Θεωρείτε δύσκολα τα Μαθηματικά της Γ' Λυκείου;

lostpfg

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
9,73% στα μαθηματικα θετικής. προπερσι ηταν 12%. και τις χρονιες που αναφερεις πως κανενας δε σκεφτηκε το φερμα ηταν 17 και 22 τοις εκατο

αυτο με το 66% δεν το καταλαβα. πρωτη φορά ακουω τετοια στατιστικη

Εν πάσει περιπτώσει, κ εμενα ίσως μου κακοφαινόταν πριν τις πανελλήνιες αν μου έλεγε κάποιος πως δεν χρειάζεται να είσαι και κανα τρομερο μυαλό για να γράψεις, πως ακομα και ένας παπαγάλος γραφει (παπαγάλος με την ένοια πως κάνεις αυτόματα κάποιες κινησεις) και πως το να είσαι καλός στα μαθηματικά της γ δε λέει απαραίτητα κάτι, βλέποντας όμως κάποια πράγματα πιο αποστασιοποιημένα, πιο ψύχραιμαι και πιο ώριμα καταλαβαίνω πως δυστυχώς ετσι είναι τα πράγματα. Λεω δυστυχώς διοτι τα μαθηματικά (οπως όλα τα μαθηματα εξαλλου) θα μπορουσαν να προάγουν την πιο δημιουργικη σκέψη, δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα, σε καμία περίπτωση.
Και αυτοί οι ελάχιστοι ίσως που μπορούμε να πουμε πως ξεχωρίζουν από τους άλλους δεν είναι σίγουρο πως θα γράψουν 20.


Κόιτα το ΑΠΘ βγάζει αύτο το 66%...Αυτό έιναι το ποσοστό που έβγαλε φέτος...Ψάξε και θα δείς τι λέω...Στην θετική με 20κάτι% αρίστουχους το 9,3... και τεχνολογικη για βάλε...!!!!Είδικα συνολικά απο το 9,κάτι% που λες μέχρι το 20%..Πολλόι αριστούχοι πέρυσι το 66% αυτών που σου λέω δεν έγραψε..Και έγω ξέρω σχολείο στην θεσσαλονίκη με 17-18 μαθητές με βαθμό πάνω απο 19...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ναι, αυτό το 66% των μαθητών τι ακριβώς είναι? Αυτο δεν κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
πραγματικα απορω γιατι σε αυτη τη χωρα ειμαστε των ακρων αλλος λει κανενας δεν εγραψε και αλλος λεει(αλεκα)στο σχολειο μου γραψαν ολοι 20.για να τελειωνει το παραμυθι για περσι εχω να σας πω οτι εγραψαν οι κακοι 5-6 οι μετριοι 11 12 που αλλες χρονιες θα γραφαν 16 17 οι καλοι 15 16 και οι αριστοι τα κονως παπαγαλακια που βγαζαν βαθμολογιες στο θεο 17-18 ελαχιστοι ηταν αυτοι που εγραψαν πανω απο 19 μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου οποις εθελοτυφλει και λεει τα δικα του συγγνωμη που θα το πω κρυβει μια εμπαθεια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostpfg

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
πραγματικα απορω γιατι σε αυτη τη χωρα ειμαστε των ακρων αλλος λει κανενας δεν εγραψε και αλλος λεει(αλεκα)στο σχολειο μου γραψαν ολοι 20.για να τελειωνει το παραμυθι για περσι εχω να σας πω οτι εγραψαν οι κακοι 5-6 οι μετριοι 11 12 που αλλες χρονιες θα γραφαν 16 17 οι καλοι 15 16 και οι αριστοι τα κονως παπαγαλακια που βγαζαν βαθμολογιες στο θεο 17-18 ελαχιστοι ηταν αυτοι που εγραψαν πανω απο 19 μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου οποις εθελοτυφλει και λεει τα δικα του συγγνωμη που θα το πω κρυβει μια εμπαθεια:)

"εθελοτυφλει" Αυτο που λές μου αρέσει...Αντε για να λέγεται η αλήθεια...
πέρσι ήταν "σφαγή"..Δεν το λέω εγώ το λένε όλοι...

