και ότι επρεπε να είχα στραφεί προς την σχολή προσχολικής λόγω του ότι σαν φιλόλογος δεν πρόκειται να διοριστείς ποτε και τα ιδιαιτερα ειναι κομματακι δυσκολο. Σε ευχαριστω!
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
αν θες αποκατασταση κανένα. Δες αστυνομια/πυροσβεστικη.
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Για το τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής (ειδική αγωγή) δεν το σκέφτεσαι ε?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
αν ενας εισαι σε διλημμα πολυ απλα πρωτα τελειωνει δασκαλα που ναι πιο μουρατη και μετα με κατατακτηριες νηπιαγωγων.οσον αφορα την αποκατασταση και οι 2 σχολες εχουν σχετικα καλη αποκατασταση και ταυτοχρονα με καποιο δυνατο μεταπτυχιακο μπορεις να εργαστεις σε πολλα διαφορετικα πραγματα
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
αν ενας εισαι σε διλημμα πολυ απλα πρωτα τελειωνει δασκαλα που ναι πιο μουρατη και μετα με κατατακτηριες νηπιαγωγων.οσον αφορα την αποκατασταση και οι 2 σχολες εχουν σχετικα καλη αποκατασταση και ταυτοχρονα με καποιο δυνατο μεταπτυχιακο μπορεις να εργαστεις σε πολλα διαφορετικα πραγματα
Καλη αποκατασταση; Εγω οσους δασκαλους και νηπιαγωγους ξερω κατω των 30 ανεργοι ειναι...Βεβαια οι δασκαλοι αριθμητικα δεν ειναι πχ οσοι οι φιλολογοι οποτε σιγουρα θα διοριστουν αρκετοι τα επομενα χρονια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Καλη αποκατασταση; Εγω οσους δασκαλους και νηπιαγωγους ξερω κατω των 30 ανεργοι ειναι...Βεβαια οι δασκαλοι αριθμητικα δεν ειναι πχ οσοι οι φιλολογοι οποτε σιγουρα θα διοριστουν αρκετοι τα επομενα χρονια.

Eίμαστε μια ωραία οικογένεια... :crazy: Κάτω των 30 χρονών άνεργοι, λες και έχουμε κανένα μόνιμο πόλεμο.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Εγώ πάντως επιμένω. Ας σκεφτεί και για αστυνομία, πυροσβεστική. Έχεις σίγουρο μέλλον από κει.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Εγώ πάντως επιμένω. Ας σκεφτεί και για αστυνομία, πυροσβεστική. Έχεις σίγουρο μέλλον από κει.
Ενταξει ρε φιλε δεν κανουν ομως ολοι για αυτα τα σωματα. Ουτε αρεσουν σε ολους. Μεταξυ νηπιαγωγων και δασκαλων προτεινω το 2ο.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
γιατι δακαλος και νηπιαγωγος ειναι για όλους νομίζεις; φιλόλογος είναι για όλους; αυτοί που περνάνε με 10 νομίζεις θα γίνουν καλοί καθηγητές και δάσκαλοι;
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Γνωρίζετε αν το Παιδαγωγικό τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης έχει εργαστήρια;
 
Τελευταία επεξεργασία:

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Τα επαγγέλματα αυτα δυστυχώς δεν εχουν καλη αποκατάσταση.

Μεγαλη ανεργία για τους φιλολόγους. Λογικο, οταν αντι για 2-3 σχολες φιλολογιας υπάρχουν 20 ΣΥΝ τις σχολές που σου δίνουν τα ιδια δικαιωματα με αυτα των φιλολόγων

Τα πράγματα ομως ειναι λιιιγο καλυτερα για τους δασκάλους. Δεν ειναι τοσοι οσοι οι φιλολογοι, αλλα και εκει προσεύχεσαι να σε διορισουν καποια στιγμη
Για τους νηπιαγωγούς λογικα το ιδιο ισχυει

@Vg120021120 ΠΤΔΕ ποιας πόλης?
Παντως Αθήνας απο οσο εχω δει στο πρόγραμμα δεν εχει εργαστήρια
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top