Διάβασμα στη Γ' Λυκείου

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Εσύ 13,6 στην έκθεση;;;;;; Από που έχασες( περίληψη, ασκήσεις, έκθεση) ; Πραγματικά μου κάνει εντύπωση γιατί έχεις πολύ καλή διατύπωση (αυτό τουλάχιστον κατάλαβα από αυτά που πόσταρες). Λατινικά, αν επιτρέπεται, πόσο έγραψες;

Για την έκθεση συγγνώμη. Σε μπέρδεψα με τον nihilist

Καλα πρέπει να εχασα το πρωτο ζητούμενο απο την εκθεση και το δευτερο το έγραψα κουτσα στραβα .Οποτε πιστευω εχασα 25 μοναδες απο την εκθεση μες στο νερο :P.Λατινικα τελειωσα στην μια ωρα (19,3).Συνολο 17335 και με τα γερμανικα(14) 187335.Για που σκοπευεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Staaam

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εσύ σε ποια σχολή στοχεύεις;

Κοιτα θελω φιλολογια ή νομικη(τωρα τελευταια το σκεφτομουν) αλλα τεινω προς κλασσικη φιλολογια❤

Οι εμπειροι ας με κατατοπισουν λιγο...οι ερμηνευτικες θελουν αποστηθιση; το σχολικο αρκει; και οσον αφορα την ιστορια αν κανω πηγη με παραθεση χανω πολλες μοναδες;????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Μια χαρά! Στο εύχομαι ολόψυχα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα. Τα θεματα απο οσα και γω μπορω να κρινω μεχρι στιγμης ηταν βατα για διαβασμενους παντα. Θεωρησα την ιστορια αρκετα απαιτητικη σε γραψιμο. Το πιο δυσκολο της κατευθυνσης φετος κατα τη γνωμη μου. Αλλα νομιζω του χρονου θα ειναι δυσκολοτερα...

Η αληθεια ειναι οτι τα αρχαια για αυτούς που ειχαν διαβασει ,ηταν παιχνιδακι.Βεβαια οι ερμηνευτικες ,ειδικα η δευτερη ηθελε αρκετο γραψιμο.Όσον αφορα την Ιστορία εγω εγραψα 11 σελιδες σε περιπου 2 ωρες και 40 λεπτά.Ο χρονος πιστευω ηταν αρκετος αλλα επρεπε οπωσδήποτε να ειχε κατανεμηθεί σωστά.Με την εννοια οτι επρεπε σε μια ωρα αντε μια ωρα και 10 λεπτα να είχες τελειωσει α και β θεμα γτ τα παραθεματα(7) ηθελαν πολυ δουλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Staaam

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μια χαρά! Στο εύχομαι ολόψυχα!!!

Σε ευχαριστω παρα πολυ!! Επισης!!!❤

Η αληθεια ειναι οτι τα αρχαια για αυτούς που ειχαν διαβασει ,ηταν παιχνιδακι.Βεβαια οι ερμηνευτικες ,ειδικα η δευτερη ηθελε αρκετο γραψιμο.Όσον αφορα την Ιστορία εγω εγραψα 11 σελιδες σε περιπου 2 ωρες και 40 λεπτά.Ο χρονος πιστευω ηταν αρκετος αλλα επρεπε οπωσδήποτε να ειχε κατανεμηθεί σωστά.Με την εννοια οτι επρεπε σε μια ωρα αντε μια ωρα και 10 λεπτα να είχες τελειωσει α και β θεμα γτ τα παραθεματα(7) ηθελαν πολυ δουλεια

Μπραβο!!! Τελεια!!! Με αγχωνει πολυ ο χρονος για τις πηγες...και για τις ερμηνευτικες.????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Οι εμπειροι ας με κατατοπισουν λιγο...οι ερμηνευτικες θελουν αποστηθιση; το σχολικο αρκει; και οσον αφορα την ιστορια αν κανω πηγη με παραθεση χανω πολλες μοναδες;????

