Σύγκριση Τμημάτων Μαθηματικών στην Ελλάδα

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Εκεί οι Κρητικοπούλες είναι σκέτη μπουκιά και συχγώριο. Βλ. Μενεγάκη, ...:D :laugh:

Ναι όντως. Αν θές γκόμενα με επιστημονική γνώση θετικού βεληνεκούς πας σε ιατρική (top), οδοντιατρική, φαρμακευτική, βιολογικό. Ειδική κατηγορία θετικής γνώσης με φιλοσοφημένη άποψη και καμένη σκέψη είναι οι αρχιτεκτόνισσες και οι μηχανικίνες (χημικοί μηχανικοί κυρίως). Οι άλλοι είναι ξενέρωτοι. Έχει από όλα ο μπαξές. Αλλά οι Κρητικοπούλες είναι θεές...:redface:

(με δόση χιούμορ...απλά αστειευόμαστε) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Ευχάριστο και πάλι! όσο περισσότερα μαθαίνω τόσο πιο σίγουρος αισθάνομαι για την επιλογή μου.

Νομίζω πρέπει να ανοίξουμε καινούργιο forum: Κοπέλες στο μαθηματικό ;)
Να το κάνω......?????
χαχαχαχα
Ναι αλλα επρεπε να ρθεις Κρήτη....
Ακου Γιαννενα ή Σαλονίκη.....
Κρήτη......
πφφφφφ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Εκεί οι Κρητικοπούλες είναι σκέτη μπουκιά και συχγώριο. Βλ. Μενεγάκη, ...:D :laugh:

Ναι όντως. Αν θές γκόμενα με επιστημονική γνώση θετικού βεληνεκούς πας σε ιατρική (top), οδοντιατρική, φαρμακευτική, βιολογικό. Ειδική κατηγορία φιλοσοφικής και θετικής γνώσης είναι οι αρχιτεκτόνισσες και οι μηχανικίνες. Έχει από όλα ο μπαξές. Αλλά οι Κρητικοπούλες είναι θεές...:redface:
Νίκο, ελα μια βόλτα κάτω....Θα σε φιλοξενίσω και θα παμε και Ιατρική.....;):redface::redface:
χαχαχαχαχα
Αλλα οι καλυτερες απο Κρήτη είναι Χανιώτισσες........
Οποτε, ελα Ηράκλειο και βουρ για Χανια.....
Ειδικα οι Αποκωρονιώτισσες......
(βλεπε γουγλέ, όπως μας λέει ενας καθηγητής στην σχολη)
Αποκωρονας γραψε.....(αν το γραφω σωστα).....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Νίκο μπορώ να παρω ακόμη
Εισαγωγή στην Ατμοσφαιρική Φυσική

