Μηχανικοί λογισμικού

ceek

Νεοφερμένος

Ο ceek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έγραφα φέτος πανελλήνιες και ενώ τα πήγα καλά σε γενικές γραμμές, πάτωσα στα μαθηματικά.
Ως αποτέλεσμα, κατέληξα στο ΤΕΙ Ηλ. Μηχανικών στη Πάτρα απο επιλογή (περνούσα σε πιο υψηλόβαθμες σχολές αλλά δεν τις έβαλα στο μηχανογραφικό γιατί ήθελα κάτι που να έχει να κάνει με υπολογιστές. Οι πρώτες επιλογές μου ήταν ή ΗΜΜΥ ή Μηχ. Η/Υ και Πληροφορικής).

Πρώτον, θα ήθελα να ρωτήσω αν η σχολή έχει από μόνη της οποιαδήποτε επαγγελματική αποκατάσταση. Βρίσκω δουλειά γρήγορα; Εξωτερικό παίζει; (μάλλον όχι)

Επίσης, σκεφτόμουν αφού τελειώσω τη σχολή, να στραφώ σε μεταπτυχιακά ώστε να μπορώ να δουλέψω σαν μηχανικός λογισμικού. Το μεταπτυχιακό είναι αρκετό ώστε να σε προσλάβει κάποια εταιρία (εσωτερικό κ εξωτερικό); Γνωρίζω κάποια άτομα που έχουν βρεί δουλειά στον τομέα της πληροφορικής με πτυχίο πάνω σε εντελώς διαφορετικό υλικό (πχ Χημικό) αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος. Φυσικά, είμαι πρόθυμος να μάθω προγραμματισμό κτλ μόνος μου.

Με λίγα λόγια, γίνεται να βρώ δουλειά σε μια εταιρεία (ή έστω σαν ελευθερος επαγγελματίας) χωρίς κανονικό πτυχίο πληροφορικής ή μηχανικών Η/Υ ή είναι απίθανο (στην οποία περίπτωση θα ξαναδώσω πανελλήνιες);

Σας ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
To θεμα ειναι οτι ειτε τελειωσεις σημμυ ειτε το τει, μεσα στη σχολη δεν θα μαθεις τον προγραμματισμο που ζητανε στην αγορα εργασιας. Για το τυπικο ειναι το χαρτι. Ουτε καν στο μεταπτυχιακο που σκεπτεσαι να κανεις. Ξεσκισε java, c++, διαδικτυο, sql κλπ και αν μπορεις και καποια πιο εξειδικευμενα λογισμικα και θα εισαι αρχηγοπουλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ceek

Νεοφερμένος

Ο ceek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
To θεμα ειναι οτι ειτε τελειωσεις σημμυ ειτε το τει, μεσα στη σχολη δεν θα μαθεις τον προγραμματισμο που ζητανε στην αγορα εργασιας. Για το τυπικο ειναι το χαρτι. Ουτε καν στο μεταπτυχιακο που σκεπτεσαι να κανεις. Ξεσκισε java, c++, διαδικτυο, sql κλπ και αν μπορεις και καποια πιο εξειδικευμενα λογισμικα και θα εισαι αρχηγοπουλο.

Ξέρω οτι γενικά δεν μαθαίνουν πολλές γλώσσες, απλά ήθελα να μάθω αν το χαρτί είναι όντως ίσα ίσα για να λές οτι το έχεις, ή αν είναι απαραίτητο. Είχα μπεί στην διαδικασία να μάθω Python μόνος μου αρκετό καιρό πριν, και το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν οτι έπρεπε όλα να τα βρώ από το ίντερνετ. Έχω όμως κάποια βιβλία (για C και javascript, αν και js ακούω είναι πολύ μπλεγμένη οπότε μπορεί να την αφήσω για αργότερα) από γνωστό μου και αυτή τη στιγμή μαθαίνω C.


Δηλαδή αν συνεχίσω γερά και προσπαθήσω να μπώ σε αγορά εργασίας, θα τους νοιάζει πιο πολύ η ικανότητα παρά το οποιοδήποτε πτυχίο ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
πτυχιο πρεπει να εχεις οπωσδηποτε, αλλιως θα φαινεσαι σαν αποφοιτος λυκειου. απλα γενικως σ οποια σχολη και να περασεις, μν περιμενεις να μαθεις κατι πρακτικο γιατι η πραξη και οι σχολες βαδιζουν σε αντιθετους δρομους. ενα ερεθισμα θα παρεις. σιγουρα κι εγω γνωριζω ατομα με ασχετο πτυχιο σε δυσκολες θεσεις αλλα μιλαμε για εξαιρεσεις, ολο και καποιον γνωστο ειχαν για να τους εμπιστευτει. παντως να ξερεις οτι τα τει αυτης της κατευθυνσης ειναι δυσκολα, με πολλες ωρες εργαστηρια περα απο θεωριες και με δυσκολια που δεν απεει πολυ απο τα αντιστοιχα αει. η γνωμη μου ειναι πηγαινε να δεις πως ειναι αλλα δωσε ξανα πανελληνιες. υπαρχει και η λυση με κατατακτηριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top