Είμαστε τελικά οπισθοδρομικοί ως λαός;

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Το θέμα δεν είναι για γέλια είναι για κλάμματα.Και είναι αρκετά σοβαρό.Η αλήθεια είναι ότι με κάθε ευκαιρία που μας δίνεται αποδεικνύουμε πόσο πίσω είμαστε σε θέματα νοοτροπίας.Αηδία.
@Marios: είδες που στα 'λεγα?

ΥΓ: Δε θυμάμαι καλά, τί λέει η μεσαιωνική ΠΑΣΚΕΔΙ?Στέλνουμε email με την ένδειξη "ΝΑΙ ΣΤΟ ΦΙΝΛΑΝΔΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ" στο apopsis1@yahoo.gr?Ok :)


Χα,χα,άμα το κάνεις αυτό θα σε αφορίσουνε(κοινώς τέρμα τα ξενυχτάδικα για σένα εφ΄όρου ζωής:P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
[FONT=&quot]Το κύριο μερίδιο ευθύνης το έχει η εκκλησία. Ένας από τους λόγους που ονομάζει Σατανική την ροκ και την metal είναι καθώς έχουν ελεύθερη έκφραση, κάτι που δεν συμφέρει την εκκλησία μια και θέλει να ελέγχει τους πάντες, οπότε τα βγάζει σατανιστικά (και όπου βρει ευκαιρία όπως τώρα με τους Lordi, ακόμα πιο πολύ) ώστε να απωθήσει τον κόσμο. Έτσι έχει βάλει παρωπίδες σε πολύ κόσμο (ειδικά μεγαλύτερης ηλικίας, αλλά ακόμα και σε παιδία στην ηλικία μου) και τα πάντα είναι πλέον "Σατανικά" .Το βλέπουμε όλοι και το καταλαβαίνουμε (όσοι παρατηρούν με ελεύθερο μυαλό τουλάχιστον) ότι παίζονται πολλά τα όπια τα κρύβουν οι καλοί κληρικοί .Και στο βυζάντιο ακόμα, είναι τυχαίο ότι χτίζανε της πόλης τους πάνω από αρχαίες Ελληνικές και χρησιμοποιούσανε και κάποια ποσότητα πέτρας από τα Αρχαία κτίσματα; Είναι τυχαίο ότι γκρεμίζανε τους ναούς των αρχαίων; Είναι τυχαίο που όσο υπήρχε το βυζάντιο (και γενικότερα κατά των Μεσαίωνα βέβαια, αλλά εδώ μιλάμε για Ελλάδα)δεν έκαναν κάποια σημαντικά βήματα μπροστά; Ο λαός κοιμότανε τον ύπνο του δικαίου και ήτανε συνεχώς στις εκκλησίες και προσπαθούσε να μην αμαρτάνει την στιγμή που οι άρχοντες και οι αυτοκράτορες το παίζανε ηθικοί ενώ παράλληλα γινότανε της ιερόδουλης. Όπως τότε, έτσι και σήμερα υπάρχει απίστευτη πλύση εγκέφαλου, και διαφθορά.

Τους στοίχους τους συγκεκριμένου τραγουδιού δεν τους έχω διαβάσει, αλλά γενικότερα, ναι υπάρχει μια (ψεύτικη-εμπορική κατά την γνώμη μου) λατρεία για τον Σατανά από τα [/FONT][FONT=&quot]metal[/FONT][FONT=&quot] τραγούδια. Τι σημαίνει όμως αυτό; Εγώ πωρώνομαι ακούγοντας αυτούς τους στοίχους και ας μην είμαι σατανιστής, όποτε εγώ θα τα ακούω και εσύ άσου ότι θέλεις εσύ. Αφήστε που δεν είναι όλα όπως φαίνονται με την πρώτη ματιά, πολλές φορές μέσα από αυτό το "πρόσωπο" κρύβονται άλλα πράγματα. Τα συγκεκριμένα άτομα για κάποιον λόγο θέλανε να γράψουν ένα τέτοιο τραγούδι, η χώρα τους, τους επέλεξε και από εκεί και πέρα έχουν κάθε δικαίωμα να έρθουν και να διαγωνιστούν. Από που και ως που θα τους πούμε "Όχι μην έρθετε εδώ γιατί προσβάλετε την θρησκεία μας"; Άμα είναι έτσι ας διώξουμε και όλους τους καθολικούς μια και δεν πιστεύουν στο Άγιο πνεύμα. Α, και παιδία, μην ξεχάσετε να με πετάξετε έξω από τα σύνορα της χώρας γιατί δεν πιστεύω σε αυτό που λέγετε Αγια τριάδα και θεωρείται (από το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων) Θεός.

