Laptop για το Πανεπιστήμιο

monkiwi

Νεοφερμένος

Ο monkiwi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Όχι ρε παιδιά το ανέφερα το τμήμα στο πρώτο σχόλιο...πολιτικων μηχανικων θα είμαι :)

Λάθος μου τότε.. Θα ψάξω και για εσένα λίγο αν βρω χρόνο. :P
Γνωρίζεις αν θα χρειαστείτε κάποια συγκεκριμένα προγράμματα?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Τον HDD, εάν τον προσέχεις και δεν τον πετάς, λες και είναι πλαστικό μπαλάκι, μια χαρά σου τη βγάζει, όσα κινητά μέρη και να έχεις. Το cloud προϋποθέτει 1ον να είναι ενεργή η υπηρεσία και 2ον να έχεις πρόσβαση σε αυτή (internet). Για δεδομένα τα οποία πρέπει να διαμοιράζονται μεταξύ διαφόρων υπολογιστών (δίκτυο δουλειάς, δουλειά-σπίτι) είναι καλή λύση. Αλλά εάν πρόκειται για προσωπικό αποθηκευτικό μέσο, η εξάρτηση που αποκτάς σε τρίτους είναι μεγάλη. Βέβαια, εξαρτάται και για τι πράγματα μιλάμε. Εάν είναι οι φωτογραφίες από τις διακοπές, ναι, οκ. Εάν είναι το αρχείο σχολής/δουλειάς ή οτιδήποτε άλλο σημαντικό, η άμεση πρόσβαση σε αυτό ανά πάσα στιγμή υπερέχει της δήθεν αξιοπιστίας του cloud
Τα cloud λειτουργούν με τη μέθοδο του συγχρονισμού των δεδομομέων που βρίσκονται τοπικά στους υπολογιστές. Και να μην έχεις ιντερνετ επεξεργαζεσαι τα αρχεία και πάνε στο cloud με το μπεις στο διαδίκτυο.


Ήδη ανέφερες ότι σου χάλασε ένα σκληρος δίσκος με 1TB μέσα. Αργά ή γρήγορα θα σου ξανασυμβεί. Ακόμα και να μην σου χαλάσει λόγω πεσίματος μπορεί να είσαι θύμα κλοπής.

Επίσης ο μέσος χρήστης που επιλέγει back up σε εξωτερικούς σκληρούς δισκούς εκτός ότι χάνουν κάθε λίγο εργατοώρες για το σκοπό αυτό δεν είναι πιστοί στα χρονικά διαστήματα. Γι αυτό όποτε γίνει η στραβή ο μέσος χρήστης κλαίει με μαύρο δάκρυ, ειδκά αν μετά μάθει ότι υπηρχε τρόπος να προστατευθεί.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Για macbook παιδιά το κατώτερο αποδεκτό είναι το macbook pro του 2019 (two thunderbolt) https://www.skroutz.gr/s/19519102/Apple-MacBook-Pro-13-3-i5-8257U-8GB-128GB-with-Touch-Bar-2019.html

Το πιο value4money είναι αυτό
https://www.skroutz.gr/s/15449789/Apple-MacBook-Pro-13-3-i5-8GB-256GB-with-Touch-Bar-2018.html
Χωρίς ειρωνία κλπ, απλά έχω απορία: τι παραπάνω προσφέρει ένα μακμπουκ και έχει αυτήν την τιμή; Με τα υποτριπλάσια χρήματα βρίσκεις πολύ καλύτερο λάπτοπ πιστεύω
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Χωρίς ειρωνία κλπ, απλά έχω απορία: τι παραπάνω προσφέρει ένα μακμπουκ και έχει αυτήν την τιμή; Με τα υποτριπλάσια χρήματα βρίσκεις πολύ καλύτερο λάπτοπ πιστεύω

