Erasmus και βιογραφικό

Guest 840544

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα παιδια..Ηθελα να σας ρωτησω κατι...
Προσφατα ειχα κανει ενα ερασμους στο εξωτερικο,το οποιο στο τελος δεν επιτευχθει.Δηλαδη επειδη δεν περασα τα αναμενομενα μαθηματα( περασα 1 μαθημα στα 5), βγηκε ως ανεπιτυχης περιοδος ερασμους..Απλως δεν ξερω αν θα πρεπει να το γραψω στο βιογραφικο μου ή οχι..Γιατι σκεφτομαι αν το γραψω και παρει καποιος εργοδοτης μου τηλεφωνο στο πανεπιστημιο στο οποιο εκανα το ερασμους μηπως επηρεαστει απο αυτο το γεγονος..
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Δυσκολά να μπει καποιος στο κοπο να παρει τηλεφωνο αλλα απο την στιγμη που δεν θεωρεις οτι μπορεις να απαντησεις σε τυχον ερωτησεις που θα αφορουσαν σε ακαδημαικο επιπεδο για το τι εκανες εκει ισως καλο ειναι να μην το βαλεις
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αναλυτική σου βαθμολογία υποθέτω (τουλάχιστον η δική μου) λέει πόσα μαθήματα πέρασες Εράσμους πάντως, οπότε δεν είναι δύσκολο να το μάθει ότι δεν τα πήγες όπως θα ήθελες...
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Με την αναλυτική βαθμολογία δεν ξέρω τι παίζει. Βέβαια εσύ ένα δεν πέρασες μόνο? Άρα ένα δεν θα φαίνεται στη χειρότερη περίπτωση ότι περάστηκε έξω? Anyway, δεν παίζει ρόλο, βάλε το στο βιογραφικό. Αμφιβάλλω αν έξω κοιτάνε αναλυτικά όλα τα μαθήματα, αλλά ακόμα και αν το κάνουν (ίσως για κανένα μεταπτυχιακό), θα δουν ότι το ένα περάστηκε έξω, άρα θα το μάθουν either way. Οπότε, βάλτο. Όσο να ναι, λίγο πολύ μετράει, ότι είχες μια εμπειρία έξω.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και με αφορμή και το παραπάνω σχόλιο, μπορείς να το αναφέρεις σαν κάτι θετικό, ακόμα και αν πήγε σκατά. Δηλαδή μπορείς να εξηγήσεις τους λόγους που δεν πήγε καλά, τι θα άλλαζες τώρα και τι σε βοήθησε να καταλάβεις αυτή η "αποτυχία". Είναι μια εμπειρία δηλαδή όπως και να'χει.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι ότι αν υπάρχουν σπουδές που για κάποιο λόγο δεν τελείωσαν σωστά θα πρέπει να ληφθεί υπόψιν ότι: Aν έγιναν εργασίες ή δραστηριότητες κλπ που αξίζουν τον κόπο να αναφερθούν γιατί προσδίδουν κάποια ακαδημαϊκή γνώση, εμπειρία, skills ή και επειδή ο χρόνος είναι κρίμα να πάει χαμένος ως κενό στο βιογραφικό, καλό είναι να αναφερθούν αλλά όχι με ιδιαίτερη έμφαση. Απλή λακωνική αναφορά. Ίσως ως extracurricular activities ή κάποιο workshop / gaining ects in "...". Αν αντίθετα χειροτερεύουν την κατάσταση, καλό είναι μην αναφερθούν γιατί το βιογραφικό δεν είναι βιογραφία ζωής. Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να παρουσιάζει όλες τις λεπτομέρειες μέχρι και τι χαρτί τουαλέτας είχαν στο τάδε σεμινάριο που απλά παρακολούθησε. Αν ρωτηθείς θεματοθέτη ποτέ ή χρειαστεί να το αναφέρεις, απλά το λες ως λεπτομερή επεξήγηση σαν κάποιο subject-scientific skill που να σε βοηθήσει επαγγελματικά.