Λοιπον οι ερμηνευτικές η αληθεια ειναι πως σε καποια σημεια θελουν οπωσδήποτε αποστηθιση γτ αλλιως δεν βγαινουν πχ η λειτουργία του νομου (που επεσε φετος) δεν μπορουσε να βγει χωρις παπαγαλια.Αλλα σίγουρα δεν μπορεις να τα μαθεις ολα παπαγαλια.Με τις επαναλήψεις παντως θα σου βγαινουν πιο ευκολα.Το βιβλιο σε καμια περίπτωση δεν επαρκει.Να θυμασαι οτι πρεπει να ξεκινάς πρωτα απο τα δεδομένα που εχεις δηλαδή του βιβλίου και στη συνέχεια να προσθετεις σχολια γτ αλλιως υπάρχει περίπτωση να ξεφύγεις απο το θεμα και να μην απαντησεις στην ερωτηση που σου τιθεται.Σχολια μπορείς να βρεις απο το φροντιστήριο σου αν πας αλλιως και το site study for exams ειναι υπεραρκετο.Εγω πιο πολυ απο αυτο διαβαζα.Στην ιστορία υπαρχουν πολλοί τροποι που μπορεις να ακολουθήσεις.Εγω θα σου προτεινω αυτον που εκανα και εγω.Ξεκινας απο την αφήγηση του βιβλιου και στη συνέχεια περνας στα σχολια που εχεις να κανεις για την πηγή.Ειναι πιστεύω ο πιο ορθόδοξος τρόπος και δεν κινδυνεύεις να χασεις μοναδες.Μην ξεχνας οτι στο τελος θα πρεπει να βγαλεις και τα δικα σου συμπεράσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Staaam

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Λοιπον οι ερμηνευτικές η αληθεια ειναι πως σε καποια σημεια θελουν οπωσδήποτε αποστηθιση γτ αλλιως δεν βγαινουν πχ η λειτουργία του νομου (που επεσε φετος) δεν μπορουσε να βγει χωρις παπαγαλια.Αλλα σίγουρα δεν μπορεις να τα μαθεις ολα παπαγαλια.Με τις επαναλήψεις παντως θα σου βγαινουν πιο ευκολα.Το βιβλιο σε καμια περίπτωση δεν επαρκει.Να θυμασαι οτι πρεπει να ξεκινάς πρωτα απο τα δεδομένα που εχεις δηλαδή του βιβλίου και στη συνέχεια να προσθετεις σχολια γτ αλλιως υπάρχει περίπτωση να ξεφύγεις απο το θεμα και να μην απαντησεις στην ερωτηση που σου τιθεται.Σχολια μπορείς να βρεις απο το φροντιστήριο σου αν πας αλλιως και το site study for exams ειναι υπεραρκετο.Εγω πιο πολυ απο αυτο διαβαζα.Στην ιστορία υπαρχουν πολλοί τροποι που μπορεις να ακολουθήσεις.Εγω θα σου προτεινω αυτον που εκανα και εγω.Ξεκινας απο την αφήγηση του βιβλιου και στη συνέχεια περνας στα σχολια που εχεις να κανεις για την πηγή.Ειναι πιστεύω ο πιο ορθόδοξος τρόπος και δεν κινδυνεύεις να χασεις μοναδες.Μην ξεχνας οτι στο τελος θα πρεπει να βγαλεις και τα δικα σου συμπεράσματα.
Σε ευχαριστω πολυ για την εκτενη και αναλυτικη απαντηση. Με βοηθησες πολυ. Για τα ερμηνευτικα τωρα ξεκινησα και αμελησα το βιβλιο οποτε θα ακολουθησω τη συμβουλη σου οπως και στις πηγες καθως συμφωνω με τον τροπο σου. Και παλι ευχαριστω❤
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratonicky

Νεοφερμένος

Η stratonicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Staaam: Όντως τα πράγματα φέτος είναι αρκετά πιεστικά και κουραστικά θα έλεγα... Από προσωπική μου εμπειρία και γνώση , θεωρώ πως πρέπει το διάβασμα σου να είναι μεθοδικό. Λέγοντας μεθοδικό εννοώ να αποφεύγεις όσο μπορείς να αφήνεις κενά... διότι θα τα συναντήσεις αργά ή γρήγορα.. Επίσης , το σημαντικότερο από όλα , κατά την γνώμη μου , είναι να θέτεις έναν στόχο. Ο στόχος που θέτεις είναι αυτός που θα σου δίνει καθημερινά κίνητρο για να συνεχίσεις την προσπάθεια σου.. Η θεωρητική είναι μία αρκετά απαιτητική κατεύθυνση (ήμουν θετική αλλά έχω φίλους που ήταν θεωρητική) καθώς πρέπει να αποστηθίζεις πολλά πράγματα δυστυχώς σαν παπαγάλος (ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα). Και κάτι άλλο... τον χρόνο και τον τρόπο διαβάσματος πρέπει να τον οργανώνεις εσύ, όσο καλύτερα τα οργανώσεις τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις . Δεν μαθαίνουν όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο.. ( μπορεί να είσαι ακουστικός , οπτικός κτλ .. τύπος ) , οπότε τώρα , όσο είναι ακόμα νωρίς, προσπάθησε να βρεις τον τρόπο διαβάσματος και τις ώρες που βοηθούν εσένα ώστε να αφομοιώνεις ουσιαστικά τις πληροφορίες... Καλή επιτυχία και εύχομαι να επιτύχεις τους στόχους σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Staaam

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Staaam: Όντως τα πράγματα φέτος είναι αρκετά πιεστικά και κουραστικά θα έλεγα... Από προσωπική μου εμπειρία και γνώση , θεωρώ πως πρέπει το διάβασμα σου να είναι μεθοδικό. Λέγοντας μεθοδικό εννοώ να αποφεύγεις όσο μπορείς να αφήνεις κενά... διότι θα τα συναντήσεις αργά ή γρήγορα.. Επίσης , το σημαντικότερο από όλα , κατά την γνώμη μου , είναι να θέτεις έναν στόχο. Ο στόχος που θέτεις είναι αυτός που θα σου δίνει καθημερινά κίνητρο για να συνεχίσεις την προσπάθεια σου.. Η θεωρητική είναι μία αρκετά απαιτητική κατεύθυνση (ήμουν θετική αλλά έχω φίλους που ήταν θεωρητική) καθώς πρέπει να αποστηθίζεις πολλά πράγματα δυστυχώς σαν παπαγάλος (ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα). Και κάτι άλλο... τον χρόνο και τον τρόπο διαβάσματος πρέπει να τον οργανώνεις εσύ, όσο καλύτερα τα οργανώσεις τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις . Δεν μαθαίνουν όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο.. ( μπορεί να είσαι ακουστικός , οπτικός κτλ .. τύπος ) , οπότε τώρα , όσο είναι ακόμα νωρίς, προσπάθησε να βρεις τον τρόπο διαβάσματος και τις ώρες που βοηθούν εσένα ώστε να αφομοιώνεις ουσιαστικά τις πληροφορίες... Καλή επιτυχία και εύχομαι να επιτύχεις τους στόχους σου..

Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ για τις συμβουλες!!!❤❤❤❤
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Εμένα το Ιστορικό-Αρχαιολογικό ΕΚΠΑ!!!! Όντως τα αρχαία ίσως δυσκολέψουν σε εμάς!

Και εγώ σε αυτό στοχεύω! Καλή επιτυχία! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ας τοποθετηθώ κι εγώ, φετινός υποψήφιος στη θεωρητική γαρ.

Εν γενει, ως μάθημα, τα αρχαια είναι πολλές βαθμίδες απαιτητικότερα από την ιστορία των πανελλαδικών. Τα αρχαια απαιτούν παιδεία, ενώ η ιστορία αποστήθιση. Δεν μπορεί ο καθεις να αριστεύσει στα αρχαια. Για τους περισσότερους μαθητές, τα κείμενα του γνωστού και τα νοήματά του είναι αρκετά δυσνόητα, κατεξοχήν όταν απουσιάζει η φροντιστηριακή υποστήριξη. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι τη γραμματική των αρχαίων τη διδασκόμαστε από το γυμνάσιο, ενώ την ιστορία κατεύθυνσης τη μαθαίνουμε ένα χρόνο προτού δώσουμε. Υπάρχουν ποικιλώνυμα αλλά επιχειρήματα που ενισχύουν τη θεματική μου πρόταση, αλλά θεωρώ περιττό να τα παραθέσω. Το αναφέρω όλο αυτό επειδή υποστηριχθηκε ότι η ιστορία είναι γενικά δυσκολότερη.

Στη ειδική περίπτωση των φετινών πανελλαδικών τώρα, το πράγμα είχε αλλιώς.

