Σύγκριση Τμημάτων Μαθηματικών στην Ελλάδα

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
νομίζω πως άν έχεις γνώσεις πάνω σε δύο αντικείμενα που συνδέονται μεταξύ τους θα έχεις περισσότερες πιθανότητες επαγγελματικής αποκατάστασης..κάνω λάθος?


ναι
υπάρχει πλέον μεγάλη εξειδίκευση :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Δεν εχω προβλημα με την απαιτητικοτητα της σχολης...ελπιζω να μην καταληξω τουριστας που νομιζω οτι δεν θα καταληξω γιατι μου αρεσει το αντικειμενο σπουδων που διαλεξα...σε ευχαριστω για την προσφερομενη βοηθεια και για τις ευχες...:D
Στο εύχομαι να μην καταλήξεις τουρίστας, αλλα νομίζω πως αν σου αρέσει και έχεις μια α τρέλα με τα μαθηματικά, δεν θα το πάθεις....Θα θες κάθε στιγμή να μαθαίνεις και νέα πράγματα....Πάντως, να μην σε συνεπάρει η επιστήμη και διαβάζεις μονο μαθηματικά.....:PΌλα με μέτρο....;)
Όσο για την απαιτητικότητα της σχολής, απλά θα σου πω μην απογοητεύεσαι εύκολα.....
Απλα κάνε την προσπάθειά σου και θα πετύχεις κάποια στιγμή....
Μην νευριάσεις ή απογοητευθείς που δεν σε περασε ένας καθηγητής, και σε έκοψε για παράδειγμα με 4,5....Είναι πολλοι οι καμμένοι καθηγητές και ειδικά στα τμήματά μας.....Η πολύ φιλοσοφία και λογική φταίει....:D:D
Απλα να προσπαθησεις να πάρεις πολλά πράγματα απο την νέα σου ζωή που σε ένα περίπου μήνα ξεκινά.....
Δεν εννοώ μόνο γνώσεις, με την έννοια διάβασμα, αλλα και πολλά άλλα που θα δεις στην πορεια....
Καλό ταξίδι λοιπόν και ελπίζω η Ιθακη σου στο τέλος να μην σε απογοητεύσει.....;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Στο εύχομαι να μην καταλήξεις τουρίστας, αλλα νομίζω πως αν σου αρέσει και έχεις μια α τρέλα με τα μαθηματικά, δεν θα το πάθεις....Θα θες κάθε στιγμή να μαθαίνεις και νέα πράγματα....Πάντως, να μην σε συνεπάρει η επιστήμη και διαβάζεις μονο μαθηματικά.....:PΌλα με μέτρο....;)
Όσο για την απαιτητικότητα της σχολής, απλά θα σου πω μην απογοητεύεσαι εύκολα.....
Απλα κάνε την προσπάθειά σου και θα πετύχεις κάποια στιγμή....
Μην νευριάσεις ή απογοητευθείς που δεν σε περασε ένας καθηγητής, και σε έκοψε για παράδειγμα με 4,5....Είναι πολλοι οι καμμένοι καθηγητές και ειδικά στα τμήματά μας.....Η πολύ φιλοσοφία και λογική φταίει....:D:D
Απλα να προσπαθησεις να πάρεις πολλά πράγματα απο την νέα σου ζωή που σε ένα περίπου μήνα ξεκινά.....
Δεν εννοώ μόνο γνώσεις, με την έννοια διάβασμα, αλλα και πολλά άλλα που θα δεις στην πορεια....
Καλό ταξίδι λοιπόν και ελπίζω η Ιθακη σου στο τέλος να μην σε απογοητεύσει.....;););)

Το ελπιζω...δηλαδη του γραφεις ξερω γω για 7 και σου βαζει 4.5?μαμακεια...η ιθακη με εχει ηδη απογοητευσει μιας και εδω μενω(κωλονησι:P)...η δικια μου ιθακη δεν ξερω...θα δειξει στην πορεια...γενικα δεν ειμαι τυπος που απογοητευεται ευκολα...αλλα θα δουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petris20

