Βιοϊατρικών Επιστημών vs Βιοχημεία/Βιοτεχνολογία

Katerina099

Νεοφερμένος

Η Katerina099 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας,
Περασα φετος στο τμημα βιοιατρικων επιστημων στην Αθήνα, αλλα δεν ηταν η πρωτη μου επιλογη και η αληθεια ειναι οτι απογοητεύτηκα παρα πολυ. Μπαίνοντας στη σχολη και αρχιζοντας τα μαθηματα ειδα οτι εχει ενα ενδιαφέρον, αλλα ως εκει. Περίμενα κατι πιο εξειδικευμένο και απαιτητικό. Επειτα εψαξα τα επαγγελματικα δικαιωματα των πτυχιούχων. Προσωπικα θελω να ασχοληθώ με εργαστηριακή ανάλυση, μοριακη, βιοχημεία.. εχω πολλα στο μυαλο μου που να μου αρεσουν σε αυτη τη φαση. Το πρόβλημα έγκειται στο οτι μεν η σχολη αυτη θα μου δωσει το δικαιωμα να ασχοληθώ με αυτα, όμως σε περιορισμένο βαθμό. Εκατσα και εψαξα το τμημα βιοχημειας και βιοτεχνολογίας στη Λάρισα και ειδα οτι τα επαγγελματικά δικαιώματα εκει είναι αρκετα πιο ικανοποιητικά καθώς και το πρόγραμμα σπουδων της σχολης αυτης φουλ πιο ενδιαφέρον. Γνωρίζω οτι προκειται για αρκετα παρεμφερή πράγματα, ωστοσο θα ηθελα και τη γνωμη κάποιου που να γνωριζει καλυτερα. Εχω σκεφτει μεχρι στιγμης και το ενδεχόμενο να ξανα δωσω αλλα η αληθεια ειναι οτι ειμαι πολυ μπερδεμενη.

(Επισης εννοειται οτι ειχα ψαξει τη σχολη πριν τη δηλωσω αλλα οπως ανεφερα ηταν στις τελευταίες μου επιλογές και μιας και ειχε προοπτικες ειπα να τη δοκιμασω)
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Καταρχήν είναι νωρίς να μιλάς για κάτι πιο "εξειδικευμένο και απαιτητικό" καθώς έχεις δει μόνο τα βασικά εισαγωγικά μαθήματα, τα οποία είναι παρόμοια με όλες τις άλλες βιοτρικές σχολές

ροσωπικα θελω να ασχοληθώ με εργαστηριακή ανάλυση, μοριακη, βιοχημεία.. εχω πολλα στο μυαλο μου που να μου αρεσουν σε αυτη τη
Αυτό που λες είναι πολύ γενικό και σίγουρα κάτι που μπορείς να κάνεις από τα ιατρικά εργαστήρια, οπότε πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένη.

Εκατσα και εψαξα το τμημα βιοχημειας και βιοτεχνολογίας στη Λάρισα και ειδα οτι τα επαγγελματικά δικαιώματα εκει είναι αρκετα πιο ικανοποιητικά καθώς και το πρόγραμμα σπουδων της σχολης αυτης φουλ πιο ενδιαφέρον.
Σε ποια δικαιώματα και ποια μαθήματα αναφέρεσαι συγκεκριμένα;
 

Katerina099

Νεοφερμένος

Η Katerina099 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καταρχήν είναι νωρίς να μιλάς για κάτι πιο "εξειδικευμένο και απαιτητικό" καθώς έχεις δει μόνο τα βασικά εισαγωγικά μαθήματα, τα οποία είναι παρόμοια με όλες τις άλλες βιοτρικές σχολές


Αυτό που λες είναι πολύ γενικό και σίγουρα κάτι που μπορείς να κάνεις από τα ιατρικά εργαστήρια, οπότε πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένη.


Σε ποια δικαιώματα και ποια μαθήματα αναφέρεσαι συγκεκριμένα;

Αρχικα να σε ευχαριστήσω για τη πρόθεσή σου να απαντησεις και να με βοηθήσεις.

Ισχύει οτι εχω δει μονο τα μαθηματα γενικης υποδομής, το σκέφτηκα στη συνέχεια. Μπορει οταν διαλεξουμε κατεύθυνση να ειναι τελειως διαφορετικά, ωστοσο ειναι κατι που δε μπορω να ξερω τωρα:/ Οσον αφορα το αλλο τμημα, το προγραμμα σπουδων του δειχνει να ειναι πιο εξειδικευμένο και μου αρεσει που εχει αρκετα εργαστήρια. Τα μαθηματα παραδέχομαι οτι εχουν αρεκετες ομοιότητες με αυτα των ιατρικων εργαστηρίων. Επαγγελματικά απ'οτι εχω καταλαβει οι απόφοιτοι του τμηματος μπορουν να ασχοληθούν και με εργαστήρια γενετικής, καθως και να διευθύνουν εργαστήρια και εταιριες βιοχημείας ή βιοτεχνολογίας (ειναι και μερικά επαγγελματικα δικαιωματα ακομη που εχουν επιπλεον αλλα δε με απασχολουν τοσο). Προσωπικά θελω ως απόφοιτη σε μερικα χρονια,να ξερω οτι μπορω να ασχοληθώ με εργαστηριακές αναλύσεις τοσο γενετικού υλικου οσο και με βιοχημικές αναλύσεις. Με το τελευταίο γνωρίζω οτι μπορω με το αλλο δε ξερω. Και ο μισθος ειναι κατι που με απασχολεί αλλα εχει να κανει με το που θα αποφασισεις να εργαστεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top