Ακούω ροκ από τα 12 μου (περίπου) και μέταλ εδώ και 8-9 μήνες. Και έχω μπει και στην ακραία μέταλ και μου αρέσει, αλλά ποτέ δεν έχω πιάσει τον εαυτό μου να λατρεύει τους στοίχους η τον Σατανά .Και από την πρώτη στιγμή αποδοκίμασα τους Lordi καθώς (όπως το βλέπω) ντύνονται κατά αυτόν τον τρόπο καθαρά για εμπορικούς λόγους και μάλιστα δεν το έχουν κάνει και ωραία .Μου αρέσουν όμως συγκρίματα με πιο "ακραία" εμφανίσει, από πιο μαλακά (όπως, πρώτα-πρώτα οι KISS) μέχρι πιο σκληρά (όπως οι Dimmu Borgir και άλλοι blackster). Άρα μάλλον έχω την κατάλληλη κρίση για να ξέρω τι θα κρατήσω από το κάθε συγκρότημα.

Προσωπικά θα στείλω ένα e-mail σε αυτήν την προστάτιδα που μας προστατεύει για να δω και ποσά ξέρει για αυτό το τραγούδι εκτός από το ότι το τραγουδάνε οι Lordi.Και καλώ όλους τους συν-φορουμιστες μου (που συμφωνούν μαζί μου) να στείλουν και αυτοί ένα e-mail.[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Aυτοι ειναι οι στιχοι τους...

Lordi - Hard Rock Hallelujah!

Hard Rock Hallelujah!
Hard Rock Hallelujah!

The saints are crippled
On this sinners' night
Lost are the lambs with no guiding light
The walls come down like thunder
The rocks about to roll
It's The Arockalypse
Now bare your soul

All we need is lightning
With power and might
Striking down the prophets of false
As the moon is rising
Give us the sign
Now let us rise up in awe

Rock 'n roll angels bring thyn hard rock hallelujah
Demons and angels all in one have arrived
Rock 'n roll angels bring thyn hard rock hallelujah
In God's creation supernatural high

The true believers
Thou shall be saved
Brothers and sisters keep strong in the faith
On the day of RockoningIt's who dares, wins
You will see the jokers soon'll be the new kings
All we need is lightning
With power and might
Striking down the prophets of false
As the moon is rising
Give us the sign
Now let us rise up in awe

Rock 'n roll angels bring thyn hard rock hallelujah
Demons and angels all in one have arrived
Rock 'n roll angels bring thyn hard rock hallelujah
In God's creation supernatural high

Wings on my backI got horns on my head
My fangs are sharp
And my eyes are red
Not quite an ange
lOr the one that fell
Now choose to join us or go straight to Hell

Hard Rock Hallelujah!
Hard Rock Hallelujah
!Hard Rock Hallelujah
!Hard Rock yeah
Rock 'n roll angels bring thyn hard rock hallelujah
Demons and angels all in one have arrived
Rock 'n roll angels bring thyn hard rock hallelujah
In God's creation supernatural high
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
αυτοί που το αφορίσανε, έχουνε καταλάβει άραγε για τι μιλάει το τραγούδι; πολύ αμφιβάλλω... :confused:

