Καταστήματα IKEA

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μου είπαν λοιπόν κι εμένα να πάω ΙΚΕΑ γιατί είναι φθηνά και ποιοτικά.
Για τα μεγάλα έπιπλα μια χαρά είναι, όπως καρέκλες, τραπέζια, γραφεία.
Για διάφορα κουζινικά όμως, διακοσμητικά, βλακειούλες προτιμήστε JUMBO.
Έχει υπέροχα πράγματα και παααρα πολύ φθηνά.
Προσωπικά μου φάνηκαν λίγο τσιμπημένες οι τιμές του.

Καμια σχεση ομως σε ποιοτητα τα προϊοντα του ΙΚΕΑ με τα αντιστοιχα του Jumbo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
:lol: εγώ όταν μπήκα, από τον πρώτο διάδρομο είχα μισογεμίσει το καροτσάκι και μετά έπρεπε αναγκαστικά να διαλέξω τα πιο απαραίτητα καθώς προχωρούσα γιατί δε χωρούσαν. Τι λεφτά είχαμε δώσει τότε δε λέγεται :whistle:

Χρησιμοποιήθηκαν πουθενά αυτά που θες πάρει ή απλά τα πήρες επειδή σου άρεσαν; :hehe:
Αν θες να ξανά πας, πες το και σε μένα να πάμε μαζί θα χει πλάκα, απλά να ξέρεις από τώρα πως θα πληρώσεις εσύ. :angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Καμια σχεση ομως σε ποιοτητα τα προϊοντα του ΙΚΕΑ με τα αντιστοιχα του Jumbo.
Μιλάω για μικροπράγματα. Πετσέτες, μαξιλάρια, κουζινικά (ποτήρια, πετσετάκια, μαχαιροπίρουνα) πόσο πιο χαμηλή ποιότητα να έχουν από τα αντίστοιχα του ΙΚΕΑ;
Χρησιμοποιήθηκαν πουθενά αυτά που θες πάρει ή απλά τα πήρες επειδή σου άρεσαν; :hehe:
Αν θες να ξανά πας, πες το και σε μένα να πάμε μαζί θα χει πλάκα, απλά να ξέρεις από τώρα πως θα πληρώσεις εσύ. :angel:

Ότι θα τα χρησιμοποιήσω θα τα χρησιμοποιήσω αλλά τα περισσότερα είναι διακοσμητικά :P
Ειδικά ο διάδρομος με τα κεριά και τα αρωματικά είναι όνειρο :redface:
Νομίζω ότι θα κάνω καιρό να ξαναπάω. Αλλιώς πάμε και εφαρμόζουμε την τεχνική της αδερφής μου: κάθε φορά που θα απλώνω το χέρι θα μου το χτυπάς και θα προχωράμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Ικεα και πάλι ικεα επίπλωνεις ολόκληρο το σπίτι μέσα σε 3 ώρες στα μεταφέρουν και σου τα συναρμολογουν κιόλας! Όσο για τους φοιτητές της Θεσσαλονίκης νομίζω πως υπάρχει προσφορά δωρεάν μεταφορικών εντός του νομού Θεσσαλονίκης μέχρι τέλος καλοκαιριού. Για αυτό ωστόσο κάντε ένα τηλέφωνο! Και όσο για τις τιμές απαίκτες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Και εγώ από εκεί θα πάρω τα έπιπλα! Πριν 4 χρόνια αγοράσαμε αρκετά έπιπλα από εκεί για το εξοχικό μας και, ενώ κάποιοι λένε ότι χαλάνε γρήγορα επειδή είναι φθηνά, δεν έχει χαλάσει τίποτα! Και τότε μάλιστα είχαν προσφορά, δωρεάν μεταφορά και συναρμολόγηση. Ανυπομονώ να πάω να ψωνίσω! Για διακοσμητικά και άλλα τέτοια μικροπράγματα λέω να πάω Θεσσαλονίκη γιατί έχω εντοπίσει κάποια μαγαζάκια με πανέμορφα οικονομικά μικροπράγματα ή να...αναπαλαιώσω παλιά πράγματα και γενικά, να φτιάξω τίποτα μόνη μου :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ότι θα τα χρησιμοποιήσω θα τα χρησιμοποιήσω αλλά τα περισσότερα είναι διακοσμητικά :P
Ειδικά ο διάδρομος με τα κεριά και τα αρωματικά είναι όνειρο :redface:
Νομίζω ότι θα κάνω καιρό να ξαναπάω. Αλλιώς πάμε και εφαρμόζουμε την τεχνική της αδερφής μου: κάθε φορά που θα απλώνω το χέρι θα μου το χτυπάς και θα προχωράμε :P