Βαρύτητα και Κοσμολογία

Αρχές Ιατρικής Φυσικής

Διαφορικές Εξισώσεις Ι
(1. Απλές διαφορικές εξισώσεις πρώτης τάξεως: Εισαγωγικές έννοιες. Το πρόβληµα των αρχικών τιµών. Η έννοια της γενικής λύσης µιας ΔΕ. Διαχωρίσιµες εξισώσεις, οµογενείς εξισώσεις, γραµµικές εξισώσεις πρώτης τάξεως. (Εξισώσεις Bernoulli και Ricatti). Ακριβείς εξισώσεις και ολοκληρωτικοί παράγοντες. Απλές εφαρµογές. (2 εβδοµάδες)
2. Απλές διαφορικές εξισώσεις δευτέρας τάξεως: Γραµµικές εξισώσεις µε σταθερούς συντελεστές. Μη οµογενείς εξισώσεις µε απλά δεύτερα µέλη. Η µέθοδος των απροσδιόριστων συντελεστών. Εξισώσεις Euler.
3. H εξίσωση του Νεύτωνα: Εφαρµογές στα βασικά προβλήµατα της Μηχανικής. Κίνηση µε διάφορους νόµους τριβής στο οµογενές πεδίο βαρύτητας. Ελεύθερη αρµονική ταλάντωση µε ή χωρίς τριβή. Εξαναγκασµένη αρµονική ταλάντωση µε ή χωρίς τριβή. Κίνηση µε ή χωρίς τριβή σʼ ένα τυχόν µονοδιάστατο πεδίο δυνάµεων. Κίνηση στο πεδίο βαρύτητας. Οι τροχιές των πλανητών, Ηλεκτρικά ανάλογα των µηχανικών προβληµάτων. (2 εβδοµάδες)
4. Γενική µελέτη των γραµµικών διαφορικών εξισώσεων: Η αρχή της επαλληλίας. Γραµµική ανεξαρτησία και εξάρτηση. Η βρονσκιανή και οι χρήσεις της. Ο τύπος της Abel. Υπολογισµός της δεύτερης λύσης όταν η µία είναι ήδη γνωστή. Ελάττωση τάξης, Πλήρης λύσης της µη οµογενούς όταν οι λύσεις της οµογενούς είναι γνωστές. (1 εβδοµάδα)
5. Συστήµατα γραµµικών διαφορικών εξισώσεων µε σταθερούς συντελεστές: Η µέθοδος της απαλοιφής και η µέθοδος της εκθετικής αντικατάστασης. Εφαρµογές σε προβλήµατα συζευγµένων ταλαντώσεων και ηλεκτρικών κυκλωµάτων. (Μέθοδοι λύσης µε χρήση µητρών). Η µέθοδος του τελεστή εξέλιξης). (2 εβδοµάδες)
6. Γραµµικές διαφορικές εξισώσεις µε µεταβλητούς συντελεστές: Η µέθοδος των δυναµοσειρών. Από την σειρά Taylor στη σειρά Frobenius. Παραδείγµατα. Συνήθη και οµοιόµορφα σηµεία. Το θεώρηµα του Fuchs. Εφαρµογή στις εξισώσεις Bessel, Legendre, Hermite, Υπεργεωµετρικές, κ.α. (2 εβδοµάδες))

Διαφορικές εξισώσεις ΙΙ
(1. Μερικές διαφορικές εξισώσεις χωριζόµενων µεταβλητών. Μερικές διαφορικές εξισώσεις χωριζόµενων µεταβλητών. Οι εξισώσεις κύµατος, Laplace και θερµότητας. Αρχικές και συνοριακές συνθήκες που οδηγούν σε µοναδική λύση. Το παράδειγµα της ταλαντευόµενης χορδής.
2. Θεωρία Sturm-Liouville, σειρές Fourier. Προβλήµατα συνοριακών τιµών για συνήθεις διαφορικές εξισώσεις: θεωρία Sturm-Liouville. Τα βασικά θεωρήµατα του προβλήµατος ιδιοτιµών. Θεµελίωση µέσω τελεστών. Ιδιόµορφα προβλήµατα ιδιοτιµών. Αναπτύγµατα σε πλήρη συστήµατα ιδιοσυναρτήσεων. Σειρές Fourier.
3. Οι εξισώσεις κύµατος, Laplace και θερµότητας σε πεπερασµένα χωρία. Η µονοδιάστατη εξίσωση θερµότητας (ψύξη µεταλλικής πλάκας σε λουτρό µηδενικής θερµοκρασίας, αποκατάσταση θερµικής ισορροπίας σε αµφίπλευρα µονωµένο τοίχο). Η διδιάστατη εξίσωση Laplace σε Καρτεσιανές, πολικές συντεταγµένες και η τρισδιάστατη εξίσωση Laplace σε σφαιρικές συντεταγµένες (το ηλεκτρικό πεδίο στο εσωτερικό τετραγώνου, κυλινδρικού πυκνωτή, σφαιρικού πυκνωτή). Η διδιάστατη κυµατική εξίσωση σε Καρτεσιανές, πολικές συντεταγµένες (ταλαντώσεις τετραγωνικού, κυκλικού τυµπάνου). Προβλήµατα µε µη οµογενείς συνοριακές συνθήκες.
4. Οι εξισώσεις κύµατος, Laplace και θερµότητας σε άπειρα χωρία. Επέκταση της βασικής θεωρίας σε προβλήµατα ιδιοτιµών µε συνεχές φάσµα. Ο µετασχηµατισµός Fourier. Η εξίσωση θερµότητας σε άπειρο ή ηµιάπειρο διάστηµα. Η συνάρτηση εξέλιξης του θερµοκρασιακού πεδίου. Η κυµατική εξίσωση στο άπειρο επίπεδο.
5. Μη οµογενείς διαφορικές εξισώσεις: Συνάρτηση Green. Προβλήµατα συνοριακών τιµών για µη οµογενείς διαφορικές εξισώσεις. Ορισµός και κατασκευή της συνάρτησης Green για συνήθεις διαφορικές εξισώσεις. Η µέθοδος της συνάρτησης Green για µερικές διαφορικές εξισώσεις. Συναρτήσεις Green σε πεπερασµένα χωρία.
6. Ειδικές συναρτήσεις της Μαθηµατικής Φυσικής. Η έννοια της γεννήτριας συνάρτησης και των αναδροµικών σχέσεων. Πολυώνυµα Legendre και υπολογιστικές τεχνικές)
Ειδικά αυτές τις διαφορικές να τις πάρω, ή θα κανω αναλογα στο μαθηματικό....????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petris20

