Anime: Τι ακριβώς είναι;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συνεχεία βλέπω anime και anime. Μαλιστα απο τι εχω καταλάβει υπαρχουν πολλοί fan εδω μέσα.
Εψαξα για εικονες, πρόσεξα καποια κοινα χαρακτηριστικά αλλά μεχρί εκεί, τίποτα περισσότερο. Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες; Επίσης υπαρχουν ταινιες anime με ελληνικους υπότιτλους;

To final fantasy θεωρείται anime;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Το μόνο που μπορώ να σου απαντήσω είναι ότι το Final Fantasy σπέρνει όμορφα και βίαια! Και δεν είναι anime, τουλάχιστον από τα λίγα που ξέρω. Νομίζω τα anime είναι κινούμενα σχέδια ιαπωνικής καταγωγής, αλλά τα υπόλοιπα δεν τα κατέχω... ας απαντήσει κάποιος fan.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Απο οσο ξερω Anime θεωρουνται ολα τα κινουμενα σχεδια Ιαπωνικης καταγωγης, οπως και τα Cartoon, και τα strumf ειναι αλλα και το Thundercats ειναι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Οχι και τα στρουμφ anime βρε παιδια ! :D

Κλασσικα anime : robotech,Kabamaru,Captain Harloc,Υποβρυχιο Κεραυνος, κτλ.Ολα εχουν προβληθει στην Ελλαδα.

Κλασσικες ταινιες anime: Akira (επος!!). Ghost in the Cell, Evagellion κτλ. Θα τα βρειτε σε DVD με ελληνικους υποτιτλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Στην ουσια anime ειναι τα manga comic σε εκδοση ταινιας

Σορρυ αλλα δεν μπορουσα να κανω edit. Στο προηγουμενο. Ο firefox τα επαιξε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
Οχι και τα στρουμφ anime βρε παιδια ! :D

Δεν καταλαβες τι ενοουσα. Ενοουσα οτι Anime ειναι ολα οσα προερχονται απο την Ιαπωνια, ενω cartton ολα οσα ειναι απο Αμερικη και ευρωπη, ασχετος περιεχομενου. Και εφερα σαν παραδειγμα οτι και τα στρουμφ και το Thundercats ειναι Cartοοn. Οχι και anime τα στρουμφ...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
Σορρυ αλλα δεν μπορουσα να κανω edit. Στο προηγουμενο. Ο firefox τα επαιξε :redface:


[off topic]
Θα σε δαγκώσω!!! :P :P :P :P
Πάνω που έσβησα το διπλό!!!
Καλά που κάνω soft-delete και μπορώ να το επαναφέρω!!!
[/off topic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
[off topic]
Θα σε δαγκώσω!!! :P :P :P :P
Πάνω που έσβησα το διπλό!!!
Καλά που κάνω soft-delete και μπορώ να το επαναφέρω!!!
[/off topic]
Γι'αυτο εβλεπα το 2 Post να γραφει οτι εχω 59 μνμ και το 1 60? :P

Emufear το δευτερο link δεν μου ανοιγει :worry:

Edit (επιτελους ! :D ) ανοιξε...

edit 2: Lool ! Ωραιο κειμενο emufear...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Ένα post από τον μετρ του είδους gademis θα δώσει την απάντηση... Είναι ο μόνος άνθρωπος που ξέρω που μπορεί να δει anime χωρίς υπότιτλους :D