Δώσε παράδειγμα. Βάζω τιμή 2000 ευρώ στα macbook αν και αυτα που πρότεινα ειναι φθηνότερα. Με 700 ευρώ μπορείς να βρεις καλύτερο laptop;
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Δώσε παράδειγμα. Βάζω τιμή 2000 ευρώ στα macbook αν και αυτα που πρότεινα ειναι φθηνότερα. Με 700 ευρώ μπορείς να βρεις καλύτερο laptop;
Πρώτον, ρώτησα τι καλύτερο έχει ένα λάπτοπ μακμπουκ από τα υπόλοιπα με 700 ευρώ,αλλά δεν πήρα απάντηση. Δεύτερον, μη βγάλουμε τώρα και σπουδαία τα μακ... Είναι γνωστό τοις πάσι ότι η εταιρεία είναι μόνο "όνομα". Κανένα από τα προϊόντα της δεν αξίζει τα λεφτά που δίνεις (όχι ότι είναι άχρηστα, αλλά όχι να θες και 1.500+ για ένα λάπτοπ, 400+ για ένα κινητό ή 130+ για ασύρματα ακουστικά!). Ένα απλό παράδειγμα είναι αυτό το λάπτοπ, με τιμή πολύ χαμηλότερη, που δεν μπορώ να καταλάβω σε τι υστερεί από τα μακ. Επίσης, το θέμα αναφέρεται σε "λάπτοπ για το πανεπιστήμιο". Προσωπικά δε γνωρίζω και πολλούς φοιτητές που να μπορούν να διαθέσουν τέτοια -υπέρογκα- ποσά μόνο και μόνο για ένα λάπτοπ, ειδικά στην εποχή μας. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εγω από προσωπική πείρα έχω μείνει υπερευχαριστημενος από το lenovo ideapad 330S-15RR στα 450 περίπου.. Και ονλαιν παιχνίδια μπορεί να τρέξει, και για το πανεπιστήμιο ενδείκνυται. Το τελευταίο μένει να το εξακριβώσω, αν και πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με 1ΤB αποθηκευτικό.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Πρώτον, ρώτησα τι καλύτερο έχει ένα λάπτοπ μακμπουκ από τα υπόλοιπα με 700 ευρώ,αλλά δεν πήρα απάντηση. Δεύτερον, μη βγάλουμε τώρα και σπουδαία τα μακ... Είναι γνωστό τοις πάσι ότι η εταιρεία είναι μόνο "όνομα". Κανένα από τα προϊόντα της δεν αξίζει τα λεφτά που δίνεις (όχι ότι είναι άχρηστα, αλλά όχι να θες και 1.500+ για ένα λάπτοπ, 400+ για ένα κινητό ή 130+ για ασύρματα ακουστικά!). Ένα απλό παράδειγμα είναι αυτό το λάπτοπ, με τιμή πολύ χαμηλότερη, που δεν μπορώ να καταλάβω σε τι υστερεί από τα μακ. Επίσης, το θέμα αναφέρεται σε "λάπτοπ για το πανεπιστήμιο". Προσωπικά δε γνωρίζω και πολλούς φοιτητές που να μπορούν να διαθέσουν τέτοια -υπέρογκα- ποσά μόνο και μόνο για ένα λάπτοπ, ειδικά στην εποχή μας. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με

Αυτό το laptop που προτείνεις δεν συγκρίνεται με τα macbook που παρέθεσα. Λογικό γιατί είναι πολύ φθηνότερο.
χειρότερος cpu: https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i7-7500U-vs-Intel-i5-8259U/2863vs3299
Χειρότερη οθόνη, χειρότερο πληκτρολόγιο, πιο αργός ssd, χειρότερη αυτονομία, χειρότερο trackpad, χειρότερη μεταπολική αξία, το macbook 1kg ελαφρύτερος, το macbook καλύτερη συνδεσιμότητα.

Επίσης την αξία του προιόντος την μετράω με τη διαφορά (αξία προιόντος)/(χρονικό διάστημα που χρησιμοποιείς το προιόν αξιοπρεπώς) - μεταπωλική αξία. Το dell που προτείνεις και θα δώσει καποιος 700 ευρώ για να το πάρει ήδη σέρνεται σε βαριές προσομειώσεις. Σε 2, 3 χρόνια ο κατοχός του θα χει δυο επιλογές. Ή να κάνει υπομονή και να συνηθίσει στο lag ή να σκάσει αλλο ενα 1000αρι (γιατί οσο περνάνε τα χρόνια τα laptop ακριβαίνουν) να πάρει νέο laptop.

Ακόμα και για τους φοιτητές που το θέλουν για παρουσιάσεις και συγγραφή κειμένων το ακριβό laptop μετράει λόγω οθόνης και καθώς σου γλυτώνει απίστευτο χρόνο που για το φοιτητή και τον εργαζόμενο είναι πολύτιμος. Eπίσης το κακό laptop δεν σε καθυστερεί απλά αλλά εμποδίζει την εξέλιξη σου σε αρκετές σοχλές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Μην ακούτε τον ακικο, για την apple δουλεύει και παίρνει ποσοστά για κάθε ποστ που γράφει.