Νεοφερμένος

Ο petris20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Να το κάνω......?????
χαχαχαχα
Ναι αλλα επρεπε να ρθεις Κρήτη....
Ακου Γιαννενα ή Σαλονίκη.....
Κρήτη......
πφφφφφ.....
Πολύ θα ήθελα Κρήτη αλλα δυστυχώς είναι μακριά οποτε δύσκολα τα πράγματα..διακοπές στην Κρήτη όμως δεν αποκλειω με τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Πολύ θα ήθελα Κρήτη αλλα δυστυχώς είναι μακριά οποτε δύσκολα τα πράγματα..διακοπές στην Κρήτη όμως δεν αποκλειω με τίποτα!
Έτσι μπράβοοοοοοοοο
Είπαμε οι Κρητικοπούλες ειναι θεές.....:redface:
Η σειρά είναι:
Κρητικοπούλες (χανιώτισσες)-Σαλονικιές και μετά όλες οι άλλες..........;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas1992

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια σας και από μένα...

Εγώ έχω αποφασίσει σαν πρώτη επιλογή να δηλώσω Μαθηματικό Θεσσαλονίκης(που πιστεύω να περάσω εκτός κι αν ανέβει 2000 μόρια:confused:)...

Βέβαια δε νομίζω οτί θα ήθελα να γίνω καθηγητής σε κάποιο σχολείο(ίσως να δουλέψω σε φροντηστήριο αν μπορέσω για κάποιο διάστημα ωστέ να βγάζω ένα χαρτζιλίκι), αλλά ίσως να ακολουθήσω χρηματοοικονομικές σπουδές στο μέλλον(σα μεταπτυχιακό)...Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις σε 4 χρόνια από τώρα τι μπορεί να γίνει...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τίποτα σχετικά με τις υποτροφίες...Για παράδειγμα εγώ έβγαλα 19057 έχω καμία πιθανότητα να πάρω?Επίσης πόσα άτομα παίρνουν υποτροφία π.χ. οι δεκα πρώτοι ή είναι διαφορετικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Γεια σας και από μένα...

Εγώ έχω αποφασίσει σαν πρώτη επιλογή να δηλώσω Μαθηματικό Θεσσαλονίκης(που πιστεύω να περάσω εκτός κι αν ανέβει 2000 μόρια:confused:)...