Τα θέματα των αρχαίων ήταν προσβλητικά εύκολα. Το γνωστό αναμενόμενο, η εισαγωγη ουσιαστικά δεν εξετάστηκε, οι ασκήσεις του αγνώστου επιεικώς γελοίες. Κρίμα σε όλα τα παιδιά που μαθαίναμε αττικοκλιτα ουσιαστικά, ανώμαλα παραθετικα, αόριστους Β, όλα τα ανώμαλα ρήματα, πλάγιο λόγο, παθητική φωνή, ρηματικά επίθετα, ανάλυση μετόχων κλπ, για να ζητουσουν τον πληθυντικό αριθμό του "το έργον".
Εντούτοις, η μετάφραση του αγνώστου, παρόλο που σε γενικές γραμμές ήταν εύκολη, ενειχε δυσκολίες που έκαιγαν και τον καλά προετοιμασμένο μαθητή. Η παρατήρηση της ένωσης φιλολόγων για την ύπαρξη δυσμεταφραστων φιλοσοφικών όρων είναι εύστοχη. Ένας μέτριος μαθητής μπορούσε να πιάσει το 15, ενώ ο καλός πήγαινε μέχρι 18. Αντίθετα, στο περσινό άγνωστο, που θεωρήθηκε δυσκολότερο, αλλά έβγαινε και η άριστη μετάφραση, ο μέτριος έγραφε 10, αλλά αυτή τη φορά ο πολύ καλός έγραφε και 20! Από την άποψη αυτή, εγώ-που λατρεύω το άγνωστο- πέρυσι θα μπορούσα να είχα γραψει καλύτερα στα αρχαια απ' ο,τι φέτος.

Η φετινή ιστορία ήταν τραγέλαφος. Οι καθηγητες μου έφριξαν με την πρωτόφαντη ασάφεια στη διατύπωση, ειδικά στην πηγή με το σιδηρόδρομο. Οι ενδεικτικές απαντήσεις της επιτροπής ήταν παράλογες. Ως εκ τούτου, δεν είναι ορθό να μιλάμε για δύσκολα θέματα, αλλά για παράλογα. Και έτσι χτυπήθηκαν όλοι. Εμενα τελικά δεν μου στοίχισε πολύ ο βαθμός μου στην ιστορία, αλλά συμμαθητές μου δεν πιάνουν τις σχολές τους, επειδή παρερμήνευσαν την διατύπωση των θεμάτων, ιδιαίτερα το Γ1.

Συνολικά, βρήκα άστοχα τα φετινά θέματα, με πλημμελή έως ανύπαρκτη διαβάθμιση. Τα πιο ωραία θέματα κατ εμε ήταν εκείνα του 2016.

Επειδή, όμως, το συγκεκριμένο θέμα αφορά στο διάβασμα, ας προσθέσω κι εγώ ορισμένες κρισεις για οποιον μελλοντικό υποψήφιο ενδιαφέρεται. Το κυριότερο είναι να μην αφήνετε κενά. Δεν υπάρχουν sos και αντιsos. Επιπλέον, η μεθοδικότητα είναι απαραίτητη. Κάθε ημέρα πρέπει να είναι παραγωγική, ώστε να νοηματοδοτεί το συνολικό εγχείρημα. Να γράφετε σε ένα χαρτί τι θέλετε να έχετε διαβάσει μέχρι το τέλος της μέρας. Και τέλος, κάτι που λειτούργησε πολύ καλά σε μένα, είναι να μην έχετε άγχος. Αυτό θα επιτευχθεί αν δεν έχετε αφήσει κενά. Τότε θα είστε βέβαιοι πως, ο,τι και αν μπει, θα το γράψετε.
Η χρόνια περνάει τόσο γρήγορα, που δεν το καταλαβαίνεις. Και μετά έρχεται η απομυθοποίηση και η αποδόμηση του "τέρατος" των πανελληνίων. Καλή σας δύναμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ας τοποθετηθώ κι εγώ, φετινός υποψήφιος στη θεωρητική