Προσωπικά για έναν "ιδιάζων" καθηγητή έχασα τον μεταπτυχιακό τίτλο στο Πανεπιστήμιο Πατρών ενώ είχα περάσει όλα τα μαθήματα με την πρώτη φορά και Μ.Ο. άνω του 7. Το θέμα έμεινε εκεί λόγω της Ελληνικής κουλτούρας και η ζωή έχει προχωρήσει πολύ από τότε προς θετική κατεύθυνση, έκανα πράγματα που πριν δεν είχα καν φανταστεί ότι θα έκανα ποτέ στη ζωή μου και δεν έμεινα στη μιζέρια του απλώς ένα "μάθημα περασμένο" όπως θέλει η Ελληνική παράδοση των πτυχίων. Τότε που συνέβη αυτό σαφώς και με απασχολούσε αλλά πλέον μου φαίνεται πολύ φθηνό και απομακρυσμένο το γεγονός όπως και όσοι ενεπλάκησαν στην υπόθεση ως κουτσομπόληδες συμπάσχοντες.

Δυστυχώς η ζωή είναι μη γραμμική και καλό είναι πολλοί νέοι και μικρο-άμυαλοι να τα βλέπουν αυτά που τα μυαλά πετούν πάνω από το κεφάλι για διδακτορικά και άλλες λαλακίες χωρίς να ξέρουν καν τι σπουδάζουν. Δεν υπάρχει εγγυημένη επιτυχία και ειδικά στο εξωτερικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Με την πολυ μικρη απειροελαχιστη εμπειρια που εχω νομιζω οτι εχει σημασια το πως θα πουλήσεις το Ερασμους που εκανες και πως θα δικαιολογησεις τα μαθηματα που δεν περασες. Συμφωνω με το Νικο οτι το βιογραφικο δεν ειναι η βιογραφια σου, ωστοσο αν πχ στο μελλον σ' ενδιαφερει να εργαστεις στη χωρα που εκανες Ερασμους θεωρω οτι το Ερασμους μετραει θετικα . Γνωριζω οτι γενικα προτεινεται αναλογα με τη θεση εργασιας ή το μεταπτυχιακο που σ'ενδιαφερει οτι ειναι καλο να προσαρμόζεις και το βιογραφικο σου. Οποτε σε καποιες περιπτώσεις θα ηταν καλο να το αναφερεις σε καποιες οχι. ΠΧ θα μπορουσες να πουλησεις το γεγονος οτι χρειαστηκε να συνεργαστεις με ατομα απο διαφορετικες χωρες πχ.
Θα ηταν ενδιαφερον παντως να ακουστουν διαφορες αποψεις, κι εμενα μ' ενδιαφερει προσωπικά .
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Nαι η Εχέμυθη έχει δίκιο (τόσα names και έχω ξεχάσει πως σε λένε). <3 Το point είναι κάτι αρνητικό να παρουσιαστεί ως θετικό σε μια υπερπληθή αγορά πτυχιούχων. Καλώς ή κακώς, οι Έλληνες δεν κάνουν τη διαφορά σε είδη σπουδών. Μετά από αυτό το χαστούκι ας μιλήσουμε κανονικά, σαν άνθρωποι. Οι θέσεις εργασίας (ύστερα από την πρόσφατη εμπειρία μου) λαμβάνονται και από ένα καλό interview. Σαφώς και τα γραφόμενα του Βιογραφικού εννοείται ότι δείχνουν το προφίλ αλλά σε μια συνέντευξη μπορούν πολλά να επεξηγηθούν. Η εμπειρία του εξωτερικού και μόνο φτάνει. Το γεγονός ότι ξεπατώθηκες σε ξένο Πανεπιστήμιο, με διαφορετική νοοτροπία σπουδών, σκέψης και γενικού τρόπου διδασκαλίας από το Ελληνικό είναι ένα plus στην κατηγορία των extracurricular activities / soft skills. Δες από αυτό τι λαβράκι μπορείς να βγάλεις και βάλτο στο βιογραφικό σου και όχι βιογραφία. Αυτό να θυμάσαι. Σε κάθε αναποδιά στη ζωή δεν είμαστε υποχρεωμένοι να εξηγούμε σε recruiters που μπορεί να έχουν πτυχίο άκυρο με το προφίλ της θέσης εργασίας. Εξάλλου σε μια συνέντευξη χέστηκαν για το τι λέγεται αλλά η έμφαση δίνεται στην ψυχολογία των απαντήσεων και του τρόπου που απαντάς. Αν το μάθημα λέγεται Κβαντομηχανική ΙΙ ή Μέθοδοι Φυσικής Laser λίγη σημασία έχει. Είναι πως θα παρουσιάσεις τι ακόμη και την "γκόμενά" σου, που λέει ο λόγος.