Άδεια διδασκαλίας αγγλικής γλώσσας με ECCE/ALCE ή ECPE;

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Γειά σας ενδιαφέρομαι για μια φίλη μου....ειναι 19 χρονών και εχει παρει απο πτυχία αγγλικών μόνο το ecce ....είναι εφικτό να βγάλει άδεια διδασκαλίας απο τώρα η πρέπει να πάρει και αλλα πτυχία οπως είναι το alce η το ecpe ?
'Οποιος γνωρίζει το οτιδήποτε ας με βοήθησει στο θέμα αυτο
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Γειά σας ενδιαφέρομαι για μια φίλη μου....ειναι 19 χρονών και εχει παρει απο πτυχία αγγλικών μόνο το ecce ....είναι εφικτό να βγάλει άδεια διδασκαλίας απο τώρα η πρέπει να πάρει και αλλα πτυχία οπως είναι το alce η το ecpe ?
'Οποιος γνωρίζει το οτιδήποτε ας με βοήθησει στο θέμα αυτο
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:thumbup:


Αν δεν κάνω λάθος έχει καταργηθεί η χορήγηση άδειας διδασκαλίας της αγγλικής με proficiency. Τη δυνατότητα διδασκαλίας έχουν μόνο όσοι έχουν πτυχίο αγγλικής φιλολογίας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coco T.

Νεοφερμένος

Η Κυριακή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Όντως, η λεγόμενη ''επάρκεια'' για να μπορεί να διδάξει κάποιος που δεν έχει τελειώσει αγγλική φιλολογία έχει καταργηθεί... Βέβαια ,όπως όλοι γνωρίζουμε είναι πάρα πολλοί οι νέοι - και ειδικά κοπέλες - που διδάσκουν αγγλικά έχοντας μόνο Proficiency.. Παράνομο μεν, αλλά δεν ασχολείται κανείς με το αν έχει ή όχι επάρκεια ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
ευχαριστω κοριτσια πολυ....δηλαδη ουτε ιδιαιτερα σε τζουνιορ ταξεις δε μπορει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coco T.

Νεοφερμένος

Η Κυριακή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ευχαριστω κοριτσια πολυ....δηλαδη ουτε ιδιαιτερα σε τζουνιορ ταξεις δε μπορει?


Σε φροντιστηριο δεν μπορεί εφόσον δεν έχει πτυχίο αγγλικής φιλολογίας.. Τυπικά ούτε ιδιαίτερα επιτρέπεται , αλλά όπως είπα και πριν, αν ξέρει πολύ καλά αγγλικά και έχει την ικανότητα να διδάξει δεν νομίζω ότι θα ενδιαφερθεί κάποιος για το αν έχει άδεια για να διδάσκει... Εξάλλου στην Ελλάδα ο, τι δηλώνεις είσαι κιόλας.. Οπότε αν πει ότι διδάσκει αγγλικά σε παιδιά A και Β junior και ειδικά σε προσιτές τιμές θα βρει κάποια ιδιαίτερα..
Βεβαίως όμως αυτό είναι πολύ άδικο για κάποιον που έχει τελειώσει την Αγγλική φιλολογία... ????????
Αλλά that's life..

Βλεπω ότι έχει μόνο lower.. Αν πιστεύει ότι μπορεί να διδάξει με αυτό, οκ, αλλά καλό θα ήταν να έχει και proficiency.. Αν δεν θέλει να δυσκολευτεί με το ecpe ή του Cambridge πρότεινε της το msu ή το esb... Επειδή όμως έχω κι εγώ το ecce, το οποίο για να τα πάρεις πρέπει να είσαι σε πολύ καλό επίπεδο, τότε φαντάζομαι ότι έχει ήδη πολλές γνώσεις και μπορεί να διδάξει σε παιδιά A&B junior :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Κυριακη ευχαριστώ πάρα πολυ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βλεπω ότι έχει μόνο lower.. Αν πιστεύει ότι μπορεί να διδάξει με αυτό, οκ, αλλά καλό θα ήταν να έχει και proficiency.. Αν δεν θέλει να δυσκολευτεί με το ecpe ή του Cambridge πρότεινε της το msu ή το esb... Επειδή όμως έχω κι εγώ το ecce, το οποίο για να τα πάρεις πρέπει να είσαι σε πολύ καλό επίπεδο, τότε φαντάζομαι ότι έχει ήδη πολλές γνώσεις και μπορεί να διδάξει σε παιδιά A&B junior :)


E ντάξει, μην τρελαθούμε κιόλας, και η κουτσή Μαρία το παίρνει πλέον. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γειά σας ενδιαφέρομαι για μια φίλη μου....ειναι 19 χρονών και εχει παρει απο πτυχία αγγλικών μόνο το ecce ....είναι εφικτό να βγάλει άδεια διδασκαλίας απο τώρα η πρέπει να πάρει και αλλα πτυχία οπως είναι το alce η το ecpe ?
'Οποιος γνωρίζει το οτιδήποτε ας με βοήθησει στο θέμα αυτο
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:thumbup:

Η φίλη σου με το ECCE δεν μπορεί να βγάλει άδεια διδασκαλίας.

Αυτή τη στιγμή, ούτε και με ECPE δεν βγάζει άδεια διδασκαλίας γιατί εδώ και χρόνια έχει καταργηθεί ο θεσμός της επάρκειας.