Τα θέματα των αρχαίων ήταν προσβλητικά εύκολα. Το γνωστό αναμενόμενο, η εισαγωγη ουσιαστικά δεν εξετάστηκε, οι ασκήσεις του αγνώστου επιεικώς γελοίες. Κρίμα σε όλα τα παιδιά που μαθαίναμε αττικοκλιτα ουσιαστικά, ανώμαλα παραθετικα, αόριστους Β, όλα τα ανώμαλα ρήματα, πλάγιο λόγο, παθητική φωνή, ρηματικά επίθετα, ανάλυση μετόχων κλπ, για να ζητουσουν τον πληθυντικό αριθμό του "το έργον".
Εντούτοις, η μετάφραση του αγνώστου, παρόλο που σε γενικές γραμμές ήταν εύκολη, ενειχε δυσκολίες που έκαιγαν και τον καλά προετοιμασμένο μαθητή. Η παρατήρηση της ένωσης φιλολόγων για την ύπαρξη δυσμεταφραστων φιλοσοφικών όρων είναι εύστοχη. Ένας μέτριος μαθητής μπορούσε να πιάσει το 15, ενώ ο καλός πήγαινε μέχρι 18. Αντίθετα, στο περσινό άγνωστο, που θεωρήθηκε δυσκολότερο, αλλά έβγαινε και η άριστη μετάφραση, ο μέτριος έγραφε 10, αλλά αυτή τη φορά ο πολύ καλός έγραφε και 20! Από την άποψη αυτή, εγώ-που λατρεύω το άγνωστο- πέρυσι θα μπορούσα να είχα γραψει καλύτερα στα αρχαια απ' ο,τι φέτος.

Η φετινή ιστορία ήταν τραγέλαφος. Οι καθηγητες μου έφριξαν με την πρωτόφαντη ασάφεια στη διατύπωση, ειδικά στην πηγή με το σιδηρόδρομο. Οι ενδεικτικές απαντήσεις της επιτροπής ήταν παράλογες. Ως εκ τούτου, δεν είναι ορθό να μιλάμε για δύσκολα θέματα, αλλά για παράλογα. Και έτσι χτυπήθηκαν όλοι. Εμενα τελικά δεν μου στοίχισε πολύ ο βαθμός μου στην ιστορία, αλλά συμμαθητές μου δεν πιάνουν τις σχολές τους, επειδή παρερμήνευσαν την διατύπωση των θεμάτων, ιδιαίτερα το Γ1.

Συνολικά, βρήκα άστοχα τα φετινά θέματα, με πλημμελή έως ανύπαρκτη διαβάθμιση. Τα πιο ωραία θέματα κατ εμε ήταν εκείνα του 2016.

Επειδή, όμως, το συγκεκριμένο θέμα αφορά στο διάβασμα, ας προσθέσω κι εγώ κάποια πράγματα, για οποιον μελλοντικό υποψήφιο ενδιαφέρεται. Το κυριότερο είναι να μην αφήνετε κενά. Δεν υπάρχουν sos και αντιsos. Επιπλέον, η μεθοδικότητα είναι απαραίτητη. Κάθε ημέρα πρέπει να είναι παραγωγική, ώστε να νοηματοδοτεί το συνολικό εγχείρημα. Να γράφετε σε ένα χαρτί τι θέλετε να έχετε διαβάσει μέχρι το τέλος της μέρας. Και τέλος, κάτι που λειτούργησε πολύ καλά σε μένα, είναι να μην έχετε άγχος. Αυτό θα επιτευχθεί αν δεν έχετε αφήσει κενά. Τότε θα είστε βέβαιοι πως ο,τι και αν μπει, θα το γράψετε.
Η χρόνια περνάει τόσο γρήγορα, που δεν το καταλαβαίνεις. Και μετά έρχεται η απομυθοποίηση και η αποδόμηση του "τέρατος" των πανελληνίων. Καλή σας δύναμη :)