btw, θυμήθηκα έναν δίσκο των stryper (ένδοξο συγκρότημα)... to hell with the devil :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
αυτοί που το αφορίσανε, έχουνε καταλάβει άραγε για τι μιλάει το τραγούδι; πολύ αμφιβάλλω... :confused:
Μην αμφιβάλλεις, να είσαι σίγουρος ότι δεν το έχουν ακούσει.Εξ'ορισμού, με τη φάτσα που έχουν οι lordi είναι σατανιστές.Δε χρειάζονται επιπλέον αποδείξεις.
Πού είναι μια ιερά εξέταση όταν τη χρειάζεσαι...Με συνοπτικές διαδικασίες στην πυρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
εγω που ακουγα καποτε ΗΙΜ αν και τωρα ειναι υπεργλυκοι για μενα, εφριττττττα με κατι ατομακια που καθονταν και ελεγαν απο τη μια οτι ειναι γκει επιδη φοραει αιλαινερ (και να ειναι, τι μας ενοιαξε.........τη φωνη του θελαμε) την αλλη οτι ειναι σατανιστης (ογω στιχων και οσων ειπατε ολοι πριν απο εμενα) και την παραλλη και τα δυο μαζι. και καλα να ειχαν τις ενημερωμενες πηγες..............
αλλα ηταν εντελως αβασιμο!!!!! δεν μπορω, με πιανει οση καρδια εχω με αυτο το "ελληνικο" του να εχουμε αμεσως μια αποψη για αβια και εμβια απαντα! με εκνευριζει. και ειναι και γενικο το κακο.
και πιστευω πως η θρησκεια παιζει τον τεραστιο ρολο, διοτι εχιε κανει τους πλεον κλειστους να νομιζουν οτι αξαφνα και επειδη ειναι της σωστης και ορθης θρησκειας, ξερουν τα παντα!
ειναι το κλασικο συνδρομο "ειμαι καλος ανθρωπος επειδη παιρνω καλες αποφασεις, αρα επειδη ειμαι καλος ανθρωπος ολες μου οι αποφασεις ειναι καλες..........".. που μου τη δινει ασχημα.
εχω να ουρλιαξω για το θεμα, αλλα τωρα δε βρισκω τα λογια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Εκπληκτική η ανάλυση του Valder!
Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο!
Well said Val!:worship: :worship: :worship:
Παρεπιπτόντως κ εμένα μου αρέσει το τραγούδι των lordi άσχετα αν με αγριεύει λίγο το όλο σκηνικό και στους him είχα πάει κ ακούω τραγούδια τους παρόλο που δεν συμφωνώ με την νοοτροπία τους. Και ναι πράγματι οι εκπρόσωποι της εκκλησίας μας είναι ένα πρωτοκλασσάτο τσίρκο....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Εχω να κανω μια καταγγελια: Οι Lordi αντιγραφουν τους SlipkNoT στην εμφανιση:P
Αυτο το θεμα με την εκκλησια εχει φτασει στα ακρα πλεον, μερικες φορες ευχομαι να ζουσα σε αλλη χωρα...
Μην ασχολειστε με φυλλαδες οπως η Esspresso ρε παιδια, χανετε τον χρονο σας..

btw, θυμήθηκα έναν δίσκο των stryper (ένδοξο συγκρότημα)... to hell with the devil :D

Αυτοι δεν ηταν white metal μπαντα?Πως βγαλαν τετοιο δισκο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
εχμ, ακριβώς επειδή είναι white metal μπάντα έβγαλαν τέτοιο δίσκο. κατάρα προς τα απανταχού άπιστα σκυλιά :P "να πας να καείς στην κόλαση μαζί με τον διάολο, ουυυ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
;) got it
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
[off topic] ines οι Ηim (καλα δεν ξερω για ολους, αλλα ο τραγουδιστεις τουλαχιστων) ειναι γκεΐ. Οχι επειδη φοραει αιλαινερ (η πως το ειπες) η επειδη δεν παιζει βαρια τραγουδια και διαφορα αλλα τρελα που εχω ακουσει. Εχω δει φοτο οπου φιλιετε με αντρα και συγουρα το φιλι δεν ητανε για εμπορικους λογους. Αλλα και παλι τι εγινε; Οσοι ακουνε him δλδ θα βγουνε ομοφυλοφιλοι;[/off topic]

Παντος παιδια δεν μου εχουν απαντισει ακομα....:whistle:

Για να δουμε τι θα κανουν οταν ερθουν οι lordi.. Αραγε θα ξαπλωσουν ολοι μαζι στον διαδρομο πρωσγηωσεις προκειμενουν να μην προσγηωθει το συγκροτιμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
άντε να τους πατήσει το αεροπλάνο να τελειώνουμε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neraidoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
"Ειμαστε πολλα χρονια πισω"ΑΙΩΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ, εμεις οι κατα τα αλλα συμπαθεστατοι Ελληνες..Σαν να μας ειχαν κοψει τη "φορα"οι Τουρκοι.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Οσοι ακουνε him δλδ θα βγουνε ομοφυλοφιλοι;