Νεοφερμένος

Ο petris20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Το ελπιζω...δηλαδη του γραφεις ξερω γω για 7 και σου βαζει 4.5?μαμακεια...η ιθακη με εχει ηδη απογοητευσει μιας και εδω μενω(κωλονησι:P)...η δικια μου ιθακη δεν ξερω...θα δειξει στην πορεια...γενικα δεν ειμαι τυπος που απογοητευεται ευκολα...αλλα θα δουμε...
Γιατι κολονησι η Ιθακη φιλε...Εγώ κάποτε θελω να επισκεφτω την πατριδα του Οδυσσέα....Δεν σου αρέσει εκει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Γιατι κολονησι η Ιθακη φιλε...Εγώ κάποτε θελω να επισκεφτω την πατριδα του Οδυσσέα....Δεν σου αρέσει εκει??
ελα να καθησεις ενα χειμωνα εδω και θα δεις τη γλυκα:Pκαι δεν σου λεω 18 χειμωνες που ειμαι εγω,μονο εναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petris20

Νεοφερμένος

Ο petris20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ελα να καθησεις ενα χειμωνα εδω και θα δεις τη γλυκα:Pκαι δεν σου λεω 18 χειμωνες που ειμαι εγω,μονο εναν...
Βασικα εννοούσα καλοκαιρι να ερθω..:P παρολα αυτα θα ηθελα να κανω αυτην την εμπειρια..εναν χειμωνα σε ενα νησι μακρια απο ολα..γιατι τωρα δεν μπορω να φανταστω πως ειναι, εχω μεγαλωσει σε μεγαλουπολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
ελα να καθησεις ενα χειμωνα εδω και θα δεις τη γλυκα:Pκαι δεν σου λεω 18 χειμωνες που ειμαι εγω,μονο εναν...
Φίλε Λεωνίδα, και συνάδελφε, έλα και εσύ Κρήτη στο χωριό μου....Βαριέμαι και μόνο....!!!!
πφφφφ Ανυπομονώ να αρχίσει το ακαδημαικό έτος και πάλι....πφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas1992

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι του φοιτητές των τμημάτων του μαθηματικού...

Εάν θελήσει κάποιος να κάνει μια μικρή επανάληψη(ένα φρεσκάρισμα) στα μαθηματικά που διδάχθηκε από τη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση τι θα του προτείνατε να δει? Για παράδειγμα τους μιγαδικούς από τα μαθηματικά Κατ. της Γ' λυκείου? Κάτι άλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Κάθισε και δες σιγά-σιγά τον απειροστικό λογισμό, όπως θα τον κάνετε στη σχολή. Είναι ένα θέμα που έχεις αρχίσει να το βλέπεις από το λύκειο, οπότε θα σου είναι και σχετικά ευκολο να το μελετήσεις και θα πάρεις μία πρώτη γεύση και της διαφοράς λυκείου-πανεπιστημίου.
Προτείνω το βιβλίο για τον απειροστικό λογισμό του Spivak. Ακόμη και να υπάρχει στις επιλογές των συγγραμμάτων σας, απλώς επιλέγεις μετά το άλλο.
Αν δε θέλεις να αγοράσεις κάτι, δες εδώ: https://eclass.uoa.gr/courses/MATH130/index.php. Θα βρεις σημειώσεις και ασκήσεις στον κατάλογο "έγγραφα" από το τμήμα Μαθηματικών του ΕΚΠΑθήνας για τον Απειροστικό Λογισμό Ι. Είναι ύλη που διδάσκεται σε όλα τα τμήματα μαθηματικών στο πρώτο εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas1992

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στην Ελλάδα, τα τεταρτοετή Τμήματα Μαθηματικών προσφέρουν τις εξής θεματικές ενότητες σε γενικές γραμμές με μικροδιαφορές:
Α. Θεωρητικά Μαθηματικά με επιστημονικό αντικείμενο