Καλα εννοείται συμφωνω με το γεγονος οτι τα φετινα αρχαία ηταν λιγο άστοχα να το πω, χωρις διαβάθμιση να το πω.Δεν ξερω.Γενικα δεν μπορούσε να ξεχωρίσει ο μαθητης που ειχε ξεσκιστει οχι μονο να διαβαζει σχολια στο γνωστο αλλα και να διαβαζει ΟΛΗ την γραμματική της αρχαιας ελληνικης με καθε λεπτομέρεια και με κάθε ανωμαλια(ημουν ενας απο αυτους )και να ειχε φαει την ωρα του να μαθαινει δυσκολα συντακτικα φαινομενα που δεν επεσαν κιολας.Τωρα για την ιστορια δεν ξερω αν θα μπορουσαν να θεωρηθούν περιεργα με την εννοια οτι τα πρωτα δυο θεματα δεν παρουσιαζαν δυσκολια,λιγο στο γ θεμα θα μπορούσε να το χασεις ο μαθητης γτ δεν ηξερε ποια ακριβως χωρια του βιβλίου να χρησιμοποιησει.Εμενα μου φανηκαν κομπλε παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Καλα εννοείται συμφωνω με το γεγονος οτι τα φετινα αρχαία ηταν λιγο άστοχα να το πω, χωρις διαβάθμιση να το πω.Δεν ξερω.Γενικα δεν μπορούσε να ξεχωρίσει ο μαθητης που ειχε ξεσκιστει οχι μονο να διαβαζει σχολια στο γνωστο αλλα και να διαβαζει ΟΛΗ την γραμματική της αρχαιας ελληνικης με καθε λεπτομέρεια και με κάθε ανωμαλια(ημουν ενας απο αυτους )και να ειχε φαει την ωρα του να μαθαινει δυσκολα συντακτικα φαινομενα που δεν επεσαν κιολας.Τωρα για την ιστορια δεν ξερω αν θα μπορουσαν να θεωρηθούν περιεργα με την εννοια οτι τα πρωτα δυο θεματα δεν παρουσιαζαν δυσκολια,λιγο στο γ θεμα θα μπορούσε να το χασεις ο μαθητης γτ δεν ηξερε ποια ακριβως χωρια του βιβλίου να χρησιμοποιησει.Εμενα μου φανηκαν κομπλε παντως

Κι εγώ πίστευα ότι τα θέματα στην ιστορία ήταν κομπλε(θεωρούσα μάλιστα ότι είχα γραψει καθαρό 100 :loltooth:) μέχρι που είδα τις απαντήσεις της επιτροπής, οι οποίες απεκλιναν σε πολύ μεγάλο βαθμό από εκείνες της Οεφε και του πουκάμισα.
Αξίζει να σημειωθεί επίσης ότι οι δυο βαθμολογητές μου είχαν απόκλιση πέντε μορίων, κάτι σπάνιο για ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Κι εγώ πίστευα ότι τα θέματα στην ιστορία ήταν κομπλε(θεωρούσα μάλιστα ότι είχα γραψει καθαρό 100 :loltooth:) μέχρι που είδα τις απαντήσεις της επιτροπής.
Αξίζει να σημειωθεί επίσης ότι οι δυο βαθμολογητές μου είχαν απόκλιση πέντε μορίων, κάτι σπάνιο για ιστορία.

Καλα εγω περιμενα πανω απο 90 Ιστορία.Ο ενας μου εβαλε.90 και ο.αλλος 92.Στα αρχαια ειχα αποκλιση 9 μόρια (84/93).Επαθα ενα μικρο σοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω ότι τα θέματα του 2016 ήταν ιδανικά!!!!! Η μετάφραση ειδικά ήταν για καλά προετοιμασμένους μαθητές και διαβαθμισμένης δυσκολίας το άγνωστο γενικά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aguero10

