3η φορά Πανελλήνιες: Είναι βάσιμοι οι φόβοι μου; (Συζήτηση/Υποστήριξη/Απορίες/Βοήθεια)

Μάριος Γ.

Νεοφερμένος

Ο Μάριος Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά,φέτος δίνω πανελλήνιες 3η (συνεχόμενη) φορά.
Τα πράγματα έχουν ως εξής:

  • 1η χρονιά (2018): Έλλειψη συγκεκριμένου στόχου + ανωριμότητα + καθόλου διάβασμα = ΑΠΟΤΥΧΙΑ (Αναμενόμενη)

  • 2η χρονιά (2019): Έλλειψη συγκεκριμένου στόχου + καλό διάβασμα + δύσκολα θέματα = ΑΠΟΤΥΧΙΑ (Μη αναμενόμενη)

  • 3η χρονιά (2020): Έλλειψη συγκεκριμένου στόχου + φουλ διάβασμα+ τεράστια αποφασιστικότητα = ΕΠΙΤΥΧΙΑ(???)



Και τα τρία χρόνια είμαι κατεύθυνση Υγείας.Μερικές φορές σκέφτομαι ότι ήταν μεγάλο σφάλμα που επέλεξα (και λόγω της πίεσης passive-agressive των γονιών μου) αυτή την κατεύθυνση αλλά τώρα είναι πολύ αργά να πάρω διαφορετική κατεύθυνση πχ Θεωρητική και αφού αυτά τα μαθήματα τα έχω όσο να πεις διαβασμένα και δεν βλέπω άλλη λύση.

Στόχος μου είναι καθαρά να γράφω τουλάχιστον 19000 μόρια ώστε να μπορώ το καλοκαίρι να διαλέξω από πολλές σχολές ποια μου ταιριάζει πιο πολύ.Αν και 19 χρονών,ντρέπομαι που το λέω αλλά ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ τι θέλω να σπουδάσω.
Ωστόσο,έχω ξεκινήσει ήδη προετοιμασία και το έχω πάρει πάρα πολύ σοβαρό το θέμα,έχω πεισμώσει και αισθάνομαι ότι θέλω τόσο πολύ να πετύχω όσο κάποιος που πνίγεται στην θάλασσα και ζητά αέρα να ανασάνει.

Το μόνο που με προβληματίζει τώρα είναι το εξής: Όταν πάω στο πανεπιστήμιο πρώτο έτος, θα είμαι 20 ετών μαζί με 17χρονα και αυτό με κάνει να νιώθω άσχημα και ότι έχω μείνει πάρα πολύ πίσω.Όλοι οι φίλοι μου είναι δευτεροετείς φέτος και ζούνε τρελή φοιτητική ζωή ενώ εγώ αισθάνομαι τελείως αποτυχημένος. Σκέφτομαι διαρκώς πως έχω χάσει 2 χρόνια από την ζωή μου,ενώ εκείνοι παράλληλα γεμίζουν με όμορφες εμπειρίες.Άσχετα που αυτοί όταν τελειώσουν θα είναι 22 ενώ εγώ 24φευγα.Όλα αυτά απο μια λάθος επιλογή στην Γ' Λυκείου.Αν μου το έλεγε κάποιος τότε ο,τι θα δώσω 3 φορές πανελλήνιες θα του έλεγα οτι είναι τρελός!Προσπαθώ να βρω τρόπο να επαναφέρω τον χαμένο χρόνο αλλά μαλλον είναι αδύνατον.

Απο το σχολείο μου είμαι ο μόνος που δίνει 3η χρονιά και αυτό το κάνει ακόμη πιο δύσκολο.Δεν μετανιώνω για την απόφαση μου να ξαναδώσω αλλά "τα λάθη του παρελθόντος" που θα'λεγε κανείς με στοιχειώνουν!