  • άλγεβρα ομάδων, δακτυλίων και σωμάτων
  • γραμμική άλγεβρα
  • θεωρία αριθμών
  • συναρτησιακή ανάλυση
  • θεωρία μέτρου και ολοκλήρωσης
  • γεωμετρία πολλαπλοτήτων
  • διαφορική γεωμετρία
  • πραγματική και μιγαδική ανάλυση
  • τοπολογία
  • θεωρία συνόλων
  • αλγεβρική γεωμετρία


Β. Εφαρμοσμένα Μαθηματικά με τις 4 επιστημονικές περιοχές:​
Β1. Εφαρμοσμένη Ανάλυση με επιστημονικό αντικείμενο

  • συνήθεις διαφορικές εξισώσεις
  • μη γραμμική ανάλυση και θεωρία διαταρραχών
  • θεωρία χάους και γεωμετρία φράκταλς
  • ανάλυση τελεστών
  • θεωρία γενικευμένων συναρτήσεων (κατανομές)
  • εξισώσεις διαφορών και εφαρμογές στην βιολογία
  • αρμονική ανάλυση και ανάλυση Fourier
  • μερικές διαφορικές εξισώσεις
  • ειδικές συναρτήσεις και ορθογώνια πολυώνυμα
  • μη γραμμικές κυμματικές εξισώσεις
  • ποιοτική θεωρία διαφορικών εξισώσεων
  • συμβολικές γλώσσες προγραμματισμού
  • στοχαστική ανάλυση *
  • αριθμητική επίλυση διαφορικών εξισώσεων **
  • ολοκληρωτική άλγεβρα

Β2. Μαθηματική Φυσική (σε συνδυασμό με την Β1) με επιστημονικό αντικείμενο

  • κλασική μηχανική
  • μηχανική Hamilton-Lagrange
  • ουράνιος μηχανική
  • γεωμετρική μηχανική
  • μηχανική ρευστών και μηχανική συνεχούς μέσου
  • κλασική θεωρία πεδίου
  • ειδική θεωρία σχετικότητας
  • ηλεκτροδυναμική
  • σχετικιστική κβαντομηχανική
  • ειδικά θέματα στατιστικής φυσικής
  • υπολογιστική ρευστοδυναμική

Β3. Στατιστική, Θεωρία Πιθανοτήτων & Επιχειρησιακής Έρευνας με επιστημονικό αντικείμενο

  • θεωρία πιθανοτήτων
  • στοχαστικές διαδικασίες
  • στοχαστική ανάλυση *
  • μη παραμετρική στατιστική
  • θεωρία δειγματοληψίας
  • στατιστική συμπερασματολογία
  • γραμμικά μοντέλα (ή οικονομετρία)
  • επιχειρησιακή έρευνα
  • γραμμικός προγραμματισμός
  • οικονομικά μαθηματικά
  • ασφαλιστικά μαθηματικά
  • θεωρία πληροφοριών και κωδίκων
  • θεωρία προσομοίωσης
  • θεωρία αξιοπιστίας

Β4. Υπολογιστικών Μαθηματικών & Πληροφορικής με επιστημονικό αντικείμενο

  • γλώσσες προγραμματισμού
  • αριθμητική ανάλυση
  • διακριτά μαθηματικά
  • αριθμητική επίλυση διαφορικών εξισώσεων **
  • αριθμητική γραμμική άλγεβρα
  • ανάλυση διαστημάτων
  • εκπαίδευση τεχνητών νευρωνικών δικτύων
  • κρυπτογραφία
  • θεωρία δικτύων υπολογιστών και μηχανές Turing
  • αλγόριθμοι και πολυπλοκότητα
  • τεχνολογία λογισμικού
  • βάσεις και δομές δεδομένων
  • λειτουργικά συστήματα
  • λογικός προγραμματισμός
  • ανάπτυξη εκπαιδευτικού λογισμικού