Νεοφερμένος

Ο Aguero10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα,αν είναι εφικτό,την βοήθειά σας πάνω στο θέμα που θα σας αναπτύξω παρακάτω.
Είμαι φέτος στη Γ Λυκείου,κατεύθυνση θεωρητική. Έχω όρεξη για διάβασμα,αλλά κυρίως θέλω να πετύχω τον στόχο μου,ο οποίος βρίσκεται σχετικά ψηλά.Ξεκίνησα αργά τα μαθήματα,δηλαδή δεν έκανα θερινά,αλλά είμαι διατεθειμένος να διαβάσω πολύ για να πετύχω. Όμως,επειδή τα πράγματα μπερδεύουν,και μαθήματα όπως η Ιστορία είναι ιδιαίτερα δύσκολα,μπορεί κάποιος να μου πει πως θα κάνω ένα έξυπνο και μεθοδικό διάβασμα; Έτσι ώστε να μην διαβάζω όλα τα μαθήματα καθημερινά για καλύτερα αποτελέσματα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα,αν είναι εφικτό,την βοήθειά σας πάνω στο θέμα που θα σας αναπτύξω παρακάτω.
Είμαι φέτος στη Γ Λυκείου,κατεύθυνση θεωρητική. Έχω όρεξη για διάβασμα,αλλά κυρίως θέλω να πετύχω τον στόχο μου,ο οποίος βρίσκεται σχετικά ψηλά.Ξεκίνησα αργά τα μαθήματα,δηλαδή δεν έκανα θερινά,αλλά είμαι διατεθειμένος να διαβάσω πολύ για να πετύχω. Όμως,επειδή τα πράγματα μπερδεύουν,και μαθήματα όπως η Ιστορία είναι ιδιαίτερα δύσκολα,μπορεί κάποιος να μου πει πως θα κάνω ένα έξυπνο και μεθοδικό διάβασμα; Έτσι ώστε να μην διαβάζω όλα τα μαθήματα καθημερινά για καλύτερα αποτελέσματα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Αν και ημουν θετικη, λογικα η "μεθοδολογια" θα ειναι παρομοια.

Σου προτεινω να διαβαζεις καθε μερα το μαθημα ή τα μαθηματα που εκανες στο φροντ/ιδιαιτερα. Πχ αν κανεις δευτερα ιστορια και τριτη αρχαια, τις δευτερες μετα το μαθημα να διαβαζεις ιστορια, και την τριτη αντιστοιχα αρχαια, για να τα εμπεδωνεις καλυτερα αφου θα τα εχεις φρεσκα. Προς θεου μην βαζεις χρονικο οριο (πχ να διαβαζεις καθε μερα 7 ωρες). Να διαβαζεις οσο αντεχεις! Με το να κουραζεσαι εχεις ακριβως τα αντιθετα αποτελεσματα. Και φυσικα να κανεις διαλλειματα, μην διαβαζεις πχ σερι 3 ωρες. Να διαβαζεις περιπου 45-50 λεπτα και μετα να κανεις ενα 10λεπτο διαλλειμα για να ξεκουραζεσαι (τα χρονικα διαστηματα ειναι ενδεικτικα, εσυ βολεψε τα αναλογα με τις δικες σου αντοχες).
Επισης θα πω κατι που μπορει να σου φανει χαζο, αλλα να τρως καλα και να κοιμασαι αρκετες ωρες!:lol: Το διαβασμα απαιτει αρκετη ενεργεια, οσο αστειο κι αν φαινεται, οποτε να προσεχεις να εχεις μια ισορροπημενη διατροφη (εδω μια καλη λυση ειναι και τα συμπληρωματα βιταμινων), αλλα και μετα απο τοση κυοραση χρειαζεσαι ξεκουραση. Ναι μεν τα ξενυχτια χρειαζονται, αλλα οχι καθε μερα. Χωρις τα απαραιτητα συστατικα των τροφων και χωρις υπνο, δεν θα εχεις τοσο καλες αποδοσεις και θα δυσκολευτεις πολυ περισσοτερο στην απομνημονευση, ειδικα οταν μιλαμε για ιστορια και αρχαια που πρεπει να θυμασαι απ'εξω. (εδω να σημειωθει οτι καλο θα ηταν να διαβαζεις το πρωι που εχεις καθαρο μυαλο, αλλα δυστυχως με το σχολειο δεν ειναι εφικτο :worry: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aguero10

Νεοφερμένος

Ο Aguero10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σ’ευχαριστω πολυ! Εχεις απολυτο δικιο. Θα το παλεψω,λοιπον,και ο,τι γινει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Σ’ευχαριστω πολυ! Εχεις απολυτο δικιο. Θα το παλεψω,λοιπον,και ο,τι γινει!


Να το παλεψεις οσο νωριτερα μπορεις! και εγω αργησα να αρχισω μαθηματα, αλλα μια χαρα εγραψα.. βεβαια εγω αρχισα μεθοδικο διαβασμα αργα, αλλα γουατεβερ :Ρ Καλη τυχη στις πανελληνιες και καλο διαβασμα, μην χαλαρωνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aguero10

Νεοφερμένος

Ο Aguero10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστω και παλι, να’σαι καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top