Ψυχολογία στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο

studentlife

Νεοφερμένος

Ο studentlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα.
Με απασχολεί και εμένα το θέμα. Θα ήθελα να σπουδάσω ψυχολογία, αν γίνεται Ελλάδα. Για να ανοίξω γραφείο αρκεί το πτυχίο ενός κολλεγίου που έχει αναφερθεί προηγουμένως, χωρίς άλματα στο εξωτερικό και άλλα μεταπτυχιακά; Εννοώ να μην υπάρχει καμιά τριβή και άλλα νομότυπα ζητήματα.

Επίσης, όσον αφορά την οικονομική αποκατάσταση, πως σας φαίνεται γενικά; δεν αναφέρομαι για το δημόσιο επειδή δεν με πολυαφορά.

Ευχαριστώ!
 

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
ΣΑΕΠ=αναγνώριση επαγγελματικών προσόντων για χρήση στον ιδιωτικό τομέα.
ΔΟΑΤΑΠ=ισοτιμία και αντιστοιχία τίτλων πτυχιούχων ιδρυμάτων του εξωτερικού για χρήση στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.

Παράδειγμα:
Στην πρόσφατη προκήρυξη του ΑΣΕΠ για κλάδους ΕΕΠ μεταξύ των οποίων και για τον κλάδο ΠΕ 23-Ψυχολόγων (ισχύει για οποιονδήποτε διορισμό στο δημόσιο), αναφέρεται καθαρά ότι "για τους εκπαιδευτικούς πτυχιούχους ιδρυμάτων του εξωτερικού απαιτείται:
Πράξη αναγνώρισης από το ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α, ή το Ι.Τ.Ε. για την ισοτιμία και αντιστοιχία του τίτλου καθώς και
αντιστοιχία της βαθμολογικής κλίμακας αυτού με τη βαθμολογική κλίμακα των ημεδαπών τίτλων ή πιστοποιητικό αναγνώρισης από τον Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης
(Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) περί ισοτιμίας και αντιστοιχίας καθώς και αντιστοιχία της βαθμολογικής κλίμακας αυτών με
τη βαθμολογική κλίμακα των ημεδαπών τίτλων" https://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFqnM3eAbJzrXdtvSoClrL8XHaH_MviECXtIl9LGdkF5_2sHZytA1Y08knBzLCmTXKaO6fpVZ6Lx3UnKl3nP8NxdnJ5r9cmWyJWelDvWS_18kAEhATUkJb0x1LIdQ163nV9K--td6SIuQaniMp1zxvcyaGKb96R2bQpp947LHP27ouojOd3bzq1

Επίσης στις υπουργικές αποφάσεις που καθορίζουν τη διαπίστωση συνάφειας των Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών με τη Σχολική Ψυχολογία, δεν είδα να αναφέρεται κάποιο από τα κολέγια που γράφεις https://www.minedu.gov.gr/news/41340-23-05-19-tropopoiisi-ya-diapistosis-synafeias-pms-me-tin-eidiki-agogi-kai-ti-sxoliki-psyxologia-2 , https://www.minedu.gov.gr/news/41449-28-05-19-tropopoiisi-tis-y-a-peri-d-synafeias-m-p-s-tis-imedapis-kai-tis-allodapis-me-ta-antikeimena-tis-eidikis-agogis-kai-ekpaidefsis-kai-tis-sxolikis-psyxologias-2


Ενδιαφέρον ότι άρχισαν να μπλοκάρουν τους απόφοιτους κολεγίου από φέτος αναφορικά με το διορισμό στην εκπαίδευση. Σε κάθε περίπτωση όμως και ανεξάρτητα από τις επιμέρους προκηρύξεις οι απόφοιτοι των κολεγίων που έχουν αναγνώριση ΣΑΕΠ μπορούν νόμιμα να ασκήσουν το επάγγελμα του ψυχολόγου στην Ελλάδα.

Εδώ ένα ενδιαφέρον άρθρο για τη πρόσφατη αλλαγή.

https://e-mesara.gr/diamartyrontai-...asia-gia-monimoys-diorismoys-stin-ekpaideysi/

Επίσης γνωρίζω πολύ καλά τη διάκριση επαγγελματικής και ακαδημαικής αναγνώρισης. Ο ίδιος έχω γράψει αναλυτικά πολλές φορές για τα παραπάνω. Κάποια πράγματα όμως αλλάζουν διαρκώς όπως πχ τα αναχώματα που έβαλαν τώρα στη τελευταία προκήρυξη για την εκπαίδευση.