Γ. Φιλοσοφία και Ιστορία Μαθηματικών με επιστημονικό αντικείμενο

  • μαθηματική παιδεία
  • διδακτικοί μετασχηματισμοί στα μαθηματικά
  • φιλοσοφία των μαθηματικών
  • ιστορία των μαθηματικών
  • μαθηματική λογική
  • ευκλείδεια γεωμετρία
  • θεμέλια των μαθηματικών
  • φυσικές γλώσσες
  • άλγεβρες λογικής
  • ασαφή λογική
  • παιδαγωγική επιστήμη
  • εξελικτική ψυχολογία
  • γνωστική ψυχολογία και ψυχολογία μάθησης

Υπάρχει επίσης μια συνεργασία με το Τμήμα Φυσικής ή και με άλλα Τμήματα της Σχολής Θετικών Επιστημών τα οποία προσφέρουν προπτυχιακά μαθήματα επιλογής όπως Αστρονομία, Αστροφυσική, Φυσική της Ατμόσφαιρας,...κτλ.

Πανελλαδικά, το κάθε Τμήμα Μαθηματικών στο 4ετές πρόγραμμα σπουδών του, προσφέρει κάποιες από αυτές τις επιστημονικές ενότητες που ανέπτυξα παραπάνω, με ανάλογα μαθήματα. Συνήθως οι παραπάνω επιστημονικές ενότητες προσφέρονται με μορφή κατευθύνσεων όπως ορίζει ο κάθε κανονισμός σπουδών στο εκάστοτε Τμήμα. Για λόγους ποικιλομορφίας γνώσεων και εύρους εργασιακών επιλογών ύστερα από μεταπτυχιακές σπουδές, το κάθε Τμήμα δίνει επιστημονική έμφαση σε διαφορετικές περιοχές από την ενότητα Β και Γ. Αυτό έχει να κάνει και με τα ερευνητικά ενδιαφέροντα των μελών ΔΕΠ σε κάθε Τμήμα. Η ενότητα Α διδάσκεται παντού σε μεγάλο ή μικρό βαθμό (δηλ., με μικροδιαφορές περιεχομένου) αφού στην ουσία είναι ο μαθηματικός κορμός και οι βασικές μαθηματικές θεωρίες για το προφίλ του αυριανού Επιστήμονα Μαθηματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

effie90

Νεοφερμένος

Η effie90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Κάθισε και δες σιγά-σιγά τον απειροστικό λογισμό, όπως θα τον κάνετε στη σχολή. Είναι ένα θέμα που έχεις αρχίσει να το βλέπεις από το λύκειο, οπότε θα σου είναι και σχετικά ευκολο να το μελετήσεις και θα πάρεις μία πρώτη γεύση και της διαφοράς λυκείου-πανεπιστημίου.
Προτείνω το βιβλίο για τον απειροστικό λογισμό του Spivak. Ακόμη και να υπάρχει στις επιλογές των συγγραμμάτων σας, απλώς επιλέγεις μετά το άλλο.
Αν δε θέλεις να αγοράσεις κάτι, δες εδώ: https://eclass.uoa.gr/courses/MATH130/index.php. Θα βρεις σημειώσεις και ασκήσεις στον κατάλογο "έγγραφα" από το τμήμα Μαθηματικών του ΕΚΠΑθήνας για τον Απειροστικό Λογισμό Ι. Είναι ύλη που διδάσκεται σε όλα τα τμήματα μαθηματικών στο πρώτο εξάμηνο.

