25 μέρες μέχρι πανελλήνιες

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδία!
Είμαι καινούργιο μέλος και χαίρομαι ιδιαίτερα που υπάρχει αυτή η πλατφόρμα!

Για να μην πολυλογώ όμως τα πράγματα έχουν ως εξής. Δίνω πανελλήνιες στο 3ο πεδίο.

Δυστυχώς,για πάρα πολύ σοβαρούς λόγους,τους οποίους δεν θα ήθελα να αναφέρω τώρα, κατέληξα να βρίσκομαι πόσο (?)25 μέρες πριν τις πανελλήνιες και να μην έχω διαβάσει καθόλου. Δεν έχω ιδέα τι λένε τα σχολικά βιβλία.

Δεν ήταν λόγω τεμπελιάς ή αμέλειας ή ελειψης στόχου. Νευρολογία ήθελα πάντοτε να σπουδάσω.Ιατρική δηλαδή.
Αλλά συνέβησαν πράγματα που δυστυχώς δεν μπορούσα να ελέγξω.

Το ξέρω ότι ο χρόνος είναι σχεδόν τίποτα αλλα δεν θέλω να τα παρατήσω.Θέλω να παλέψω μέχρι τελικής πτώσεως.Να μπω τουλάχιστον σε ένα ΤΕΙ και του χρόνου ξαναδίνω.

Πώς μου προτείνεται να κινηθώ;

Ευχαριστώ όλους πολύ εξαρχής.
Και μόνο που το έγραψα κάτω μου έδωσε τρομερή δύναμη
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Γεια σας παιδία!
Είμαι καινούργιο μέλος και χαίρομαι ιδιαίτερα που υπάρχει αυτή η πλατφόρμα!

Για να μην πολυλογώ όμως τα πράγματα έχουν ως εξής. Δίνω πανελλήνιες στο 3ο πεδίο.

Δυστυχώς,για πάρα πολύ σοβαρούς λόγους,τους οποίους δεν θα ήθελα να αναφέρω τώρα, κατέληξα να βρίσκομαι πόσο (?)25 μέρες πριν τις πανελλήνιες και να μην έχω διαβάσει καθόλου. Δεν έχω ιδέα τι λένε τα σχολικά βιβλία.

Δεν ήταν λόγω τεμπελιάς ή αμέλειας ή ελειψης στόχου. Νευρολογία ήθελα πάντοτε να σπουδάσω.Ιατρική δηλαδή.
Αλλά συνέβησαν πράγματα που δυστυχώς δεν μπορούσα να ελέγξω.

Το ξέρω ότι ο χρόνος είναι σχεδόν τίποτα αλλα δεν θέλω να τα παρατήσω.Θέλω να παλέψω μέχρι τελικής πτώσεως.Να μπω τουλάχιστον σε ένα ΤΕΙ και του χρόνου ξαναδίνω.

Πώς μου προτείνεται να κινηθώ;

Ευχαριστώ όλους πολύ εξαρχής.
Και μόνο που το έγραψα κάτω μου έδωσε τρομερή δύναμη

Κατά τη γνώμη μου, προσπέρνα τελειώς αυτές τις Πανελλήνιες (ή πήγαινε για να δεις πως δουλεύουν όλα και να σου φύγει κάπως το άγχος) και διάβασε πολύ για τις επόμενες, μιας και για τις φετινές δεν υπάρχει καμία ελπίδα.
 

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Γεια σας παιδία!
Είμαι καινούργιο μέλος και χαίρομαι ιδιαίτερα που υπάρχει αυτή η πλατφόρμα!

Για να μην πολυλογώ όμως τα πράγματα έχουν ως εξής. Δίνω πανελλήνιες στο 3ο πεδίο.

Δυστυχώς,για πάρα πολύ σοβαρούς λόγους,τους οποίους δεν θα ήθελα να αναφέρω τώρα, κατέληξα να βρίσκομαι πόσο (?)25 μέρες πριν τις πανελλήνιες και να μην έχω διαβάσει καθόλου. Δεν έχω ιδέα τι λένε τα σχολικά βιβλία.

Δεν ήταν λόγω τεμπελιάς ή αμέλειας ή ελειψης στόχου. Νευρολογία ήθελα πάντοτε να σπουδάσω.Ιατρική δηλαδή.
Αλλά συνέβησαν πράγματα που δυστυχώς δεν μπορούσα να ελέγξω.