Καλημέρα.
Με απασχολεί και εμένα το θέμα. Θα ήθελα να σπουδάσω ψυχολογία, αν γίνεται Ελλάδα. Για να ανοίξω γραφείο αρκεί το πτυχίο ενός κολλεγίου που έχει αναφερθεί προηγουμένως, χωρίς άλματα στο εξωτερικό και άλλα μεταπτυχιακά; Εννοώ να μην υπάρχει καμιά τριβή και άλλα νομότυπα ζητήματα.

Επίσης, όσον αφορά την οικονομική αποκατάσταση, πως σας φαίνεται γενικά; δεν αναφέρομαι για το δημόσιο επειδή δεν με πολυαφορά.

Ευχαριστώ!


Ναι αρκεί.
Εφόσον διαλέξεις ένα από τα παραπάνω κολέγια. Φυσικά χρειάζεται να κάνεις τη δική σου έρευνα (ιδανικά από τον ίδιο τον ΣΑΕΠ) ώστε να επιβεβαιώσεις οτι το κολέγιο που σε ενδιαφέρει οδηγεί σε αναγνώριση από ΣΑΕΠ. Πάνω κάτω όμως αυτά ήταν τουλάχιστον μέχρι πριν 2 μήνες που τσέκαρα.

Το οτι είναι νόμιμο να ανοίξεις γράφειο με την παραπάνω διαδικασία όμως είναι πρωτοτυπία της Ελλάδας. Ελάχιστες χώρες παγκοσμίως επιτρέπουν μόνο σε απόφοιτους βασικών σπουδών να έχουν άδεια ψυχολόγου. Δυστυχώς και αυτό είναι μια μεγάλη κουβέντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενδιαφέρον ότι άρχισαν να μπλοκάρουν τους απόφοιτους κολεγίου από φέτος αναφορικά με το διορισμό στην εκπαίδευση. Σε κάθε περίπτωση όμως και ανεξάρτητα από τις επιμέρους προκηρύξεις οι απόφοιτοι των κολεγίων που έχουν αναγνώριση ΣΑΕΠ μπορούν νόμιμα να ασκήσουν το επάγγελμα του ψυχολόγου στην Ελλάδα.

Εδώ ένα ενδιαφέρον άρθρο για τη πρόσφατη αλλαγή.

https://e-mesara.gr/diamartyrontai-oi-apofoitoi-ellinikon-kollegion-giati-de-mporoyn-na-symmetechoyn-sti-diadikasia-gia-monimoys-diorismoys-stin-ekpaideysi/

Επίσης γνωρίζω πολύ καλά τη διάκριση επαγγελματικής και ακαδημαικής αναγνώρισης. Ο ίδιος έχω γράψει αναλυτικά πολλές φορές για τα παραπάνω. Κάποια πράγματα όμως αλλάζουν διαρκώς όπως πχ τα αναχώματα που έβαλαν τώρα στη τελευταία προκήρυξη για την εκπαίδευση.

Δεν είμαι προφήτης αγαπητέ για να ξέρω τι ΘΑ γίνει! Εγώ ξέρω τι γίνεται σήμερα! Στη δύσκολη εργασιακά εποχή που ζούμε, "πονάει" πολύ να μειώνεις τις πιθανότητες να βρεις δουλειά απαρνούμενος όλες τις θέσεις του δημόσιου τομέα!
 

MachineGun

Νεοφερμένος

Ο MachineGun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δεν είμαι προφήτης αγαπητέ για να ξέρω τι ΘΑ γίνει! Εγώ ξέρω τι γίνεται σήμερα! Στη δύσκολη εργασιακά εποχή που ζούμε, "πονάει" πολύ να μειώνεις τις πιθανότητες να βρεις δουλειά απαρνούμενος όλες τις θέσεις του δημόσιου τομέα!

εμ... γειά
είμαι απο το μέλον, τα κολλέγια αναγνωρίστηκαν ως ισάξια των αει. 😬
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δεν είμαι προφήτης αγαπητέ για να ξέρω τι ΘΑ γίνει! Εγώ ξέρω τι γίνεται σήμερα! Στη δύσκολη εργασιακά εποχή που ζούμε, "πονάει" πολύ να μειώνεις τις πιθανότητες να βρεις δουλειά απαρνούμενος όλες τις θέσεις του δημόσιου τομέα!

Στο Δημόσιο υπάρχει τόσος ανταγωνισμός καθώς πέφτουν όλοι με τα μούτρα όπως οι Υαινες σε ένα κουφάρι και τόσες λίγες θέσεις που για πολλούς αποτελεί άπιαστο όνειρο.Με τους Γραπτούς Διαγωνισμούς που αναμένονται να καθιερωθούν από 2022 ίσως έχουν πιθανότητες περισσότεροι για διορισμό γιατί έτσι όπως είναι η κατάσταση αυτή την στιγμή με την σειρά προτεραιότητας αν δεν με πίεζαν οι δικοί μου δεν θα έκανα αίτηση καν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top