Βέβαια δε νομίζω οτί θα ήθελα να γίνω καθηγητής σε κάποιο σχολείο(ίσως να δουλέψω σε φροντηστήριο αν μπορέσω για κάποιο διάστημα ωστέ να βγάζω ένα χαρτζιλίκι), αλλά ίσως να ακολουθήσω χρηματοοικονομικές σπουδές στο μέλλον(σα μεταπτυχιακό)...Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις σε 4 χρόνια από τώρα τι μπορεί να γίνει...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τίποτα σχετικά με τις υποτροφίες...Για παράδειγμα εγώ έβγαλα 19057 έχω καμία πιθανότητα να πάρω?Επίσης πόσα άτομα παίρνουν υποτροφία π.χ. οι δεκα πρώτοι ή είναι διαφορετικά?
xaxaxa
Καλώς ήρθες συνάδελφε....;)
Καλά πιστέυω να κάνεις πλάκα τώρα.....
Βρε με τόσα μόρια και δεν θα πάρεις υποτροφία.....???
Λοιπόν, νομίζω ότι ισχύει σε όλες τις σχολές....
Υποτροφία παίρνουν τα ατομα που βρήσκονται στο πρώτο 25% του συνόλου των φοιτητών που μπήκαν στο τμήμα.....
Επίσης, ξέρω απο το τμήμα μου, ότι οι πρώτοι 3 παίρνουν 3000 ευρώ και 400 ευρώ επιδότηση λαπτοπ, ενω οι υπόλοιποι απο το 25% μονο την επιδότηση 400 ευρώ για λαπτοπ......
Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι φέτος, αλλα μπορείς να επισκεφτεις τον εξής σύνδεσμο:
https://www.destinpsifiaka.gr/
Όσο για την Θεσσαλονίκη, καλή επιλογή, έχει ωραίες κοπελιές.....;):P:P
Αλλα δήλωσε και Κρήτη καλέ.....;)
Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Γεια σας και από μένα...

Εγώ έχω αποφασίσει σαν πρώτη επιλογή να δηλώσω Μαθηματικό Θεσσαλονίκης(που πιστεύω να περάσω εκτός κι αν ανέβει 2000 μόρια:confused:)...

Βέβαια δε νομίζω οτί θα ήθελα να γίνω καθηγητής σε κάποιο σχολείο(ίσως να δουλέψω σε φροντηστήριο αν μπορέσω για κάποιο διάστημα ωστέ να βγάζω ένα χαρτζιλίκι), αλλά ίσως να ακολουθήσω χρηματοοικονομικές σπουδές στο μέλλον(σα μεταπτυχιακό)...Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις σε 4 χρόνια από τώρα τι μπορεί να γίνει...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τίποτα σχετικά με τις υποτροφίες...Για παράδειγμα εγώ έβγαλα 19057 έχω καμία πιθανότητα να πάρω?Επίσης πόσα άτομα παίρνουν υποτροφία π.χ. οι δεκα πρώτοι ή είναι διαφορετικά?
Μαθηματικο θεσσαλονικης;Πολυ κακη επιλογη(για μενα που ειμαι 200 μορια κατω και θελω να το πιασω:P αλλα απ'οτι βλεπω θα πιασω τα οο(δειτε το σαν σχημα:whistle:) μου).Περα απο την πλακα θα περασεις πολυ ωραια στην θεσ/νικη(απ'οτι εχω ακουσει απο παιδια που σπουδαζουν ηδη εκει)...επειδη το εχω ψαξει αρκετα το θεμα το πτυχιο του μαθηματικου προσφερει πολυ πιο ευρεις επαγγελματικους οριζοντες απ'οτι εχει επικρατησει σαν αντιληψη εδω(κυριως εχει ψωμι εκτος ελλαδισταν)...αν σου αρεσουν τα μαθηματικα να εισαι σιγουρος οτι θα πετυχεις...και αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και πιασω σαλονικα θα τα πουμε:D...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Γεια σου Λεωνίδα....
Συνάδελφος και εσύ......;)
Αλλα βρε παιδί μου, όλοι Σαλονίκη....???
Ντάξει εχει καλές κοπελιές, αλλά όλοι πάνω....???
Εχει τις καλύτερες προοπτικές το μαθηματικό.......
Ποιο μαθηματικό ειναι η δεύτερη επιλογή σου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Γεια σου Λεωνίδα....
Συνάδελφος και εσύ......;)
Αλλα βρε παιδί μου, όλοι Σαλονίκη....???
Ντάξει εχει καλές κοπελιές, αλλά όλοι πάνω....???
Εχει τις καλύτερες προοπτικές το μαθηματικό.......
Ποιο μαθηματικό ειναι η δεύτερη επιλογή σου???

