Γιατί να διδασκόμαστε ένα τμήμα των μιγαδικών;

george6721

Νεοφερμένος

Ο george6721 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
δν μπορω να καταλαβω κατι εφοσον μαθ κατ γ λυκειου εχουν εκτος την τριγωνομετρικη μορφη μιγαδικου γτ αφηνουν μεσα τους υπολοιπους αφουν ετσι δν εχουμε μια ολοκληρωμενη εικονα των μιγαδικων;αν δεν το ψαξεις μονος σου δν θα καταλαβεις τι ειναι μιγαδικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelvasil92

Νεοφερμένος

Ο angelvasil92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι ο στοχος τους ειναι να σε κανουν μαθηματικο, και να ξες απ εξω οτι αφορα τους μιγαδικους. Μαθαμε ενα μερος τους. Ευχαριστω να λες που δεν μας βαλαν και τριγωνομετρικους μιγαδικους, γτ αυξανεται η ύλη. Όσο λιγοτερη η ύλη, τόσο το καλύτερο. Αν απο κει και περα θες να μαθεις περισσοτερα, μπορεις καλλιστα να παρεις ενα βιβλιο και να μαθεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george6721

Νεοφερμένος

Ο george6721 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ειμαι της αποψης η αφηνουνε κατι μεσα ολοκληρο ωστε να εχεις πληρη εικονα στο μυαλο σου(κατι που ισως χρειαστει παρακατω πχ σε ενα πανεπηστημειο η το βγαζουνε ολοκληρο το κεφαλαιο των μιγαδικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πλάκα κάνεις..
Από όλα παίρνουμε μια γεύση,αν ήταν έτσι η ύλη θα ήταν άπειρη:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Προσωπικά δεν ξέρω τι ακριβώς παίζεται με τους μιγαδικούς, είναι τελείως καρα-ασχετο με ότι είχαμε κάνει μέχρι τώρα όπως επίσης και με την υπόλοιπη ύλη των Μαθηματικών της Κατεύθυνσης...
Φυσικά αποτελούν ένα σημαντικό μέρος της επιστήμης, αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να διδάσκονται καλύτερα στο πανεπιστήμιο και αντ'αυτούς να είχαμε τους πίνακες στην ύλη μας... Μου φαίνονται πιο χρήσιμοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ταπεινη μου αποψη ειναι πως οι μιγαδικοι δεν μας χρειαζονται! Ειναι πολυ μεγαλη φετος η υλη στα μαθηματικα που στο σχολειο μας τρεχουν για να την βγαλουν και στο φροντηστηριο καναμε ολο το καλοκαιρι μαθημα για να μπορεσουμε να βγαλουμε τους μιγαδικους αισιως τελος σεπτεμβριου!

Οπως προειπα η υλη ειναι πολυ μεγαλη με αποτελεσμα να προχωραμε και να ξεχναμε τα προηγουμενα. Ετσι οταν θα κοντευουν οι εξετασεις να μας φανουν παλι ενα βουνο! Δεν ξερω τι αλλο να πω!

Εν τελει θα καταληξω οτι φταιει το συστημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ειμαι της αποψης η αφηνουνε κατι μεσα ολοκληρο ωστε να εχεις πληρη εικονα στο μυαλο σου(κατι που ισως χρειαστει παρακατω πχ σε ενα πανεπηστημειο η το βγαζουνε ολοκληρο το κεφαλαιο των μιγαδικων


Γιατι νομιζεις οτι αν βαλουν τους τριγωνομετρικους θα ειναι ολοκληρη η θεωρια των μιγαδικων μεσα; ή νομιζεις οτι στο λυκειο μαθαινουμε ολοκληρο το διαφορικο και ολοκληρωτικο λογισμο; Οχι φυσικα και καλα κανουν... θα ηταν ακομα καλυτερα ισως αν τους εβγαζαν τελειως απο την υλη αλλα σε καμια περιπτωση να προσθεσουν κ αλλο δεν υπαρχει λογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george6721

Νεοφερμένος

Ο george6721 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
καλησπερα πρωτα.ειμαι της αποψης οτι το συστημα καλο ειναι .πρεπει να κρινομαστε,οχι να τα αφησουν ελευθερα και να (διαλεγει καποιος κατι που δεν το αξιζει)αυτα που κανουμε στα μαθηματικα ειναι τα βασικα +εισαγωγικα του διαφορικου λογισμου.για τους μιγαδικους καλο θα ειναι πιστεθω η να τους εβαζαν ολουςη να τους εβγαζαν.δν εχοθμε τωρα ουσιαστικα καταλαβει γτ τους ορισαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
ΨΥΓΜΑΤΑ κανουμε χριστιανε μου, ΨΥΓΜΑΤΑ. Ψυγματα διαφορικου λογισμου, ψυγματα ολοκληρωτικου λογισμου, ψυγματα μιγαδικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
μόνο στην Ελλάδα (σε ολόκληρη την Ε.Ε.) διδάσκονται σε μορφή τίτλους ειδήσεων οι μιγαδικοί και οι συναρτήσεις μιας πραγματικής μεταβλητής (με τις προχωρημένες έννοιες όπως συνέχεια, παράγωγος, ολοκληρώματα) στα πλαίσια των μαθηματικών 3ης λυκείου...