Λες να φταίει ότι άκουγα HIM απο τα δώδεκά μου?:D:P

Επί του θέματος τώρα...ναι όντως είμαστε πολλοί οπισθοδρομικοί ως λαός ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ. Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια!! Αυτό φαίνεται και απο τον ρατσισμό που υπάρχει και είναι έντονος εναντίων διάφορων κοινωνικών ομάδων.

Επίσης, δυστυχώς η Εκκλησία έχει ακόμα αρκετή δύναμη. Περιμένω πως και πως την ημέρα που δεν θα υπάρχει το μάθημα των θρησκευτικών στα σχολεία... Εκτός του ότι είναι εντελώς ανούσιο, έχει ως κύριο σκοπό να κάνει πλύση εγκεφάλου, και εγώ προσωπικά δεν γουστάρω καθόλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Οι Ελληνες(οχι ολοι) δυστυχώς δεν θα ξυπνήσουν ποτε(κ δεν ξέρω γιατί).Ειμαστε σαν λαος πισω πολλά χρόνια κ σε όλους τους τομεις...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Λες να φταίει ότι άκουγα HIM απο τα δώδεκά μου?:D:P

Επί του θέματος τώρα...ναι όντως είμαστε πολλοί οπισθοδρομικοί ως λαός ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ. Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια!! Αυτό φαίνεται και απο τον ρατσισμό που υπάρχει και είναι έντονος εναντίων διάφορων κοινωνικών ομάδων.

Επίσης, δυστυχώς η Εκκλησία έχει ακόμα αρκετή δύναμη. Περιμένω πως και πως την ημέρα που δεν θα υπάρχει το μάθημα των θρησκευτικών στα σχολεία... Εκτός του ότι είναι εντελώς ανούσιο, έχει ως κύριο σκοπό να κάνει πλύση εγκεφάλου, και εγώ προσωπικά δεν γουστάρω καθόλου...
γιατι δεν ζητας απαλλαγη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Αρκεί να ζήσεις σε άλλη χώρα 1-2 μήνες και θα δεις... Προσωπικά όταν πάτησα το πόδι μου στο καράβι από Ιταλία μετά από 2 μήνες παραμονής στη Siena που δεν είναι και καμία προοδευτική μεγαλούπολη, φρίκαρα με τους συντοπίτες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Όσο υπάρχουν θρησκείες, προκαταλήψεις και ψεύτικα ήθη θα είμαστε οπισθοδρομικοί και όχι μόνο οι Έλληνες αλλά όλοι. Κάθε τι που δεν τους αρέσει το βγάζουν φρικιαστικό, σατανιστικό, διεστραμμένο κ.α και το χειρότερο είναι ότι δεν κρατάν τις απόψεις τους για τους εαυτούς τους αλλά κάνουν πλύση εγκεφάλου σε αυτούς που τους πιστεύουν. Ευτυχώς όμως που ο χριστιανισμός δεν είναι τόσο οπισθοδρομικός όσο ο μουσουλμανισμός και δεν έχουμε κανένα ιδιαίτερο ρεκόρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Είμαστε πολλοί οπισθοδρομικοί!!!Έλεος στον 21ο αιώνα ζούμε!!Δεν ξέρω τι φταίει...Σε άλλες χώρες τα πράγματα και οι αντιλήψεις είναι τελείως διαφορετικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ίσως είμαστε τόσο οπισθοδρομικοί εξαιτίας ακριβώς αυτού για το οποίο είμαστε τόσο περήφανοι: Το μεγάλο δέσιμο των ελλήνων με την οικογένεια. Όταν τα παιδιά είναι προσκολλημένα μέχρι μεγάλες ηλικίες με την οικογένεια τους, θέλοντας και μη περνάνε σε αυτά κάποιες αντιλήψεις της προηγούμενης γενιάς, ενώ σε άλλα κράτη οι νέοι ζουν και κατά συνέπεια σκέφτονται πιο αυτόνομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top