Το Α.Π.Θ ξανα λέω λέει ότι το 66% των αριστούχων πέρσι δεν έγραψε άριστα..Απλά στατιστική τους(πιθανή ερευνα απο συγκεκριμένο τμήμα ή φοιτητές)...Αυτό λέω...Αυτο λένε όλοι ένα έσυ στο σχολείο σου γράψατε όλοι 19+ μπράβο!!!!Να δώσω και εγώ τα στατιστικά..https://www.epil.gr/enimerosi/statistika/statistika_2005.htm
Τεχνολογική 10,48
Θετική 9,37
Προφάνος εδώ τα λέει όλα ..."Τα πάντα όλα....":D

Δε πα να ξέρεις και όλους αυτούς που έγραψαν 18-20 στην Ελλάδα εγώ ξέρω ότι το 66% των αριστούχων έπεσε στο 16-17 απο το 19..Αυτο λέει και ο φίλος ποιο πάνω...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
πραγματικα απορω γιατι σε αυτη τη χωρα ειμαστε των ακρων αλλος λει κανενας δεν εγραψε και αλλος λεει(αλεκα)στο σχολειο μου γραψαν ολοι 20.για να τελειωνει το παραμυθι για περσι εχω να σας πω οτι εγραψαν οι κακοι 5-6 οι μετριοι 11 12 που αλλες χρονιες θα γραφαν 16 17 οι καλοι 15 16 και οι αριστοι τα κονως παπαγαλακια που βγαζαν βαθμολογιες στο θεο 17-18 ελαχιστοι ηταν αυτοι που εγραψαν πανω απο 19 μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου οποις εθελοτυφλει και λεει τα δικα του συγγνωμη που θα το πω κρυβει μια εμπαθεια:)



"εθελοτυφλει" Αυτο που λές μου αρέσει...Αντε για να λέγεται η αλήθεια...
πέρσι ήταν "σφαγή"..Δεν το λέω εγώ το λένε όλοι...

Το Α.Π.Θ ξανα λέω λέει ότι το 66% των αριστούχων πέρσι δεν έγραψε άριστα..Απλά στατιστική τους(πιθανή ερευνα απο συγκεκριμένο τμήμα ή φοιτητές)...Αυτό λέω...Αυτο λένε όλοι ένα έσυ στο σχολείο σου γράψατε όλοι 19+ μπράβο!!!!Να δώσω και εγώ τα στατιστικά..https://www.epil.gr/enimerosi/statistika/statistika_2005.htm
Προφάνος εδώ τα λέει όλα ..."Τα πάντα όλα....":D

Δε πα να ξέρεις και όλους αυτούς που έγραψαν 18-20 στην Ελλάδα εγώ ξέρω ότι το 66% των αριστούχων έπεσε στο 16-17 απο το 19..Αυτο λέει και ο φίλος ποιο πάνω...:no1:

Οκ, ήταν σφαγή.
Αυτό λένε οι δημοσιογράφοι και πανικοβάλλουν τον κόσμο.
Βγηκα έξω από τις εξετάσεις και είδα 10 γονείς να περιμένουν τα παιδιά τους και να με ρωτάνε αν "ειδα τις παγίδες;;;;" που είπαν στα κανάλια.
Που υπήρχαν παγίδες δεν ξερω.
Το ότι όλα τα θέματα που μπήκαν υπήρχαν στα εξωσχολικά (Μπαρλα, Σαββαλα) όμως κανένας δεν το είπε. Κάποιος ο οποιος ήταν συνεπής στις υποχρεώσεις του και είχε στοιχειώδη αντιληπτική ικανότητα δεν είχε πρόβλημα στο ν αναποκριθεί στα θέματα, επιμένω. Οπως επιμένω πως με σωστό διαβασμα δεν μπορεί να ξεχωρίσει το μυαλό και η μαθηματική λογική όπως λέτε από τον απλώς καλά διαβασμένο, καλώς η κακώς ετσι είναι το συστημα.
Αν το 19 έγινε 17 οφείλεται πιο πολύ στην άκυρη την απόδειξη που πήγαν και βάλανε παρά στα "περίεργα" όπως λένε θέματα.
Το ότι το 66% των αριστούχων δεν έγραψε άριστα στα μαθηματικά δε μπου λέει κάτι. Προσωπικά δεν γνωρίζω τίποτα για την έρευνα του εν λόγω τμήματος, θα ρωτήσω φίλους μου που φοιτουν εκεί και θα μάθω, γιατί δε δίνεις και κανενα συνδεσμο. Επίσης, οι βαθμολογίες που δίνεις είναι τις τριετίας 2003-2005.
Και εν πάσει περιπτώσει δεν νομίζω πως είναι ό,τι πιο φρόνιμο 10 μέρες πριν τις πανελλήνιες να καθόμαστε εδώ περα και να μιλάμε για σφαγές και ξέρω γω τι άλλο, αν μη τι άλλο οκ εσείς μπορεί να πηγαίνετε χαλαρά στις πανελλήνιες και να πιστεύετε πως σφαγη- ξεσφαγη θα γράψω, κάποιος όμως ο οποιος είναι λίγο πανικοβλημένος (κυρίως λόγω φροντιστηρίου, ο νοων νοειτω) δεν νομίζω πως του είναι και ευχάριστο να καθεται και να διαβαζει περι τις απίστευτης δυσκολίας των μαθηματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fostiras13