Υπάρχει κανείς άλλος εδώ forum που δίνει σαν και μένα 3η φορά;
Θα ήθελα να έχουμε ανοιχτό αυτό το θέμα για αλληλουποστήριξη,απορίες στην Ύλη κλπ.

Ευχαριστώ! :)
 

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ρε φίλε αν δεν έχεις στόχο, τότε γτ δίνεις; Βρες κάτι που σου αρέσει και πήγαινε να γράψεις πανελλήνιες με γνώμονα την εισαγωγή σου σε αυτή την σχολή και όχι έτσι απλά, λες και παίζουμε ζάρια. Αν δεν βρείς κάτι συγκεκριμένο που θα σου αρέσει πριν δώσεις οι πιθανότητες να "πετύχεις" είναι μηδαμινές.

Y.Γ και εγώ μπήκα με την 2η εκεί π ήθελα γτ την πρώτη ήμουν κολομπαράς. Στην πορεία σοβαρεύτηκα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Και εγώ το ίδιο θα σε ρωτήσω.Αφου δεν έχεις στόχο γιατί θες να ξαναδώσεις τρίτη φορα?.Συνήθως αν όχι πάντα τα παιδιά που δίνουν πολλές φορές είναι απόλυτα προσηλωμένα σε ένα και μοναδικό στόχο.Καλο θα ήταν να βρεις τι είναι αυτό που σου αρέσει και μετά να πράξεις αναλόγως.Αλλα από την στιγμή που δεν έχεις στο μυαλό σου κάτι συγκεκριμένο δεν βρίσκω τον λόγο να παιδευεσαι.Τωρα σε ποια σχολή εισαι?Εγω πάντως προτείνω να την συνεχίσεις οποία και αν είναι έτσι και αλλιώς δεν ξέρεις αν θα σου αρέσει όπως άλλωστε δεν ξέρεις για οποιαδήποτε άλλη.Συνεπως τι είναι αυτό που σε κρατάει πίσω από το να πας?Πραγματικά είναι κρίμα να χάνεις τα χρόνια σου αναιτια...
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Έχουν δίκιο οι παραπάνω στο να βρεις αυτό που θες να σπουδάσεις (αν υπάρχει κάτι) ή έστω κάτι που σου προσφέρει διεξόδους σε διάφορα επιστημονικά πεδία. Δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Όσο για την ηλικία μη σε νοιάζει στο ελάχιστο, σκέψου οι κύπριοι στα 20 σπουδάζουν (υποχρεωτικός στρατός στα 18) αλλά και πολλοί όσους θα δεις στα αμφιθέατρα, για διάφορους λόγους τα χουν τα χρονάκια τους. Είτε καθυστέρησαν, είτε πέρασαν σε μεγαλύτερη ηλικία όπως εσύ, γενικά παίζουν τα πάντα. Οπότε να μην σε απασχολεί καθόλου αυτό, κανέναν δεν τον ένοιαξε πότε ο άλλος μπήκε/έβγαλε τη σχολή του.

Άσε που θα ξεχωρίζεις για τις μικρές :angel:
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους.. καλύτερα να βρεις πρώτα τον στόχο και μετά να ξαναπροσπαθήσεις! Κι εγώ για τρίτη φορά θα δώσω το 2020, ειμαι 23 κι πέρασε κι απ το δικό μου το μυαλό αυτό με τους συμφοιτητές και τους συνομιληκους (που οι δικοι μου πλεον εχουν ξεκινήσει να κανουν και μαστερς) αλλά στην τελική έχει σημασία;; Ο καθένας έχει την δική του ζωή και γράφει την δική του ιστορία.. Οπότε νομίζω είναι καλύτερα να πράττεις σκεφτόμενος μόνο τον εαυτό σου όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα. Επίσης απλά αγνόησε αυτο το πασσιβ-αγκρέσσιβ των γονιών σου και μην αφήνεις κανενός την συμπεριφορά να σε επηρεάζει - άλλωστε είσαι σε ηλικία που μπορείς να αποφασίζεις για τον εαυτό σου!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top