Προτείνω να βρει κάποια άλλη απασχόληση την οποία μπορεί να ασκήσει νόμιμα, με ασφάλιση και καλύτερες απολαβές. Η διδασκαλία αγγλικών θέλει γνώσεις, μεράκι, καθοδήγηση (σπουδές) και έχει και έξοδα, αφού η φίλη σου θα πρέπει να προμηθευτεί βιβλία, CDs και εκπαιδευτικό υλικό το οποίο θα πληρώνει από την τσέπη της. Για να το πάρεις δωρεάν πρέπει να έχεις άδεια διδασκαλίας και ΑΦΜ.

Πέραν αυτών των πρακτικών προβλημάτων, είναι τελείως αντιδεοντολογικό ένα άτομο που δεν έχει ούτε σπουδές ούτε πιστοποιήσεις ούτε εμπειρία να αναλαμβάνει μικρά παιδάκια σε ιδιαίτερο μάθημα. Αυτές οι πρώτες τάξεις των αγγλικών απαιτούν ιδιαίτερες γνώσεις (επιπλέον ακόμα και πτυχίου αγγλικής φιλολογίας) γιατί τα παιδιά είναι μικρά και χρειάζονται ειδικούς χειρισμούς. Επίσης πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά αγγλικά για να διδάξεις φωνολογία, προφορά, επιτονισμό κλπ. Με ECCE αυτό που πρέπει να κάνει η φίλη σου είναι να προσπαθεί να βελτιώσει τα δικά της αγγλικά, όχι να επιχειρεί καταστρέψει τα αγγλικά των άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Εγώ πήρα το ECPE (με μέσο όρο 710 με 600ρι στο listening).
Θα ήταν τελείως αστείο να με βάλεις να διδάξω, θεωρώ τα αγγλικά μου επιπέδου Β2, ακόμα!

Βέβαια όσοι διδάσκουν με Proficiency, δηλώνουν ότι "μάθανε" Αγγλικά όταν τα διδάξανε.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Εγώ πήρα το ECPE (με μέσο όρο 710 με 600ρι στο listening).
Θα ήταν τελείως αστείο να με βάλεις να διδάξω, θεωρώ τα αγγλικά μου επιπέδου Β2, ακόμα!

Βέβαια όσοι διδάσκουν με Proficiency, δηλώνουν ότι "μάθανε" Αγγλικά όταν τα διδάξανε.
Μα για να διδάξει κάποιος αγγλικά δεν αρκεί να ξέρει αγγλικά! Η διδασκαλία είναι κάτι πολύ πιο σύνθετο...
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Η πλάκα είναι ότι ακόμα και σήμερα τώρα που μιλάμε ακούς γονείς 45 50ρηδες να λένε στους αποφοίτους Λυκείου παιδιά τους να πάρουν το προφισιενσι για να μπορούν να διδάξουν. Έχουν μείνει στα δεδομένα της εποχής τους.
Εγώ γυμνάσιο λύκειο που έκανα αγγλικά σε φροντιστήριο, μια πτυχιούχος χημείας με proficiency μας δίδασκε 90s 00s.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Η πλάκα είναι ότι ακόμα και σήμερα τώρα που μιλάμε ακούς γονείς 45 50ρηδες να λένε στους αποφοίτους Λυκείου παιδιά τους να πάρουν το προφισιενσι για να μπορούν να διδάξουν. Έχουν μείνει στα δεδομένα της εποχής τους.
Εγώ γυμνάσιο λύκειο που έκανα αγγλικά σε φροντιστήριο, μια πτυχιούχος χημείας με proficiency μας δίδασκε 90s 00s.
Ακόμα και τώρα ξέρω περιπτώσεις με επάρκεια και εμπειρία 15 και χρόνια που εξακολουθούν να διδάσκουν και είναι και περιζήτητες. Για αυτό μπερδεύονται οι γονείς.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Ακόμα και τώρα ξέρω περιπτώσεις με επάρκεια και εμπειρία 15 και χρόνια που εξακολουθούν να διδάσκουν και είναι και περιζήτητες. Για αυτό μπερδεύονται οι γονείς.
Αυτοί που πάνε συστημένοι από άλλους, συνήθως δε ρωτάνε καν τι πτυχία έχεις.

Γενικά ιδιαίτερα μαθήματα (μαύρα), μπορεί να κάνει όποιος θέλει, δεν τον ελέγχει κανείς.
Χτίζει και ένα όνομα, μαζεύει κόσμο που τον συστήνει και δεν τον κουνάει κανείς.

Σιγά, λίγους φοιτητές πληροφορικής ή μαθηματικών (ούτε καν τελειόφοιτων), έχουμε ακούσει που κάνουν ιδιαίτερα φυσικής και μαθηματικών;
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Σιγά, λίγους φοιτητές πληροφορικής ή μαθηματικών (ούτε καν τελειόφοιτων), έχουμε ακούσει που κάνουν ιδιαίτερα φυσικής και μαθηματικών;
Έχω δει αγγελία όπου φοιτήτρια ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ έκανε ιδιαίτερα για έκθεση. Α, και Ιατρικής μαθηματικά
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Έχω δει αγγελία όπου φοιτήτρια ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ έκανε ιδιαίτερα για έκθεση. Α, και Ιατρικής μαθηματικά
Εγώ ξέρω άτομο που πέρασε (δεν ασχολήθηκε ποτέ με τη σχολή ) στο παδα λογιστική πριν χρόνια κ κάνει ιδιαίτερα μαθηματικά . Τον βοήθησε βέβαια μιας και η μητέρα του έχει φροντιστήριο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top