Δε θα προτεινα Spivak, μου φανηκε αρκετα δυσαναγνωστος για αρχη...Οι σημειωσεις του κ. Γιαννοπουλου στο Απ.Λογισμο 1 ειναι αρκετα πιο ικανοποιητικες και κατανοητες:) Επισης, αν εχεις περασει αθηνα, ο ανθρωπος ειναι κορυφη , να το ξερεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_Megadeth

Νεοφερμένος

Ο John_Megadeth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Δε θα προτεινα Spivak, μου φανηκε αρκετα δυσαναγνωστος για αρχη...Οι σημειωσεις του κ. Γιαννοπουλου στο Απ.Λογισμο 1 ειναι αρκετα πιο ικανοποιητικες και κατανοητες:) Επισης, αν εχεις περασει αθηνα, ο ανθρωπος ειναι κορυφη , να το ξερεις;)
+1000, κριμα για τους πρωτοετεις που δεν θα κανει τον απειροστικο 1 στο χειμερινο φετος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie90

Νεοφερμένος

Η effie90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
+1000, κριμα για τους πρωτοετεις που δεν θα κανει τον απειροστικο 1 στο χειμερινο φετος...

ναι αλλα αυτο συμφερει εμας!! Θα παρει πραγματικη!!!!!:D:D
σορι για το οφτοπικ αλλα δεν κρατηθηκα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Γεια σας , θα ήθελα πολύ να περάσω στο μαθηματικό Αθηνών. Σκέφτομαι όμως την αποκατάσταση μετά. Έχουν αποκατάσταση οι μαθηματικοί ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα. Εμένα τα μαθηματικά μου αρέσουν πάρα, πάρα... πολύ (σοβαρολογώ) και το όνειρό μου είναι να γίνω καθηγητής μαθηματικών που θα ασχολείται πολύ περισσότερο με την γεωμετρία(κυρίως αναλυτική)και να δουλεύω σε ένα Λύκειο. Ωστόσο, η συγκεκριμένη σχολή των Μαθηματικών μάλλον δε θα είναι η πρώτη μου επιλογή στο μηχανογραφικό διότι σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά το θέμα της αποκατάστασης στο μέλλον αφού όπως γνωρίζουμε όλοι μας ο κλάδος των μαθηματικών-φυσικών-φιλολόγων-χημικών είναι εδώ και πολλά χρόνια κορεσμένος. Οπότε δε ξέρω τι να κάνω... Να κυνηγήσω το όνειρό μου με το να γίνω καθηγητής μαθηματικών, ψάχνοντας με πτυχίο στο χέρι για δουλειά σε κάποιο φροντηστήριο ή να προτιμήσω σχολές που θα με εξασφαλίσουν????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Οι μόνες σχολές που εξασφαλίζουν αποκατάσταση είναι οι λεγόμενες παραγωγικές σχολές, δηλαδή αυτές που παράγουν δημοσίους υπαλλήλους. Οι απόφοιτοι των σχολών αυτών διορίζονται απευθείας χωρίς διαγωνισμό. Αυτές είναι οι στρατιωτικές σχολές, σχολές πολεμικής αεροπορίας, σχολές πολεμικού ναυτικού, σχολές εμπορικού ναυτικού, αστυνομικές σχολές. Επίσης είναι και η Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης και η Εθνική Σχολή Τοπικής Αυτοδιοίκησης. Οι δυο τελευταίες σχολές δεν υπάρχουν στα μηχανογραφικά δελτία. Σε αυτές υποψήφιοι είναι κάτοχοι πτυχίων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και γίνεται διαγωνισμός μεταξύ αυτών για να επιλεγούν εκείνοι οι οποίοι θα στελεχώσουν το δημόσιο τομέα με ανώτερα διοικητικά στελέχη. Ο ανταγωνισμός σε αυτές τις δύο σχολές είναι τεράστιος και πρέπει να είσαι πάρα πολύ καλός για να περάσεις (ή να έχεις μέσο όπως γίνεται στην Ελλάδα). Οι υποψήφιοι στις δύο τελευταίες σχολές υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής στις εξετάσεις κατόπιν έκδοσης σχετικής προκήρυξης. Τώρα βέβαια στο δημόσιο τομέα οι προσλήψεις γίνονται με το σταγονόμετρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