Nice post, emufear!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
:redface: Οτι ειναι απο ιαπωνια ειναι anime;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Για τον ορισμό της λέξης νομίζω ότι το link για για τη wikipedia του emu μας καλύπτει.
Με το άλλο άρθρο όμως, δε συμφωνώ.Μάλλον έχει γραφτεί από αμερικάνο, και μάλλον είναι οι αμερικάνοι fans των ανιμέ που έχουν ξεφύγει έτσι.Ξέρω πολλούς Έλληνες (και Ιταλούς) που ασχολούνται και δεν είδα κανέναν να κάνει οτιδήποτε απ'όσα περιγράφονται στο κείμενο.
Η άποψή μου είναι ότι τα περισσότερα γιαπωνέζικα κιν. σχέδια είναι καλύτερα από τα περισσότερα αμερικάνικα ή οποιασδήποτε άλλης προέλευσης.Υπάρχουν και κάποιες λίγες εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα(πχ το sin city).
Μπορεί να βρει κάποιος ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους (το akira το έδινε και ένα περιοδικό πριν 1-2 χρόνια), αλλά είναι περιορισμένος ο αριθμός.Για τις πιο καινούριες ταινίες και σειρές πρέπει να αρκεστεί στους αγγλικούς, αλλά κατά τη γνώμη μου αξίζει πολύ.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Για τον ορισμό της λέξης νομίζω ότι το link για για τη wikipedia του emu μας καλύπτει.
Με το άλλο άρθρο όμως, δε συμφωνώ.Μάλλον έχει γραφτεί από αμερικάνο, και μάλλον είναι οι αμερικάνοι fans των ανιμέ που έχουν ξεφύγει έτσι.Ξέρω πολλούς Έλληνες (και Ιταλούς) που ασχολούνται και δεν είδα κανέναν να κάνει οτιδήποτε απ'όσα περιγράφονται στο κείμενο.
Η άποψή μου είναι ότι τα περισσότερα γιαπωνέζικα κιν. σχέδια είναι καλύτερα από τα περισσότερα αμερικάνικα ή οποιασδήποτε άλλης προέλευσης.Υπάρχουν και κάποιες λίγες εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα(πχ το sin city).
Μπορεί να βρει κάποιος ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους (το akira το έδινε και ένα περιοδικό πριν 1-2 χρόνια), αλλά είναι περιορισμένος ο αριθμός.Για τις πιο καινούριες ταινίες και σειρές πρέπει να αρκεστεί στους αγγλικούς, αλλά κατά τη γνώμη μου αξίζει πολύ.
:)
Το se7en παιδια εχει πολλες ταινιες anime (και το Akira) ρωτηστε. Αν και θα πεσετε πανω σε πολλα hendai :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Λοιπόν, anime ειναι γενικά τα ιαπωνικά κινούμενα σχέδια, και ειναι μετεξέλιξη των ιαπωνικών κόμιξ, των manga. Anime υπάρχουν σε ποικίλλες θεματικές ενότητες και για όλα τα γουστα και για μικρούς και μεγάλους. Η γκάμα πάει απο τελείως παιδικά μέχρι πολύ βαριά πράγματα που πρέπει να τα δεις 5 φορές για να καταλαβεις τι εχει γινει και τι θελει να πει ο ποιητής.

Τα anime εχουν χαρακτηριστική τεχνοτροπία, που περιλαμβανει τεράστια μάτια και μαλλιά ο,τι χρώμα να 'ναι.
Anime που εχουν παιχτει στην ελλάδα ειναι: Kabamaru, Bisoujo Senshi Sailor Moon, Dragonball, Captain Harlock και robotech (πολυυυ παλια, στα αγγλικα, οσοι δεν εισαστε 26 δεν τα 8υμάστε. εκει αρχισα εγω), CardCaptor Sacura (Οι περιπέτειες της Νικη), Rurouni Kenshin (Samurai X), και απο ταινιες το akira, του Miyazaki κάποια (Nausikaa and the valley of the wind, το Princess Mononoke και το Spitired away)... και μαλλον ξεχναω και κανα δυο αλλα.

Καποια πολυ γνωστά κυκλοφορούν και σε videoclub με ελληνικούς υπότιτλους, η σε εξειδικευμένα μαγαζια, οπως είναι το solaris στην Αθήνα. Αλλά το internet και τα p2p είναι που έχουν κανει το anime γνωστο έξω απο την Ιαπωνία. Παρατηρείται δε το φαινόμενο τα groups που υποτιτλίζουν* τα anime (λεγονται fansubbing groups, και αυτου του είδους οι εκδώσεις anime fansubs) να κανουν πολλές φορές δουλειά πολύ καλύτερη των εμπορικών releases. Επειδή τα περισσότερα δεν έχουν πουλήσει τα δικαιώματα τους σε αμερική και ευρώπη δεν ειναι τελείως ξεκάθαρο αν ειναι παράνομα τα fansubs, και πολλά groups λειτουργουν με την ανοχή του studio που εκδίδει το anime και σταματουν τις εκδώσεις όταν το στουντιο το ζητήσει.

