Ανατροπή οικογενειακού προγράμματος από έκτακτη μετατροπή του πρωινού σχολείου σε απογευματινό.

Νικόλας Ραπ.

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας Ραπ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έχω πρόβλημα.
Φοιτώ στην τρίτη τάξη του τετάρτου γυμνασίου Ηρακλείου και έχουμε ένα κτίριο πολύ παλιό.
Πρόσφατα κάναμε καταλήψεις για αυτό το θέμα και ο διευθυντής μας ενημέρωσε πως θα φτιαχτεί.
Ο εργολάβος πρότεινε να γίνεται ή σε διδακτικές ώρες, ή αν είναι πολύ επικίνδυνο, να γίνει τα σαββατοκύριακα.
Ο διευθυντής όμως πρότεινε να πάμε στο δεύτερο γυμνάσιο Ηρακλείου και να κάνουμε απογευματινό μάθημα.
Όμως είναι Νοέμβριος και έχουν ήδη αρχίσει τα εξωσχολικά και δεν είναι κανένα ιδιαίτερο αλλά σε τάξη.
Με άλλα λόγια δεν μπορούν να μεταφερθούν σε άλλη ώρα γιατί δεν έχουν παιδιά από απογευματινά σχολεία.
Εν τω μεταξύ, αυτό θα ανατρέψει τον οικογενειακό προγραμματισμό όχι μόνο τον δικό μου αλλά και όλων των άλλων παιδιών που κάνουν εξωσχολικά όμως επειδή αυτό αφορά μόνο ένα σχολείο, δεν θα διαμορφωθούν πρωινά εξωσχολικά τμήματα και αν διαμορφωθούν, αυτό θα γίνει σε λίγα φροντιστήρια μόνο κοντά στο σχολείο ενώ εγώ πάω για αγγλικά στον Άη Γιάννη.

Τι μπορώ να κάνω για να αποτρέψω αυτόν τον βιασμό του προσωπικού αλλά και του οικογενειακού προγράμματος;;;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Έχω πρόβλημα.
Φοιτώ στην τρίτη τάξη του τετάρτου γυμνασίου Ηρακλείου και έχουμε ένα κτίριο πολύ παλιό.
Πρόσφατα κάναμε καταλήψεις για αυτό το θέμα και ο διευθυντής μας ενημέρωσε πως θα φτιαχτεί.
Ο εργολάβος πρότεινε να γίνεται ή σε διδακτικές ώρες, ή αν είναι πολύ επικίνδυνο, να γίνει τα σαββατοκύριακα.
Ο διευθυντής όμως πρότεινε να πάμε στο δεύτερο γυμνάσιο Ηρακλείου και να κάνουμε απογευματινό μάθημα.
Όμως είναι Νοέμβριος και έχουν ήδη αρχίσει τα εξωσχολικά και δεν είναι κανένα ιδιαίτερο αλλά σε τάξη.
Με άλλα λόγια δεν μπορούν να μεταφερθούν σε άλλη ώρα γιατί δεν έχουν παιδιά από απογευματινά σχολεία.
Εν τω μεταξύ, αυτό θα ανατρέψει τον οικογενειακό προγραμματισμό όχι μόνο τον δικό μου αλλά και όλων των άλλων παιδιών που κάνουν εξωσχολικά όμως επειδή αυτό αφορά μόνο ένα σχολείο, δεν θα διαμορφωθούν πρωινά εξωσχολικά τμήματα και αν διαμορφωθούν, αυτό θα γίνει σε λίγα φροντιστήρια μόνο κοντά στο σχολείο ενώ εγώ πάω για αγγλικά στον Άη Γιάννη.

Τι μπορώ να κάνω για να αποτρέψω αυτόν τον βιασμό του προσωπικού αλλά και του οικογενειακού προγράμματος;;;