Θα συμφωνήσω με κάποιον συνομιλητή (παραπάνω), ότι οι πίνακες είναι πιο χρήσιμοι (και πιο εύκολοι) από ότι οι μιγαδικοί αριθμοί. Όποια (θετική-τεχνολογική-οικονομική) επιστήμη και να σπουδάσεις, η θεωρία πινάκων θα βρεθεί μπροστά σου. Οι μιγαδικοί αριθμοί μαζί με την θεωρία των μιγαδικών συναρτήσεων είναι εξειδικευμένες γνώσεις μόνο για φυσικομαθηματικές επιστήμες και επιστήμες μηχανικού (π.χ. μηχανολόγου μηχανικού και αεροναυπηγού).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
εκ των υστερων εχω να πω οτι ειναι λαθος να βγαζεις κομματια της υλης και να διδασκεις καποια αλλα επιλεκτικα,ιδιαιτερα στα μαθηματικα ας ηταν καλυτερα διαρθωμενο το μαθημα ,ωστε να διδασκονταν ολο το βιβλιο,δυσκολο μεν αλλα,μαθαινεις πραγματικα μαθηματικα ,και δεν πας στο πανεπιστημιο να σου λεει ο καθηγητης οτι εχεις κανει πινακες,σειρες,ακολουθιες,ΘΜΤ ολοκληρωματων κτλ,διοτι τα μαθηματικα ειναι μαθητικα και δεν μπορεις να τα κοψεις και να ραψεις στα μετρα ενος σαπιου συτηματος,εξ αλλου το ζορι θα το τραβηξεις ετσι και αλλιως (ειτε στις πανελληνιες για να μαθεις τοσο μεγαλο μερος της υλης ,ειτε στο πανεπιστημιο για να αναπληρωσεις τα κενα), εσυ αποφασιζεις
-----------------------------------------
ΨΥΓΜΑΤΑ κανουμε χριστιανε μου, ΨΥΓΜΑΤΑ. Ψυγματα διαφορικου λογισμου, ψυγματα ολοκληρωτικου λογισμου, ψυγματα μιγαδικων.



κανουμε ψυγματα???δεν νομιζω...κανουμε μια εισαγωγη πολυ βασικη μαλιστα σε θεμελιωδεις εννοιες των μαθηματικων,για μενα ειναι χαζο να κανουμε τους μιγαδικους μεχρι το 1.2 (δεν θυμαμαι κιολας) ν αφηνουμε απ εξω τα υπολοιπα και μετα στα ολοκληρωματα να αφηνουμε απεξω το θμτ ολοκληρωματων κτλ ,


επισης αγγιζει τα ορια της ηλιθιοτητας να εχει βγει απο την υλη ο ορισμος του οριου και επισημως μεχρι περσυ να βρισκεται εντος ο ορισμος του οριου ακολουθειας...δηλαδη ελεος...κατα την αποψη μου κακως κανουν που πετσοκοβουν την υλη...γιατι ουτως η αλλως θα τα μαθεις αυτα αν σπουδασεις ,αρα δεν αποφευγεις τον κοπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
επειδη στο σχολειο δε διδασκομαστε μονο μαθηματικα,ειναι λογικο η υλη να ειναι περιορισμενη στα πολυ βασικα καθε αντικειμενου.αυτο βεβαια δεν ειναι προβλημα.το προβλημα ειναι οτι τα αντικειμενα ειναι παρα πολλα.

θα ταν κατα τη γνωμη μου καλυτερα αν το προγραμμα διδασκαλιας περιελαμβανε αποκλειστικα τα στοιχειωδη μαθηματικα,δηλαδη συνολα,αριθμους,συναρτησεις,γεωμετρια.γιατι αν μαθει κανεις αυτα να τα δουλευει καλα,τοτε μπορει να διαβασει τα πιο δυσκολα (στο πανεπιστημιο) πολυ πιο ευκολα.ταυτοχρονα διατηρειται ο σκοπος της δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης.δηλαδη να φτασει ο μαθητης να κατεχει λιγο απο ολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top