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως πρέπει να μάθουμε να πουλάμε καλά τον εαυτό μας, ειδικά στις συνεντεύξεις... Αλλά και οι βαθμοί δεν παίζουν ρόλο ρε παιδιά? Εγώ νόμιζα ότι ένας καλος βαθμός χρειάζεται σίγουρα στο προπτυχιακό για να γίνεις δεκτός σε καλό μεταπτυχιακό ή να πάρεις καμιά υποτροφία, αλλά και τώρα στο μεταπτυχιακό, που νόμιζα πως αλλού πρέπει να εστιάζουμε, σαν να βλέπω ότι πάλι χρειάζεται καλός βαθμός και δίνεται μεγάλη βαρύτητα από τους συμφοιτητές. Για internships και τέτοια ζητάνε top 10% excellence που κοιτάω lol. Μπορεί και για phd να υπάρχει minimum. Τώρα για βιομηχανία, εντάξει, ίσως να είναι διαφορετικά. Από ότι καταλαβαίνω πάντως, θέλει να έχεις projects, αλλά και καλό βαθμό. Αλλιώς οι καλές θέσεις μειώνονται, όχι?
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Nαι η Εχέμυθη έχει δίκιο (τόσα names και έχω ξεχάσει πως σε λένε). <3 Το point είναι κάτι αρνητικό να παρουσιαστεί ως θετικό σε μια υπερπληθή αγορά πτυχιούχων. Καλώς ή κακώς, οι Έλληνες δεν κάνουν τη διαφορά σε είδη σπουδών. Μετά από αυτό το χαστούκι ας μιλήσουμε κανονικά, σαν άνθρωποι. Οι θέσεις εργασίας (ύστερα από την πρόσφατη εμπειρία μου) λαμβάνονται και από ένα καλό interview. Σαφώς και τα γραφόμενα του Βιογραφικού εννοείται ότι δείχνουν το προφίλ αλλά σε μια συνέντευξη μπορούν πολλά να επεξηγηθούν. Η εμπειρία του εξωτερικού και μόνο φτάνει. Το γεγονός ότι ξεπατώθηκες σε ξένο Πανεπιστήμιο, με διαφορετική νοοτροπία σπουδών, σκέψης και γενικού τρόπου διδασκαλίας από το Ελληνικό είναι ένα plus στην κατηγορία των extracurricular activities / soft skills. Δες από αυτό τι λαβράκι μπορείς να βγάλεις και βάλτο στο βιογραφικό σου και όχι βιογραφία. Αυτό να θυμάσαι. Σε κάθε αναποδιά στη ζωή δεν είμαστε υποχρεωμένοι να εξηγούμε σε recruiters που μπορεί να έχουν πτυχίο άκυρο με το προφίλ της θέσης εργασίας. Εξάλλου σε μια συνέντευξη χέστηκαν για το τι λέγεται αλλά η έμφαση δίνεται στην ψυχολογία των απαντήσεων και του τρόπου που απαντάς. Αν το μάθημα λέγεται Κβαντομηχανική ΙΙ ή Μέθοδοι Φυσικής Laser λίγη σημασία έχει. Είναι πως θα παρουσιάσεις τι ακόμη και την "γκόμενά" σου, που λέει ο λόγος.
Elena Kr, χαρηκα (μια φορα αλλαξα ονομα πριν απο καμια πενταετια και παει με ξεχασατε). Με αυτα που λες συμφωνω αν και οπως ειπα εχω ελάχιστη εμπειρια και αυτο που θα προσθετα εγω, που πανω κατω το ειπες, ειναι να βρει μια καλη εξηγηση στην περιπτωση που ρωτησουν το γιατι.
Προσωπικα κι εγω αυτη την περιοδο προσπαθω να βαλω gap year που εκανα στο τεταρτο ετος για εθελοντισμο στο εξωτερικο, σχετικο με τα ενδιαφεροντα μου ασχετο με τις σπουδες μου και πραγματικα εχει ενδιαφερον να ακουστουν αποψεις εδω μεσα, οχι μονο για τη συγκεκριμενη περιπτωση αλλα και γενικα για το πως μπορεις να πλασαρεις σωστα μια τετοιου ειδους εμπειρια στο βιογραφικο σου
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Elena Kr, χαρηκα (μια φορα αλλαξα ονομα πριν απο καμια πενταετια και παει με ξεχασατε). Με αυτα που λες συμφωνω αν και οπως ειπα εχω ελάχιστη εμπειρια και αυτο που θα προσθετα εγω, που πανω κατω το ειπες, ειναι να βρει μια καλη εξηγηση στην περιπτωση που ρωτησουν το γιατι.
Προσωπικα κι εγω αυτη την περιοδο προσπαθω να βαλω gap year που εκανα στο τεταρτο ετος για εθελοντισμο στο εξωτερικο, σχετικο με τα ενδιαφεροντα μου ασχετο με τις σπουδες μου και πραγματικα εχει ενδιαφερον να ακουστουν αποψεις εδω μεσα, οχι μονο για τη συγκεκριμενη περιπτωση αλλα και γενικα για το πως μπορεις να πλασαρεις σωστα μια τετοιου ειδους εμπειρια στο βιογραφικο σου