Αν το κτίριο είναι πράγματι επικίνδυνο δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι. Σημαντικές εργασίες αποκατάστασης δεν είναι δυνατόν να γίνουν σε ώρα λειτουργίας του σχολείου αφενός γιατί θα υπάρχει ενόχληση αλλά και λόγω πιθανών κινδύνων. Σημαντικό ζήτημα είναι και ο χρόνος που θα χρειαστεί για τις εργασίες. Αν είναι για 1-2 μήνες οκ θα μπορούσαν να μεταφερθούν για το καλοκαίρι με την προϋπόθεση ότι το κτίριο είναι ασφαλές. Αν το διάστημα είναι μεγαλύτερο όποτε και να γίνει κάποια παιδιά θα αναγκαστούν να παρακολουθήσουν το απογευματινό πρόγραμμα. Αντιλαμβάνομαι το πρόβλημα με την αλλαγή του προγράμματος. Μου έχει τύχει όταν σχολείο της πόλης τέθηκε εκτός λειτουργίας για 1,5 έτος. Μόνο που τότε τα σχολεία που συστεγάστηκαν προσωρινά πήγαιναν εναλλάξ πρωί απόγευμα. Τα φροντιστήρια αναγκαστικά προσαρμόστηκαν και λειτούργησαν με το αντίστοιχο πρόγραμμα πρωί-απόγευμα (μικρή πόλη και επηρεάστηκαν 2 γυμνάσια και 2 λύκεια οπότε δεν μπορούσαν να κάνουν διαφορετικά).
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι ο εργολάβος θέλει να κάνει εργασίες πρωινά. Να τις κάνει απογεύματα.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Όντως! πιστεύω αν ο εργολάβος εκτιμήσει τις ζημιές και διαπιστώσει ότι δεν είναι τόσο επικίνδυνες τότε κάλλιστα μπορούν οι εργασίες να γίνουν το απόγευμα. Εκτός κι αν είναι κανένας βασιλιάς που μετά τις 2-3 πρέπει να φεύγει απ' την δουλειά οπωσδήποτε :fool:

Αν πάλι οι εργασίες αποδειχθούν δύσκολες και πολλές τότε... :// Ίσως αν υπάρχουν κι άλλα παιδιά που κάνουν μακριά μαθήματα να μπορέσετε να οργανώσετε κάποιο πρωινό τμήμα μαζί...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Συγνώμη ξερετε πολλούς εργάτες που εργάζονται το απόγευμα;Εγώ πάλι όχι και λογικό μου ακούγεται.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Συγνώμη ξερετε πολλούς εργάτες που εργάζονται το απόγευμα;Εγώ πάλι όχι και λογικό μου ακούγεται.
Δεν ξέρω πολλούς εργάτες - τελεία :Ρ (χωρίς να θέλω να θίξω το επάγγελμα φυσικά, απλά έτσι έτυχε) Υποθέτω όμως ότι αν ένα δημόσιο κτίριο έχει μεγάλη ανάγκη ανακαίνισης τότε ο εκάστοτε εργολάβος θα πρέπει να εργαστεί και εκτός "φυσιολογικού" ωραρίου... Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει όντως κάτι τέτοιο γιατί προφανώς δεν γίνονται όλα έτσι όπως τα φανταζόμαστε απλά λέω ότι θα ήταν μία ιδανική λύση εάν τα προβλήματα του κτιρίου είναι αρκετά μικρά ώστε να επιτραπεί η συνέχιση των μαθημάτων σε αυτό καθ'όλη την διάρκεια των εργασιών...

Απ' την άλλη ο Νικόλας είπε ότι έχει ήδη προταθεί να μεταφερθούν οι μαθητές σε ένα άλλο σχολικό κτίριο άρα μάλλον δεν χρειάζεται καν να σχολιάζουμε την (θεωρητικά πιθανή) απογευματινή εργασία του εργολάβου και των εργατών του λολ
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Συγνώμη ξερετε πολλούς εργάτες που εργάζονται το απόγευμα;Εγώ πάλι όχι και λογικό μου ακούγεται.


Και είναι λογικό. Γιατί όταν το σχολείο τελειώνει στις 2 ποιες ώρες να εργαστούν; Από τις 2 μέχρι πότε;Εκτός της ύπαρξης εργατικής νομοθεσίας (και σε εργασίες σε δημόσια κτίρια πάντα τηρείται) είναι και το πρακτικό κομμάτι. πλέον στις 6 το απόγευμα είναι ήδη σκοτάδι και ο φωτισμός δεν είναι λύση. Επιπλέον, υποθέτω ότι όταν αναφέρονται σε επισκευές δεν εννοούν βάψιμο αλλά πιθανότητα εργασίες στις ηλεκτρολογικές και υδραυλικές εγκαταστάσεις κλπ. οι οποίες όποτε και να γίνουν το σχολείο δεν μπορεί να λειτουργεί στις υπόλοιπες ώρες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top