Πανελλήνιες δεύτερη φορά και φροντιστήριο

Αριάνα123

Νεοφερμένος

Η Αριάνα123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Έδωσα φέτος πανελλήνιες και έχασα την σχολή που ήθελα για 300 μόρια.Σκέφτομαι επειδή θα ξαναδώσω πανελλήνιες και επειδή οι γονείς μου δεν μπορούν να αντέξουν οικονομίκα αρκετες ώρες φροντιστήρια για δεύτερη χρόνια μηπως αντι για 12 ωρες που εκανα φροντιστήριο πέρσι, να κανω 4 ώρες φροντιστήριο ( δυο εκθεση και δυο ιστορια) δηλαδη στα μαθηματα που δεν εγραψα όσο ήθελα και 4 ωρες ιδιαιτερα ( 3 αρχαια και 1 λατινικα) με μια απειρη αλλα πολυ οικονομικη καθηγητρια (5 ευρω την ωρα) συνολο 8 ώρες μαθήματα αντι για δωδεκα, Ανησυχώ μήπως δεν είναι αρκετες οι ωρες στα αρχαια και στα λατινικα βεβαια σε αυτα εγραψα καλα,αρχαια 16 και λατινικα 19,3.Πιστευετε οτι ειναι καλες οι ωρες και η διανομή τους ανα μαθημα?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έδωσα φέτος πανελλήνιες και έχασα την σχολή που ήθελα για 300 μόρια.Σκέφτομαι επειδή θα ξαναδώσω πανελλήνιες και επειδή οι γονείς μου δεν μπορούν να αντέξουν οικονομίκα αρκετες ώρες φροντιστήρια για δεύτερη χρόνια μηπως αντι για 12 ωρες που εκανα φροντιστήριο πέρσι, να κανω 4 ώρες φροντιστήριο ( δυο εκθεση και δυο ιστορια) δηλαδη στα μαθηματα που δεν εγραψα όσο ήθελα και 4 ωρες ιδιαιτερα ( 3 αρχαια και 1 λατινικα) με μια απειρη αλλα πολυ οικονομικη καθηγητρια (5 ευρω την ωρα) συνολο 8 ώρες μαθήματα αντι για δωδεκα, Ανησυχώ μήπως δεν είναι αρκετες οι ωρες στα αρχαια και στα λατινικα βεβαια σε αυτα εγραψα καλα,αρχαια 16 και λατινικα 19,3.Πιστευετε οτι ειναι καλες οι ωρες και η διανομή τους ανα μαθημα?


Αν θέλεις να καλυτερέψεις τους βαθμούς σου και να πετύχεις τον στόχο σου, αυτό με την άπειρη καθηγήτρια να το ξεχάσεις! Η γνώμη μου είναι ότι αφού έχεις όλο το υλικό από πέρσι μπορείς να "τρέξεις" μόνη σου το διάβασμά σου. Μπορείς να συνεννοηθείς με το φροντιστήριό σου να κάνεις κανονικά μόνο΄Εκθεση και Ιστορία (αφού αισθάνεσαι ότι εκεί έχεις ελλείψεις) και να σου κάνουν χρονοδιάγραμμα για τα υπόλοιπα μαθήματα προκειμένου να διαβάζεις μόνη σου και να πηγαίνεις μόνο στις επαναλήψεις και στα διαγωνίσματα. Και οικονομικά θα σου έρθει και τη δουλειά σου θα κάνεις.
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Το μόνη σου το ξεχνάς. Τώρα έδωσα πανελλήνιες πάλι και με πολύ καλό βαθμό την πρώτη φορα (17.900) κ δεν θα έδινα μόνος μου ποτέ. Καταρχας δεν έχεις κίνητρο. Δεν υπάρχει περίπτωση. Θεωρώ ότι καλύτερα με άπειρη καθηγήτρια γτ ήδη τα ξέρεις (χειροτερα δύσκολα να πας-αν πέσουν θέματα ίδιου επιπέδου) και 1)όλο και κάτι θα πάρεις από αυτή 2)θα «αναγκαστείς» να διαβάσεις για να είσαι εντάξει στο μαθημα σου. Αν έδινες πρώτη φορα κ εγώ θα σ έλεγα όχι σένα άπειρη. Τώρα δεν βρίσκω κάποιο θέμα
 

Δημ.Μοσχόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Δημ.Μοσχόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Αν θέλεις να καλυτερέψεις τους βαθμούς σου και να πετύχεις τον στόχο σου, αυτό με την άπειρη καθηγήτρια να το ξεχάσεις! Η γνώμη μου είναι ότι αφού έχεις όλο το υλικό από πέρσι μπορείς να "τρέξεις" μόνη σου το διάβασμά σου. Μπορείς να συνεννοηθείς με το φροντιστήριό σου να κάνεις κανονικά μόνο΄Εκθεση και Ιστορία (αφού αισθάνεσαι ότι εκεί έχεις ελλείψεις) και να σου κάνουν χρονοδιάγραμμα για τα υπόλοιπα μαθήματα προκειμένου να διαβάζεις μόνη σου και να πηγαίνεις μόνο στις επαναλήψεις και στα διαγωνίσματα. Και οικονομικά θα σου έρθει και τη δουλειά σου θα κάνεις.


Συμφωνώ!

Αν και η Θεωρητική δεν είναι η κατεύθυνσή μου, η εικοσαετής διδακτική μου εμπειρία λέει για την περίπτωση κάποιου/-ας που θέλει να ξαναδώσει:

1. Διαβάζεις δυό και τρεις φορές περισσότερο απ' ό,τι την πρώτη φορά. Κυριολεκτικά, να «σκυλιάσεις»! Να μην μείνει ούτε λέξη αδιάβαστη. Να ξετινάξεις τα βιβλία δυό και τρεις και τέσσερις φορές! Ξανά και ξανά!

2. Καθηγητής/-τρια με μικρή εμπειρία δεν συστήνεται. Το διακύβευμα είναι μεγάλο. Δεν αξίζει αυτό το ρίσκο. Μπορεί να έχει πολλή όρεξη ένας νέος καθηγητής (υπήρξα και δεν το ξεχνώ), αλλά η εμπειρία μετράει όπως και να το κάνουμε.

3. «Διάβασμα μόνος/-η» ναι, αλλά ένας καθηγητής πάντα να παρακολουθεί και να ελέγχει. Ούσα στην δεύτερη προσπάθεια η συμβολή του καθηγητή θα είναι μικρότερη και πιο στοχευμένη, δεν έχετε να πείτε πράγματα από την αρχή. Να φωτίσετε κάποια θέματα, να ξεκαθαρίσετε άλλα, να επιμείνετε σε άλλα. Όμως, το 90% της δουλειάς θα το κάνετε εσείς. Ναι, μπορείτε.

Αυτά καταθέτω ως γενικές συμβουλές μέσα από την εμπειρία μου. Σας εύχομαι τα καλύτερα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top