Αγαπημένα μου anime: Cowboy Bebop (έπος), Neon Genesis Evangelion (λεγε ο,τι θες zorgy), Haibane Renmei, To OVA του Rurouni Kenshin, FLCL, Ghost in the Shell, και η σειρα, Ghost in the Shell: Stand Alone complex καθώς και το Serial Experiments Lain που ειναι πολυ Cyberpunk, Vision of Escaflowne, Gunslinger Girl, Scrapped Princess και Τrigun. Xιουμοριστικα: Slayers εχει ορισμένα θεικά επισόδια, και Those who hunt elves. Α, και απο του μέτρ Hayao Miyazaki, το Mononoke hime και το Nausikaa and the valley of the wind.

Α, και οχι δεν ειναι όλα τα anime φοβερα. Υπάρχουν και τρομακτικά αίσχη, οπως πχ pokemon, .hack//SIGN και ενα αηδιαστικό πράγμα που λεγεται the fist of the north star και ειναι απο τα πολύ cult "b anime" κατα το b movies μαζι με το (αρκετα καλυτερο και επίσης πολύ cult) Ninja Scroll.


*Πολλές φορές οι μεταγλωτίσσεις των anime ειναι αισχρές και οι fans θεωρούν οτι με υπότιτλους και το original audio ειναι καλυτερα.
** Οχι δεν μπορώ (ακόμα) να δώ anime χωρίς υπότιτλους, αν και έχω προσπαθήσει και καταφέρει κατα καιρούς να παρακολουθήσω μια ολόκληρη σκηνή και να βγαλω νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Mια τελευταια ερώτηση:
Το Kaena να υποθεσω οτι δεν ειναι anime;
(τελικα οσα κινουμενα σχεδια που εχω δει και μου αρεσαν δεν ήταν anime)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Mια τελευταια ερώτηση:
Το Kaena να υποθεσω οτι δεν ειναι anime;
(τελικα οσα κινουμενα σχεδια που εχω δει και μου αρεσαν δεν ήταν anime)
Αν και δεν την ξέρω την ταινία που λές, από ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα στο Google για screenshots, δεν φαίνεται να έχει καμία σχέση με anime.
Αν θες να δεις αντιπροσωπευτικές εικόνες του είδους, ψάξε για κάποιο από τα anime που έγραψε στο post του ο gademis (α ρε Μήτσο, έγραψες πάλι!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
α ρε Μήτσο, έγραψες πάλι!
αλλη φορα θα κανω attachment mp3 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εχεις pm gademis :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Το μοναδικό anime που είχα δει ποτέ και μου άρεσε (= σιχαίνομαι τα anime) ήταν πάρα πολύ παλιά, δε θυμάμαι σε πιο κανάλι, ίσως σε κανα JR's TV ή 0-6.

Την υπόθεση τη θυμάμαι πολύ μα πάρα πολύ αμυδρά.. Είχε πολύ παρακμή, κάτι γινόταν σε όλο τον κόσμο, ίσως αρρώστια κόλλαγαν όλοι ίσως εχθρική επίθεση, ίσως κάτι αράχνες αλλά δεν είμαι σίγουρος γι αυτό.

Με είχε συγκλονίσει διότι στο τέλος καταστρέφονταν τα πάντα και έμενα η απόλυτη σαπίλα, εκτός από ένα ζευγάρι που ξέφευγε και στο τέλος τους έδειχνε σε ένα διαστημόπλοιο.

Όποιος το βρει κερνάω, το ψάχνω αιώνες! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cuto

Νεοφερμένος

Ο cuto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
εγω απο anime εχω δει μονο το ninja scroll το οποιο μου αρεσε,κ το akira το οποιο δεν με ενθουσιασε.τωρα κατεβαζω το samurai 7,απο ενα γρηγορο search καλο φαινοταν,το ξερει κανεις?α κ επισης οποιος εχει δει το burst angel ας μας πει τη γνωμη του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top