Οι εθελοντικές δραστηριότητες μετράνε θετικά και ειδικά αν έχει γίνει κάποια εργασία. Γενικά δεν έχει σημασία τι γράφεις αλλά τι θα παρουσιάσεις αν σε καλέσουν να τους μιλήσεις. Γιατί σε κάνει ξεχωριστή αυτό Έλενα, για παράδειγμα; Αν δεις την συνέντευξη του καθ. Στ.Κολύβα από το Yale θα αναθεωρήσεις πολλά για αυτά που νομίζουμε ως λάθη σε ένα βιογραφικό και θα δεις αλλιώς τη ζωή με τα gaps της.

Ναι, θυμήθηκα το όνομα. ;) <3
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλά και οι βαθμοί δεν παίζουν ρόλο ρε παιδιά? Εγώ νόμιζα ότι ένας καλος βαθμός χρειάζεται σίγουρα στο προπτυχιακό για να γίνεις δεκτός σε καλό μεταπτυχιακό ή να πάρεις καμιά υποτροφία, αλλά και τώρα στο μεταπτυχιακό, που νόμιζα πως αλλού πρέπει να εστιάζουμε, σαν να βλέπω ότι πάλι χρειάζεται καλός βαθμός και δίνεται μεγάλη βαρύτητα από τους συμφοιτητές. Για internships και τέτοια ζητάνε top 10% excellence που κοιτάω lol. Μπορεί και για phd να υπάρχει minimum.

Οι καλοί βαθμοί δε λένε τίποτα. Ο καθένας μπορεί να πήρε καλούς βαθμούς για λόγους τελείως "άκυρους". Αυτό που μετράει όμως, είναι το πώς πήγες σε σχέση με τους άλλους του έτους σου (του έτους σου γιατί ακόμα και από καθηγητή σε καθηγητή το μάθημα έχει τρομερές διαφορές) και το πόσο καιρό σου πήρε να τελειώσεις. Όλοι παίρνουμε μέσο όρο 10 περνώντας 1 μάθημα το εξάμηνο...

Και πάλι όμως, οι βαθμοί είναι βαθμοί... Ακαδημαϊκά μπορεί να πας καλά, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχεις την όρεξη και τη δυνατότητα να κάνεις μια ερευνητική εργασία. Γι'αυτό η πορεία με την οποία διαλέγεις μαθήματα επίσης μετράει, όπως και μετράνε και οι συστατικές επιστολές και τα statements of purpose...

Δεν υπάρχει ένα κριτήριο. Το κάθε πανεπιστήμιο κοιτάει συνολικά την αίτησή σου. Ακόμα και οτιδήποτε φαίνεται να πήγε στραβά, μπορείς να εξηγήσεις γιατί πήγε στο statement of purpose.

Όρεξη να υπάρχει έχει σημασία ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top