Τα λαπτοπ >1000Ε στοχεύουν σε συγκεκριμένο κοινό και όχι στον μέσο φοιτητή. Ο μέσος φοιτητής δε χρειάζεται ultrabook 13" με σουπερ ντουπερ αναλυση, όσο καλή οθόνη κ να έχει στις 13" θα του βγουν τα ματια για να διαβασει μια διαφάνεια.

Οτιδήποτε με 15", i5, 8gm ram, ssd κ μαξ 700Ε είναι υπεραρκετό μέχρι το πτυχίο. Μια εξωτερική οθόνη ~22" και μια βάση ψύξης για το λαπτοπ είναι επίσης σημαντικά.
 

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Tι macbook λετε αχαχαχαχα
Και με λαπτοπ των 300-400 ευρω ο μεσος φοιτητης κανει τη δουλεια του
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην ακούτε τον ακικο, για την apple δουλεύει και παίρνει ποσοστά για κάθε ποστ που γράφει.

Τα λαπτοπ >1000Ε στοχεύουν σε συγκεκριμένο κοινό και όχι στον μέσο φοιτητή. Ο μέσος φοιτητής δε χρειάζεται ultrabook 13" με σουπερ ντουπερ αναλυση, όσο καλή οθόνη κ να έχει στις 13" θα του βγουν τα ματια για να διαβασει μια διαφάνεια.

Οτιδήποτε με 15", i5, 8gm ram, ssd κ μαξ 700Ε είναι υπεραρκετό μέχρι το πτυχίο. Μια εξωτερική οθόνη ~22" και μια βάση ψύξης για το λαπτοπ είναι επίσης σημαντικά.

Οχι αγαπητε φμα ο συντροφος ακικος εχει δικιο. 15"" δεν μεταφέρεται ευκολα και δεν αξιζει σε σχεση με 13.3" επισης με 1000ε παιρνεις ενα καλο ουλτραμπουκι με 1080π οθονη οχι 4κ. Περα απ αυτο η ποιοτητα κατασκευης ενος ουλτραμπουκ ειναι σ αλλο επιπεδο το οποιο μετραει πολυ μετα απο λιγα χρονια τραστ μη.

Παιδια αν δε μπορειτε μακμπουκ, παρτε κανα lenovo thinkpad με 1000ε οταν μαζεψετε τα λεφτα.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Καλά τα macbook και τα μεγαθηρία υπολογιστών, αλλά ο μέσος φοιτητής ούτε έχει ούτε χρειάζεται να ξοδέψει ένα χιλιάρικο για λάπτοπ.

Εξαιρουμένων των σχολών που απαιτείται εξειδικευμένο λογισμικό (άρα και περισσότεροι πόροι), ο μέσος φοιτητής κάνει τη δουλειά του και με ένα λάπτοπ των 500€.

Παίζουν αυτήν την περίοδο διάφορες προσφορές, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ψάξει σε τεχνολογικά φόρουμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ρε παιδια εχω 4gb ram αλλα το νεο autocad χρειαζεται 8 λεει. Θα τρεχει η θα πρεπει να βαλω κι αλλη ραμ;
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Ρε παιδια εχω 4gb ram αλλα το νεο autocad χρειαζεται 8 λεει. Θα τρεχει η θα πρεπει να βαλω κι αλλη ραμ;


βάλε RAM οπωσδήποτε για να μη σου κολλάει γιατί αμα χρειαστεί να τρέξεις πολλές προσωμοιώσεις μπορεί και να κλείσει μόνο του :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
:morning1: Μην σκέφτεστε μόνο τη σχολή. Στη φοιτητική σας ζωής μπορείτε να ασχοληθείτε με 500 πράγματα. Photoshop, Video Editing, solftware development, cad, 3d modeling, matlab/simulink. Με laptop των 500 ευρώ τρώτε πόρτα για τα περισσότερα από αυτά και στην προσωπική σας εξέλιξη.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ρε παιδια εχω 4gb ram αλλα το νεο autocad χρειαζεται 8 λεει. Θα τρεχει η θα πρεπει να βαλω κι αλλη ραμ;
Πρέπει να αναφέρεις το laptop σου για να δούμε αν αξίζει η ανάβαθμιση.