Αν είναι κάθε φορά που απλώνεις το χέρι σου να σε χτυπάω τότε στο ταμείο θα φτάσουμε με άδειο καρότσι. Μωρέ λεφτά να έχουμε και ας γεμίσουμε και δέκα καρότσια. χαχα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Αν είναι κάθε φορά που απλώνεις το χέρι σου να σε χτυπάω τότε στο ταμείο θα φτάσουμε με άδειο καρότσι. Μωρέ λεφτά να έχουμε και ας γεμίσουμε και δέκα καρότσια. χαχα :P

Ναι αυτό ξαναπες το!
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Παιδιά μάθετε να προτιμάτε λιγάκι Ελληνικά προϊόντα. Αρκετά με τους Ολλανδοσουηδούς. Πολλοί συμπολίτες μας έχασαν τις δουλειές τους στον ιδιωτικό τομέα και ψάχνουν στον κάδο ή τρώνε στα συσσίτια για να δίνουμε ζεστό συνάλλαγμα σε αλυσίδες ξένων πολυεθνικών καταστημάτων τύπου MAKRO, Practiker, Lidl, Carrefour, Mαρινόπουλος, AB Bασιλόπουλος,...κ.α.

Σιχαίνομαι να αγοράζω μοδάτη φοιτητική καρέκλα από καταστήματα τύπου ΙΚΕΑ όταν την κατασκευάζουν σε χώρες του Γ' κόσμου με 0,20 € ημερομίσθιο. Όπως επίσης συχαίνομαι να πίνω καφέ σε καταστήματα τύπου Starbucks όταν για τον κόκκο καφέ, εργάζονται υπό απάνθρωπες συνθήκες παιδιά σε φυτείες καφέ. Λίγος ανθρωπισμός στην πράξη και όχι στα λόγια. Δίπλα στην άνεση του παχύ κώλου μας, ας κοιτάξουμε και το παιδί ή την οικογένεια που λιμοκτονεί για ένα κομμάτι ψωμί πολλών ημερών και εργάζεται σε περιβάλλοντα εργασίας μεσαίωνα (με σωματική και ψυχολογική βία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Ποιότητα για κλάματα και τιμές στα ύψη...ΜΑΚΡΙΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παιδιά μάθετε να προτιμάτε λιγάκι Ελληνικά προϊόντα. Αρκετά με τους Ολλανδοσουηδούς. Πολλοί συμπολίτες μας έχασαν τις δουλειές τους στον ιδιωτικό τομέα και ψάχνουν στον κάδο ή τρώνε στα συσσίτια για να δίνουμε ζεστό συνάλλαγμα σε αλυσίδες ξένων πολυεθνικών καταστημάτων τύπου MAKRO, Practiker, Lidl, Carrefour, Mαρινόπουλος, AB Bασιλόπουλος,...κ.α.

Σιχαίνομαι να αγοράζω μοδάτη φοιτητική καρέκλα από καταστήματα τύπου ΙΚΕΑ όταν την κατασκευάζουν σε χώρες του Γ' κόσμου με 0,20 € ημερομίσθιο. Όπως επίσης συχαίνομαι να πίνω καφέ σε καταστήματα τύπου Starbucks όταν για τον κόκκο καφέ, εργάζονται υπό απάνθρωπες συνθήκες παιδιά σε φυτείες καφέ. Λίγος ανθρωπισμός στην πράξη και όχι στα λόγια. Δίπλα στην άνεση του παχύ κώλου μας, ας κοιτάξουμε και το παιδί ή την οικογένεια που λιμοκτονεί για ένα κομμάτι ψωμί πολλών ημερών και εργάζεται σε περιβάλλοντα εργασίας μεσαίωνα (με σωματική και ψυχολογική βία).

Το ΙΚΕΑ, το Carrefour (που πλεον ανηκει 100% στον Μαρινοπουλο, οι γαλλοι εχουν αποχωρησει), το ΑΒ και οι υπολοιπες μεγαλες αλυσιδες δεν δινουν δουλειες σε Ελληνες; Κι επειδη τυγχανει να γνωριζω προσωπικα κοσμο που δουλευει στον Βασιλοπουλο ειναι ολοι πολυ ευχαριστημενοι απο τις συνθηκες και τους μισθους τους. Ή μηπως να ψωνιζουμε στο συνοικιακο μπακαλικο και στον επιπλά που χρεωνει τα πραγματα 3 φορες πανω απο τα ΙΚΕΑ;

Οταν φορας παπουτσια Nike, Adidas ή Puma δεν το σκεφτεσαι που φτιαχνονται; Αυτα δεν φτιαχνονται στο Μπαγκλαντες και στο Πακισταν; Και στο κατω κατω τι διαφορα εχει αν φορας ρουχο που φτιαχτηκε στην τουρκια και το πουλαει η μεγαλη αλυσιδα ή φτιαχτηκε στην Ελλαδα απο καμια 10αρια Πακιστανους που δουλευουν ανασφαλιστοι για λιγα ευρω καθε μερα; Ο μεγαλοκαρχαριας ειναι ιδιος ειτε ειναι Ελληνας ειτε Σουηδος ειτε Αμερικανος. Αλλιως πρεπει να φοραμε Burberry μονο απο τις παρτιδες που φτιαχνονται στη Βρετανια για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν εκμεταλλευονται τους εργαζομενους.

