DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μακάρι να είχα γράψει τόσο καλά Έκθεση την πρώτη φορά που έδωσα εξετάσεις. Πρόλογος στην παραγωγή λόγου:

"Εάν έχουν να μας διδάξουν κάτι τα τελευταία τέσσερα και μισό χρόνια πολιτικής ιστορίας στη χώρα μας, είναι ότι τις συνέπειες ανίκανων αιρετών και κυβερνήσεων τις πληρώνουν (σε χρήμα, χρόνο, ακόμα και με τη ζωή τους πολλές φορές) οι πολίτες. Παραδείγματα τέτοιων περιστατικών αποτελούν.... και, δυστυχώς, στοίχισε τη ζωή 102 συνανθρώπων μας."
@Nihi
Πού τις τσίμπησες τις λύσεις ρε;;;

2 πολύ βασικές συμβουλές σε όσους δίνουν:

1ον Η έκθεση τελείωσε, ό,τι γράψατε γράψετε. Οι πανελλήνιες είναι μαραθώνιος, όχι sprint. Εάν ένα μάθημα δεν πήγε καλά, απομένουν τα υπόλοιπα, τα οποία πρέπει να πάρουν προτεραιότητα.
2ον ΜΗΝ πετάτε το υλικό σας. ΔΕΝ ξέρετε ποτέ, πότε θα το ξαναχρειαστείτε. Ξαναδίνω πανελλήνιες, μετά από 5 χρόνια, με ένα επαναληπτικό μάθημα στα 3 που είχα δώσει, και άλλα 3 μαθήματα στη Χημεία για να πιάσω τίποτα στα γκαβά.
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Παιδια μιας που το θυμηθηκα. Το να πας να ψηφιζεις ταιριαζει στο 1ο ζητουμενο; Εννοω πως δεν ειναι κατι καθημερινο οπως ζητουσε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,158 μηνύματα.
Παιδια μιας που το θυμηθηκα. Το να πας να ψηφιζεις ταιριαζει στο 1ο ζητουμενο; Εννοω πως δεν ειναι κατι καθημερινο οπως ζητουσε.


Ταιριάζει!Αν το έλεγες συμμετοχή στο κοινά ήταν σωστό και ένα από τα βασικά που έπρεπε να πεις!
 

Ιωάννης1234

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
《Οι τυπικοι κανονες....βιας 》
Και
《Μονο η δημοκρατία...εποχης 》
Ειναι προτάσεις με υποτακτικο λόγο;
 

alpwww

Νεοφερμένος

Ο alpwww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Στην ερώτηση β3α) ξεχασα να ξαναγράψω ολη την πρόταση και εγραψα μονο τα συνώνυμα(τα οποια ειναι σωστα).Λέτε να κόψουν;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,158 μηνύματα.

alpwww

Νεοφερμένος

Ο alpwww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μακάρι φίλε γιατί το ιδιο έκανα και με τα Σ-Λ:D.Είναι κρίμα να χάσουμε απο τέτοιες απροσεξίες...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,158 μηνύματα.

NateSummers

Νεοφερμένος

Ο NateSummers αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ σε αυτή την άσκηση με το σφαγείο έγραψα ότι διαπράχτηκαν πολλές δολοφονίες/ σκοτωμοί στην ιστορία πίστευετε μπορούν να το πάρουν λάθος?
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Εγώ σε αυτή την άσκηση με το σφαγείο έγραψα ότι διαπράχτηκαν πολλές δολοφονίες/ σκοτωμοί στην ιστορία πίστευετε μπορούν να το πάρουν λάθος?
Υποτίθεται οτι ήταν μεταφορικό το σφαγείο. Οπότε...
Edit: Μάλλον έχω μπερδευτεί. Τί ηλίθια θέματα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Εγώ σε αυτή την άσκηση με το σφαγείο έγραψα ότι διαπράχτηκαν πολλές δολοφονίες/ σκοτωμοί στην ιστορία πίστευετε μπορούν να το πάρουν λάθος?
Κι εγώ ότι πέθαναν πολλοί άνθρωποι στην πορεία της ιστορίας έγραψα. Μου είπαν ότι είναι αποδεκτό :)

Μου κάνει εντύπωση που η προτεινόμενη απάντηση αφορά τις συγκρούσεις, αφού η λέξη σφαγείο σου στέλνει άμεσα το μυαλό σου σε θανάτους - σκοτωμούς.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση που η προτεινόμενη απάντηση αφορά τις συγκρούσεις, αφού η λέξη σφαγείο σου στέλνει άμεσα το μυαλό σου σε θανάτους - σκοτωμούς.