To minimum basic RAM requirement για το AutoCAD 2019 είναι 8gb και το recommended 16gb. Μπορείς να τρέξεις παλαιότερο AutoCAD που να ζητά λιγότερες απαιτήσεις. Κατά τη γνώμη μου πρώτα αναβάθμισε τον hdd σε ssd αν δεν έχεις ήδη και μετά τουμπάνιασε το laptop σου με RAM.

Επίσης παιδιά τα windows 7 από Ιανουάριο σταμάτανε να υποστηρίζονται από την microsoft. Για να είστε ασφαλής πρέπει να πάτε σε windows 10 αυθεντικά που είναι πιο βαριά.
 

Terminator2213

Νεοφερμένος

Ο Terminator2213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Λάθος μου τότε.. Θα ψάξω και για εσένα λίγο αν βρω χρόνο. :P
Γνωρίζεις αν θα χρειαστείτε κάποια συγκεκριμένα προγράμματα?


Αρχικα συγγνώμη για την καθυστερημένη ανταπόκριση στο μήνυμά σας. Τώρα για την σχολή νομίζω θα χρησιμοποιηθούν πρόγραμμα αρκετά βαριά όπως autocad κτλ..το ποσό συχνά θα ασχολούμαστε με αυτά δεν το γνωρίζω.. και γω δεν ξέρω ακόμα κάτι πιο χειροπιαστό πρώτοετης ειμαι :)
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Αυτό το laptop που προτείνεις δεν συγκρίνεται με τα macbook που παρέθεσα. Λογικό γιατί είναι πολύ φθηνότερο.
χειρότερος cpu: https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i7-7500U-vs-Intel-i5-8259U/2863vs3299
Χειρότερη οθόνη, χειρότερο πληκτρολόγιο, πιο αργός ssd, χειρότερη αυτονομία, χειρότερο trackpad, χειρότερη μεταπολική αξία, το macbook 1kg ελαφρύτερος, το macbook καλύτερη συνδεσιμότητα.

Επίσης την αξία του προιόντος την μετράω με τη διαφορά (αξία προιόντος)/(χρονικό διάστημα που χρησιμοποιείς το προιόν αξιοπρεπώς) - μεταπωλική αξία. Το dell που προτείνεις και θα δώσει καποιος 700 ευρώ για να το πάρει ήδη σέρνεται σε βαριές προσομειώσεις. Σε 2, 3 χρόνια ο κατοχός του θα χει δυο επιλογές. Ή να κάνει υπομονή και να συνηθίσει στο lag ή να σκάσει αλλο ενα 1000αρι (γιατί οσο περνάνε τα χρόνια τα laptop ακριβαίνουν) να πάρει νέο laptop.

Ακόμα και για τους φοιτητές που το θέλουν για παρουσιάσεις και συγγραφή κειμένων το ακριβό laptop μετράει λόγω οθόνης και καθώς σου γλυτώνει απίστευτο χρόνο που για το φοιτητή και τον εργαζόμενο είναι πολύτιμος. Eπίσης το κακό laptop δεν σε καθυστερεί απλά αλλά εμποδίζει την εξέλιξη σου σε αρκετές σοχλές.
Δε χρειάζεται να πω τίποτα, απήντησαν τα υπόλοιπα μέλη. Ισχύει το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις", αλλά το κόστος δεν παύει να είναι δυσβάσταχτο για ένα -μέσο- φοιτητή
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δε χρειάζεται να πω τίποτα, απήντησαν τα υπόλοιπα μέλη. Ισχύει το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις", αλλά το κόστος δεν παύει να είναι δυσβάσταχτο για ένα -μέσο- φοιτητή


Επειδή ο ακικος είναι αδελφός μου μπορω να σας πω παιδιά από την 10ερια του 10 εγώ
Windows fan (είμαι ακόμα! άλλαξα 2 φορητούς αξίας 600 ευρώ και τώρα ειμαι με κάποιον που του άλλαξα οθόνη ενώ
Ο ακικος είναι με έναν φορητό Mac
Του 2010 που πρόσφατα αλλαξε σε υπερσύγχρονο MacBook όχι γιατί χαλάσε αλλά γιατί ήθελε να τρέξει το νέο λειτουργικό για
Την δουλειά του. Ο ακικος συνολικά πλήρωσε πολύ λιγότερα για μακμποοκ αυτά
Τα
Χρόνια από ότι εγώ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top