γιαννενα...βασικα σκεφτομουν για 2η ή κρήτη ή γιαννενα αλλα εβαλα γιαννενα γιατι ειμαι απο ιονιο και η κρητη πεφτει κομματακι μακρια...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
γιαννενα...βασικα σκεφτομουν για 2η ή κρήτη ή γιαννενα αλλα εβαλα γιαννενα γιατι ειμαι απο ιονιο και η κρητη πεφτει κομματακι μακρια...:D
ααααααα μάλιστα....
Βασικά τι Κρήτη τι Γιάννενα.....?
Το ίδιο απαιτητικά είναι και τα δύο......
Δεν λεω δύσκολα, απαιτητικά.....;)
Αλλα αν διαβάζεις, όλα οκ......:D:D:D:D
Πάντως αν χρειαστείς ποτέ τίποτα στείλε προσωπικό μηνυμα........
Καλά αποτελέσματα και καλη "νέα" ζωή.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Ακούστε μάθημα....
Στο ΣΕΜΦΕ, τομέας μαθηματικών....
Εισαγωγή στην Εμβιομηχανική
(Ορισμοί, Στοιχεία ανατομίας, Στοιχεία θεωρίας ελαστικότητας,Ισοτροπία, Ανισοτροπία, Εμβιομηχανική του οστίτη ιστού,
Εμβιομηχανική των αθρικών χόνδρων, της σπονδυλικής στήλης, των αρθρώσεων Εισαγωγή στην Εμβιομηχανική της βάδισης)
Νικό, nPb, έχουν αυτά σχέση με μαθηματικά.....???
Αν ναι, θα αυτοκτονίσω....Πάντου τα μαθηματικά τελικά......????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
ααααααα μάλιστα....
Βασικά τι Κρήτη τι Γιάννενα.....?
Το ίδιο απαιτητικά είναι και τα δύο......
Δεν λεω δύσκολα, απαιτητικά.....;)
Αλλα αν διαβάζεις, όλα οκ......:D:D:D:D
Πάντως αν χρειαστείς ποτέ τίποτα στείλε προσωπικό μηνυμα........
Καλά αποτελέσματα και καλη "νέα" ζωή.........
Δεν εχω προβλημα με την απαιτητικοτητα της σχολης...ελπιζω να μην καταληξω τουριστας που νομιζω οτι δεν θα καταληξω γιατι μου αρεσει το αντικειμενο σπουδων που διαλεξα...σε ευχαριστω για την προσφερομενη βοηθεια και για τις ευχες...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ακούστε μάθημα....
Στο ΣΕΜΦΕ, τομέας μαθηματικών....
Εισαγωγή στην Εμβιομηχανική
(Ορισμοί, Στοιχεία ανατομίας, Στοιχεία θεωρίας ελαστικότητας,Ισοτροπία, Ανισοτροπία, Εμβιομηχανική του οστίτη ιστού,
Εμβιομηχανική των αθρικών χόνδρων, της σπονδυλικής στήλης, των αρθρώσεων Εισαγωγή στην Εμβιομηχανική της βάδισης)
Νικό, nPb, έχουν αυτά σχέση με μαθηματικά.....???
Αν ναι, θα αυτοκτονίσω....Πάντου τα μαθηματικά τελικά......????