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Παιδιά χαλαρώστε....Σε μια βδομάδα δίνουμε και πολύ σωστά δεν πρέπει να σκεφτόμαστε σφαγές!! Προσωπικά δε φοβάμαι τα μαθηματικά κ.(όσο πχ:το αοδε).Εγώ πιστεύω ότι απ' τη στιγμή που κάποιος έχει στενή επαφή με όλο το χρόνο,εκτός απροόπτου,δε θα δυσκολευτεί να πιάσει το 15-16 στα μαθηματικά κ. Κρύο αίμα χρειάζεται!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petrofskaya

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Τα μαθηματικά κατεύθυνσης 3ης λυκείου θεωρούνται από ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των μαθητών, ένα πάρα πολύ δύσκολο μάθημα.. Εγώ το θεωρώ το πιο δύσκολο της τεχνολογικής κατεύθυνσης. Πιστεύω λίγοι είναι αυτοί που λένε ότι τα μαθηματικά κατεύθυνσης είναι εύκολα, όσο καλοί κι αν είναι.
Το σίγουρο είναι ότι αν έχεις ασχοληθεί σωστά όλο το χρόνο με τα μαθηματικά, έχοντας λύσει πολλές ασκήσεις και έχοντας την κατάλληλη βοήθεια και υποστήριξη, σίγουρα δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Κατά την γνώμη μου, στον βαθμό δυσκολίας αυτού του μαθήματος συμβάλλει και ο όγκος της ύλης, η οποία δεν θεωρείται μικρή! Παρόλα αυτά, αν δώσεις την απαραίτητη προσοχή, ξαναλέω οτι δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι.

Στο θέμα που αφορά το αν τα θέματα του 2008 ήταν εύκολα.
Δεν διάβασα όλα τα ποστ, αλλά σε αυτούς που λένε οτι ήταν ευκολα: Ok ρε παιδιά, είστε φοβεροί, μπράβο σας, εδώ στην Ελλάδα χαραμίζεστε. Εσείς μπορεί να τα λύσατε εύκολα, αλλα μην λέμε τώρα οτι ήταν κι εύκολα. Για επίπεδο πανελλαδικών εξετάσεων, για το επίπεδο που έχει ο μέσος όρος των μαθητών στην Ελλάδα στο μάθημα αυτό, ήταν δύσκολα. Αυτοί που τα έλυσαν είχαν δουλέψει πάρα πολύ καθ'ολη την σχολική χρονιά. Αυτά ισχύουν κατα την γνώμη μου.
Όντως το να μιλάμε έτσι μια βδομάδα πριν τις πανελλήνιες δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά πιστεύω ο καθένας ξέρει τι βαθμό να περιμένει περίπου.

Υ.Γ Επίσης κάτι που έχω παρατηρήσει, είναι οτι όσο περνούν τα χρόνια, τα θέματα των μαθηματικών δυσκολεύουν.. Ελύσα χθες τα θέματα των πανελλαδικών του 2001 και ρε παιδιά, μου φάνηκαν γελοία μπροστά στα θέματα των νεότερων χρόνων! Τι παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
πετρο συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου για αυτο που λες οτι δυσκολευουν χρονο με το χρονο η πονηραδα ειναι οτι τα φροντιστηρια δουλευουν ολο και πιο δυσκολα θεματα με αποτελεσμα λογικο ειναι οι εξεταστες να τα τσιμπανε τα θεματα παντως αν δειτε τα τελευταια 3 χρονια τα δυσκολα θεματα που κανουν τη διαφορα προερχονται απο τις δεσμες οπου εκει γινοταν η μεγαλη σφαγη οπου δεσμες εννοω δεκατια 90 και ειδικα 1995-1997
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απαιτητικά τα θεωρώ, όχι δύσκολα. Με την έννοια, δηλαδή, ότι θέλει ν'ασχοληθείς πολύ. Από κει και πέρα εντάξει, δεν είναι κι άπιαστη η σκέψη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petrofskaya

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ναι το "απαιτητικά" θα ταίριαζε πιο πολύ σαν χαρακτηρισμός..
Και όντως δεν είναι άπιαστη η σκέψη τους, γιατί αφού δεις την λύση και τι έπρεπε να κάνεις σου φαίνεται πιο εύκολο το θεματάκι. Το θέμα είναι όμως να το σκεφτείς και μόνος σου, που εκεί το χάνουν οι πιο πολλοί(κι εγώ μεσα).
:S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απλά είναι ένα μάθημα στο οποίο καμία προετοιμασία δεν είναι πραγματικά αρκετή. Ενώ σε άλλα μαθήματα υπάρχει χρόνος κορεσμού, δηλαδή μετά από κάποιο σημείο ό,τι και να μπει το λύνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
τι γνώμη εχετε για τα μαθηματικα κατευθ. του χρονου??? εχω ακουσει απο αρκετους οτι είναι πολύ δύσκολα:(....