Το ξέρω ότι ο χρόνος είναι σχεδόν τίποτα αλλα δεν θέλω να τα παρατήσω.Θέλω να παλέψω μέχρι τελικής πτώσεως.Να μπω τουλάχιστον σε ένα ΤΕΙ και του χρόνου ξαναδίνω.

Πώς μου προτείνεται να κινηθώ;

Ευχαριστώ όλους πολύ εξαρχής.
Και μόνο που το έγραψα κάτω μου έδωσε τρομερή δύναμη
Αν θυμάμαι καλά, πλέον ΤΕΙ δεν υπάρχουν (ή τουλάχιστον δεν θα υπάρχουν στο φετινό μηχανογραφικό). Με ποιοτικό διάβασμα και διάθεση όλα γίνονται. Καλή επιτυχία.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Γεια σας παιδία!
Είμαι καινούργιο μέλος και χαίρομαι ιδιαίτερα που υπάρχει αυτή η πλατφόρμα!

Για να μην πολυλογώ όμως τα πράγματα έχουν ως εξής. Δίνω πανελλήνιες στο 3ο πεδίο.

Δυστυχώς,για πάρα πολύ σοβαρούς λόγους,τους οποίους δεν θα ήθελα να αναφέρω τώρα, κατέληξα να βρίσκομαι πόσο (?)25 μέρες πριν τις πανελλήνιες και να μην έχω διαβάσει καθόλου. Δεν έχω ιδέα τι λένε τα σχολικά βιβλία.

Δεν ήταν λόγω τεμπελιάς ή αμέλειας ή ελειψης στόχου. Νευρολογία ήθελα πάντοτε να σπουδάσω.Ιατρική δηλαδή.
Αλλά συνέβησαν πράγματα που δυστυχώς δεν μπορούσα να ελέγξω.

Το ξέρω ότι ο χρόνος είναι σχεδόν τίποτα αλλα δεν θέλω να τα παρατήσω.Θέλω να παλέψω μέχρι τελικής πτώσεως.Να μπω τουλάχιστον σε ένα ΤΕΙ και του χρόνου ξαναδίνω.

Πώς μου προτείνεται να κινηθώ;

Ευχαριστώ όλους πολύ εξαρχής.
Και μόνο που το έγραψα κάτω μου έδωσε τρομερή δύναμη


Διαβάζεις όσο μπορείς και πας για του χρόνου γερά.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ με τον Certi. Παρόλο που πάντα είμαι υποστηρικτική σε κάθε προσπάθεια, πιστεύω ότι σ΄αυτό το χρονικό σημείο και με μηδέν προετοιμασία δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις. Πήγαινε, αν θες, απλά και μόνο για να δεις τη διαδικασία και μάζεψε τις δυνάμεις σου να ξεκινήσεις τον αγώνα σου για του χρόνου. Τι νόημα έχει ακόμα κι αν μπεις σε μια άσχετη με τα ενδιαφέροντά σου, χαμηλόβαθμη σχολή αφού ο στόχος σου είναι άλλος κι ακόμα δεν έχεις κάνει καμία προσπάθειά για να τον πετύχεις; Απολύτως καμία! Σου εύχομαι καλή επιτυχία στις πανελλαδικές του 2020!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γεια σας παιδία!

Δεν ήταν λόγω τεμπελιάς ή αμέλειας ή ελειψης στόχου. Νευρολογία ήθελα πάντοτε να σπουδάσω.Ιατρική δηλαδή.
Αλλά συνέβησαν πράγματα που δυστυχώς δεν μπορούσα να ελέγξω.

Πώς μου προτείνεται να κινηθώ;

Ευχαριστώ όλους πολύ εξαρχής.
Και μόνο που το έγραψα κάτω μου έδωσε τρομερή δύναμη


Όντας νευρολόγος... αρχικά λέω μπράβο που έχεις στόχο την νευρολογία (εγώ αποφάσισα αυτή την ειδικότητα να ακολουθήσω αφού τέλειωσα την ιατρική). Ουσιαστικά δεν ήξερα τι να διαλέξω και άνοιξα θέμα στο Ischool https://www.ischool.gr/showthread.php?t=133713 .... απέκλεισα την ψυχιατρική γιατί δε μου άρεσε και κατευθύνθηκα με πολλές επιφυλάξεις στην νευρολογία. (καθώς είναι πολύ δύσκολο ουσιαστικά ένα σχολικό Forum να καθορίζει σε μεγάλο βαθμό ένα μέρος της ζωής σου.


Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις για τει φυσικοθεραπείας (αφού η ιατρική με μικρή προετοιμασία είναι αδύνατη να την πιάσεις) και μετά να δώσεςι κατατακτήριες σε επαρχιακό τμήμα ιατρικής και τελειώνοντας την να ακολουθήσεις την ειδικότητα που θέλεις.

Η φυσικοθεραπεία θα σου δώσει πολύ καλές βάσεςι ανατομίας και κινησιολογίας ώστε στην συνέχεια να μπορείς να γίνεις μια πολύ καλή νευρολόγος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις για τει φυσικοθεραπείας (αφού η ιατρική με μικρή προετοιμασία είναι αδύνατη να την πιάσεις) και μετά να δώσεςι κατατακτήριες σε επαρχιακό τμήμα ιατρικής και τελειώνοντας την να ακολουθήσεις την ειδικότητα που θέλεις.

Εγώ βρίσκω απίστευτα κουλή αυτή τη λύση. Δηλαδή να μη "ξοδέψει" ένα χρόνο να προετοιμαστεί καλά για τις πανελλήνιες, αλλά να "ξοδέψει" τουλάχιστον 4 χρόνια σπουδάζοντας κάτι που εντέλει δεν θέλει να εξασκήσει;
Άσε που και η φυσικοθεραπεία δεν είναι χαμηλόβαθμη σχολή, 17κ μόρια έχει αν θυμάμαι καλά.

Για εμένα η καλύτερη λύση είναι να μην ασχοληθείς καθόλου με τις φετινές πανελλήνιες, εκτός αν θες απλά το πάσο οπότε πήγαινε εντελώς απροετοίμαστη να γράψεις απλά έκθεση και όπου περάσεις. Δεν έχεις να αποδείξεις τίποτα σε κανέναν για να πιεστείς αυτό το μήνα και να μπλέξεις 50 πράγματα. Ξεκίνα αν θες το κανονικό σου διάβασμα για του χρόνου, αργά και κατανοητά, όχι ξεπέτα.
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Είναι τουλάχιστον αστείο , έως και προσβλητικό θα έλεγα, που νομίζεις ότι σε 30 μέρες μπορείς να διαβάσεις και να περάσεις έστω και σε ένα ΤΕΙ. Άσε αυτή τη χρονιά, διάβασε όπως πρέπει για του χρόνου και δώσε με ηρεμία και αυτοπεποίθηση. Μην έχεις ψεύτικες ελπίδες, γιατί δεν υπάρχει καμία περίπτωση να περάσεις, εφόσον δεν έχεις και καμία επαφή με τα μαθήματα όπως λες. Φιλικά.
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω στην θεση σου θα το επερνα στην τυχη:
διαλεγεις 1/3 η 1/4 της υλης των μαθηματων,διαβαζεις αυτο,και οταν πας στης εξετασεις μην το παρεις πολυ σοβαρα,γιατι οντως με τοσο χρονο δεν προκειτε να πετυχεις αυτο που θελεις.
Οποτε πας και γραψεις και οτι γινει φετος
Μετα τα αποτελεσματα,η ακομα και οταν τελειωσεις με το λυκειο,αρχιζεις την προετοιμασια σου για 2020
Η απλα ξεχνας της πανελληνιες για φετος και διαβαζεις για της ενδοσχολικες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Ας πας για την εμπειρία και για το τι μπορείς να πιάσεις σε Έκθεση + τα Σου Λου των υπολοίπων μαθημάτων :P
Μη γελιόμαστε, όσο ιδεαλιστές και να είμαστε, πανελλήνιες με 25 μέρες διάβασμα ενώ δεν υπήρχε καν επαφή, δεν βγαίνουν :P
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Προετοιμάσου για του χρόνου.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ βρίσκω απίστευτα κουλή αυτή τη λύση. Δηλαδή να μη "ξοδέψει" ένα χρόνο να προετοιμαστεί καλά για τις πανελλήνιες, αλλά να "ξοδέψει" τουλάχιστον 4 χρόνια σπουδάζοντας κάτι που εντέλει δεν θέλει να εξασκήσει;
Άσε που και η φυσικοθεραπεία δεν είναι χαμηλόβαθμη σχολή, 17κ μόρια έχει αν θυμάμαι καλά.

Για εμένα η καλύτερη λύση είναι να μην ασχοληθείς καθόλου με τις φετινές πανελλήνιες, εκτός αν θες απλά το πάσο οπότε πήγαινε εντελώς απροετοίμαστη να γράψεις απλά έκθεση και όπου περάσεις. Δεν έχεις να αποδείξεις τίποτα σε κανέναν για να πιεστείς αυτό το μήνα και να μπλέξεις 50 πράγματα. Ξεκίνα αν θες το κανονικό σου διάβασμα για του χρόνου, αργά και κατανοητά, όχι ξεπέτα.