Στις απαντήσεις εννούν τις πολεμικές/αιματηρές συγκρούσεις, γι' αυτό :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,158 μηνύματα.
Πείραζει που στα συνώνυμα δεν έγραψα όλη την πρόταση;
 

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με αφορμή την τελευταία πρόταση, πιστεύω πως οι πανελλήνιες δεν πρέπει να σε κρίνουν μόνο από άποψη γνώσεων, αλλά και από πλευράς ψυχολογίας και προσοχής. Έχω ακούσει πολλά παιδιά να λένε «δεν πρόλαβα να λύσω την άσκηση/δεν πρόσεξα ότι υπήρχε Δ θέμα/είχα άγχος και θόλωσε το μυαλό μου, τι αδικία». Γουέλ, όχι, δεν πρόκειται για αδικία. Οι πανελλήνιες δεν εξέταζουν μόνο πόσο καλό botάκι παπαγαλίας κειμένων και τρόπων επίλυσης ασκήσεων είσαι. Εξετάζουν και κατά πόσο μπορείς να χαλιναγωγήσεις το άγχος σου, να παραμείνεις ψύχραιμος υπό πίεση, να διαχειριστείς το χρόνο σου, να έχεις αυτοσυγκέντρωση, να είσαι προσεκτικός, να μην κάνεις επιπόλαιες ενέργειες. Χαρακτηριστικά απαραίτητα για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί και προωθήσει την επιστήμη σε πανεπιστημιακό ίδρυμα. Είναι, αν θες, μερικά από τα αφανή κριτήρια αξιολόγησης των υποψηφίων.

Αυτό το θίγω παρεμπιπτόντως και απλώς επ’ ευκαιρία, γιατί ως προς την άσκηση των συνωνύμων είναι δυσανάλογα σκληρό να σου παίρνουν λάθος όλη την απάντηση, απλώς και μόνο επειδή δεν έγραψες ολόκληρη την πρόταση. Ωστόσο, δεν είναι καν λάθος. Αν δεις τις απαντήσεις τής επιτροπής, ούτε εκείνοι γράφουν ολόκληρη την πρόταση. Αντίστοιχη ήταν η διατύπωση της ερώτησης πέρυσι, αλλά τα βαθμολογικά κέντρα δε θεώρησαν λανθασμένες τις μονολεκτικές απαντήσεις. Θα ρωτήσεις γιατί τότε ζητάνε να ξαναγραφεί η πρόταση. Η εξήγηση είναι απλή: δε ζητούμε συνώνυμα της λέξης καθαυτής, αποκομμένης, μόνης της. Ζητούμε το συνώνυμο που εναρμονίζεται με την πρόταση στην οποία εντάσσεται η αρχική λέξη, γιατί εκεί φαίνεται η αξία της άσκησης, που είναι να καταλαβαίνουμε το νόημα της λέξης ως προς το συγκεκριμένο κείμενο. Δες για παράδειγμα τη συμβίωση: «εισήγαγαν για πρώτη φορά στην Ιστορία τρόπους συμβίωσης(ενν. των λαών)».
Όποιος ξαναγράψει την πρόταση, δε θα σκεφτεί ως συνώνυμο τη συγκατοίκηση, γιατί η λέξη δεν αναφέρεται σε συγκατοίκηση/συμβίωση του Τάκη με τη Μαρία, αλλά σε συνύπαρξη/συμβίωση των λαών :P Έτσι, θα συνειδητοποιήσει πως η συνύπαρξη είναι η σωστή απάντηση, όπως βεβαιώνεται και από τις απαντήσεις της επιτροπής. Η συγκατοίκηση τυπικά, μόνη της, είναι συνώνυμο της συμβίωσης, αλλά εν προκειμένω εξόφθαλμα άτοπη. Επομένως, η επιτροπή προσπαθεί να καθοδηγήσει το μαθητή στη σωστή απάντηση. Και καλά το κάνει. Αν γράψεις ως απάντηση μόνο τη συνύπαρξη, χωρίς να γράψεις την υπόλοιπη πρόταση, θα πάρεις φυσικά όλες τις μονάδες.


Δηλαδή εμείς που γράψαμε όλη την πρόταση και χάσαμε τόσο χρόνο είμαστε βλάκες; Αν εσείς αυτό Αντο είναι βρίσκεται δίκαιο..Η εκφώνηση έλεγε ξεκάθαρα να ξαναγράψετε τις προτάσεις.Δεν θεωρώ δίκαιο να πάρε όλες τις μονάδες αυτός που απλά έγραψε τις λέξεις.Είναι σαν να απάντησε στην μισή άσκηση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top