Όχι ρε παιδιά. Γελοία είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
τα περσυνά μαθηματικά μαθηματικά είχαν το εξής (όπως και κάθε χρόνο πιστεύω)...γράφεις έυκολα το 10, με σωστό διάβασμα έπιανες το 17 ίσως και 18. απο κεί και πάνω έπρεπε να επεκταθείς λίγο στην ύλη, να κοιτάξεις κάποια λίγο πιο "περίεργα" θέματάκια...(αναφέρομαι στο 4α και σε ένα αλλο, αν θυμάμαι καλά κιόλας).

για τα δεδομένα των μαθηματικών τα περσυνά θέματα ήταν όντως λίγο πιο "ανεβασμένα" απο τις άλλες χρονιές.

και κάτι άλλο, γενικότερο, (offtopic?) ας πούμε...κάτι μου λέει ότι θα με φάτε, αλλά θα το πώ: μόλις τελείωσα και εγώ το λύκειο (πέρυσι), είχα γράψει καλά κι'ολας μαθηματικά νόμιζα ότι "ήξερα μαθηματικά???(sic)" επειδή είχα πάει τρίτη λυκείου,έγραψα καλά μπλα μπλα μπλα. Πήγα με το καλό στο πανεπιστήμιο, και έκανα μαθηματικά Ι και ΙΙ, πήρα μία ιδέα, και έχω να πώ ένα. Η ύλη που έχει το βιβλίο δεν είναι ούτε το ένα δισεκατομμυριοστό αυτού που καλούμε ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ. Μόλις με το καλό μπείτε και εσείς σε ένα πανεπιστήμιο, και έυχομαι σε όλους το καλύτερο, θα δείτε πράγματα που δεν τα έχετε δεί ούτε στα όνειρα σας (εφιάλτες?). Έτσι λοιπόν θα καταλάβετε ότι, ό,τι κάνατε στο λύκειο ήταν μια σταγόνα στον ωκεανό των μαθηματικών. Τώρα αρχίζω και το συνειδητοποιώ και εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Takis_Kal

Νεοφερμένος

Ο Takis_Kal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Και που να δεις στη Φυσικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Απλά είναι ένα μάθημα στο οποίο καμία προετοιμασία δεν είναι πραγματικά αρκετή. Ενώ σε άλλα μαθήματα υπάρχει χρόνος κορεσμού, δηλαδή μετά από κάποιο σημείο ό,τι και να μπει το λύνεις.

Αυτο.

Στα θεωρητικα μαθηματα πχ ξερεις οτι ποτε δεν θα προδωθεις.
Παπαγαλια; Παπαγαλια. Ετσι θα γραψεις, συμφωνοι.
Ενω μαθηματικα δεν ξερεις ποτε απο που θα σου ρθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos_sp

Νεοφερμένος

Ο nikos_sp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 114 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
το μυστικό στα μαθηματικά πιστεύω είναι να καταλάβεις την κάθε άσκηση του σχολικού και να μπορείς μέσω των βασικών ασκήσεων να σκεφτείς από μόνος σου πως μπορείς να λύσεις τις δύσκολες. Επίσης ειδικά αυτές τις μέρες θέλει να κάτσει κανείς να λύσει μερικά κριτήρια σε κάθε κεφαλαιάκι εκτός αν είναι σίγουρος για τον εαυτό του και τις γνώσεις που κατέχει. Τέλος πιστεύω αν αγχώνεται κανείς δε πα να έχει λύσει ΤΙΣ άπειρες ασκήσεις τη βάση στις πανελλήνιες δε την πιάνει με τίποτα. Το μυστικό είναι να μην έχει κανείς άγχος ενώ γράφει, την έχω πάθει πολλές φορές από το άγχος πέρσι, δηλαδή εκεί που διάβαζα φοβόμουν στο τέλος και γραφα χάλια. Αυτός που δεν έχει άγχος και δεν έχει λύσει πολλές ασκήσεις σε όλη τη χρονία αλλά έχει καταλάβει τις βασικές, έχει περισσότερες πιθανότητες να γράψει καλύτερα από κάποιον που έλυνε πολλές αλλά πήγε και γραψε στις πανελλήνιες με το άγχος να κυριαρχεί μέσα του. Πχ ο αδερφός μου, πέταξε ένα 18 το 2003 εκεί που περιμέναμε πως θα γραφε με το ζόρι ένα 10.


Μην αγχώνεστε και να στε σίγουροι για τον εαυτό σας.

Καλή επιτυχία σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top