Τα λεφτα δεν περισσευουν στους περισσοτερους απο εμας. Κι επειδη το ΙΚΕΑ εγινε η αφορμη της συζητησης, προκειται για ενα πολυ βολικο καταστημα, οικονομικο, με μοντερνα πραγματα, που σου δινει τη δυνατοτητα να φτιαξεις το σπιτι σου χωρις να ξοδεψεις μια περιουσια. Ειδικα για ενα φοιτητικο σπιτι που εκει κι αν ειναι λιγα τα χρηματα αντικειμενικα ειναι η καλυτερη επιλογη. Αν πιασουμε και εξετασουμε που φτιαχτηκε το καθε αντικειμενο που χρησιμοποιουμε στην καθημερινοτητα μας, το 90% ειναι φτιαγμενο σε χωρες του τριτου κοσμου και αν το βλεπουμε συναισθηματικα πρεπει να σταματησουμε να το χρησιμοποιουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Γνωριζετε αν μπορω να παραγγειλω επιπλα απο την ικεα μεσω ιντερνετ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Γνωριζετε αν μπορω να παραγγειλω επιπλα απο την ικεα μεσω ιντερνετ;

Βέβαια.Υπάρχει διαφήμιση στην τηλεόραση με το καινούριο e-shop.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Παιδιά μάθετε να προτιμάτε λιγάκι Ελληνικά προϊόντα. Αρκετά με τους Ολλανδοσουηδούς. Πολλοί συμπολίτες μας έχασαν τις δουλειές τους στον ιδιωτικό τομέα και ψάχνουν στον κάδο ή τρώνε στα συσσίτια για να δίνουμε ζεστό συνάλλαγμα σε αλυσίδες ξένων πολυεθνικών καταστημάτων τύπου MAKRO, Practiker, Lidl, Carrefour, Mαρινόπουλος, AB Bασιλόπουλος,...κ.α.
Υπάρχει ελληνικό μαγαζί ανάλογο του ΙΚΕΑ? Αν ναι, ευχαρίστως να το προτιμήσω. Αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει.

Για τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με τον DarthFederer. Και να προσθέσω ότι έχω συγγενή που εργάζεται σε κατάστημα του (ελληνικού πλέον) Carrefour η οποία λέει ότι τόσα χρόνια εν μέσω κρίσης δεν τους έχουν καθυστερήσει ούτε μια φορά στις πληρωμές των μισθών. Δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί μικροί και μικρομεσαίοι εργοδότες για τους οποίους να ισχύει το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γνωριζετε αν μπορω να παραγγειλω επιπλα απο την ικεα μεσω ιντερνετ;

Αφου περασες Θεσσαλονικη γιατι δεν πας να τα παρεις απο το μαγαζι; Νομιζω δεν πρεπει να ειναι δωρεαν τα μεταφορικα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Γνωριζετε μηπως γινεται να παραγγειλω επιπλα απο το καταστημα της ικεας των αθηνων για τη θεσσαλονικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Γνωριζετε μηπως γινεται να παραγγειλω επιπλα απο το καταστημα της ικεας των αθηνων για τη θεσσαλονικη;
Γιατι θες να τα παραγγειλεις; αφου Θεσσ/νικη περασες..παρτα απο το ικεα της Θεσσ/νικης..τζαμπα παιδευεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Γιατι θες να τα παραγγειλεις; αφου Θεσσ/νικη περασες..παρτα απο το ικεα της Θεσσ/νικης..τζαμπα παιδευεσαι

Λογω δουλειας των γονιων μου, δεν μπορω να ανεβω και για αυτο θελω να τα παραγγειλω..
γινεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γίνεται. Αγοράστε ON LINE. www.IKEA.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Παράγγειλα νέο γραφείο από τα Ικεα.







 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Εγώ από ΙΚΕΑ έχω αυτό για μελέτη:


Και αυτό για κομοδίνο:


Για το PC έχω άλλο γραφείο, γωνιακό με λευκά πόδια από ΙΚΕΑ (αλλά το πάνω μέρος το είχα από πριν).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top