math12106

Νεοφερμένος

Ο math12106 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σας.Ειμαι πρωτο ετος στο Πανεπιστημιο Αιγαιου στο τμημα των μαθηματικων(Σάμος).Η αλήθεια αυτον τον καιρο ειναι οτι αντιμετοπιζω το εξης προβλημα
Το μερος που εχει εδραιωθει το πανεπιστημιο,ειναι μια μικρη κοινοτητα(Νέο καρλόβασι) η οποια δεν προσφερει πολλα στους φοιτητες απο πλευρας επιλογών και,ετσι οι επιλογες μου ειναι περιορισμενες.Περαν αυτου δεν γνωριζω αν το τμημα μου ειναι ισαξιο με τα υπολοιπα ανα την ελλαδα.Το κυριο θεμα ομως ειναι οτι ζωντας σε μια μικρη κοινοτητα δεν μπορεις να αναπτύξεις ενα επικοινωνιακό πλαισιο που θα σου προσφερει καποιο 'πατημα' στην επαγγελματική σου αποκασταση,οπως γινεται σε μεγαλυτερες πόλεις.Πιστευεται οτι αν εκανα 10% θα ηταν μια καλη ιδεα;
ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Καλημερα!!!!!
θα ηθελα να μου δωσετε την γνωμη σας σχετικα με το Πανεπιστημιο Πατρας και το Πανεπιστημιο Κρητης?
Ειναι γεγονος πως ακουγεται η φημη πως το Μαθηματικο Πατρας ειναι το πιο δυσκολο ολης της Ελλαδας.Κατα ποσο ισχυει?
Επισης τι ισχυει για την Κρητη και ποιο δινει τις περισσοτερες δυνατοτητες για κατι περα απο τον ρολο του καθηγητη?
Προσωπικα το Πανεπιστημιο Πατρας ειναι πολυ πολυ πιο κοντα στην πολη μου ομως οι δικοι μου δισταζουν και με αποτρεπουν λογω της δυσκολιας που ακουγεται πως εχει το συγκεκριμενο τμημα

π.σ: nPD παρα πολυ κατατοπιστικα οσα λες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
H κάθε άποψη είναι υποκειμενική, οπότε ό,τι να σου πει κάποιος-α δεν ξέρω πόσο μέσα ή έξω θα πέσει. Αδαμαντία, μην πηγαίνεις με τη σκέψη της δυσκολίας, διότι τα μαθηματικά είναι μαθηματικά οπότε το κάθε Τμήμα θα έχει τις επιμέρους δυσκολίες του. Βέβαια, θα πρέπει να είσαι σίγουρη ότι σου αρέσουν τα μαθηματικά (όχι του σχολείου) και παράλληλες επιστήμες όπως φυσική, στατιστική (όχι του σχολείου) αλλά να είσαι και διατεθειμένη να μάθεις νέα πράγματα όπως προγραμματισμό, θεωρητική πληροφορική, επιχειρησιακή έρευνα,..κ.α. που έχουν ως "γλώσσα" τα μαθηματικά. Το συγκεκριμένο θέμα το έχουμε υπεραναλύσει σε όλο το φόρουμ. Μπορείς να βρεις απαντήσεις. Δυσκολία υπάρχει σε κάθε Τμήμα Πανεπιστημίου, με κάποια διαβάθμιση. Ας μην είχα διακρίσεις σε διαγωνισμούς, δεν μπορώ να πω ότι συνάντησα υπερβάλλουσα δυσκολία χωρίς να ωραιοποιώ την κατάσταση. Χρειάστηκε σκληρό διάβασμα και φυσικά ψάξιμο μέσω βιβλιοθήκης και διαδικτύου με manual πάντα τις συνοπτικές πανεπιστημιακές σημειώσεις που κρατούσα από το μάθημα, προκειμένου να καταλάβω το μάθημα. Η επιτυχία δεν ήταν δεδομένη. Πολλές αποτυχίες και πίκρες, όμως στην Ιθάκη φτάσαμε και συνεχίζουμε τη ζωή. Δεν ξέρω αν περιμένεις να ακούσεις τέτοια άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top