Βρίσκω πολύ αδύνατο να περάσει σε ιατρική σχολή με 1 χρόνο προετοιμασίας. Επίσης θα ξοδευτούν πολλά χρονιά για άχρηστες γνώσεις γιατί κακά τα ψέματα οι περισσότερες γνώσεις του Λυκείου είναι άχρηστες για μία ιατρική σχολή.

Την φυσικοθεραπεία την πρότεινα επειδή θα την βοηθήσει πολύ μετά αυτή η σχολή για τον στόχο της που είναι η νευρολογία (πιστεύω πως μπορεί να πιάσει του χρόνου αυτό τον στόχο). Παρολα αυτά υπάρχουν και άλλες χαμηλοβαθμες σχολές που μπορεί να κάτι κάτι αντίστοιχο.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρίσκω πολύ αδύνατο να περάσει σε ιατρική σχολή με 1 χρόνο προετοιμασίας. Επίσης θα ξοδευτούν πολλά χρονιά για άχρηστες γνώσεις γιατί κακά τα ψέματα οι περισσότερες γνώσεις του Λυκείου είναι άχρηστες για μία ιατρική σχολή.

Την φυσικοθεραπεία την πρότεινα επειδή θα την βοηθήσει πολύ μετά αυτή η σχολή για τον στόχο της που είναι η νευρολογία (πιστεύω πως μπορεί να πιάσει του χρόνου αυτό τον στόχο). Παρολα αυτά υπάρχουν και άλλες χαμηλοβαθμες σχολές που μπορεί να κάτι κάτι αντίστοιχο.

1 χρόνος δεν είναι λίγος ειδικά αν δεν έχει ούτε σχολείο. Είναι πάρα πολύς. Αλλά ακόμα και έτσι, αν είναι λίγος χρόνος για τις πανελλήνιες, για τις κατατακτήριες πόσο είναι; Δηλαδή το πλάνο σου είναι τουλάχιστον +5 χρόνια ενώ η ιατρική από μόνη της είναι πολλά. Δεν ξερω, απλά μου φαίνεται πολύ κακό πλάνο.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
1 χρόνος δεν είναι λίγος ειδικά αν δεν έχει ούτε σχολείο. Είναι πάρα πολύς. Αλλά ακόμα και έτσι, αν είναι λίγος χρόνος για τις πανελλήνιες, για τις κατατακτήριες πόσο είναι; Δηλαδή το πλάνο σου είναι τουλάχιστον +5 χρόνια ενώ η ιατρική από μόνη της είναι πολλά. Δεν ξερω, απλά μου φαίνεται πολύ κακό πλάνο.
Το λέω αυτό γιατί θεωρώ πολύ δύσκολο να περάσει ιατρική με προετοιμασία ενός χρόνου και εφόσον ο στόχος της είναι νευρολογία. Αν έχει και άλλους στόχους ναι. Αυτό πρέπει να αποφασίσει μόνη της. Η κοπέλα έχει κάποια θεματάκια ψυχολογίκά παιδιά (που προφανώς δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει στο φόρουμ ποια αλλά πρέπει να τα συνυπολογίσουμε σε αυτά που προτείνουμε). Το να μην δώσει φέτος σίγουρα θα την ρίξουν ψυχολογικά, αντιθετα αν δώσει εστω και για την εμπειρία μόνο θετικά θα πάρει.

Η ψυχική κούραση των πανελλαδικών ίσως την επιβαρύνουν και να μην μπορεί να αποδώσει ούτε του χρόνου αντίθετα με την εισαγωγή σε μία σχολή παραιατρική σιγά σιγά θα αποκτήσει και δυνάμεις και ψυχολογία.

Τώρα περί χρόνων πρέπει να σπουδάζει ως τα 40 δυστυχώς στην ιατρική πρέπει να διαβάζεις συνέχεια και οποιος την επιλέγει πρέπει να ειναι συνειδητοποιημένος.

Η γνώση που θα αποκτήσει από την πρώτη σχολή θα είναι συμπληρωματική της ιατρικής. Αντίθετα οι γνώσεις της 3η Λυκείου είναι κατά το 95% άχρηστες.'

Υπάρχει και η εναλλακτική της Βουλγαρορουμανίας ή και αλλης ιατρικής σχολής του εξωτερικού που και πάλι την συνιστώ....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top