Προετοιμασία πριν τη νέα σχολική χρονιά

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ρωταω κυριως οσοι ηταν και ειναι πανελλαδικα εξεταζομενοι στα Μαθηματικα :
Μπορω μονος μου ως μαθητης της Β' να ξεκινησω απο τα Χριστουγεννα και μετα προετοιμασια για τα Μαθηματικα της Γ' (λυσαρια ή και με το σχολικο) ή αυτο θα μου γυρισει μπούμερανγκ;;
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ρωταω κυριως οσοι ηταν και ειναι πανελλαδικα εξεταζομενοι στα Μαθηματικα :
Μπορω μονος μου ως μαθητης της Β' να ξεκινησω απο τα Χριστουγεννα και μετα προετοιμασια για τα Μαθηματικα της Γ' (λυσαρια ή και με το σχολικο) ή αυτο θα μου γυρισει μπούμερανγκ;;
Μπορεί να μη μπορώ φέτος να δώσω μαθηματικά (αν γινόταν εννοείται πως θα έδινα). Αυτό που λες εξαρτάται από τον ίδιο σου τον εαυτό δηλαδή, αν βλέπεις πως αυτά που κάνεις τώρα τα ξέρεις πολύ καλά ή σου φαίνεται γελοία ή οτιδήποτε,δεν έχεις κενά, εννοείται σου προτείνω να δεις την ύλη της τρίτης λυκείου και να ξεκινήσεις προετοιμασία!! Σε όλα τα μαθήματα έχει αυξηθεί πάρα πολύ η ύλη, για αυτό αν ξεκινουσες από φέτος, δεν θα σου ήταν τόσο επιβάρυνση. Γιατί άλλο να βλέπεις κάτι πρώτη φορά και ενδεχομένως να το βλέπεις πολύ βιαστικά (γιατί στην τρίτη λυκείου σε όλες τις κατευθύνσεις τρέχουν) και άλλο να έχεις τον χρόνο σου να το διαβάσεις, να το επεξεργαστείς και να λύσεις ασκήσεις. Αποκλείεται η προετοιμασία σου να σε γυρίσει μπούμερανγκ ίσα ίσα, το αντίθετο πιστεύω. Επειδή δεν ξέρω τι παίζει με βοηθήματα, πάντως σου προτείνω να βρεις το βιβλίο των μαθηματικών της τρίτης λυκείου και ο,τι λέει πως είναι στην ύλη να το διαβάσεις. Μπορείς να μιλήσεις με κάποιον καθηγητή του σχολείου να σου προτείνει κάποιο βοήθημα και να σε συμβουλέψει, ποια κομμάτια από τις προηγούμενες χρονιές χρειάζονται και να τον ρωτήσεις περαιτέρω πράγματα για την ύλη της τρίτης λυκείου, ή να σου λύσει απορία σε κάποια άσκηση της τρίτης λυκείου. Πίστεψε με, μόνο καλό θα σου κάνει η προετοιμασία από τα Χριστούγεννα.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί άλλο να βλέπεις κάτι πρώτη φορά και ενδεχομένως να το βλέπεις πολύ βιαστικά (γιατί στην τρίτη λυκείου σε όλες τις κατευθύνσεις τρέχουν) και άλλο να έχεις τον χρόνο σου να το διαβάσεις, να το επεξεργαστείς και να λύσεις ασκήσεις
E όχι και βιαστικά λολ. 1 χρόνος είναι υπεραρκετός για να καλυφθεί η ύλη αν δεν υπάρχουν κενά. Και πράγματα τα οποία είναι απαραίτητα στην Γ, διδάσκονται στην Β και μάλιστα προς το τέλος της (πχ λογαριθμοι). Το βρίσκω εξαιρετικά αφελές να ανακατέψει κανείς πράγματα μόνος του απλά για να λέει ότι είναι μπροστά.
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
E όχι και βιαστικά λολ. 1 χρόνος είναι υπεραρκετός για να καλυφθεί η ύλη αν δεν υπάρχουν κενά. Και πράγματα τα οποία είναι απαραίτητα στην Γ, διδάσκονται στην Β και μάλιστα προς το τέλος της (πχ λογαριθμοι). Το βρίσκω εξαιρετικά αφελές να ανακατέψει κανείς πράγματα μόνος του απλά για να λέει ότι είναι μπροστά.
Ε εντάξει όπως νομίζει ο καθένας, η προετοιμασία προφανώς και δεν γίνεται για να ισχυρίζεται οποιοσδήποτε αποκλειστικά ότι βρίσκεται μπροστά. Εμένα αυτή είναι η άποψη μου με το νέο σύστημα, ότι πρέπει έστω τέλη Ιουνίου ένας μαθητής που έχει στόχο να γράψει πάνω από 1000 μόρια να ξεκινήσει, έστω την θεωρία να διαβάσει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top