Η ανισοτροπία και η θεωρία ελαστικότητας ναι. Μάλιστα η θεωρία ελαστικότητας θέλει πολύ καλές γνώσεις από ανάλυση τανυστών (μαθηματικά) αλλά και από στατική στερεού σώματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

captain_g

Νεοφερμένος

Ο captain_g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γειά σας! έχω βγάλει 17600 μόρια και σκέφτομαι να δηλώσω μαθηματικό θεσσαλονίκης...θα ήθελα να μάθω τι προοπτικές υπάρχουν και με τί μπορώ να ασχοληθώ (εκτός από καθηγητής) όταν τελειώσω τη σχολή..επειδή με ενδιαφέρει η πληροφορική άκουσα ότι μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω σ'αυτόν τον τομέα..ποια είναι η γνώμη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Aν σου αρέσει καλύτερα η πληροφορική καλύτερα πήγαινε σε Τμήμα Πληροφορικής. Έχω συμφοιτητή στο Μαθηματικό, που ενώ φτιάχνει αλγόριθμο στην C++ στο γόνατο ολόσωστο, στα μαθηματικά όμως ζορίζεται (αδικήθηκε λόγω χαμηλών μορίων). Στο Μαθηματικό δεν κάνεις πληροφορική όπως σε ένα Τμήμα Πληροφορικής. Στο Μαθηματικό δίνεται έμφαση στην mathematical πλευρά της πληροφορικής και στην αλγοριθμική σκέψη. Ίσως υπάρχουν κάποια εξειδικευμένα μαθήματα όπως μικροϋπολογιστές, μεταφραστές, τεχνολογία λογισμικού,...κτλ αλλά θα πήξεις στα μαθηματικά. Αν δεν θέλεις τόσο τα μαθηματικά αλλά θες πληροφορική, είναι άδικο να κάνεις πληροφορική από το μαθηματικό. Τρελό το λούκι...

Γενικά από το μαθηματικό μπορείς να κάνεις παντού μεταπτυχιακά πλην θεωρητικών επιστημών. Όμως με τα μεταπτυχιακά αυτά (π.χ. πληροφορική) δεν αποκτάς εργασιακά δικαιώματα επιπλέον, απλά αναβαθμίζεσαι και εξειδικεύεσαι για τον ιδιωτικό τομέα. Στο δημόσιο δυστυχώς μετράει μόνο ο βασικός τίτλος σπουδών (βασικό πτυχίο). Δεν διορίζουν στο δημόσιο, πτυχιούχο μαθηματικό σε θέση επιστήμονα πληροφορικής εκτός και αν υπάρχει ειδική προκύρηξη.

(η άποψή μου) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

captain_g

Νεοφερμένος

Ο captain_g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστώ για την απάντηση...
έχω υπ'όψην μου αυτό που λές...άν ήθελα καθαρά πληροφορική θα πήγαινα εκεί..απλά επειδή έχω τρέλα με τα μαθηματικά και τυχαίνει να ασχολούμαι με υπολογιστές και να μ'αρέσουν θεώρησα καλή επιλογή να τα συνδυάσω...νομίζω πως άν έχεις γνώσεις πάνω σε δύο αντικείμενα που συνδέονται μεταξύ τους θα έχεις περισσότερες πιθανότητες επαγγελματικής αποκατάστασης..κάνω λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Καλώς όρισες στον κόσμο των μαθηματικών...:P

Δεν ξέρω. Δεν έχω δουλέψει ως μαθηματικός. Απλά πιστεύω ότι είναι δυνατό χαρτί. Τώρα αν κάνω λάθος, δεν ξέρω...

Πάντως από πλευράς γνώσεων δεν χρειάζεται να σε απασχολεί. Οι γνώσεις σε ένα Τμήμα Μαθηματικών είναι πολύ υψηλού επιπέδου τόσο στην μητέρα επιστήμη (μαθηματικά) όσο και στην κόρη της (εφαρμογές π.χ. πληροφορική, θεωρητική φυσική, επιχειρησιακή έρευνα, στατιστική).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

captain_g

Νεοφερμένος

Ο captain_g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστώ φίλε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top